Obecny gabinet premiera Mateusza Morawieckiego jest najliczniejszym rządem wśród państw wszystkich członków Unii Europejskiej. Rada Ministrów liczy 24 osoby – to premier i 23 ministrów, w tym 21 kierujących resortami. Nie jest jednak najliczniejszym rządem w historii III RP.
Prezydent na wniosek premiera powołał 5 marca dotychczasowego ministra bez teki Konrada Szymańskiego na ministra do spraw Unii Europejskiej, a Michała Wosia na ministra środowiska. To efekt zmian w strukturze Rady Ministrów związanych z uchwaloną przez Sejm ustawą o działach administracji rządowej.
W rezultacie Rada Ministrów składa się obecnie z 24 osób - premiera, 21 ministrów kierujących resortami (w tym trzech to wicepremierzy) oraz szefa Kancelarii Premiera w randze ministra i jednego ministra bez teki.
Publicysta Rafał Ziemkiewicz, komentując na Twitterze informację o nominowaniu przez prezydenta nowych ministrów, napisał: "Mamy najliczniejszy rząd na świecie, ale jeszcze nie dość liczny. Ręce i nogi nie mają gdzie opadać...". Na liczebność rządu Morawieckiego zwracały uwagę także media w swoich doniesieniach.
Sprawdziliśmy, że obecny polski rząd, nie wliczając do niego wiceministrów (czyli sekretarzy i podsekretarzy w resortach) – jest najliczniejszym gabinetem wśród 27 państw członków Unii Europejskiej.
Dwa razy więcej niż rząd Cypru
Składy i liczebność poszczególnych rządów państw UE (w składzie: premier i ministrowie) sprawdziliśmy na oficjalnych, aktualizowanych rządowych stronach internetowych.
Polska z 24 członkami rządu jest na czele. Zbliżoną liczbę członków rządu mają Włochy, Hiszpania i Szwecja – po 23 osoby. We Włoszech ośmiu członków rządu to ministrowie bez teki, zajmujący się określonymi zadaniami, nie wymagającymi istnienia ministerstwa.
Rada Ministrów Mateusza Morawieckiego jest dwukrotnie liczniejsza od rządu Cypru, który składa się z 11 ministrów i kierującego nimi prezydenta, który jest jednocześnie szefem rządu. To najchudszy gabinet w całej Unii Europejskiej. Niewiele większy jest rząd Belgii – składa się z premiera i 12 ministrów. W Belgii ustawowo ograniczono liczebność rządu do maksimum 15 ministrów.
Na podstawie danych z rządowych stron internetowych można wyliczyć, że unijna średnia co do liczebności członków gabinetu wynosi 17 osób. Poniżej - oprócz Cypru i Belgii - są rządy Austrii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Węgier i Irlandii.
Irlandia, podobnie jak Belgia, ma limit liczebności – zgodnie z irlandzką konstytucją rząd składa się z nie mniej niż siedmiu i nie więcej niż 15 członków, których mianuje prezydent. Rząd Irlandii liczy w tej chwili 15 osób. Konstytucyjni ministrowie w Irlandii mają do pomocy 19 osób w randze ministrów stanu (nie są mianowani przez prezydenta), którzy nie są członkami rządu, ale mogą uczestniczyć w jego obradach bez prawa głosu. Podobnie jest w Holandii: rząd to premier i 18 ministrów, którzy mają do pomocy sześciu sekretarzy stanu.
W Polsce, według ostatniego wyliczenia Konkret24 z 6 lutego br., członkowie rządu mieli do pomocy 88 sekretarzy i podsekretarzy stanu – w Kancelarii Premiera i w resortach. Po nominowaniu ministrów Szymańskiego i Wosia liczba wiceministrów może się zmienić.
Rekord III RP
Po zmianach z 5 marca konstytucyjny skład rządu Mateusza Morawieckiego wyrównuje rekord liczebności sprzed ponad czterech lat. Po wyborach w 2015 roku gabinet Beaty Szydło w momencie zaprzysiężenia przez prezydenta 16 listopada miał 23 ministrów, w tym pięcioro bez teki.
Oba rządy PiS w historii ostatnich 30 lat nie były jednak najliczniejsze. Porównaliśmy stan liczbowy poszczególnych gabinetów w dniu ich powołania. Utworzony po wyborach czerwcowych w 1989 roku rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego miał 23 ministrów. Najliczniejszy był gabinet Hanny Suchockiej, powołany przez Sejm 11 lipca 1992 roku. Na jej wniosek, zaakceptowany przez posłów i prezydenta, w rządzie znalazło się 25 osób: premier, dwóch wicepremierów, 21 ministrów i szef Komitetu Badań Naukowych.
Najmniejszą Radą Ministrów był rząd Leszka Millera, utworzony po wygranych przez SLD wyborach jesienią 2001 roku. W jego skład ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski 19 października 2001 roku powołał zaledwie 15 ministrów.
Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Adam Guz/KPRM
Źródło zdjęcia głównego: fot. Adam Guz/KPRM