"Wielka Brytania wycofuje rekomendację szczepień na COVID-19 dla kobiet w ciąży"? To nieprawda

"Wielka Brytania wycofuje rekomendację szczepień na COVID-19 dla kobiet w ciąży". To nieprawdaShutterstock

Prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech przekonuje, że Wielka Brytania wycofuje rekomendację szczepień na COVID-19 dla ciężarnych. Apeluje do mediów o "pilną interwencję dziennikarską" w tej sprawie. Samorządowiec swoje wnioski opiera na błędnej interpretacji dokumentu sprzed dwóch lat.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Ratujmy Polki. Rząd Wielkiej Brytanii wycofuje rekomendację szczepień kobiet w ciąży"- 30 sierpnia zatweetował Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich. Załączył skan dokumentu z nagłówkiem "Apel do wszystkich redakcji mediów w Polsce o pilną interwencję dziennikarską oraz skierowanie zapytań do Ministerstwa Zdrowia i Państwowego Zakładu Higieny ws. rekomendacji lub wycofania zaleceń do szczepienia kobiet ciężarnych i kobiet karmiących przeciw Covid-19". W apelu czytamy, że "W związku z publikacją przez rząd Wielkiej Brytanii, dnia 16 sierpnia br. treści Podsumowania publicznego raportu oceniającego szczepionki przeciw COVID-19 Pfizer/BioNTech, z których wynika, że cyt.: uważa się, że w chwili obecnej nie można przedstawić wystarczającej pewności co do bezpiecznego stosowania szczepionki u kobiet w ciąży" - stwierdzono w dokumencie (pisownia oryginalna). Dalej Piech wnosi "o pilne zrewidowanie stanowiska polskiego rządu w wyżej wymienionej sprawie, biorąc pod uwagę fakt, że jedyne i ostatnie stanowisko na bazie którego polskie matki są kierowane do szczepień przeciw covid-19 pochodzi z dnia 26 kwietnia 2021 roku!".

fałsz

Wprowadzający w błąd tweet i apel Rafała Piecha z 30 sierpnia 2022 rokuTwitter

Na końcu apelu są dwa linki. Pierwszy kieruje do dokumentu brytyjskiej Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) zatytułowanego "Podsumowanie publicznego raportu oceniającego szczepionkę COVID-19 Pfizer/BioNTech". Drugi odnośnik prowadzi do stanowiska Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) dotyczącego szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19 z końca kwietnia 2021 roku. Opublikowane je na stronie Szczepienia.info 27 kwietnia 2021 roku. Dzień wcześniej zostało zamieszczone na stronie PTGiP.

Apel podpisał Rafał Piech, jako przewodniczący ruchu Polska Jest Jedna (PJJ). Miał zostać przekazany do wiadomości Polskiej Agencji Prasowej oraz redakcji "Wydarzeń" Polsatu, "Wiadomości" TVP i "Faktów" TVN.

12.08.2022 | Czwarta dawka szczepionki na COVID-19 dla medyków. Minister zdrowia podał szczegóły
12.08.2022 | Czwarta dawka szczepionki na COVID-19 dla medyków. Minister zdrowia podał szczegółyMarek Nowicki | Fakty TVN

Dodatkowo Piech opowiadał o apelu oraz o brytyjskich i polskich dokumentach w nagraniu opublikowanym 30 sierpnia na stronie Pjj.tv. Zatytułowano je: "Ratujmy Polki. Rząd Wielkiej Brytanii wycofuje rekomendację szczepień kobiet w ciąży". Piech stoi za pulpitem z logo swojego ruchu oraz na tle polskich flag i roll-upu z logiem PJJ. Przekonuje, że brytyjski dokument opublikowano 16 sierpnia, czyli dwa tygodnie temu. "To wszystko, co się dzieje, to jest można powiedzieć pewien matrix. Nie ma wyjaśnienia na to, co oni z nami robią, co oni nam fundują, jakie informacje przedstawiali nam półtora roku temu, gdzie mówili 'tak, kobiety w ciąży mogą się szczepić' a dzisiaj rząd Wielkiej Brytanii robi krok do tyłu i mówi 'nie ma pewności co do toksyczności'" - stwierdza Piech.

Kadr z nagrania Rafała Piecha opublikowanego 30 sierpnia 2022 rokuKonkret24 | Pjj.tv

Rafał Piech to nie tylko przewodniczący PJJ, ale też prezydent Siemianowic Śląskich. Nie jest to też pierwszy raz gdy samorządowiec publikuje w sieci wprowadzające w błąd twierdzenia na temat szczepionek i szczepień przeciw COVID-19. Weryfikowała je redakcja Konkret24. Piech między innymi błędnie przekonywał, że szczepionki mRNA na COVID-19 "bardziej przyczyniają się do ciężkich powikłań, niż chronią przed hospitalizacją", a sanepid rozesłał do przychodni "instrukcje" dotyczące małpiej ospy. Według Piecha szef Pfizera miał przyznać "dwie dawki szczepionki dają małą ochronę, jeśli w ogóle".

Brytyjski dokument przedstawia stanowisko sprzed dwóch lat

Twierdzenie Piecha o tym, że Wielka Brytania wycofuje rekomendację szczepień kobiet w ciąży, nie znajduje potwierdzenia w aktualnych rekomendacjach brytyjskiego systemu ochrony zdrowia. Wcześniej podobne twierdzenie krążyło w anglojęzycznym internecie. Oba stanowiska opierają się na błędnej interpretacji jednego z dokumentów ze strony internetowej brytyjskiego regulatora leków MHRA, co sprawdziły już redakcje Full Fact, Reuters oraz Associated Press.

Chodzi o przywołane wcześniej "Podsumowanie publicznego raportu oceniającego szczepionkę COVID-19 Pfizer/BioNTech" pierwotnie opublikowane w grudniu 2020 roku. W apelu prezydent Siemianowic Śląskich przytoczył krótki cytat z sekcji zatytułowanej "Wnioski dotyczące toksyczności". Oto nieco obszerniejszy fragment: "W kontekście stosowania rozporządzenia 174 uważa się, że obecnie nie można uzyskać wystarczającej pewności co do bezpiecznego stosowania szczepionki u kobiet w ciąży, jednak stosowanie [jej] u kobiet w wieku rozrodczym może być uzasadnione, pod warunkiem że, zaleci się, aby przed szczepieniem pracownicy służby zdrowia wykluczyli rozpoznaną lub podejrzewaną ciążę".

"Tekst, o którym mowa, pochodzi z publicznego raportu oceniającego (PAR), który odzwierciedla naszą ocenę w momencie zatwierdzenia szczepionki [grudzień 2020 roku]" - wyjaśnił agencji Reuters rzecznik MHRA. Przypomnijmy - MHRA zatwierdziła szczepionkę Pfizera do użytku w Wielkiej Brytanii 2 grudnia 2020 roku. "Od tego czasu pojawiły się nowe dane (zarówno niekliniczne, jak i uzyskane po dopuszczeniu do obrotu dane rzeczywiste), które wspierają zaktualizowaną rekomendację dotyczącą szczepienia osób w ciąży i karmiących piersią" - dodał rzecznik.

"Publiczny raport oceniający podsumowuje wstępną ocenę w momencie zatwierdzenia [szczepionki Pfizer/BioNTech] w grudniu 2020 roku. Tekst pierwotnego raportu pozostaje niezmieniony" - czytamy w adnotacji na stronie z podsumowaniem raportu. Nie było jej tam jeszcze 1 września, co pokazuje archiwalna wersja z tego dnia. Być może dodano tę adnotację w odpowiedzi na dezinformację krążącą wokół treści dokumentu. Dalej w treści tej notatki MHRA stwierdza, że jej zalecenia są regularnie aktualizowane na podstawie istotnych nowych danych, a najnowsze zalecenia można znaleźć na charakterystyce produktu leczniczego i podsumowaniu raportów dotyczących żółtej karty koronawirusowej dostępnych stronach agencji.

Najwcześniejsza archiwalna wersja podsumowania raportu dostępna w narzędziu Wayback Machine pochodzi z 16 grudnia 2020 roku. Fragment wykorzystany przez Piecha był w dokumencie już wtedy i nie został w żaden sposób zmieniony.

Podsumowanie raportu zostało opublikowane jako część zbioru dokumentów składających się na zatwierdzenie MHRA szczepionki Pfizera na COVID-19. Jeśli jeden z tych dokumentów zostanie zaktualizowany, to data aktualizacji zmienia się w nich wszystkich. I tak aktualizacja z 16 sierpnia dotyczyła "Podsumowania charakterystyki produktu leczniczego i ulotki informacyjnej dla pacjenta", dokumentu opublikowanego na tej samej tronie, co "Podsumowanie publicznego raportu oceniającego szczepionkę COVID-19 Pfizer/BioNTech" - wyjaśniła Reutersowi MHRA. Na tej samej stronie, dostępny jest wykaz aktualizacji wraz z informacją, czego dotyczyły.

Taki sposób oznaczania aktualizacji dokumentu przyjęty przez MHRA może wprowadzać w błąd i prawdopodobnie to przyczyniło się do uwiarygodnienia nieprawdziwej informacji o tym, że Wielka Brytania rzekomo wycofuje rekomendację szczepień kobiet w ciąży.

Jedyna aktualizacja na stronie, która dotyczyła informacji o szczepieniu kobiet w ciąży, została dokonana 30 grudnia 2020 roku. Według notatki "zaktualizowano informacje dla odbiorców w Wielkiej Brytanii oraz informacje dla pracowników służby zdrowia, aby odzwierciedlić zmiany w odstępach dawkowania, porady dla kobiet kobiet w ciąży lub karmiących piersią oraz alergików".

Europa wciąż walczy z koronawirusem
Europa wciąż walczy z koronawirusemtvn24

Wielka Brytania nadal zaleca kobietom w ciąży szczepienie na COVID-19

Fragment dokumentu przytoczony przez Piecha nie świadczy o zmianie rekomendacji szczepienia na COVID-19 kobiet w ciąży w Wielkiej Brytanii.

Kobietom w ciąży należy podawać szczepionkę na COVID-19 w tym samym czasie, co ich grupa wiekowa - poinformowała w kwietniu 2022 roku brytyjska Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji (Joint Committee on Vaccination & Immunisation, JCVI), która doradza brytyjskiemu departamentowi (ministerstwu - red.) zdrowia w zakresie szczepień.

"Zdecydowanie zalecamy zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi (COVID-19), jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią" - informuje obecnie na swojej stronie brytyjski NHS (odpowiednik polskiego NFZ). Jak wyjaśnia "szczepionka jest bezpieczna na każdym etapie ciąży, od pierwszych kilku tygodni do oczekiwanego terminu porodu. Nie musisz odkładać szczepienia aż do momentu porodu". Nie ma dowodów na to, by szczepienie zwiększało ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu lub innych powikłań w ciąży. Do tej pory w Wielkiej Brytanii zaszczepiono ponad 100 tysięcy ciężarnych kobiet - dodaje NHS. Cytowane zalecenia przeszły ostatnią rewizję 22 lipca tego roku, kolejna planowana jest na 28 października 2022

"Nadal namawiamy wszystkie kobiety w ciąży do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, zgodnie z zaleceniami Wspólna Komisja Szczepień i Immunizacji Ministerstwa Zdrowia" - 30 sierpnia poinformowało The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) za pośrednictwem oficjalnego konta na Twitterze.

"Mamy solidne dowody na to, że szczepionki COVID-19 są bezpieczne i skuteczne w ciąży. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na poważne zachorowanie w wyniku zakażenia wirusem COVID-19, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu i martwego urodzenia" - czytamy w dalszej części wątku RCOG.

prawda

"Wszystkie kobiety w ciąży będą kwalifikowane do jesiennej dawki przypominającej szczepionki COVID-19, ponieważ ciąża jest uwzględniona jako grupa ryzyka klinicznego. Zachęcamy wszystkie kobiety w ciąży do skorzystania z oferty tej dawki przypominającej, a kobiety w ciąży, które jeszcze nie zostały zaszczepione, do zrobienia tego jak najszybciej" - zapowiada dalej RCOG.

Zalecenia w Polsce

Jakie zalecenia dla kobiet w ciąży obowiązują w Polsce? Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Szczepionki przeciw COVID19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym - czytamy natomiast we wspomnianym wcześniej stanowisku Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników z 26 kwietnia 2021 roku. PTGiP podkreśliło, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przejścia zakażenia koronawirusem, co powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień.

"Nie stwierdza się obecnie, zwiększonego ryzyka stosowania szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w stosunku do pozostałej populacji osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia. Niemniej jednak, mając na uwadze niewystarczającą liczbę danych, aby można było oceniać te wyniki zgodnie z kryteriami EBM, należy każdy przypadek szczepień konsultować z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę" - czytamy dalej w stanowisku PTGiP.

18 stycznia 2022 roku Europejska Agencja Leków (EMA), poinformowała, że rosnąca liczba danych na temat bezpieczeństwa szczepionek na COVID-19, daje pewność co do bezpieczeństwa podawania ich kobietom w ciąży. Przypomnijmy, EMA zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowaniem, a więc jest odpowiednikiem brytyjskiego MHRA.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24