FAŁSZ

Nowe doniesienia o "zabójczych" szczepionkach na COVID-19. To fake newsy

Źródło:
Konkret24
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepieniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/5
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepieniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Rewelacje pseudoautorytetów, sensacyjne informacje sygnalisty z Nowej Zelandii, niepokojące doniesienia z Islandii. W internecie roi się od fake newsów i manipulacji wokół szczepień na COVID-19. Przeciwnicy szczepień zmobilizowali się wraz z rozpoczęciem akcji szczepień w Polsce.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Od 6 grudnia każda osoba w wieku powyżej 12 lat może przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Chodzi o szczepionkę Nuvaxovid firmy Novavax. Według informacji Ministerstwa Zdrowia, do Polski dotarło 210 tys. tych szczepionek. Pod koniec przyszłego tygodnia dotrze kolejne 200 tys. W ostatnich dniach przed rozpoczęciem zapisów na szczepienia, w mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać niepokojące przekazy. Według autorów wielu wpisów szczepionki są szkodliwe, a ich przyjęcie może skończyć się śmiercią. To fałszywe przekazy, które wykorzystują znane techniki manipulacji.

Fałszywe przekazy kontra stanowisko nauki

"Nie rozumiem o co tyle krzyku, że jednak szczepienia na Covid zabiły część populacji? Przecież żaden normalny człowiek nie pobiegłby wszczepić sobie zaprojektowany na kolanie preparat" - napisał 30 listopada jeden z użytkowników serwisu X (pisownia wszystkich wpisów w tekście oryginalna). Jego post wyświetliło ponad 70 tys. internautów, a 1 tys. polubiło go.

FAŁSZ
Fałszywy przekaz o szczepieniach przeciw COVID-19.X.com

Przekaz z wyżej wspomnianego posta odwoływał się do fałszywej teorii o "turbo raku", czyli niezwykle szybko postępujących nowotworach, które są rzekomo skutkiem szczepienia na COVID-19. Tę fałszywą teorię opisaliśmy już w Konkret24. Ale siewcy fake newsów nie ustają w tworzeniu nowych bądź przypominaniu już wcześniej krążących fałszywych teorii, które mają zniechęcić do szczepień. Przedstawiamy popularne fake newsy i manipulacje, które zdobywały popularność w internecie w ostatnich dniach.

Co istotne, wiarygodne źródła i instytucje państwowe rekomendują przyjmowanie szczepień na COVID-19. W komunikacie z 17 listopada Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 osobom: - w wieku powyżej 60 lat; - osobom powyżej 12. roku życia z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19; - pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

"Pomimo ciągłych dezinformacji na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciwko COVID-19, wyniki jednego z największych badań przeprowadzonych kiedykolwiek na temat bezpieczeństwa szczepionek zostały opublikowane i po raz kolejny pokazują, że szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne i skuteczne" - to stanowisko amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przesłane w październiku dziennikarzom serwisu Lead Stories.

Sygnalista z Nowej Zelandii i sensacyjny wywiad

"Sygnalista z rządu Nowej Zelandii przedstawił zaskakujące oficjalne dane, z których wynika, że ​​ponad 20 proc. obywateli kraju zmarło po otrzymaniu zastrzyku mRNA na Covid" - ogłosiła 3 grudnia jedna z użytkowniczek platformy X. "Sygnaliscie rzadowemu grozi obecnie do siedmiu lat wiezienia za upublicznienie danych ujawniajacych masowe zgony w kraju wsrod ludnosci zaszczepionej przeciwko Covid-19" - napisał 6 grudnia inny internauta, również informując, że chodzi o Nową Zelandię.

FAŁSZ
Informacje o sygnaliście z Nowej ZelandiiX.com

Sygnalista z Nowej Zelandii to Barry White, pracownik Te Whatu Ora - agencji rządu Nowej Zelandii kierującej codziennym funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej w kraju. Barry White pracuje w jednostce zajmującej się bazami danych. Posługuje się również pseudonimem Winston Smith, czyli imieniem i nazwiskiem jednego z bohaterów powieści Georga Orwella "Rok 1984". 3 grudnia nowozelandzkie media informowały, że White został aresztowany w związku z podejrzeniem nieuprawnionego pobrania danych dotyczących szczepień z rządowych systemów.

30 listopada White udzielił wywiadu byłej prezenterce telewizyjnej i zwolenniczce teorii spiskowych Liz Gunn. Na początku rozmowy przekonywał, że zdobył dane, w których są "ból i łzy", których powodem są szczepionki. "To jest zabójcze" - przekonywał. White pokazywał dalej m.in. wykresy obrazujące wysokie statystyki zgonów w Nowej Zelandii w ostatnich latach. Zauważył wyraźnie więcej śmierci w 2022 i 2023 roku.

Wysokie statystyki zgonów w Nowej Zelandii nie są jednak efektem szczepień, a pandemii COVID-19 i coraz wyższej średniej wieku społeczeństwa - twierdzą eksperci cytowani w marcu 2023 roku przez Associated Press. Agencja podaje, że od 2015 roku populacja Nowej Zelandii wzrosła o około 9 proc., podczas gdy liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrosła o 18 procent. Eksperci poproszeni przez nowozelandzki serwis The Post o ocenę danych przedstawionych przez Barry'ego White'a i ich interpretację mówią o "nonsensie" i o klasycznych metodach stosowanych przez przeciwników szczepień: na przykład bezpodstawnego łączenia faktu zaszczepienia danych osób z ich zgonami.

"Islandia całkowicie zabroniła szczepienia na Covid"? To nieprawda

Jak 5 grudnia informował użytkownik platformy X: "Rząd Islandii ogłosił natychmiastowe wycofanie wszystkich szczepionek przeciwko Covid-19, ponieważ publiczny system opieki zdrowotnej kraju wyspiarskiego zmaga się z ogromnym wzrostem liczby nagłych zgonów i urazów związanych ze szczepionkami". Post odsyłał do artykułu opublikowanego w serwisie Salon24.pl. z tytułem: "Islandia całkowicie zabroniła szczepienia na Covid po gwałtownym wzroście liczby zgonów". Ale już wcześniej - 3 i 4 grudnia - w sieci krążyły podobne przekazy, np. "Islandia nie oferuje już szczepionek na Covid ogółowi populacji po gwałtownym wzroście liczby zgonów" - czytamy na profilu jednego z użytkowników dawnego Twittera.

FAŁSZ
Fałszywe informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 na IslandiiX.com

W rzeczywistości Islandia nie zakazała szczepionek przeciwko COVID-19 i "nie ma gwałtownych nagłych zgonów" - przekazał 29 listopada agencji Reuters Guðrún Aspelund, główny epidemiolog w islandzkiej Dyrekcji Zdrowia, instytucji, która dba o jakość ochrony zdrowia, promować zdrowy tryb życia i profilaktykę.

Podobna informacja krążyła w ostatnich dniach w anglojęzycznym internecie, ale nie ma potwierdzenia w oficjalnych źródłach. Na Islandii szczepi się teraz szczepionką Comirnaty firmy Pfizer zaktualizowaną pod aktualny wariant COVID-19. Aspelund przekazał Reutersowi, że szczepienie w okresie jesienno-zimowym 2023 roku jest "zalecane osobom ze wskazaniami medycznymi, w tym wszystkim osobom w wieku 60 lat i starszym, osobom w wieku pięciu lat i starszym z chorobami współistniejącymi lub zgodnie z zaleceniami lekarza, a także pracownikom służby zdrowia".

Amerykański kardiolog i sceptyk szczepień

W poście opublikowanym na platformie X 2 grudnia zamieszczono fragment wystąpienia Petera McCullougha - amerykańskiego kardiologa i sceptyka szczepień na COVID-19. "4 smiertelne sposoby zabijania przez [szczepionki na] COVID" - opisał nagranie autor wpisu. Na wideo McCullough mówi o 3400 pracach [naukowych], które mają dowodzić "śmiertelnych i niepowodujących śmierci syndromów urazów poszczepiennych".

FAŁSZ
Antyszczepionkowe tezy Petera McCulloughaX.com

McCullough regularnie występuje publicznie i powiela tezy o szkodliwości szczepień. Opiera się na wycofanych lub zawierających błędy pracach naukowych albo na błędnych interpretacjach źródeł. W październiku serwis LeadStories przytoczył wiele ostatnich twierdzeń McCullougha powielających nieprawdy lub manipulacje wokół szczepień. Lekarz twierdził m.in., że prawie 74 procent zgonów po szczepieniu jest spowodowanych szczepionką. Twierdzenie to bazowało na preprincie, czyli nierecenzowanym artykule, który nigdy nie został opublikowany w żadnym czasopiśmie naukowym.

Manipulacje rozsiewane przez Petera Mc Cullougha kilkukrotnie opisywalismy już w Konkret24. W styczniu 2023 roku opisaliśmy krążący w sieci fragment amerykańskiego talk-show "Tucker Carlson Tonight". Prowadzący Tucker Carlson mówił o ustaleniach McCullough i jego współpracownika Panagisa Polykretisa. Mieli oni "odkryć", że po wprowadzeniu szczepień na COVID-19 u europejskich sportowców stwierdzano rocznie wiele więcej zatrzymań krążenia niż wcześniej.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 10 stycznia 2023 rokuTwitter.com

Tyle że, jak się okazało, owo "odkrycie" bazowało na danych pozyskanych ze strony internetowej prowadzonej przez anonimowe osoby, które w dodatku nie pochodziły z badań naukowych czy szpitalnych statystyk. Ich podstawą były doniesienia medialne. W statystykach znalazły się zresztą również zgony, które nawet według doniesień medialnych nie były związane z zatrzymaniem akcji serca.

Szczepionki jako "broń biologiczna"

Powraca również narracja wykorzystująca frazę "broń biologiczna". Podobne przekazy krążyły już na początku epidemii COVID-19, ale wóczas to sam wirus miał być "bronią biologiczną". Tym razem to szczepionki mają być "bronią biologiczną". Autor posta opublikowanego na platformie X 6 grudnia cytował wypowiedź włoskiej lekarki neurolożki, która wypowiadała się w Parlamencie Europejskim. W krótkim fragmencie wideo mówi: "Możemy potwierdzić, że szczepionka na Covid-19 nie jest szczepionką, ale bronią biologiczną i jest zbrodnią przeciwko ludzkości, którą musimy powstrzymać".

FAŁSZ
Wpis z wypowiedzią włoskiej lekarki, która mówiła o szczepieniach przeciw COVID-19 jako "broni biologicznej".X.com

W maju tego roku w sieci krążyły już sensacyjne przekazy o wspomnianej konferencji w Parlamencie Europejskim. Zaproszeni na nią goście wypowiadali się m.in. przeciw szczepieniom na COVID-19. Te wprowadzające w błąd narracje opisał wówczas portal brazylijskiego dziennika "O Estado de S. Paulo". Jak ustalili dziennikarze, konferencję zorganizowało pięciu europosłów znanych z poparcia dla nienaukowych treści. Uczestnicy spotkania to osoby znane z poglądów sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną.

Kobieta, która wypowiada się na nagraniu to Rosanna Chifari Negri. "Gazeta Wyborcza" podaje za włoskim "Il Messaggero", że jest ona dyrektorką "komitetu naukowego" Movimento Ippocrate (Ruch Hipokratesa), grupy antyszczepionkowców, popularyzatorów fake newsów i pseudonaukowych metod leczenia.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/X

Pozostałe wiadomości

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni krytykują grafiki zdobiące autokar polskiej reprezentacji na Euro 2024, inni oburzają się, że taki sam autobus dostała reprezentacja Ukrainy. Dlaczego tak jest i skąd takie zdobienie wozów? Wyjaśniamy.

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

"Ukraina ma taki sam autobus jak Polska"? Nie tylko ona

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po polskich ulicach "chodzą nielegalni, niezidentyfikowani migranci" - alarmują politycy PiS i Suwerennej Polski. Opowiadają, że relokacja w ramach paktu migracyjnego się już zaczęła, bo Niemcy przysłali nam tysiące migrantów "w ostatnich kilku miesiącach". Przestrzegamy: to przekaz fałszywy. Pakt migracyjny nie wszedł w życie, nie ma relokacji w jego ramach. Wyjaśniamy, jakie dane wykorzystano w tej narracji.

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Prawica: "pakt migracyjny już działa", "Polska przyjmuje migrantów z Niemiec". Nie, to fałsz

Źródło:
Konkret24

Pomagaliśmy straży pożarnej i szpitalom, nie braliśmy pieniędzy dla siebie, prawo na to pozwalało - tłumaczą politycy Suwerennej Polski i PiS, odpierając zarzuty w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Rafał Bochenek mówi o "odwracaniu pojęć" i "nadawaniu nowego znaczenia" temu, co robił rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak to Suwerenna Polska stosuje strategię "odwracania pojęć" i manipuluje opinią publiczną. Wyjaśniamy.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje Suwerennej Polski po ujawnieniu taśm

Źródło:
Konkret24

"Ktoś wie co to za bydło było wczoraj na Placu Zamkowym?" - zapytał jeden z internautów, którego wpis ze zdjęciem pokazującym zaśmieconą ulicę zatacza coraz szersze kręgi w sieci. Nie ma ono jednak nic wspólnego z wiecem w Warszawie.

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Tak wyglądał plac Zamkowy w Warszawie po manifestacji 4 czerwca? To inne miasto

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński na wiecach uspokaja Polaków, że żyją w bezpiecznym kraju. Tłumaczy, że "rozpoczął to jego świętej pamięci brat, kiedy został ministrem sprawiedliwości". Wtedy to bowiem według prezesa PiS przestępczość w Polsce zaczęła spadać. Dane pokazują raczej trend przeciwny.

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Jarosław o Lechu: "mocno dokręcił śrubę" i przestępczość "zaczęła spadać". Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

"Wystarczyło kilka miesięcy rządów koalicji 13 grudnia, a zyski Orlenu spadają" - oświadczył poseł PiS Radosław Fogiel, komentując wyniki spółki za pierwszy kwartał 2024 roku. Eksperci przeanalizowali dokładnie te dane i wskazują rzeczywistych "trzech głównych winowajców".

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Fogiel o spadku zysku Orlenu po "kilku miesiącach rządów". Eksperci: oto winowajcy

Źródło:
Konkret24

Kandydatka PiS do europarlamentu Małgorzata Gosiewska broni prezesa partii - jej zdaniem Jarosław Kaczyński nigdy nie mówił, że migranci przenoszą pasożyty. Przypominamy, kiedy takie słowa padły.

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Kaczyński, migranci i pasożyty. Gosiewska: nie ma takiego cytatu. Jest

Źródło:
Konkret24

Europoseł Adam Bielan twierdzi, że obecna koalicja rządząca nie protestowała w 2017 roku przeciwko ustawie, która zmieniła zasady funkcjonowania Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda. Przypominamy, jak wyglądało głosowanie nad ustawą z wrzutką o Funduszu.

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Bielan: obecnie rządzący nie protestowali, gdy zmieniano przepisy o Funduszu Sprawiedliwości. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po meczu siatkarskim w Suwałkach pojawiły się informacje o rzekomym wpuszczaniu za darmo ukraińskich kibiców. Te doniesienia nie są prawdziwe, a ich celem jest antagonizowanie obu narodów.

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

"Polscy kibice 130 złotych za bilet, Ukraińcy za darmo"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki twierdzi, że nie wykorzystywał tego stanowiska i publicznych pieniędzy do walki o fotel posła. Prześledziliśmy jego aktywności w okręgu, z którego startował. Już w prekampanii prezes RCL jeździł tam, by przekazać wozy strażakom, wspierać lokalnych polityków PiS, odsłaniać pomnik, wmurowywać kamień węgielny, rozdawać na ulicy kwiaty czy nawet papieskie encykliki.

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

"Co w tym złego?". Jak Szczucki za publiczne pieniądze promował samego siebie

Źródło:
Konkret24

W przekazie polityków Prawa i Sprawiedliwości rząd znacząco obniżył 14. emeryturę i wprowadził "program 1000 minus". Tyle że wysokość tego świadczenia była znana już dawno i zapisana w przepisach przyjętych jeszcze w 2021 roku, a ubiegłoroczna nadzwyczajna podwyżka wynikała z pomyłki Jarosława Kaczyńskiego.

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

PiS: rząd obniża 14. emeryturę. Takie przepisy przyjęto już w 2021 roku. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24