Czy młoda dziewczyna paląca papierosa na jednym z plenerowych festiwali muzycznych to Krystyna Pawłowicz? Tak sugerują opisy popularnego w mediach społecznościowych zdjęcia. Zaprzecza temu jednak nie tylko sama zainteresowana, ale i miejsca w sieci, w których się wcześniej fotografia pojawiała.

Internetowe wersje tego, gdzie została wykonana fotografia, są różne. W jednym z najpopularniejszych wpisów na Twitterze autor sugeruje, że jest to "zdjęcie Pani Krystyny z czasów polowych imprez studenckich wydziału prawa UW w czasach PRL". Na Facebooku można natomiast natrafić także na twierdzenie, że to "młoda Krystyna Pawłowicz na festiwalu w Jarocinie".

Data opublikowania facebookowego zdjęcia - kwiecień 2019 - sugeruje, że to nie pierwszy raz, gdy pojawia się informacja, że jest na nim Krystyna Pawłowicz. Fotografia została w ostatnich dniach jedynie odświeżona w sieci i ponownie zyskała duży zasięg. Pierwszy wpis udostępniło ponad 850 osób, a dwa razy więcej polubiło post twitterowy.

Komentujący szybko podzielili się na trzy grupy: jedna z nich wątpiła w autentyczność opisu o byłej posłance Prawa i Sprawiedliwości, druga dopytywała, kto rzeczywiście jest na zdjęciu, a trzecia uwierzyła w wersję podaną przez autorów wpisów i wykorzystała je do krytykowania Pawłowicz.

Sejm wybrał Krystynę Pawłowicz na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego

"To nie jestem ja"

W ciągu jednej doby od ponownego opublikowania zdjęcia z nieprawdziwym podpisem, komentarze trafiły także do samej Krystyny Pawłowicz. Była posłanka PiS, wybrana obecnie na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego, odniosła się do rzekomej obecności na fotografii w kilku komentarzach pod wpisami ze zdjęciem.

Pawłowicz nie tylko zaprzeczała, że to ona widnieje na fotografii, ale także tłumaczyła, co ją różni od bohaterki zdjęcia. W odpowiedzi na popularny twitterowy wpis, zapewniła:

To nie jestem ja. Nigdy na takich spędach nie bywałam, a gł. na stadionach sport. Nigdy nie paliłam papierosów, okulary noszę dopiero od kilkunastu lat.

Krystyna Pawłowicz

"Ten wyzywający styl też nie mój. Włosy też mi się nie falowały. A J.Hendrixa i Janis Joplin słuchałam. I rysowałam. I zbierałam znaczki" - kończyła pierwszy komentarz, a później dodawała także: "...i nigdy nie miałam złamanej lewej ręki i gipsu nie nosiłam...".

Niektórzy internauci publikowali także archiwalne zdjęcia Pawłowicz, pokazując, że w przeszłości wyglądała ona inaczej niż dziewczyna przedstawiona na popularnej fotografii. Autentyczność jednej z nich potwierdziła sama zainteresowana. "Tu mam chyba z 17 lat. Zdjęcie sprzed 50 lat" - napisała Pawłowicz.

Dzień później była posłanka zamieściła kolejne zdjęcia, na których - jak napisała - miała 23, 25, 28 i 34 lata. "Spełniam ostatnie prośby na Gwiazdkę. I koniec", napisała.

Nie Polska, a Stany Zjednoczone

Oprócz zapewnień samej Krystyny Pawłowicz o tym, że to nie ona jest bohaterką zdjęcia, potwierdzają to także miejsca w sieci, gdzie je oryginalnie zamieszczono. W tym celu pomocna może okazać się jedna z ogólnodostępnych wyszukiwarek obrazów, dostępnych w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych, takich jak Google Grafika, TinEye czy rosyjski Yandex Images.

Google w pierwszej kolejności wyświetla popularne w ostatnich dniach w polskiej sieci materiały kojarzące zdjęcie z Krystyną Pawłowicz, dlatego w tym przypadku bardziej niezawodny i szybszy okazuje się Yandex.

Wyniki wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Yandex
Wyniki wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Yandex Foto: Yandex

Już pierwszy sugerowany przez niego wynik skojarzony ze zdjęciem podpowiada, że pojawiło się ono w sierpniu 2019 roku, kiedy na portalu thescience-explorer.com zostało opatrzone anglojęzycznym podpisem "Moja mama, 15 lat, pali na koncercie Allman Brothers ze złamaną ręką. Watkins Glen 73'".

Wyszukiwarka TinEye podpowiada natomiast, że fotografia pierwszy raz pojawiła się w sieci już w lipcu 2018 roku na amerykańskim forum Reddit. Użytkownik o nicku "TheCKBandit" udostępnił ją wtedy właśnie z opisem o swojej matce. W jednym z komentarzy dodał także, że "ona [mama - red.] mówi, że złamała rękę w wypadku na huśtawce. Tak dla tych, którzy są ciekawi".

Historyczny koncert

Kończąca opis zdjęcia fraza "Watkins Glen 73'" to nazwa festiwalu muzycznego, który zorganizowano w lipcu 1973 roku na torze rajdowym Watkins Glen International na przedmieściach miasta o tej nazwie w stanie Nowy Jork.

Analiza licznych fotografii i nagrań, które powstały podczas wydarzenia, pozwala uwiarygodnić opis twierdzący, że zdjęcie młodej dziewczyny zostało wykonane właśnie tam. Za jej plecami widać trzy charakterystyczne elementy festiwalowego krajobrazu: głośniki, latarnię oraz rząd drzew. Na materiałach, które powstały podczas festiwalu, również można je rozpoznać. Na liście zespołów, które wystąpiły wtedy na Watkins Glen, można także znaleźć wspomniany w opisie zespół Allman Brothers.

Festiwal w Watkins Glen odbył się tylko raz, ale wystarczyło to, aby przeszedł do historii muzyki. Na koncertach trzech zespołów pojawiło się łącznie około 600 tysięcy osób, co zapisano wtedy w Księdze Rekordów Guinnessa jako "największą publiczność festiwalu muzyki pop".

 


 

27.11

Artykuł został uzupełniony o wpis Krystyny Pawłowicz na Twitterze z 27.11.

Autor:  Michał Istel
Źródło:  Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Radek Pietruszka/PAP/Facebook

Pozostałe

Fake newsy o koronawirusie. Jak się nie nabrać?

O tym, jak ważna jest nie tylko walka z epidemią, ale i fałszywymi informacjami na jej temat mówił ostatnio premier Mateusz Morawiecki. Przypominamy, gdzie szukać sprawdzonych informacji o epidemii i radzimy, jak weryfikować źródła.

Od gigantycznego wieloryba po uciekających do Polski Szwedów. Tak wyglądała dezinformacja w 2019 r.

Różnorodność tematyczna najczęściej czytanych i najbardziej angażujących w mediach społecznościowych tekstów Konkret24 z tego roku pokazuje, jak szerokie jest spektrum dezinformacji, jak różne bywają fake newsy i odpowiedzi na jakie pytania szukają internauci. Od poważnych kwestii politycznych, prawniczych czy społecznych do potencjalnie niewinnych manipulacji, które u jednych od razu wywołują uśmiech politowania, ale u przekonanych o ich autentyczności inne, często skrajne, emocje.

Czarne zdjęcie profilowe przeciw przemocy wobec kobiet? Tak, ale dwa lata temu

"Twoje zdjęcie profilowe powinno jutro być wyłącznie czarnym kwadratem, aby mężczyźni zastanawiali się, gdzie są kobiety" - napisano w popularnej wiadomości, która rozprzestrzeniła się w niedzielę w mediach społecznościowych. Cała inicjatywa jest już jednak wyłącznie internetowym łańcuszkiem, ponieważ "jutro" w oryginalnej wiadomości odnosiło się do daty sprzed dwóch lat. Istnieje wytłumaczenie, dlaczego przekaz powrócił właśnie teraz.

Dlaczego pociągi stoją godzinę na stacjach z powodu zmiany czasu?

Dlaczego w noc, gdy zmieniany jest czas, pociągi - zamiast jechać dalej - zatrzymują się na godzinne postoje na najbliższych stacjach? PKP Intercity informuje, że rozwiązanie jest stosowane od lat z uwagi na wygodę pasażerów, którzy wsiadają do składów na pośrednich stacjach.

Rośnie liczba skarg na opóźnione loty. Co warto wiedzieć przed wakacyjnym wyjazdem?

Liczba skarg na opóźnione i odwołane loty wzrosła w 2018 r. ponad dwukrotnie. Wydłużył się także średni czas opóźnienia. Maksymalna kwota odszkodowania, jakie pasażer z kraju członkowskiego Unii Europejskiej może otrzymać za opóźniony lot, to 600 euro. Takie prawo przyznaje nam unijne rozporządzenie z 2004 roku, ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów.