FAŁSZ

Nowe doniesienia o "zabójczych" szczepionkach na COVID-19. To fake newsy

Źródło:
Konkret24
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepieniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/5
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepieniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Rewelacje pseudoautorytetów, sensacyjne informacje sygnalisty z Nowej Zelandii, niepokojące doniesienia z Islandii. W internecie roi się od fake newsów i manipulacji wokół szczepień na COVID-19. Przeciwnicy szczepień zmobilizowali się wraz z rozpoczęciem akcji szczepień w Polsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Od 6 grudnia każda osoba w wieku powyżej 12 lat może przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Chodzi o szczepionkę Nuvaxovid firmy Novavax. Według informacji Ministerstwa Zdrowia, do Polski dotarło 210 tys. tych szczepionek. Pod koniec przyszłego tygodnia dotrze kolejne 200 tys. W ostatnich dniach przed rozpoczęciem zapisów na szczepienia, w mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać niepokojące przekazy. Według autorów wielu wpisów szczepionki są szkodliwe, a ich przyjęcie może skończyć się śmiercią. To fałszywe przekazy, które wykorzystują znane techniki manipulacji.

Fałszywe przekazy kontra stanowisko nauki

"Nie rozumiem o co tyle krzyku, że jednak szczepienia na Covid zabiły część populacji? Przecież żaden normalny człowiek nie pobiegłby wszczepić sobie zaprojektowany na kolanie preparat" - napisał 30 listopada jeden z użytkowników serwisu X (pisownia wszystkich wpisów w tekście oryginalna). Jego post wyświetliło ponad 70 tys. internautów, a 1 tys. polubiło go.

FAŁSZ
Fałszywy przekaz o szczepieniach przeciw COVID-19.X.com

Przekaz z wyżej wspomnianego posta odwoływał się do fałszywej teorii o "turbo raku", czyli niezwykle szybko postępujących nowotworach, które są rzekomo skutkiem szczepienia na COVID-19. Tę fałszywą teorię opisaliśmy już w Konkret24. Ale siewcy fake newsów nie ustają w tworzeniu nowych bądź przypominaniu już wcześniej krążących fałszywych teorii, które mają zniechęcić do szczepień. Przedstawiamy popularne fake newsy i manipulacje, które zdobywały popularność w internecie w ostatnich dniach.

Co istotne, wiarygodne źródła i instytucje państwowe rekomendują przyjmowanie szczepień na COVID-19. W komunikacie z 17 listopada Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 osobom: - w wieku powyżej 60 lat; - osobom powyżej 12. roku życia z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19; - pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

"Pomimo ciągłych dezinformacji na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciwko COVID-19, wyniki jednego z największych badań przeprowadzonych kiedykolwiek na temat bezpieczeństwa szczepionek zostały opublikowane i po raz kolejny pokazują, że szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne i skuteczne" - to stanowisko amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przesłane w październiku dziennikarzom serwisu Lead Stories.

Sygnalista z Nowej Zelandii i sensacyjny wywiad

"Sygnalista z rządu Nowej Zelandii przedstawił zaskakujące oficjalne dane, z których wynika, że ​​ponad 20 proc. obywateli kraju zmarło po otrzymaniu zastrzyku mRNA na Covid" - ogłosiła 3 grudnia jedna z użytkowniczek platformy X. "Sygnaliscie rzadowemu grozi obecnie do siedmiu lat wiezienia za upublicznienie danych ujawniajacych masowe zgony w kraju wsrod ludnosci zaszczepionej przeciwko Covid-19" - napisał 6 grudnia inny internauta, również informując, że chodzi o Nową Zelandię.

FAŁSZ
Informacje o sygnaliście z Nowej ZelandiiX.com

Sygnalista z Nowej Zelandii to Barry White, pracownik Te Whatu Ora - agencji rządu Nowej Zelandii kierującej codziennym funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej w kraju. Barry White pracuje w jednostce zajmującej się bazami danych. Posługuje się również pseudonimem Winston Smith, czyli imieniem i nazwiskiem jednego z bohaterów powieści Georga Orwella "Rok 1984". 3 grudnia nowozelandzkie media informowały, że White został aresztowany w związku z podejrzeniem nieuprawnionego pobrania danych dotyczących szczepień z rządowych systemów.

30 listopada White udzielił wywiadu byłej prezenterce telewizyjnej i zwolenniczce teorii spiskowych Liz Gunn. Na początku rozmowy przekonywał, że zdobył dane, w których są "ból i łzy", których powodem są szczepionki. "To jest zabójcze" - przekonywał. White pokazywał dalej m.in. wykresy obrazujące wysokie statystyki zgonów w Nowej Zelandii w ostatnich latach. Zauważył wyraźnie więcej śmierci w 2022 i 2023 roku.

Wysokie statystyki zgonów w Nowej Zelandii nie są jednak efektem szczepień, a pandemii COVID-19 i coraz wyższej średniej wieku społeczeństwa - twierdzą eksperci cytowani w marcu 2023 roku przez Associated Press. Agencja podaje, że od 2015 roku populacja Nowej Zelandii wzrosła o około 9 proc., podczas gdy liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrosła o 18 procent. Eksperci poproszeni przez nowozelandzki serwis The Post o ocenę danych przedstawionych przez Barry'ego White'a i ich interpretację mówią o "nonsensie" i o klasycznych metodach stosowanych przez przeciwników szczepień: na przykład bezpodstawnego łączenia faktu zaszczepienia danych osób z ich zgonami.

"Islandia całkowicie zabroniła szczepienia na Covid"? To nieprawda

Jak 5 grudnia informował użytkownik platformy X: "Rząd Islandii ogłosił natychmiastowe wycofanie wszystkich szczepionek przeciwko Covid-19, ponieważ publiczny system opieki zdrowotnej kraju wyspiarskiego zmaga się z ogromnym wzrostem liczby nagłych zgonów i urazów związanych ze szczepionkami". Post odsyłał do artykułu opublikowanego w serwisie Salon24.pl. z tytułem: "Islandia całkowicie zabroniła szczepienia na Covid po gwałtownym wzroście liczby zgonów". Ale już wcześniej - 3 i 4 grudnia - w sieci krążyły podobne przekazy, np. "Islandia nie oferuje już szczepionek na Covid ogółowi populacji po gwałtownym wzroście liczby zgonów" - czytamy na profilu jednego z użytkowników dawnego Twittera.

FAŁSZ
Fałszywe informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 na IslandiiX.com

W rzeczywistości Islandia nie zakazała szczepionek przeciwko COVID-19 i "nie ma gwałtownych nagłych zgonów" - przekazał 29 listopada agencji Reuters Guðrún Aspelund, główny epidemiolog w islandzkiej Dyrekcji Zdrowia, instytucji, która dba o jakość ochrony zdrowia, promować zdrowy tryb życia i profilaktykę.

Podobna informacja krążyła w ostatnich dniach w anglojęzycznym internecie, ale nie ma potwierdzenia w oficjalnych źródłach. Na Islandii szczepi się teraz szczepionką Comirnaty firmy Pfizer zaktualizowaną pod aktualny wariant COVID-19. Aspelund przekazał Reutersowi, że szczepienie w okresie jesienno-zimowym 2023 roku jest "zalecane osobom ze wskazaniami medycznymi, w tym wszystkim osobom w wieku 60 lat i starszym, osobom w wieku pięciu lat i starszym z chorobami współistniejącymi lub zgodnie z zaleceniami lekarza, a także pracownikom służby zdrowia".

Amerykański kardiolog i sceptyk szczepień

W poście opublikowanym na platformie X 2 grudnia zamieszczono fragment wystąpienia Petera McCullougha - amerykańskiego kardiologa i sceptyka szczepień na COVID-19. "4 smiertelne sposoby zabijania przez [szczepionki na] COVID" - opisał nagranie autor wpisu. Na wideo McCullough mówi o 3400 pracach [naukowych], które mają dowodzić "śmiertelnych i niepowodujących śmierci syndromów urazów poszczepiennych".

FAŁSZ
Antyszczepionkowe tezy Petera McCulloughaX.com

McCullough regularnie występuje publicznie i powiela tezy o szkodliwości szczepień. Opiera się na wycofanych lub zawierających błędy pracach naukowych albo na błędnych interpretacjach źródeł. W październiku serwis LeadStories przytoczył wiele ostatnich twierdzeń McCullougha powielających nieprawdy lub manipulacje wokół szczepień. Lekarz twierdził m.in., że prawie 74 procent zgonów po szczepieniu jest spowodowanych szczepionką. Twierdzenie to bazowało na preprincie, czyli nierecenzowanym artykule, który nigdy nie został opublikowany w żadnym czasopiśmie naukowym.

Manipulacje rozsiewane przez Petera Mc Cullougha kilkukrotnie opisywalismy już w Konkret24. W styczniu 2023 roku opisaliśmy krążący w sieci fragment amerykańskiego talk-show "Tucker Carlson Tonight". Prowadzący Tucker Carlson mówił o ustaleniach McCullough i jego współpracownika Panagisa Polykretisa. Mieli oni "odkryć", że po wprowadzeniu szczepień na COVID-19 u europejskich sportowców stwierdzano rocznie wiele więcej zatrzymań krążenia niż wcześniej.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 10 stycznia 2023 rokuTwitter.com

Tyle że, jak się okazało, owo "odkrycie" bazowało na danych pozyskanych ze strony internetowej prowadzonej przez anonimowe osoby, które w dodatku nie pochodziły z badań naukowych czy szpitalnych statystyk. Ich podstawą były doniesienia medialne. W statystykach znalazły się zresztą również zgony, które nawet według doniesień medialnych nie były związane z zatrzymaniem akcji serca.

Szczepionki jako "broń biologiczna"

Powraca również narracja wykorzystująca frazę "broń biologiczna". Podobne przekazy krążyły już na początku epidemii COVID-19, ale wóczas to sam wirus miał być "bronią biologiczną". Tym razem to szczepionki mają być "bronią biologiczną". Autor posta opublikowanego na platformie X 6 grudnia cytował wypowiedź włoskiej lekarki neurolożki, która wypowiadała się w Parlamencie Europejskim. W krótkim fragmencie wideo mówi: "Możemy potwierdzić, że szczepionka na Covid-19 nie jest szczepionką, ale bronią biologiczną i jest zbrodnią przeciwko ludzkości, którą musimy powstrzymać".

FAŁSZ
Wpis z wypowiedzią włoskiej lekarki, która mówiła o szczepieniach przeciw COVID-19 jako "broni biologicznej".X.com

W maju tego roku w sieci krążyły już sensacyjne przekazy o wspomnianej konferencji w Parlamencie Europejskim. Zaproszeni na nią goście wypowiadali się m.in. przeciw szczepieniom na COVID-19. Te wprowadzające w błąd narracje opisał wówczas portal brazylijskiego dziennika "O Estado de S. Paulo". Jak ustalili dziennikarze, konferencję zorganizowało pięciu europosłów znanych z poparcia dla nienaukowych treści. Uczestnicy spotkania to osoby znane z poglądów sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną.

Kobieta, która wypowiada się na nagraniu to Rosanna Chifari Negri. "Gazeta Wyborcza" podaje za włoskim "Il Messaggero", że jest ona dyrektorką "komitetu naukowego" Movimento Ippocrate (Ruch Hipokratesa), grupy antyszczepionkowców, popularyzatorów fake newsów i pseudonaukowych metod leczenia.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/X

Pozostałe wiadomości

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Uwaga na fałszywe informacje i manipulacje nawiązujące do trwających m.in. w Polsce ćwiczeń NATO. Użytkownicy serwisu X rozsyłają wpis z wprowadzającym w błąd przekazem o uczestniczących w manewrach brytyjskich żołnierzach.

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

"Wielka Brytania przygotowuje się do konfliktu z Putinem?" Ekspert: typowe elementy rosyjskiego przekazu propagandowego

Źródło:
Konkret24, PAP

Na komisji sejmowej ekspertka resortu klimatu i środowiska stwierdziła, że "polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla, czyli nie pełnią już swojej roli". Reakcją był śmiech części obecnych na obradach. Nagranie tej sytuacji wywołuje wiele emocji również wśród internautów. Tyle że zostało zmanipulowane, a słowa ekspertki mają szerszy kontekst, który wyjaśnia w dalszej części wypowiedzi jak i w sieci.

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Ekspertka: polskie lasy przestały pochłaniać dwutlenek węgla. Została wyśmiana i skrytykowana w sieci. Niesłusznie

Źródło:
Konkret24

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd wprowadzi na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wybrane odcinki dróg i torów kolejowych. Z pomocą ekspertów tłumaczymy, co ta decyzja może oznaczać w praktyce.

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Premier: przejścia graniczne, drogi i tory kolejowe mają być infrastrukturą krytyczną. Co to znaczy w praktyce?

Źródło:
Konkret24

Poseł Konfederacji Grzegorz Płaczek napisał, że resort edukacji planuje wprowadzić "nowy przedmiot omawiający skuteczność szczepień i świat osób LGBT". Ale to inny urząd zaproponował nauczanie przedmiotu pokrywającego się z tymi zagadnieniami, a MEN nie ma takich planów.

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Poseł Konfederacji: MEN planuje nowy przedmiot o szczepieniach i LGBT. Nie

Źródło:
Konkret24

Według posła Przemysława Wiplera ani w Polsce, ani w Europie nie produkuje się amunicji, w tym artyleryjskiej. Wipler upierał się, że w tej materii w ciągu ostatnich dwóch lat "nie było żadnych istotnych inwestycji". Wedle zapewnień jednego z najwyższych unijnych urzędników produkcję pocisków artyleryjskich zwiększono o 40 proc.

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Wipler: w Polsce i w Europie "nie produkuje się amunicji", "nie było inwestycji". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS lansują obecnie przekaz, że nowy rząd "zwija Polskę" i jakoby rezygnuje z kluczowych, rozpoczętych przez poprzedni rząd inwestycji - CPK, portu kontenerowego czy fabryki półprzewodników. Sprawdziliśmy więc, co o tych projektach mówią przedstawiciele nowej władzy i które z nich na pewno będą kontynuowane.

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Posłanka PiS: zwijają Polskę w zawrotnym tempie. Sprawdzamy status inwestycji

Źródło:
Konkret24

Unia Europejska ma nowy pomysł: każdy właściciel krowy, świni, konia lub kury będzie musiał płacić za emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta - tak przynajmniej twierdzą autorzy wpisów w mediach społecznościowych. Komisja Europejska zaprzecza, a my wyjaśniamy, na jakim etapie jest wdrażanie koncepcji "kto emituje, ten płaci" w rolnictwie.

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Rolnik zapłaci za emisję gazów przez krowę, świnię, kurę? KE: nie ma takich planów

Źródło:
Konkret24

Wbrew informacjom rozsyłanym przez internautów, w latach 2022-2023 do Polski wcale nie przywieziono 12 milionów ton zboża z Rosji. Sprowadzono wielokrotnie mniej.

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

"Polska sprowadziła 12 milionów ton rosyjskiego zboża"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński w swoich rozważaniach na temat ochrony środowiska podważył wpływ człowieka na zmiany klimatyczne. Przywołał opinię, że to, "co ludzie robią dla zanieczyszczenia atmosfery, to (...) jakby w wielkiej hali sportowej zapalić zapałkę". Stwierdził też, że naturalna emisja dwutlenku węgla, w tym z erupcji wulkanów, jest większa, niż pochodząca z działalności człowieka. Prezes Prawa i Sprawiedliwości się myli.

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Klimat, wulkany i emisje CO2. Co nie zgadza się w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości pakt migracyjny został "podpisany", zawarte są w nim mechanizmy "przymusowej relokacji", a do UE miałoby trafić 4,5 mln migrantów, z czego do Polski 380 tysięcy. Opisujemy, co w tych przekazach jest manipulacją.

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

"Jeden migrant na 100 mieszkańców" i inne manipulacje o pakcie migracyjnym. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zapowiedź wspólnej wizyty polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu wzbudziła emocje po obu stronach sceny politycznej. Ze strony polityków PiS pojawiły się sugestie, że takie zaproszenie to bardziej gest Joe Bidena w stronę Donalda Tuska, bo "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Polscy premierzy gościli jednak u amerykańskich prezydentów, choć rzadziej niż prezydenci.

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Szczucki: "typowa wizyta" w Białym Domu to wizyta prezydenta. Ale polscy premierzy też tam bywali

Źródło:
Konkret24

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Te witryny wyglądają jak lokalne portale, a tak naprawdę są częścią chińskiej siatki dezinformacyjnej działającej w 30 państwach Europy, Azji i Ameryki Łacińskiej. Dwie z nich działają w Polsce - wynika z raportu Citizen Lab. Przeanalizowaliśmy ich treści i powiązania.

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Udają lokalne portale, sieją chińską propagandę. Jak działa Paperwall

Źródło:
Citizen Lab, Konkret24

"Zamiast CPK - mokradła, zamiast elektrowni jądrowej - mokradła, zamiast Odry - mokradła" - tak ironicznie europoseł PiS Dominik Tarczyński podsumował plany resortu klimatu dotyczące ochrony mokradeł w Polsce. Sugerował, że zamiast stawiać na rozwój i dobrobyt, obecna władza planuje jedynie "powrót do mokradeł". Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma racji.

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Tarczyński straszy "powrotem do mokradeł". Eksperci: populizm, etycznie naganne

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 tys. wyświetleń ma wpis znanego muzyka Zbigniewa Hołdysa ze zdjęciem piosenkarki Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To przerobiona fotografia, która krąży w sieci od kilku tygodni.

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Taylor Swift w antytrumpowskiej koszulce. To nieprawdziwe zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Film robi wrażenie: stacja Euronews miała pokazać, jak francuscy rolnicy, oburzeni listem ukraińskiego ambasadora, obrzucili budynek ambasady Ukrainy obornikiem. Lecz ani nie jest to materiał Euronews, ani ukraińska ambasada, a list został spreparowany. Choć prawdą jest, że zrzucono obornik pod pewnym budynkiem we Francji.

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Rolnicy "obrzucili obornikiem ukraińską ambasadę"? W tym filmie nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Donald Trump podtrzymuje stanowisko, że Ameryka nie powinna chronić państw, które "nie płacą zobowiązań" w NATO - i powtórzył to na kolejnym wiecu. "Stany Zjednoczone płaciły niemal za wszystko" - oświadczył. Wypowiedzi byłego prezydenta USA mogą wprowadzać w błąd: czym innym są wydatki obronne państw członkowskich, czym innym budżet NATO - na ten składają się wszystkie kraje sojuszu.

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić.  Skąd jest budżet NATO? 

Trump: nie płacicie, nie będziemy chronić. Skąd jest budżet NATO? 

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość w swoim najnowszym spocie o bezpieczeństwie Polski chwali się, że za czasów rządów tej partii podwoiła się liczba żołnierzy. To wprowadzające w błąd porównanie. Wyjaśniamy.

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

PiS w spocie: podwoiliśmy liczbę żołnierzy. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Warszawy Tobiasz Bocheński zarzuca obecnym władzom miasta, że praktycznie nie konsultowały się z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia Strefy Czystego Transportu - która, jak wiadomo, budzi duże emocje. Przeanalizowaliśmy działania ratusza w tej sprawie. Bocheński się myli.

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Bocheński: Strefa Czystego Transportu w Warszawie "bez konsultacji społecznych". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość mówi o "lewackim Zielonym Ładzie", a rządzący przypominają, że to przecież realizacja "polityki Janusza Wojciechowskiego". Wyjaśniamy, czym jest Europejski Zielony Ład, jak jest powiązany z polityką rolną UE oraz na co zgadzali się w Brukseli polski komisarz i rząd Mateusza Morawieckiego.

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska nie wierzy w realizację unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku. Przekonywała w wywiadzie, że tak samo uważa europejska agencja zajmująca się środowiskiem. Tyle że w ostatnim raporcie Europejskiej Agencji Środowiska nic takiego nie ma.

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Zalewska: unijna agencja stwierdziła, że "nie mamy szans" osiągnąć celów klimatycznych. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Szykuje się nowy podatek!" - alarmują internauci, rozsyłając zrzut ekranu tytułu tekstu jednego z serwisów. Postom towarzyszą komentarze o "eurokołchodzie" i "goleniu frajerów". Tłumaczymy, z czym związana ma być opłata za ogrzewanie węglem i gazem - bo zaplanowano ją dopiero za kilka lat, nie będą jej ponosić właściciele lokali, a jej wysokość wciąż nie jest znana.

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

"Nowy podatek od ogrzewania"? Wyjaśniamy, o co chodzi

Źródło:
Konkret24

Były minister obrony Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na krytykę obecnej władzy co do sposobu realizacji CPK twierdzi, że w tej sprawie istniało "ponadpartyjne poparcie". Tak samo przekonuje szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. Tyle że wyniki głosowań nad kluczowymi dla tego projektu ustawami pokazują co innego.

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Błaszczak: projekt CPK "uzyskał ponadpartyjne poparcie". Nie, nigdy nie istniało

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji rozpowszechniają kilkusekundowy fragment wypowiedzi Donalda Tuska o tym, że sprawa niemieckich reparacji została zamknięta wiele lat temu. Te słowa zostały wyrwane z kontekstu. Sens całej wypowiedzi polskiego premiera jest inny od tego, co twierdzą politycy opozycji.

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Tusk i słowa o reparacjach. Politycy opozycji manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Niektóre media, a za nimi część internautów, w tym poseł Konfederacji Andrzej Zapałowski, szerzyli informację o profanacji "polskiego" cmentarza w Brodach w obwodzie lwowskim. Sprawę zbadał na miejscu i zdementował polski konsulat we Lwowie.

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Profanacja "polskiego cmentarza" w Ukrainie? Nieprawda

Źródło:
Konkret24