Nie wszyscy wierzą w pokazywane w mediach pierwsze przypadki podawania pacjentom szczepionki na koronawirusa. Ponieważ na jednym z krążących w sieci filmów widać, jak po zastrzyku igła nagle znika - internauci uznali to za dowód, że szczepienie było mistyfikacją. Nie mają racji.

Oczko wypadło, temu misiu! Tutaj przygotowania do kamer, a nagle igła się schowała i nie chce wyjść!" - napisał na Facebooku jeden z internautów 16 grudnia, komentując załączone wideo. Na filmie widzimy, jak pracownica służby zdrowia zbliża strzykawkę do ramienia pacjenta i podaje szczepionkę. Po zakończonym szczepieniu odsuwa strzykawkę od ramienia pacjenta - i w tym momencie nie widać już igły na końcu strzykawki.

Zdaniem wielu internautów to dowód, że relacje mediów pokazujące szczepienia ludzi w szpitalach na koronawirusa to tak naprawdę inscenizacje. Nie jest to nowa teza - opisywaliśmy już ją w Konkret24 przy okazji zdjęć z zaszczepienia dwóch pierwszych pacjentów w Wielkiej Brytanii czy zdjęć z ćwiczeń medyków w Berlinie. A jednak zarzut o inscenizację wraca w sieci przy różnych okazjach.

Europejska Agencja Leków: nasze wnioski są takie, że szczepionka spełnia rygorystyczne standardy Unii Europejskiej

"Fotomontaż i pic na wodę"

Wspomniany na początku post udostępniło 3 tys. użytkowników, zareagowało na niego ponad 1,5 tys. Ukazał się na facebookowej stronie Sebastiana Rossa. Na Facebooku przedstawia się on jako "Wiceprezes Oddziału Korwin Londyn. Członek Rady Krajowej Partii Korwin. Socjalistofob". Ross kandydował w wyborach do europarlamentu w 2019 roku z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Wpis o znikającej igle. Nagranie ma być dowodem, że szczepienia na COVID-19 są mistyfikacją
Wpis o znikającej igle. Nagranie ma być dowodem, że szczepienia na COVID-19 są mistyfikacją Foto: tvn24 / facebook

Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy internautów wątpiących w jego prawdziwość. "Gdyby rzeczywiście ta igła miała się tam wbić to jak na moje oko strasznie długa ona jest, gdzieś w pół ręki chyba się wbija?"; "Jeżeli do stycznia więcej takich filmików zobaczę a na pewno tak będzie to będę tą ostatnią na świecie w kolejce brrrry"; "Oczywiście nie krzyczał z bólu, czyli fotomontaż i pic na wodę" - pisali (pisownia oryginalna).

Kolejni sugerowali, że wideo mogło zostać zmanipulowane: "Ładny fotomontaż, nie dajcie się manipulować takim roSSom, wyłączcie to, a włączcie myślenie"; "Czy można prosić o link do oryginalnego filmu. Chcę wykluczyć fotomontaż".

Inni linkowali do wideo na Instagramie, gdzie wyjaśniano działanie "filmowej strzykawki" (gdy igła nie jest ostra i nie wbija się w skórę, a pod naciskiem wsuwa się do środka strzykawki - red.) sugerując, że takiej właśnie użyto na nagraniu.

A jeszcze inni komentujący przekonywali jednak, że na filmie widać prawdziwą strzykawkę: "Niestety, tu naprawdę ich, szczepią, bo są takie zastrzyki, że po podaniu igła się chowa!! Robię takie zastrzyki Prolia na osteoporozę starszej kobiecie i taka jest ta strzykawka ze sprężyną w środku, Po podaniu igła się chowa do środka strzykawki!!"; "To są takie strzykawki do bezpieczniejszej utylizacji. Pracowałem kiedyś przy odsyłce takiego sprzętu" - wyjaśniali.

Komentarze pod wpisem z wideo ze znikającą igłą
Komentarze pod wpisem z wideo ze znikającą igłą Foto: tvn24 / facebook

Nagranie BBC News

Jak ustaliła redakcja Konkret24, nagranie jest fragmentem materiału stacji BBC News, który wyemitowano 16 grudnia około godziny 10.53 lokalnego czasu. Dłuższy i lepszej jakości materiał BBC News udostępnił na Twitterze brytyjski dziennikarz Alistair Coleman. "Krążący fragment z relacji BBC ma pokazywać, że nagrania osób otrzymujących szczepionki są fałszywe z powodu rzekomo 'znikającej igły'. Oto ona - i jest to chowana strzykawka, używana w medycynie od kilku lat ze względów bezpieczeństwa i higieny" - wyjaśniał Coleman 17 grudnia.

Jak zauważył Coleman, film był popularny także wśród anglojęzycznych użytkowników mediów społecznościowych. Jedna z wersji zamieszczonych na Twitterze miała ponad 3 tys. podań dalej i ponad 360 tys. wyświetleń. Obecnie dostępna jest tylko kopia popularnego anglojęzycznego wpisu - w archive.vn (konto, które go opublikowało, zostało zawieszone).

Szczepienie pracowników amerykańskiego szpitala

Szczepienie nagrane przez BBC News odbyło się w Backus Hospital, szpitalu należącym do prywatnej sieci opieki zdrowotnej Hartford HealthCare w amerykańskim w stanie Connecticut. 15 grudnia transmisję na żywo prowadziła facebookowa strona Hartford HealthCare. "Szpital Backus podaje szczepionkę Pfizer BioNTech przeciw COVID-19 pracownikom pierwszej linii ochrony zdrowia" - czytamy w opisie transmisji. Relację udostępnił także fanpage Backus Hospital.

Na filmie można zobaczyć zaszczepienie pracownika szpitala, które przedstawiono w materiale BBC News. Wideo udostępnione przez szpital nie pokazuje bezpośrednio momentu wkłucia strzykawki (kamerę ustawiono w innym miejscu), ale zarejestrowało to samo zdarzenie.

Nagranie wykorzystane w materiale BBC News przedstawia szczepienie pracowników Backus Hospital w stanie Connecticut w USA
Nagranie wykorzystane w materiale BBC News przedstawia szczepienie pracowników Backus Hospital w stanie Connecticut w USA Foto: tvn24 / Twitter/Facebook

Wysłaliśmy pytanie do zespołu prasowego szpitala, jakiego rodzaju strzykawki użyto podczas transmitowanego szczepienia - czekamy na odpowiedź.

BBC News: użyto bezpiecznej strzykawki

17 grudnia do sprawy odniósł się BBC Monitoring, oddział BBC monitorujący media na całym świecie. Wyjaśnił, że materiał, który pojawił się w BBC News, "to prawdziwe nagranie przedstawiające pracowników służby zdrowia używających bezpiecznych strzykawek (ang. safety syringe), w których igła chowa się do korpusu urządzenia po jej użyciu". Takie strzykawki są używane w medycynie od ponad 10 lat i mają ochronić personel medyczny oraz pacjentów przed zranieniem igłą i zakażeniami - dodaje BBC News.

Nagranie przedstawiające działanie takiego rodzaju strzykawki dostępne jest m.in. w serwisie YouTube.

WHO zaleciło stosowanie bezpiecznych strzykawek

W lutym 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywała do powszechnego stosowania strzykawek ze wsuwanymi igłami. Proponowała, by przejście na takie strzykawki (stosowane w przypadku zastrzyków domięśniowych i podskórnych) odbyło się do 2020 roku.

"Używanie tej samej strzykawki lub igły do wykonania zastrzyków dla więcej niż jednej osoby prowadzi do rozprzestrzeniania się wielu śmiertelnych chorób zakaźnych na całym świecie. Miliony ludzi mogłyby być chronione przed infekcjami nabytymi poprzez niebezpieczne zastrzyki, gdyby wszystkie systemy opieki zdrowotnej przestawiły się na strzykawki, których nie można użyć więcej niż jeden raz" - argumentowała WHO.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, BBC News; zdjęcie: facebook/tvn24

Pozostałe

Szczepienia i zawały, czyli dlaczego posłanka Siarkowska wprowadza w błąd

Po tym, jak posłanka Anna Siarkowska pokazała dane o liczbie zawałów serca i udarów w podziale na pacjentów zaszczepionych i niezaszczepionych na COVID-19, wielu internautów uznało to za dowód na "szkodliwy proceder szczepionkowy", a nawet "ludobójstwo". Tłumaczymy, dlaczego nie każde dane można porównywać oraz czym się różni związek czasowy od przyczynowo-skutkowego.

Do których lekarzy specjalistów kolejki są dłuższe, do których krótsze? Wyniki najnowszego raportu

Na świadczenia w ortopedii trzeba czekać ponad 10 miesięcy, żeby dostać się do neurochirurga - ponad dziewięć, a do endokrynologa - ponad siedem. Z raportu "Barometr WHC" o dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych wynika, że choć średni czas oczekiwania na jedno świadczenie jest nieco krótszy niż w styczniu 2019 roku - to wciąż wynosi ponad trzy miesiące.

"Brakło materiału do propagandy"? Co robi minister zdrowia na tle manekina

"Teatrzyk", "inscenizacja", "propaganda" - tak internauci komentują rozpowszechniane w sieci zdjęcie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na tle manekina leżącego w łóżku szpitalnym. Jak sprawdziliśmy, w łóżku rzeczywiście położono manekina, ale wydarzenie nie miało nic wspólnego z "kowidową farsą".

Nowe badanie o grafenie w szczepionkach? Po raz kolejny niczego nie dowodzi

Za sprawą badania, na które powołano się między innymi podczas konferencji Konfederacji, wróciła teza o rzekomej obecności grafenu w szczepionkach przeciw COVID-19. Autor owego badania znany jest z pseudonaukowej działalności. Zdaniem eksperta nie przedstawił on żadnych dowodów na swoją tezę, a technika, którą przyjął, nie służy do identyfikacji grafenu.