FAŁSZ

"Cud poczęcia"? To zdjęcie nie przedstawia prawdy

Shutterstock"Cud poczęcia"? To zdjęcie nie przedstawia prawdy

"Cudne zdjęcie", "najpiękniejsze co może być w życiu" - komentują internauci fotografię brzucha ciężarnej kobiety, na którym zarysowuje się stopa płodu. Gdyby to była prawda, oznaczałoby to zagrożenie zdrowia płodu i matki - ale zdjęcie nie jest autentyczne.

Zdjęcie pokazuje zbliżenie na brzuch kobiety w zaawansowanej ciąży, widać na nim wyraźny zarys stopy płodu naciskającej od wewnątrz. Fotografia krąży w internecie od lat - także w polskiej sieci. Widoczne są przebijające przez skórę brzucha ciężarnej palce i pełen zarys stopy płodu. Wygląda to tak, jakby dziecko kopało w łonie matki. Na polskim Twitterze fotografię opublikowano 1 lipca z komentarzem wymierzonym wymierzony w mniejszości seksualne: "To jest przyszłość..nie żadne lgbt" (pisownia tego i pozostałych wpisów oryginalna). Tweet polubiło 3,1 tys. użytkowników, ponad 400 podało dalej.

fałsz

Wprowadzający w błąd tweet z 1 lipca 2022Konkret24 | Twitter.com

Wielu komentowało zdjęcie, wierząc w prawdziwość tego, co pokazuje: "Świetny widok. Cud poczęcia i późniejszych narodzin to coś fantastycznego"; "Cudne zdjęcie"; "Najpiękniejsze co może być w życiu"; "Przebija się jak Alien. Ale kontekst piękny"; "To będzie 'wielka stopa'..., gratulacje, piękne ujęcie".

Niektórzy mieli inne zdanie: "To zdjęcie, to fejk"; "To zdjęcie jest tak prawdziwe, jak to co mówi PIS".

Kontrowersje wokół projektu Instytutu Rodziny i Demografii i rejestru ciąż
Kontrowersje wokół projektu Instytutu Rodziny i Demografii i rejestru ciążtvn24

Zdjęcie krąży w internecie co najmniej od 18 lat

Jak wspomnieliśmy, zdjęcie od lat pojawia się w sieci. Wielokrotnie wykorzystywano je do ilustrowania artykułów dotyczących ciąży. Dostępne jest w sprzedaży w internetowych bazach zdjęć, oferuj je np. Shutterstock. Gdy się ponownie pojawiało, część anglojęzycznych internautów dyskutowała, czy właśnie tak może wyglądać kopiący płód.

Na początku czerwca 2022 roku o fotografii pisała agencja Associated Press (AP), a wcześniej, w 2004 roku, amerykański serwis fact-checkingowa Snopes. Obie redakcje uznały, że zdjęcie jest zmanipulowane.

Mimo że pod koniec ciąży ruchy dziecka są często widoczne z zewnątrz, to jego kończyny nie mogą być widoczne tak wyraźnie, jak na zdjęciu. Płód znajduje się pod kilkoma warstwami skóry i ściany macicy - wyjasniają ekspertki, z którymi rozmawiała AP.

"To jest fałszywka" - oceniła zdjęcie doktor Laura Riley, kierowniczka wydziału położnictwa i ginekologii w Weill Cornell Medicine, czyli szkoły medycznej Uniwersytetu Cornell w Nowym Jorku. "Jeśli widzisz tak duży obrys stopy, to znaczy, że macica pękła" - wyjaśniła. Dodała, że ściany macicy są grube, a dziecko pływa wewnątrz niej aż do porodu.

Podobnie stwierdziła doktor Jennifer Lincoln, ginekolożka-położniczka z Portland w stanie Oregon. Powiedziała, że gdyby zarys stopy płodu pokazał się tak wyraźnie na brzuchu ciężarnej kobiety, wskazywałoby to na poważny problem. "Sytuacja, w której mógłbyś zobaczyć tak wyraźny zarys, mogłaby mieć miejsce w [przypadku] pęknięcia macicy, gdzie płód znajduje się w jamie brzusznej, a nie w samej macicy (co jest zagrożeniem dla życia)" - powiedziała AP dr Lincoln.

Kobieta w ciąży zaczyna odczuwać ruchy płodu między 16. a 24. tygodniem ciąży. "Ruchy mogą przypominać delikatne wirowanie lub trzepotanie. W miarę postępu ciąży możesz odczuwać kopnięcia i szarpnięcia", wyjaśnia strona NHS, brytyjskiego systemu opieki zdrowotnej.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości