Codzienne raporty o zakażeniach koronawirusem, testach, zgonach - z podaniem płci, wieku, źródła zakażenia, w rozbiciu na rejony kraju. Wykresy, interaktywne mapy, analizy na stronach rządowych. Obywatele wielu państw mają dostęp do bieżących, szczegółowych danych o sytuacji w ich kraju.
Kraje takie jak Francja, Hiszpania, Włochy i Niemcy na stronach krajowych instytucji czy ministerstw publikują szczegółowe dzienne lub okresowe raporty w związku z pandemią COVID-19 na ich terenie. Czechy, Dania i Austria - oprócz szczegółowych raportów - podają do publicznej wiadomości m.in. liczbę przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców poszczególnych regionów oraz statystyki pod względem wieku i płci zakażonych. Obywatele tych państw mają na oficjalnych rządowych stronach dostęp do aktualizowanych danych dotyczących wielu aspektów szerzenia się pandemii.
Na polskiej rządowej stronie poświęconej pandemii są tylko łączne liczby zakażonych i zmarłych w kraju oraz w rozbiciu na województwa. Informacje o przeprowadzonych testach na koronawirusa, liczbie nowych zakażeń i liczbie hospitalizowanych podawane są w postach w mediach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia albo na konferencjach prasowych. By porównać dzienne statystyki, trzeba je sobie zbierać samemu. Obywatelom nie są udostępniane zestawienia całodzienne czy długoterminowe porównania i analizy danych. Pod tym względem Polska odstaje od innych krajów dotkniętych pandemią.
Francja
We Francji dane są na bieżąco umieszczane na rządowej stronie. Znajdziemy tam liczbę przypadków zakażeń, liczbę osób hospitalizowanych, liczbę osób na oddziałach intensywnej terapii, liczbę ofiar czy liczbę osób, które wyzdrowiały - z uwzględnieniem na regiony. Dyrektor generalny ministerstwa zdrowia Jerôme Salomon codziennie o godzinie 19.15 przedstawia uaktualnione dane z Francji, terytoriów zamorskich i z całego świata. Podawana jest: liczba przypadków, liczba osób hospitalizowanych, liczba osób na oddziałach intensywnej terapii, liczba ofiar, liczba osób, które wyzdrowiały i opuściły szpitale, liczba przeprowadzonych testów. Jerôme Salomon podaje tez uaktualnione informacje dotyczące wzrostu śmiertelności, grup wiekowych, transportu chorych, liczby wolnych miejsc w szpitalach, rezerwy sanitarnej i zmian strategii walki z epidemia. Konferencja jest dostępna również w internecie.
Pogłębione tygodniowe raporty ministerstwa zdrowia podsumowują stan pandemii w kraju. Najnowszy raport - za okres od 16 do 22 marca - podaje szczegółowe informacje, m.in. liczbę nowych potwierdzonych przypadków według daty zgłoszenia, według regionu, według grup wiekowych, łączny przyrost przypadków, liczbę wykonanych testów na koronawirusa oraz liczbę wyników pozytywnych, liczbę przyjętych osób z podejrzeniem koronawirusa na oddziałach ratunkowych oraz liczbę przypadków hospitalizowanych i zgonów w danym okresie. Francuzi podają również liczbę przypadków COVID-19 przyjętych na oddziały intensywnej terapii i statystyki dotyczące śmiertelności (z uwzględnieniem wszystkich przyczyn).
Na również rządowej stronie GEODES znajdziemy dane szpitalne przedstawiające zachorowania według regionów występowania, płci i grup wiekowych pacjentów. Dane ilustrowane są mapami.
Na kolejnym rządowym portalu - Datagouv.fr - udostępniane są z kolei dane medycznych służb ratowniczych i dzienne dane szpitalne dotyczące pandemii w formie plików gotowych do pobrania.
Dania
Duński Urząd Zdrowia (Sundhedsstyrelsen) publikuje dane o aktualnym stanie pandemii w Danii, Grenlandii i na Wyspach Owczych. Podaje też dane dotyczące całej Europy i świata. Na stronie urzędu znajdziemy liczbę przetestowanych, zakażonych (test pozytywny) i zmarłych na dany dzień, trend liczby przyjętych pacjentów, liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców w poszczególnych gminach (za ostatnie siedem dni) oraz zgony w Danii i terytoriach wykazane w dniu śmierci.
Duński urząd informuje, w jakim kraju doszło do zakażenia pacjentów. Podaje liczbę hospitalizowanych oraz statystyki chorych według płci, wieku i regionu, w jakim przebywają. Wskazuje również liczbę pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii i korzystających z respiratora.
Korea Południowa
Ministerstwo zdrowia stworzyło portal o pandemii w Korei Południowej. Dostępny jest w trzech językach: koreańskim, angielskim i chińskim. Są tam podstawowe statystyki dotyczące zachorowań (potwierdzone zakażenia, wyleczeni, liczba osób hospitalizowanych, liczba zgonów), a także liczba przeprowadzonych testów na koronawirusa. Na interaktywnej mapie można sprawdzić szczegółowe dane dotyczące poszczególnych prowincji. Portal podaje też zestawienia dla krajów, w których występują duże wybuchy epidemii, porównywane z Koreą.
Wykresy przedstawiają dzienne i skumulowane liczby potwierdzonych przypadków i osób zwolnionych z kwarantanny.
Korea udostępnia dane o zakażonych z podziałem na prowincje i miasta. Podaje liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców i jaki procent wykrytych przypadków należał do konkretnego z wykrytych ognisk wirusa. Na interaktywnej mapie można sprawdzić szczegółowe dane na temat każdej prowincji.
Korea Centers for Disease Control and Prevention (KCDC) codziennie publikuje statystyki dotyczące zakażeń oraz komunikaty o nowych przypadkach. Znajdziemy w nich informacje z poszczególnych dni o przeprowadzonych testach i ich wynikach, stwierdzonych danego dnia zakażeniach w poszczególnych regionach oraz dane dotyczące ciężkich przypadków.
Na koreańskiej wersji strony można także znaleźć codziennie aktualizowane informacje o liczbie dostępnych w sprzedaży masek ochronnych.
Singapur
Statystyki na temat sytuacji w Singapurze publikuje tamtejsze ministerstwo zdrowia. Na oficjalnej stronie przedstawia na wykresach liczbę hospitalizowanych (przypadków stabilnych, krytycznych i osób wyzdrowiałych i zwolnionych z izolacji), łączną liczbę przypadków potwierdzonych i wyzdrowień oraz ich dzienny przyrost.
Komunikaty prasowe ministerstwa podają szczegółowe informacje na temat każdego znanego przypadku zakażenia w kraju: gdzie dana osoba mieszka (ulica, numer budynku), gdzie pracuje i do którego szpitala została przyjęta. Znana jest płeć, wiek, narodowość, historia ostatnich podróży, przypadki przyporządkowywane są do ognisk epidemii.
Dane z oficjalnych komunikatów Singapuru przedstawiła na wykresach i grafach organizacja COVID-19 Project - m. in. sieć powiązań między zakażonymi. COVID-19 Projekt przedstawia w przystępny sposób dane o koronawirusie w Singapurze, Indiach, Tajwanie, Indonezji i Filipinach.
Niemcy
Informacje o stanie pandemii w Niemczech publikuje rządowy Instytut Roberta Kocha (Robert Koch Institut, RKI). Oprócz podstawowych danych o liczbie przypadków zakażenia, dynamice, liczbie zgonów instytut przedstawia raporty dzienne z bieżącej sytuacji. Te dostępne są językach niemieckim i angielskim.
Są tam statystyki, które spłynęły do północy poprzedniego dnia. W raportach znajdziemy liczbę przypadków COVID-19 (według daty zachorowania i według daty powiadomienia RKI) i zgonów w poszczególnych landach oraz powiatach w Niemczech. Jest podany rozkład płci i wieku wśród osób ze stwierdzonym koronawirusem. Raporty przedstawiają także aktualną sytuację medyczną i omówienie objawów wykazywanych przez pacjentów z COVID-19.
Bieżące dane dotyczące Niemiec przedstawiane są także na specjalnej stronie instytutu - w przejrzysty sposób pokazuje się tam podstawowe statystyki o przypadkach koronawirusa z podziałem na landy i powiaty. Jak np. łączna liczba zarażonych czy liczba przypadków na 100 tys. mieszkańców danego landu.
Niemiecki Interdyscyplinarny Związek Medycyny Intensywnej i Ratunkowej (Deutschen Interdisziplinären Vereinigung für Intensiv- und Notfallmedizin, DIVI) podaje z kolei aktualną liczbę łóżek na intensywnej terapii - w tym łóżek zajętych i wolnych w danych landach. Te dane zestawia z aktualną liczbą pacjentów z COVID-19 przebywających na intensywnej terapii w danych landach.
Austria
Austriackie Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przygotowało dla obywateli stronę, na której przestawia bieżące zestawienie danych o koronawirusie – m.in. łączną liczbę stwierdzonych zachorowań w kraju, rozkład według wieku, liczbę przypadków na kraj związkowy i powiaty (w liczbach bezwzględnych i w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców), liczbę przeprowadzonych testów. Dane są aktualizowane co godzinę.
Ze strony można przejść do bardziej szczegółowych danych o liczbie przypadków, liczbie hospitalizowanych, w tym przebywających na oddziałach intensywnej terapii z podziałem na kraje związkowe.
Hiszpania
Strona stworzona przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia publikuje dane o rozwoju epidemii koronawirusa z uwzględnieniem danych regionalnych, łączną liczbę przypadków według daty zgłoszenia, przypadki według sytuacji klinicznej (uzdrowieni, hospitalizowani, na intensywnej terapii, zgony).
Na osobnej stronie hiszpański Instytut Zdrowia im. Karola III (Instituto de Salud Carlos III) publikuje aktualny procent śmiertelności z powodu koronawirusa w kraju i na poziomie wspólnot autonomicznych, średni procentowy wzrost przypadków w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Podaje również, w jakim okresie może nastąpić podwojenie liczby przypadków w poszczególnych regionach.
Hiszpania jako jedyna z omawianych państw podaje R0 - tzw. współczynnik reprodukcji epidemii. Miara stosowana przez epidemiologów wskazuje na średnią liczbę ludzi, które zaraża osoba z koronawirusem w okresie zarażania.
Hiszpanie przygotowują dzienne podsumowania i okresowe raporty na temat epidemii w kraju. Dodatkowo publikowane są raporty z badań nadmiernej śmiertelności ze wszystkich przyczyn.
Hiszpańskie władze nie informują na bieżąco o liczbie wykonanych testów na koronawirusa. Od rozpoczęcia epidemii w kraju wykonano 30 tys. testów - podał 18 marca dziennik "El Pais".
Czechy
Czeskie ministerstwo zdrowia przygotowało stronę, na której przedstawia na grafach m.in. łączną liczbę przeprowadzonych i pozytywnych testów, dzienny przyrost liczby testów z wynikiem pozytywnym, liczbę zarażonych koronawirusem - także w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, statystyki dotyczące wieku, płci, regionu i kraju zakażenia.
Dostępne są również statystyki dotyczące hospitalizowanych w Czechach (osoby w stanie ciężkim, wymagające intensywnej opieki, wyleczeni). Dane są aktualizowane w podanych przedziałach czasowych. Udostępniane są także w plikach do ściągnięcia.
Ponadto ministerstwo zdrowia opublikowało mapę punktów pobierania próbek do testów na koronawirusa.
Włochy
Codziennie szczegółowe statystyki publikuje włoskie ministerstwo zdrowia. Na stronie resortu dostępne są: liczba wykonanych testów, liczba osób z objawami, osób na intensywnej terapii, w izolacji domowej łącznie w kraju i w poszczególnych prowincjach oraz liczba zakażonych na poziomie prowincji i gmin.
Oficjalna strona przedstawia mapę zakażeń w regionach i gminach oraz liczbę rozpoznanych przypadków (liczba zachorowań, zgonów, osób wyleczonych i hospitalizowanych).
Narodowy Instytut Zdrowia (Istituto Superiore di Sanità, ISS) codziennie publikuje infografikę, która na wykresach, mapie i w tabelach podsumowuje aktualny stan epidemii COVID-19 we Włoszech. Dostępna jest w języku włoskim i angielskim.
Na stronie instytutu prezentowane są również zbiorczo informacje o zmarłych na koronawirusa (m.in. dane demograficzne, wcześniej stwierdzone choroby, objawy, komplikacje).
W każdy wtorek i piątek ISS publikuje szczegółowy biuletyn, w którym przedstawia statystyki dotyczące wieku i płci zakażonych koronawirusem, liczbę przypadków na 100 tys. mieszkańców poszczególnych prowincji oraz informacje o przypadkach koronawirusa (wraz ze zgonami) wśród pracowników służby zdrowia.
Stany Zjednoczone
Amerykańska agencja Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) zbiera i publikuje dane na temat zakażonych i liczby przeprowadzonych testów w kraju. Przypadki COVID-19 podane są także według stanu na dany dzień, daty rozpoczęcia choroby oraz źródła zarażenia (podróż, kontakt z zarażonym, nadal sprawdzane).
Mapa przypadków w całym kraju podaje podstawowe statystyki, a po dane stanowe odsyła do witryn stanowych departamentów zdrowia.
Polska
Strona rządowa gov.pl/koronawirus podaje tylkopodstawowe statystyki dotyczące województw: łączną liczbę przypadków i zgonów spowodowanych koronawirusem.
Od początku epidemii informacje o testach na koronawirusa są codziennie publikowane w formie grafik tylko na oficjalnych profilach społecznościowych Ministerstwa Zdrowia (na Facebooku i Twitterze). Informacje o kolejnych zgonach (ujawniana jest płeć, wiek, miejscowość, w której był hospitalizowany) podawane są również w mediach społecznościowych. Aktualne dane podawane są ponadto na regularnych konferencjach prasowych z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Jedna z codziennie publikowanych na Twitterze plansz informuje o łącznej liczbie wykonanych testów na koronawirusa, łącznych wynikach pozytywnych i negatywnych. Podaje również liczbę nowych zakażeń, które pojawiły się od czasu poprzedniego komunikatu.
Kolejna plansza informuje o liczbie osób hospitalizowanych, objętych kwarantanną i objętych nadzorem epidemiologicznym.
W mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia informuje o najnowszych wykrytych przypadkach koronawirusa i zgonach.
Statystyki o koronawirusie na świecie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi stronę, na której można śledzić rozwój pandemii na świecie. Na podstawie informacji spływających z poszczególnych państw publikuje także dzienne raporty.
Pozyskane od państw informacje o koronawirusie publikuje również unijna agencja European Centre for Disease Prevention and Control. Dostępne są w formie plików do pobrania.
Bieżąco aktualizowane dane dotyczące świata prezentowane na mapie i grafach przedstawia ponadto Johns Hopkins University.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Jakub Walasek/REPORTER