W sieci krąży zdjęcie, na którym widać środkowy palec pokazywany przez Rafała Trzaskowskiego. Część internautów odbiera to jako obraźliwy gest. Krytykują polityka PO i jego politykę. Okazuje się, że kontekst zdjęcia jest zupełnie inny.

W sieci krąży zdjęcie, na którym widać stojącego na mównicy Rafała Trzaskowskiego. Patrzy w dół. Środkowy palec jego prawej dłoni jest wyprostowany. Wokół widać elementy scenografii, które wskazują, że jest to jakieś wydarzenie zorganizowane przez Platformę Obywatelską.

Zdaniem części internautów gest Trzaskowskiego jest obraźliwy. Krytykują jego i jego działania. "Wie Pan co, Panie Trzaskowski? Działając w sprawie kamienic, LGBT+, Czajki, wycinek, 500+ kóz i niemal wszystkiego innego tak, jak Pan działa, pokazał nam Pan 'faka'. VICE VERSA (pisownia oryginalna)" - ocenia jeden z nich na Twitterze.

"Trzaskowski śle faka do każdego" - komentuje inny. "ałć, Prezydent Trzaskowski też pokazuje faka? fuj (pisownia oryginalna)" - pisze następny.

Zdjęcie zyskało na popularności. "Zamiast na chore dzieci poszło na: -zimowa plaża relaksu -Parady LGBT -Tramwaj LGBT -Hostel LGBT -Strefę relaksu z palet -Sok z Buraka" - skomentował jeden z internautów i załączył zdjęcie prezydenta Warszawy. Jego wpis zyskał 1,3 tysięcy polubień. Teraz zdjęcie wróciło przy okazji awarii systemu przesyłowego do warszawskiej Oczyszczalni "Czajka". "Trzaskowski wysłał Wisłą klocki dla dzieci w tczewie #Czajka" - ocenił jeden z internautów 4 września i dodał hasztag "Czajka".

Zupełnie inny kontekst zdjęcia

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazu Google okazało się, że zdjęcie jest również publikowane na portalu Niezależna przy okazji tekstów krytykujących prezydenta Warszawy. Przy publikacjach wskazano autora fotografii - Zbyszka Kaczmarka. To wystarczyło, żebyśmy znaleźli to zdjęcie w jednej z agencji fotograficznych i ustalili datę, kiedy zostało zrobione - 23 marca 2019 roku.  Wtedy w Warszawie odbyła się inauguracji kampanii i prezentacja kandydatów Koalicji Europejskiej w zbliżających się wówczas wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Liderzy PO przekonywali wtedy, aby wybrać ich kandydatów. Krytykowali partię rządzącą. PO transmitowała to wydarzenia na Facebooku. Jest cały czas dostępne.

"Koalicja Europejska to polski sposób na pokonanie populistów. Przed nami nikt tego nie zrobił. W jedności siła!" - mówił Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

Była premier Ewa Kopacz w swoim wystąpieniu podkreśliła, że "normalności będzie wtedy, gdy Polska będzie stawiana za wzór sukcesu, a nie będzie stawiana przed trybunały z powodu złych rządów w Warszawie".

Głos zabrał także Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

"My naprawdę do Brukseli wyślemy ludzi, którzy grają w pierwszej lidze" - zapewnił. "Przed nami jest wybór pomiędzy polityką PiS-u, która jest oparta na kłamstwie, na propagandzie, na manipulacji, na szczuciu i - na tym co najbardziej ohydne - na budowaniu strachu" - wyliczał gestykulując. Dalej wymieniał wartości, na jakich - jego zdaniem - jest oparta polityka jego ugrupowania.

"Na tolerancji, na otwartości, na budowaniu wspólnoty zarówno w Polsce, jak i w Europie. I to jest ten wybór podstawowy, wybór pomiędzy populistami, a tymi ludźmi, którzy naprawdę w coś wierzą. Wierzą w wartości europejskie" - stwierdził.

Trzaskowski podczas wyliczania kolejnych wartości gestykulował prawą ręką. Tuż przed wypowiedzeniem słów "na budowaniu wspólnoty" fotograf zrobił mu popularne w mediach społecznościowych zdjęcie. Prezydent Warszawy zatem nie wykonał obraźliwego gestu, a wzmocnił gestykulacją prowadzone przez siebie wyliczenie. Całą sytuację widać na zamieszczonym powyżej nagraniu.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Pozostałe

Rzecznik rządu: gdy premier wydał decyzję Poczcie Polskiej, obowiązywało częściowe głosowanie korespondencyjne. Wyjaśniamy: przez dwa dni

Komentując wyrok sądu uchylający decyzję premiera o zleceniu Poczcie Polskiej przygotowania korespondencyjnych wyborów prezydenckich 10 maja, rzecznik rządu Piotr Mueller stwierdził, że "w tym czasie obowiązywały przepisy o częściowym głosowaniu korespondencyjnym". Tylko że właśnie je zmieniano - za czym kilka dni wcześniej głosował sam Mateusz Morawiecki.

Uchylona nagana dla Lichockiej za gest środkowego palca - komu jeszcze karę darowano?

Uchylenie nagany dla Joanny Lichockiej z PiS za pokazanie na sali sejmowej gestu środkowego palca to jedna z nielicznych takich decyzji podjęta przez Prezydium Sejmu. W ostatnich dziesięciu latach uchyliło ono kary przyznane przez komisję etyki jeszcze tylko dwóm posłom PiS i posłowi Ruchu Palikota. Sprawdziliśmy, ile kar nałożyła na posłów komisja etyki w ostatnich kadencjach i ile odwołań uwzględniono.

Kancelaria prezydenta wydała mniej za czasów Dudy niż za Komorowskiego? Sprawdzamy

O ponad 5,5 mln zł więcej miała wydać kancelaria prezydenta za czasów Bronisława Komorowskiego niż w pierwszej kadencji Andrzeja Dudy. Tak pokazywała grafika, którą na Twitterze w czasie kampanii wyborczej umieściła Kancelaria Prezydenta RP. Tylko że zestawiono na niej nierówne okresy obu prezydentur - grafika wprowadzała więc w błąd.