"Sprawa życia i śmierci". W Polsce większość zalecanych leków na raka piersi jest niedostępnych

"Sprawa życia i śmierci" - dramatyczny list otwarty do ministra zdrowiaShutterstock

W Polsce na dziesięć leków zalecanych w walce z rakiem piersi u kobiet, osiem jest niedostępnych w refundacji, a dwa z ograniczeniami. Sprawę jednego z nich - refundowanego w większości Europy rybocyklibu - nagłośniła dziennikarka Anna Puślecka, która skierowała list otwarty do ministra zdrowia w tej sprawie. "Wielu chorych onkologicznie nie jest w Polsce w ramach NFZ leczonych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną", komentują eksperci.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Dziennikarka TVN Anna Puślecka opublikowała na Facebooku list otwarty do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. "Proszę wybaczyć formę i miejsce, z którego piszę do Pana ten list, ale walczę o życie" - napisała, dodając, że chodzi nie tylko o jej zmagania z chorobą, ale o problem tysięcy Polek. "To sprawa życia i śmierci" - napisała Puślecka.

"Nawet jeśli ktoś zarabia bardzo dobrze, to nie stać go na to". Anna Puślecka o leczeniu raka piersi
"Nawet jeśli ktoś zarabia bardzo dobrze, to nie stać go na to". Anna Puślecka o leczeniu raka piersitvn24

W kwietniu u kobiety zdiagnozowano raka piersi w stadium zaawansowanym. "Choroba była na tyle podstępna, że nie dawała wcześniej żadnych symptomów podczas regularnych badań profilaktycznych, takich jak np. mammografia" - wyjaśniła na Facebooku.

"Panie Ministrze, boję się"

Obecnie Anna Puślecka jest w trakcie leczenia hormonalnego. "Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy i antyprzerzutowy lek, którego substancja czynna nosi nazwę RYBOCYKLIB" - napisała. Lek ten nie jest obecnie refundowany w Polsce. W swoim wpisie Puślecka podkreśla jednak, że inaczej jest w innych krajach Unii Europejskiej.

"Czy zdaje sobie Pan sprawę, że nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie!" - napisała i podkreśliła, że nie jest w stanie samodzielnie sfinansować kuracji, której miesięczny koszt to 12 tys. zł, a roczny - 144 tys. zł.

"Panie Ministrze, boję się. Boję się, że nie będzie mi dane cieszyć się w pełni życiem, które nagle może zostać skrócone, boję się, że przyjdzie dzień w którym choroba nagle zacznie postępować" - podsumowała autorka wpisu.

Opublikowany 12 sierpnia wpis szybko rozprzestrzeniał się po sieci. Udostępniło go ponad 45 tys. użytkowników Facebooka. W dyskusji pod wpisem wzięło udział ponad 8,5 tys. internautów. W większości były to słowa wsparcia i solidarności.

Żyć dłużej

Jak można przeczytać na stronie NFZ, "rak piersi i szyjki macicy są w czołówce nowotworów, na które najczęściej chorują i umierają kobiety w Polsce".

W ciągu ostatnich 30 lat w Polsce dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na raka piersi. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów potwierdzają, że zachorowalność na ten nowotwór wśród Polek stale rośnie: w 2010 r. było prawie 15,8 tys. nowych przypadków, a w 2013 r. - ponad 17 tys., w ostatnich latach - prawie 19 tys. rocznie (23 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet). Według opublikowanego w 2019 r. raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie, w latach 2010-2016 wzrósł także współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu - o 7,2 proc.

Nowotwór piersi HER2- jest jednym z najczęściej występujących w Polsce i może dotyczyć nawet 70 proc. pacjentek. Osoby chorujące na ten typ nowotworu poddawane są w Polsce terapii hormonalnej. Skuteczność leczenia może być wzmocniona dzięki lekom z grupy inhibitorów CDK 4/6, do których należy rybocyklib.

Jest to lek wspomagający spowolnienie rozwoju choroby nowotworowej. Hamuje aktywność enzymów zwanych kinazami, które są zależne od cyklin - białek, które mogą wpłynąć na rozwijanie się komórek rakowych.

Jak informuje producent leku, najnowsze badania wykazały, że kuracja z udziałem rybocyklibu znacząco przedłuża życie kobiet chorujących na raka piersi typu HR+/HER2-. Skuteczność działania leku potwierdzono w badaniu MONALEESA-7 u kobiet w okresie przed- i okołomenopauzalnym, a także w badaniu MONALEESA-3 - u kobiet po menopauzie.

Powstrzymać postęp choroby

Jak relacjonuje portal rynekzdrowia.pl, podczas XIII Ogólnopolskiej Konferencji Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi "Falenty 2019", wnioski ze stosowania rybocyklibu w praktyce klinicznej przedstawili onkolodzy z trzech polskich ośrodków.

- U 58 proc. spośród 50 chorych, u których zastosowaliśmy terapię rybocyklibem, w większości przypadków podawanym w połączeniu z letrozolem, zaobserwowaliśmy stabilizację choroby, a u kolejnych 24 proc. częściową odpowiedź na leczenie - powiedział lek. Roman Dubiański z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, cytowany przez Rynek Zdrowia.

- Wyniki pokazują, że dzięki zastosowaniu leków z grupy inhibitorów CDK 4/6 w połączeniu z hormonoterapią, u kobiet chorych na uogólnionego HER2-ujemnego raka piersi można wydłużyć czas bez progresji choroby nawet do dwóch lat - stwierdziła z kolei dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z​ Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii.

Agata Polińska: leczenie raka w Polsce odbiega od standardów europejskich
Agata Polińska: leczenie raka w Polsce odbiega od standardów europejskichtvn24

Lek w Polsce nierefundowany

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta leku, terapia jest udostępniana w ramach refundacji w 21 krajach Unii Europejskiej oraz w Szwajcarii, Bośni, Albanii, Norwegii i Islandii. Należy zaznaczyć, że w każdym z tych krajów warunki refundacji i grupa chorych, którzy mogą na nią liczyć, są różne.

Kraje Europy, w których terapia rybocyklibem jest udostępniana w ramach refundacji
Kraje Europy, w których terapia rybocyklibem jest udostępniana w ramach refundacjiKraje Europy, w których terapia rybocyklibem jest udostępniana w ramach refundacjiNovartis

W Polsce rybocyklib nie jest refundowany. Pacjentki, które chcą poddać się kuracji muszą samodzielnie finansować leczenie. Fundacje pomagające chorym, takie jak np. Rak'n'Roll, pomagają w zebraniu środków na zakup kuracji.

W oczekiwaniu na decyzję ministerstwa

Terapia nowoczesnym lekiem pozostaje niedostępna dla grupy chorych, którzy nie są w stanie jej samodzielnie sfinansować. Zamieszczony na Facebooku apel Anny Puśleckiej jest próbą zwrócenia uwagi na ich sytuację.

- To odważny apel, który mam nadzieję, będzie usłyszany, ponieważ pani Anna jest osobą znaną i powszechnie lubianą i jej głos ma większą siłę dotarcia niż głos przeciętnej pacjentki - mówi Agata Polińska, wiceprezes zarządu Alivia - Fundacji Onkologicznej. - Osób w tej sytuacji jest w Polsce znacznie więcej - dodała.

W mailu do Konkret24 Ministerstwo Zdrowia informuje o procedowaniu wniosku o objęcie refundacją rybocyklibu. "Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane" - napisała Wioletta Olszewska, zastępca Dyrektora Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia. "Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej" - dodała.

Olszewska podkreśliła również dotychczasowe działania resortu, które doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. "Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowie" - zapewniła.

Rozmowy na końcowym etapie

Firma Novartis, producent leku, potwierdziła złożenie wniosku o objęcie refundacją rybocyklibu u pacjentek z HER2-ujemnym, lokalnie zaawansowanym lub przerzutowym, hormonowrażliwym rakiem piersi.

"Rozmowy są na etapie końcowym i oczekujemy finalnej decyzji Ministra Zdrowia" - napisała w mailu do Konkret24 Aneta Poznańska, szefowa działu komunikacji i public affairs Novartis. Zapewniła też, że firma dokłada wszelkich starań, by we współpracy z Ministerstwem Zdrowia wypracować rozwiązania zapewniające dostęp do terapii.

W listopadzie 2018 r. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała negatywną opinię w sprawie objęcia leku programem refundacyjnym. Agencja rozpatrywała jednak starsze badania przedstawione w analizie klinicznej przez producenta leku. Wyniki najnowszych badań potwierdzają skuteczność kuracji rybocyklibem u szerokiego grona pacjentek.

Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapię
Nowe badania. Rak piersi niekoniecznie oznacza chemioterapięFakty TVN

Nowoczesne leki

W Polsce pacjentów dotkniętym nowotworem poddaje się przede wszystkim chemioterapii. Stosuje się także hormonoterapię i leczenie ukierunkowane molekularnie.

- W Polsce niewiele się przeznacza na służbę zdrowia, a państwo nie jest skłonne do płacenia za nowoczesne leki w takim zakresie, w jakim są one wskazane w europejskich standardach leczenia chorób nowotworowych - podnosi Agata Polińska z fundacji Alivia i przekonuje, że skuteczną metodą leczenia są właśnie leki z grupy inhibitorów CDK 4/6.

- Nauka się rozwija, a wraz z nią wiedza o mechanizmach, które biorą udział w rozwoju raka - tłumaczy Polińska. - Dzięki temu powstają nowe terapie o innych niż dotychczasowe mechanizmach działania, które pozwalają w coraz doskonalszy sposób opanowywać chorobę - dodaje.

Polińska przekonuje, że dzięki podjęciu terapii przedłużającej życie, wiele osób może doczekać kolejnych milowych kroków w dziedzinie onkologii i nowych terapii. - W chorobie nowotworowej wiele zależy od indywidualnego przypadku, ale faktem jest, że nie podejmując nowoczesnych terapii, wiele osób traci szansę na zoptymalizowanie leczenia, dłuższe i lepszej jakości życie, lub nawet w niektórych przypadkach doczekanie technologii dających nadzieję na całkowite wyleczenie - podkreśla.

Jak w Polsce walczy się z rakiem piersi?

Prowadzony z udziałem fundacji Alivia portal Oncoindex.org gromadzi dane o refundacji leków onkologicznych w Polsce. Chodzi o leki zarejestrowane w Europie w ciągu ostatnich 15 lat i zalecane przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO). W obszarze leczenia raka piersi, na dziesięć zalecanych leków, dwa są w Polsce dostępne w refundacji z ograniczeniami, osiem jest niedostępnych.

Łącznie na potrzeby analizy zamieszczanej na portalu oncoindex.org wzięto pod uwagę 93 leki w 17 chorobach, które występują w międzynarodowych wytycznych leczenia chorób nowotworowych. 44 leki (czyli 47 proc.) są nierefundowane w Polsce, 34 (czyli 37 proc.) są refundowane, ale z ograniczeniami. Tylko 15 (czyli 16 proc.) jest refundowanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

- To obrazuje jak wielu chorych onkologicznie nie jest w Polsce w ramach NFZ leczonych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną - mówi Agata Polińska. - Na początku września zostanie ogłoszona nowa lista refundacyjna, mamy nadzieję, że przyniesie ona konkretne zmiany i możliwości leczenia zgodnego z aktualną wiedzą - podkreśla.

Przede wszystkim badania

Objawy kliniczne raka piersi zależą od stadium zaawansowania. W początkowym nowotwór ten przebiega bezobjawowo. Zwykle jest rozpoznawany przypadkowo jako twardy guzek w piersi, wyczuwalny dotykiem. Dlatego samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka.

W ostatnich latach dzięki zastosowaniu i rozpowszechnieniu badań obrazowych piersi, raki te moga być rozpoznawane w stadium przedobjawowym. Jak jednak podnosi NFZ, w Polsce wciąż "za mało pań zgłasza się na badania".

Badania mammograficzne pozwalają na uwidocznienie małych zmian rakowych zanim staną się one wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę. W Polsce zaleca się objęcie profilaktyką mammograficzną kobiety w wieku 50-69 lat i wykonywanie badania co dwa lata. Kobiety młodsze powinny wykonywać badania USG - profilaktycznie raz w roku.

Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, PAP; zdjęcie tytułowe: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump nie wysłał własnego samolotu po 200 żołnierzy, którzy utknęli na Florydzie. A publikowane nagrania z wypadku księżnej Diany nie zawsze pokazują to zdarzenie. Wytworzenie zbiorowej fałszywej pamięci - zwanej efektem Mandeli - to jeden z celów ośrodków dezinformacji. Fake newsy wspomagają ten mechanizm.

Efekt Mandeli - co to jest? Możesz być ofiarą

Efekt Mandeli - co to jest? Możesz być ofiarą

Źródło:
Konkret24

W obwodzie Kurskim w Rosji miały zostać odkryte tysiące ciał zagranicznych najemników walczących dla Ukrainy, w tym Polaków - wykres z taką informacją krąży ostatnio w sieci. Wystarczy spojrzeć, które strony i profile rozpowszechniają ten przekaz, by stwierdzić: to kolejna odsłona prokremlowskiej propagandy.

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Ciała "polskich najemników" w Rosji? Uwaga na ten wykres

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny forsują przekaz wymierzony w cudzoziemców przebywających w Polsce. Teraz wykorzystują do niego zdjęcie z Nadarzyna, publikując je z fałszywym komentarzem.

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

"Nadarzyn 2025"? Nie. To "wielkopostne chrześcijaństwo" posła Warchoła

Źródło:
Konkret24

Komentując słowa Donalda Tuska o repolonizacji, poseł PiS Michał Wójcik stwierdził, że jej przykładem była fuzja Orlenu i Lotosu z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci są jednak innego zdania.

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Poseł Wójcik: fuzja Orlenu i Lotosu to repolonizacja. Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Krytykując obecny rząd, opozycja opowiada o "narodowym programie rozbrajania" Polski, twierdząc, że nie są realizowane wcześniej zawarte kontrakty na uzbrojenie. Jarosław Kaczyński jako dowód wskazuje zakup wyrzutni Himars i Chunmoo. Nie ma racji.

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Kaczyński o Himarsach i koreańskich wyrzutniach: "to zostało zatrzymane". Nie zostało

Źródło:
Konkret24

Straszenie Ukraińcami i nastawianie Polaków negatywnie do uchodźców zza wschodniej granicy - to cel rozpowszechnianego przez działaczy Konfederacji i Ruchu Narodowego przekazu. Jest on fałszywy, a powstał na podstawie tekstu jednego z ukraińskich serwisów.

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Ukraińcy "masowo sięgną po polskie obywatelstwo"? Skąd ta teza

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak, powołując się na dane niemieckiej policji, opowiada o "ludziach przywożonych z wewnątrz niemieckiego kraju" do Polski. Tylko że owe statystyki nie dotyczą takich przypadków. Polityk Konfederacji manipuluje.

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Bosak o "wpychaniu migrantów" z Niemiec. Czego nie rozumie

Źródło:
Konkret24

Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego i 500-lecia hołdu pruskiego wywołały dyskusję na temat faktycznej daty koronacji pierwszego króla Polski i udziału w niej niemieckiego cesarza. Wyjaśniamy, skąd rozbieżność dat.

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Koronowany przez niemieckiego cesarza? Jak to z Chrobrym było

Źródło:
Konkret24

Konfederacja opowiada, że na podstawie wydawanych pozwoleń na pracę dla cudzoziemców można stwierdzić, że Donald Tusk "sprowadza rocznie do Polski 100 tysięcy islamskich imigrantów". To jednak manipulacja: pozwolenie na pracę nie znaczy "sprowadzenia" do Polski.

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Tusk "sprowadza 100 tysięcy islamskich imigrantów"? Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki ogłosił, że jako prezydent zrobi wszystko, by "to Polacy mieli pierwszeństwo w korzystaniu z polskiej służby zdrowia". Szef jego sztabu wyborczego przekonuje, że kandydat PiS podał już wcześniej szczegóły swojego kontrowersyjnego pomysłu - to nieprawda.

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Nawrocki zapowiada "pierwszeństwo" Polaków w kolejkach do lekarzy. A szczegóły?

Źródło:
Konkret24

Niemcy "podrzucili", "przerzucili" do Polski "dziewięć tysięcy nielegalnych migrantów" - powtarzają od dłuższego czasu politycy Konfederacji i PiS. Choć ta liczba pochodzi z niemieckich statystyk, taki przekaz jest manipulacją i grą na emocjach mającą wzbudzać niepokój w społeczeństwie. Bo wcale nie chodzi głównie o przybyszy z Afryki czy Azji. Wyjaśniamy.

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

"Tysiące migrantów podrzuconych z Niemiec". Co się kryje za tą liczbą

Źródło:
Konkret24

W kampanii prezydenckiej politycy PiS punktują kandydata PO Rafała Trzaskowskiego za to, że "nie jest szczery". Bo Warszawa przystąpiła do organizacji C40 Cities, a to - według nich - pociąga za sobą szereg limitów i zakazów, o których Trzaskowski w kampanii nie mówi. Jak jest naprawdę?

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

"Tego chce Trzaskowski". Opozycja straszy zakazem jedzenia mięsa i nabiału

Źródło:
Konkret24

Internauci kpią, że Magdalena Biejat "z geografii nie jest dobra", ponieważ jako państwo wymieniła Frankfurt. Nagranie, które ma tego dowodzić, zostało jednak przycięte, a wypowiedź kandydatki na prezydenta wyrwana z kontekstu.

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński spotyka się ostatnio z sympatykami PiS, zachęcając do głosowania na Karola Nawrockiego. Obiecuje, że będzie on najlepszym prezydentem na trudne czasy, bo obecny rząd już doprowadził do tego, "żeśmy się cofnęli" w rozwoju kraju. Na dowód przytacza statystyki - ale błędnie.

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Czy ogórki mogą się stać tematem publicznej debaty w kampanii prezydenckiej? Owszem, jeśli dzięki temu można zarzucić konkurentowi hipokryzję. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zachwalał na wiecu ogórki pewnego polskiego producenta, oponenci przekonują, że te ogórki "wyprodukowano w Niemczech". Firma, która stała się ofiarą politycznego sporu, wyjaśnia.

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

Źródło:
Konkret24

Miało być spełnienie obietnicy, wyszło rozwiązanie, którego skutki budzą wątpliwości. Choć niektórzy politycy koalicji przekonują, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to realizacja jednego ze 100 konkretów czy punktu umowy koalicyjnej. Rzeczywistość wyraźnie rozmija się z deklaracjami.

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Warszawa, Ursynów" - z takim opisem krąży w polskiej sieci nagranie pokazujące tłum muzułmanów modlących się obok jakiegoś osiedla. To jednak inne miasto.

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Źródło:
Konkret24

Nagłaśniany przez polityków prawicy przekaz, że rząd planuje otworzyć w Czerwonym Borze ośrodek dla "nielegalnych imigrantów", zamiast tworzyć tam planowaną jednostkę wojskową, jest nie tylko nieprawdziwy - to niebezpieczna gra na emocjach. To, do czego prowadzi, pokazały wydarzenia z niedzieli.

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Źródło:
Konkret24

Po awanturze w Sejmie na 51 posłów PiS nałożono kary. Teraz Tomasz Sakiewicz i jego telewizja twierdzą, że w związku z tym poseł Edwarda Siarka trafił do szpitala. Parlamentarzysta jednak zaprzecza, a my wyjaśniamy, o co chodzi w tym fake newsie.

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta porusza na wyborczych wiecach wiele różnych tematów, wygłaszając tezy, które nieraz są manipulacjami. Należą do nich na przykład twierdzenia o wyjeżdżaniu lekarzy z Polski czy o narzuconej przez Unię Europejską konieczności rejestracji wszystkich kur.

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

Burmistrzowie kilku dużych angielskich miast to już muzułmanie, w kraju działa trzy tysiące meczetów, a każda szkoła ma obowiązek nauczać o islamie - to przekaz nagrania rozpowszechnianego w mediach społecznościowych. Ma ponad dwa miliony wyświetleń. Lecz przytaczane "dowody" na "muzułmańską" Wielką Brytanię to albo manipulacje, albo nieprawdy. A przekaz nagłaśniają prokremlowskie konta.

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także czym skutkuje brak oficjalnych informacji i stosownych reakcji na fakty.

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24