Ponad 70 pracowników opieki medycznej zmarło z powodu COVID-19


72 pracowników opieki medycznej zmarło w Polsce z powodu COVID-19 od początku pandemii do 18 listopada. Koronawirusem zakaziło się w sumie 54,5 tys. medyków - to 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń.

Licząc od samego początku pandemii, z powodu koronawirusa zmarło 37 lekarzy, 25 pielęgniarek, czterech dentystów i dwóch ratowników medycznych - podaje Ministerstwo Zdrowia. Resort przesłał we wtorek 24 listopada redakcji Konkret24 najnowsze dane o skutkach COVID-19 wśród pracowników medycznych - przedstawiają stan na 18 listopada.

Od publikacji ostatnich takich danych - 2 listopada - w ciągu niespełna trzech tygodni zmarło 21 lekarzy i 14 pielęgniarek.

Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennie
Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennietvn24

"Źródłem danych dotyczących zakażeń jest rejestr EWP testy, dane dotyczące kwarantanny są zgodne z danymi z rejestru EWP kwarantanna, dane dotyczą zgonów stwierdzonych w trakcie hospitalizacji i są zgodne z Krajowym Rejestrem Pacjentów z COVID-19" - wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia w komentarzu do danych.

72 zgony od początku pandemii

Od początku pandemii do 18 listopada zakażenie koronawirusem wykryto u 54 465 pracowników medycznych. Na kwarantannie łącznie przebywało 254 925 osób. Zakażenie SARS-CoV-2 zakończyło się zgonem 72 osób wykonujących zawody medyczne.

Pracownicy medyczni a COVID-19. Zakażenia, zgony i kwarantanna od początku pandemii do 18 listopada 2020 rokutvn24 | ministerstwo zdrowia

Publiczne dane o liczbie zakażonych pracowników medycznych, o liczbie zgonów wśród nich i liczbie przebywających na kwarantannie podał 2 listopada serwis medonet.pl. Wtedy zgonów z COVID-19 wśród przedstawicieli zawodów medycznych zostało podanych 36: 16 lekarzy/lekarek, 11 pielęgniarek/pielęgniarzy, 6 farmaceutów/farmaceutek, 1 felczer/felczerka, 1 ratownik medyczny/ratowniczka medyczna i 1 położna/położny.

Od tego czasu, w ciągu niespełna trzech tygodni, liczba zgonów z COVID-19 wśród lekarzy wzrosła więc o 21, wśród pielęgniarek/pielęgniarzy o 14. Wśród lekarzy przybyło 6 250 zakażonych, wśród pielęgniarek - 17 703, wśród położnych - 1 678, ratowników medycznych - 1 123, farmaceutów - 884, dentystów - 622, diagnostów laboratoryjnych i felczerów - 8.

W zestawieniu przekazanym Konkret24 jest informacja o zgonach dwóch farmaceutów. Dane opublikowane 2 listopada przez medonet.pl pokazywały jednak sześć zgonów. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie.

7 proc. wszystkich zakażonych

Do 18 listopada w Polsce potwierdzono 772 823 zakażeń i 11 451 zgonów spowodowanych koronawirusem. Porównując te liczby z danymi resortu dotyczącymi pracowników medycznych, okazuje się, zakażenia wśród pracowników medycznych stanowiły 7 proc. wszystkich wykrytych w kraju. Z kolei zgony w tej grupie pracowników stanowiły 0,6 proc. wszystkich zgonów na COVID-19.

Doktor Beata Poprawa drugi raz zakaziła się koronawirusem. "Wydawało mi się to mało możliwe"
Doktor Beata Poprawa drugi raz zakaziła się koronawirusem. "Wydawało mi się to mało możliwe"tvn24

Gdy publikowaliśmy pierwsze oficjalne statystyki (według GIS) dotyczące zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pracowników polskiej opieki zdrowotnej, do 2 kwietnia co szósta osoba zakażona koronawirusem w Polsce była członkiem personelu medycznego - stanowili wtedy 15,6 proc. wszystkich zakażeń (do 2 kwietnia odnotowano 2 946 przypadków).

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański / PAP

Pozostałe wiadomości