FAŁSZ

"To nie ja". Fałszywe zdjęcie Krystyny Pawłowicz "z czasów imprez studenckich"

Fałszywe zdjęcie Krystyny Pawłowicz "z czasów imprez studenckich". "To nie ja"Radek Pietruszka/PAP/Facebook

Czy młoda dziewczyna paląca papierosa na jednym z plenerowych festiwali muzycznych to Krystyna Pawłowicz? Tak sugerują opisy popularnego w mediach społecznościowych zdjęcia. Zaprzecza temu jednak nie tylko sama zainteresowana, ale i miejsca w sieci, w których się wcześniej fotografia pojawiała.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Internetowe wersje tego, gdzie została wykonana fotografia, są różne. W jednym z najpopularniejszych wpisów na Twitterze autor sugeruje, że jest to "zdjęcie Pani Krystyny z czasów polowych imprez studenckich wydziału prawa UW w czasach PRL". Na Facebooku można natomiast natrafić także na twierdzenie, że to "młoda Krystyna Pawłowicz na festiwalu w Jarocinie".

Data opublikowania facebookowego zdjęcia - kwiecień 2019 - sugeruje, że to nie pierwszy raz, gdy pojawia się informacja, że jest na nim Krystyna Pawłowicz. Fotografia została w ostatnich dniach jedynie odświeżona w sieci i ponownie zyskała duży zasięg. Pierwszy wpis udostępniło ponad 850 osób, a dwa razy więcej polubiło post twitterowy.

Komentujący szybko podzielili się na trzy grupy: jedna z nich wątpiła w autentyczność opisu o byłej posłance Prawa i Sprawiedliwości, druga dopytywała, kto rzeczywiście jest na zdjęciu, a trzecia uwierzyła w wersję podaną przez autorów wpisów i wykorzystała je do krytykowania Pawłowicz.

Sejm wybrał Krystynę Pawłowicz na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego
Sejm wybrał Krystynę Pawłowicz na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnegotvn24

"To nie jestem ja"

W ciągu jednej doby od ponownego opublikowania zdjęcia z nieprawdziwym podpisem, komentarze trafiły także do samej Krystyny Pawłowicz. Była posłanka PiS, wybrana obecnie na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego, odniosła się do rzekomej obecności na fotografii w kilku komentarzach pod wpisami ze zdjęciem.

Pawłowicz nie tylko zaprzeczała, że to ona widnieje na fotografii, ale także tłumaczyła, co ją różni od bohaterki zdjęcia. W odpowiedzi na popularny twitterowy wpis, zapewniła:

To nie jestem ja. Nigdy na takich spędach nie bywałam, a gł. na stadionach sport. Nigdy nie paliłam papierosów, okulary noszę dopiero od kilkunastu lat. Krystyna Pawłowicz

"Ten wyzywający styl też nie mój. Włosy też mi się nie falowały. A J.Hendrixa i Janis Joplin słuchałam. I rysowałam. I zbierałam znaczki" - kończyła pierwszy komentarz, a później dodawała także: "...i nigdy nie miałam złamanej lewej ręki i gipsu nie nosiłam...".

Niektórzy internauci publikowali także archiwalne zdjęcia Pawłowicz, pokazując, że w przeszłości wyglądała ona inaczej niż dziewczyna przedstawiona na popularnej fotografii. Autentyczność jednej z nich potwierdziła sama zainteresowana. "Tu mam chyba z 17 lat. Zdjęcie sprzed 50 lat" - napisała Pawłowicz.

Dzień później była posłanka zamieściła kolejne zdjęcia, na których - jak napisała - miała 23, 25, 28 i 34 lata. "Spełniam ostatnie prośby na Gwiazdkę. I koniec", napisała.

Nie Polska, a Stany Zjednoczone

Oprócz zapewnień samej Krystyny Pawłowicz o tym, że to nie ona jest bohaterką zdjęcia, potwierdzają to także miejsca w sieci, gdzie je oryginalnie zamieszczono. W tym celu pomocna może okazać się jedna z ogólnodostępnych wyszukiwarek obrazów, dostępnych w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google Grafika, TinEye czy rosyjski Yandex Images.

Google w pierwszej kolejności wyświetla popularne w ostatnich dniach w polskiej sieci materiały kojarzące zdjęcie z Krystyną Pawłowicz, dlatego w tym przypadku bardziej niezawodny i szybszy okazuje się Yandex.

Już pierwszy sugerowany przez niego wynik skojarzony ze zdjęciem podpowiada, że pojawiło się ono w sierpniu 2019 roku, kiedy na portalu thescience-explorer.com zostało opatrzone anglojęzycznym podpisem "Moja mama, 15 lat, pali na koncercie Allman Brothers ze złamaną ręką. Watkins Glen 73'".

Wyszukiwarka TinEye podpowiada natomiast, że fotografia pierwszy raz pojawiła się w sieci już w lipcu 2018 roku na amerykańskim forum Reddit. Użytkownik o nicku "TheCKBandit" udostępnił ją wtedy właśnie z opisem o swojej matce. W jednym z komentarzy dodał także, że "ona [mama - red.] mówi, że złamała rękę w wypadku na huśtawce. Tak dla tych, którzy są ciekawi".

Historyczny koncert

Kończąca opis zdjęcia fraza "Watkins Glen 73'" to nazwa festiwalu muzycznego, który zorganizowano w lipcu 1973 roku na torze rajdowym Watkins Glen International na przedmieściach miasta o tej nazwie w stanie Nowy Jork.

Analiza licznych fotografii i nagrań, które powstały podczas wydarzenia, pozwala uwiarygodnić opis twierdzący, że zdjęcie młodej dziewczyny zostało wykonane właśnie tam. Za jej plecami widać trzy charakterystyczne elementy festiwalowego krajobrazu: głośniki, latarnię oraz rząd drzew. Na materiałach, które powstały podczas festiwalu, również można je rozpoznać. Na liście zespołów, które wystąpiły wtedy na Watkins Glen, można także znaleźć wspomniany w opisie zespół Allman Brothers.

Festiwal w Watkins Glen odbył się tylko raz, ale wystarczyło to, aby przeszedł do historii muzyki. Na koncertach trzech zespołów pojawiło się łącznie około 600 tysięcy osób, co zapisano wtedy w Księdze Rekordów Guinnessa jako "największą publiczność festiwalu muzyki pop".

27.11

Artykuł został uzupełniony o wpis Krystyny Pawłowicz na Twitterze z 27.11.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Radek Pietruszka/PAP/Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP/Facebook

Pozostałe wiadomości

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24