Statystyki dotyczące COVID-19: co rządy ujawniają


Codzienne raporty o zakażeniach koronawirusem, testach, zgonach - z podaniem płci, wieku, źródła zakażenia, w rozbiciu na rejony kraju. Wykresy, interaktywne mapy, analizy na stronach rządowych. Obywatele wielu państw mają dostęp do bieżących, szczegółowych danych o sytuacji w ich kraju.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kraje takie jak Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy na stronach krajowych instytucji czy ministerstw publikują szczegółowe dzienne lub okresowe raporty w związku z pandemią COVID-19 na ich terenie. Czechy, Dania i Austria - oprócz szczegółowych raportów - podają do publicznej wiadomości m.in. liczbę przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców poszczególnych regionów oraz statystyki pod względem wieku i płci zakażonych. Obywatele tych państw mają na oficjalnych rządowych stronach dostęp do aktualizowanych danych dotyczących wielu aspektów szerzenia się pandemii.

Na polskiej rządowej stronie poświęconej pandemii są tylko łączne liczby zakażonych i zmarłych w kraju oraz w rozbiciu na województwa. Informacje o przeprowadzonych testach na koronawirusa, liczbie nowych zakażeń i liczbie hospitalizowanych podawane są w postach w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia albo na konferencjach prasowych. By porównać dzienne statystyki, trzeba je sobie zbierać samemu. Obywatelom nie są udostępniane zestawienia całodzienne czy długoterminowe porównania i analizy danych. Pod tym względem Polska odstaje od innych krajów dotkniętych pandemią.

Jakie informacje w związku z koronawirusem znajdziemy na stronach instytucji i urzędów wybranych państw

Tabela w wysokiej rozdzielczości

Francja

We Francji dane są na bieżąco umieszczane na rządowej stronie. Znajdziemy tam liczbę przypadków zakażeń, liczbę osób hospitalizowanych, liczbę osób na oddziałach intensywnej terapii, liczbę ofiar czy liczbę osób, które wyzdrowiały - z uwzględnieniem na regiony. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Jerôme Salomon codziennie o godzinie 19.15 przedstawia uaktualnione dane z Francji, terytoriów zamorskich i z całego świata. Podawana jest: liczba przypadków, liczba osób hospitalizowanych, liczba osób na oddziałach intensywnej terapii, liczba ofiar, liczba osób, które wyzdrowiały i opuściły szpitale, liczba przeprowadzonych testów. Jerôme Salomon podaje tez uaktualnione informacje dotyczące wzrostu śmiertelności, grup wiekowych, transportu chorych, liczby wolnych miejsc w szpitalach, rezerwy sanitarnej i zmian strategii walki z epidemia. Konferencja jest dostępna również w internecie.

Pogłębione tygodniowe raporty ministerstwa zdrowia podsumowują stan pandemii w kraju. Najnowszy raport - za okres od 16 do 22 marca - podaje szczegółowe informacje, m.in. liczbę nowych potwierdzonych przypadków według daty zgłoszenia, według regionu, według grup wiekowych, łączny przyrost przypadków, liczbę wykonanych testów na koronawirusa oraz liczbę wyników pozytywnych, liczbę przyjętych osób z podejrzeniem koronawirusa na oddziałach ratunkowych oraz liczbę przypadków hospitalizowanych i zgonów w danym okresie. Francuzi podają również liczbę przypadków COVID-19 przyjętych na oddziały intensywnej terapii i statystyki dotyczące śmiertelności (z uwzględnieniem wszystkich przyczyn).

Francuska agencja zdrowia na swojej stronie aktualizuje dane na bieżąco

Na również rządowej stronie GEODES znajdziemy dane szpitalne przedstawiające zachorowania według regionów występowania, płci i grup wiekowych pacjentów. Dane ilustrowane są mapami.

Na kolejnym rządowym portalu - Datagouv.fr - udostępniane są z kolei dane medycznych służb ratowniczych i dzienne dane szpitalne dotyczące pandemii w formie plików gotowych do pobrania.

Dania

Duński Urząd Zdrowia (Sundhedsstyrelsen) publikuje dane o aktualnym stanie pandemii w Danii, Grenlandii i na Wyspach Owczych. Podaje też dane dotyczące całej Europy i świata. Na stronie urzędu znajdziemy liczbę przetestowanych, zakażonych (test pozytywny) i zmarłych na dany dzień, trend liczby przyjętych pacjentów, liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych gminach (za ostatnie siedem dni) oraz zgony w Danii i terytoriach wykazane w dniu śmierci.

Dania publikuje na bieżąco przypadki zakażonych według płci i wieku
Duński Urząd Zdrowia publikuje na bieżąco przypadki zakażonych według płci i wiekuDania publikuje na bieżąco przypadki zakażonych według płci i wieku

Duński urząd informuje, w jakim kraju doszło do zakażenia pacjentów. Podaje liczbę hospitalizowanych oraz statystyki chorych według płci, wieku i regionu, w jakim przebywają. Wskazuje również liczbę pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii i korzystających z respiratora.

Korea Południowa

Ministerstwo zdrowia stworzyło portal o pandemii w Korei Południowej. Dostępny jest w trzech językach: koreańskim, angielskim i chińskim. Są tam podstawowe statystyki dotyczące zachorowań (potwierdzone zakażenia, wyleczeni, liczba osób hospitalizowanych, liczba zgonów), a także liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa. Na interaktywnej mapie można sprawdzić szczegółowe dane dotyczące poszczególnych prowincji. Portal podaje też zestawienia dla krajów, w których występują duże wybuchy epidemii, porównywane z Koreą.

Wykresy przedstawiają dzienne i skumulowane liczby potwierdzonych przypadków i osób zwolnionych z kwarantanny.

Korea udostępnia dane z podziałem na prowincje i miasta

Korea udostępnia dane o zakażonych z podziałem na prowincje i miasta. Podaje liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców i jaki procent wykrytych przypadków należał do konkretnego z wykrytych ognisk wirusa. Na interaktywnej mapie można sprawdzić szczegółowe dane na temat każdej prowincji.

Korea Centers for Disease Control and Prevention (KCDC) codziennie publikuje statystyki dotyczące zakażeń oraz komunikaty o nowych przypadkach. Znajdziemy w nich informacje z poszczególnych dni o przeprowadzonych testach i ich wynikach, stwierdzonych danego dnia zakażeniach w poszczególnych regionach oraz dane dotyczące ciężkich przypadków.

Na koreańskiej wersji strony można także znaleźć codziennie aktualizowane informacje o liczbie dostępnych w sprzedaży masek ochronnych.

Singapur

Statystyki na temat sytuacji w Singapurze publikuje tamtejsze ministerstwo zdrowia. Na oficjalnej stronie przedstawia na wykresach liczbę hospitalizowanych (przypadków stabilnych, krytycznych i osób wyzdrowiałych i zwolnionych z izolacji), łączną liczbę przypadków potwierdzonych i wyzdrowień oraz ich dzienny przyrost.

Komunikaty prasowe ministerstwa podają szczegółowe informacje na temat każdego znanego przypadku zakażenia w kraju: gdzie dana osoba mieszka (ulica, numer budynku), gdzie pracuje i do którego szpitala została przyjęta. Znana jest płeć, wiek, narodowość, historia ostatnich podróży, przypadki przyporządkowywane są do ognisk epidemii.

W przypadku Singapuru można na bieżąco śledzić np., gdzie każdy zakażony mieszka

Dane z oficjalnych komunikatów Singapuru przedstawiła na wykresach i grafach organizacja COVID-19 Project - m. in. sieć powiązań między zakażonymi. COVID-19 Projekt przedstawia w przystępny sposób dane o koronawirusie w Singapurze, Indiach, Tajwanie, Indonezji i Filipinach.

Niemcy

Informacje o stanie pandemii w Niemczech publikuje rządowy Instytut Roberta Kocha (Robert Koch Institut, RKI). Oprócz podstawowych danych o liczbie przypadków zakażenia, dynamice, liczbie zgonów instytut przedstawia raporty dzienne z bieżącej sytuacji. Te dostępne są językach niemieckim i angielskim.

Są tam statystyki, które spłynęły do północy poprzedniego dnia. W raportach znajdziemy liczbę przypadków COVID-19 (według daty zachorowania i według daty powiadomienia RKI) i zgonów w poszczególnych landach oraz powiatach w Niemczech. Jest podany rozkład płci i wieku wśród osób ze stwierdzonym koronawirusem. Raporty przedstawiają także aktualną sytuację medyczną i omówienie objawów wykazywanych przez pacjentów z COVID-19.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha na specjalnej stronie przedstawia bieżące statystyki

Bieżące dane dotyczące Niemiec przedstawiane są także na specjalnej stronie instytutu - w przejrzysty sposób pokazuje się tam podstawowe statystyki o przypadkach koronawirusa z podziałem na landy i powiaty. Jak np. łączna liczba zarażonych czy liczba przypadków na 100 tys. mieszkańców danego landu.

Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej (Deutschen Interdisziplinären Vereinigung für Intensiv- und Notfallmedizin, DIVI) podaje z kolei aktualną liczbę łóżek na intensywnej terapii - w tym łóżek zajętych i wolnych w danych landach. Te dane zestawia z aktualną liczbą pacjentów z COVID-19 przebywających na intensywnej terapii w danych landach.

Austria

Austriackie Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przygotowało dla obywateli stronę, na której przestawia bieżące zestawienie danych o koronawirusie – m.in. łączną liczbę stwierdzonych zachorowań w kraju, rozkład według wieku, liczbę przypadków na kraj związkowy i powiaty (w liczbach bezwzględnych i w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców), liczbę przeprowadzonych testów. Dane są aktualizowane co godzinę.

Ze strony można przejść do bardziej szczegółowych danych o liczbie przypadków, liczbie hospitalizowanych, w tym przebywających na oddziałach intensywnej terapii z podziałem na kraje związkowe.

Hiszpania

Strona stworzona przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia publikuje dane o rozwoju epidemii koronawirusa z uwzględnieniem danych regionalnych, łączną liczbę przypadków według daty zgłoszenia, przypadki według sytuacji klinicznej (uzdrowieni, hospitalizowani, na intensywnej terapii, zgony).

Na osobnej stronie hiszpański Instytut Zdrowia im. Karola III (Instituto de Salud Carlos III) publikuje aktualny procent śmiertelności z powodu koronawirusa w kraju i na poziomie wspólnot autonomicznych, średni procentowy wzrost przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Podaje również, w jakim okresie może nastąpić podwojenie liczby przypadków w poszczególnych regionach.

Hiszpania jako jedyna z omawianych państw podaje R0 - tzw. współczynnik reprodukcji epidemii. Miara stosowana przez epidemiologów wskazuje na średnią liczbę ludzi, które zaraża osoba z koronawirusem w okresie zarażania.

Hiszpanie przygotowują dzienne podsumowania i okresowe raporty na temat epidemii w kraju. Dodatkowo publikowane są raporty z badań nadmiernej śmiertelności ze wszystkich przyczyn.

Hiszpańskie władze nie informują na bieżąco o liczbie wykonanych testów na koronawirusa. Od rozpoczęcia epidemii w kraju wykonano 30 tys. testów - podał 18 marca dziennik "El Pais".

Czechy

Czeskie ministerstwo zdrowia przygotowało stronę, na której przedstawia na grafach m.in. łączną liczbę przeprowadzonych i pozytywnych testów, dzienny przyrost liczby testów z wynikiem pozytywnym, liczbę zarażonych koronawirusem - także w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, statystyki dotyczące wieku, płci, regionu i kraju zakażenia.

Dostępne są również statystyki dotyczące hospitalizowanych w Czechach (osoby w stanie ciężkim, wymagające intensywnej opieki, wyleczeni). Dane są aktualizowane w podanych przedziałach czasowych. Udostępniane są także w plikach do ściągnięcia.

Czeskie ministerstwo zdrowia publikuje mapę punktów pobierania próbek do testów

Ponadto ministerstwo zdrowia opublikowało mapę punktów pobierania próbek do testów na koronawirusa.

Włochy

Codziennie szczegółowe statystyki publikuje włoskie ministerstwo zdrowia. Na stronie resortu dostępne są: liczba wykonanych testów, liczba osób z objawami, osób na intensywnej terapii, w izolacji domowej łącznie w kraju i w poszczególnych prowincjach oraz liczba zakażonych na poziomie prowincji i gmin.

Oficjalna strona przedstawia mapę zakażeń w regionach i gminach oraz liczbę rozpoznanych przypadków (liczba zachorowań, zgonów, osób wyleczonych i hospitalizowanych).

Narodowy Instytut Zdrowia (Istituto Superiore di Sanità, ISS) codziennie publikuje infografikę, która na wykresach, mapie i w tabelach podsumowuje aktualny stan epidemii COVID-19 we Włoszech. Dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

Włoski instytut zdrowia codziennie publikuje infografikę podsumowującą aktualny stan epidemii w kraju

Na stronie instytutu prezentowane są również zbiorczo informacje o zmarłych na koronawirusa (m.in. dane demograficzne, wcześniej stwierdzone choroby, objawy, komplikacje).

W każdy wtorek i piątek ISS publikuje szczegółowy biuletyn, w którym przedstawia statystyki dotyczące wieku i płci zakażonych koronawirusem, liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców poszczególnych prowincji oraz informacje o przypadkach koronawirusa (wraz ze zgonami) wśród pracowników służby zdrowia.

Stany Zjednoczone

Amerykańska agencja Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) zbiera i publikuje dane na temat zakażonych i liczby przeprowadzonych testów w kraju. Przypadki COVID-19 podane są także według stanu na dany dzień, daty rozpoczęcia choroby oraz źródła zarażenia (podróż, kontakt z zarażonym, nadal sprawdzane).

Mapa przypadków w całym kraju podaje podstawowe statystyki, a po dane stanowe odsyła do witryn stanowych departamentów zdrowia.

Polska

Strona rządowa gov.pl/koronawirus podaje tylkopodstawowe statystyki dotyczące województw: łączną liczbę przypadków i zgonów spowodowanych koronawirusem.

Od początku epidemii informacje o testach na koronawirusa są codziennie publikowane w formie grafik tylko na oficjalnych profilach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia (na Facebooku i Twitterze). Informacje o kolejnych zgonach (ujawniana jest płeć, wiek, miejscowość, w której był hospitalizowany) podawane są również w mediach społecznościowych. Aktualne dane podawane są ponadto na regularnych konferencjach prasowych z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jedna z codziennie publikowanych na Twitterze plansz informuje o łącznej liczbie wykonanych testów na koronawirusa, łącznych wynikach pozytywnych i negatywnych. Podaje również liczbę nowych zakażeń, które pojawiły się od czasu poprzedniego komunikatu.

Kolejna plansza informuje o liczbie osób hospitalizowanych, objętych kwarantanną i objętych nadzorem epidemiologicznym.

W mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia informuje o najnowszych wykrytych przypadkach koronawirusa i zgonach.

Statystyki o koronawirusie na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi stronę, na której można śledzić rozwój pandemii na świecie. Na podstawie informacji spływających z poszczególnych państw publikuje także dzienne raporty.

Pozyskane od państw informacje o koronawirusie publikuje również unijna agencja European Centre for Disease Prevention and Control. Dostępne są w formie plików do pobrania.

Bieżąco aktualizowane dane dotyczące świata prezentowane na mapie i grafach przedstawia ponadto Johns Hopkins University.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Jakub Walasek/REPORTER

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes