FAŁSZ

Kandydatka na kanclerza Niemiec w koszulce z Che Guevarą? To przerobione zdjęcie

Kandydatka na kanclerza Niemiec w koszulce z Che Guevarą? Nie. To przerobione zdjęcieShutterstock

Najpierw w niemieckojęzycznym internecie, a teraz w polskim rozpowszechniane jest zdjęcie kandydatki Zielonych na kanclerza Niemiec, na którym widać ją w koszulce z podobizną Che Guevary. Fotografia została jednak komputerowo przerobiona. To nie pierwszy fake news, jaki stworzono na temat tej polityczki.

Cztery miesiące zostały do wyborów parlamentarnych na szczeblu federalnym w Niemczech. Ostatnie sondaże wskazują, że największe poparcie społeczne mają dwie partie: chadecka Unia CDU/CSU i Zieloni. Kandydatka właśnie tej drugiej partii na fotel kanclerza Niemiec stała się ostatnio popularna w mediach społecznościowych z powodu rozpowszechnianego zdjęcia. Widać na nim Annalenę Baerbock, współprzewodniczącą Zielonych, w koszulce z podobizną kubańskiego rewolucjonisty.

"Czy to Che Guevara?" - zapytał 18 maja jeden z niemieckojęzycznych internautów, pokazując zdjęcie pani polityk. "Cóż, myślę, że to urocze. Annalena Baerbock nosi Che Guevarę blisko swojego serca"; "To jest Annalena-Che, która otwarcie promuje terroryzm i morderstwa!"; "To nie powinno się zdarzyć"; "Che Guevara miał swoje własne metody, jeśli chodzi o kwestię władzy. Z pewnością on i jemu podobni mieli i mają czasami pożytecznych idiotów" - komentowali pod wpisem internauci.

"Morderca na klacie... i zieleń w temacie..."

Fotografia pojawiła się także w polskojęzycznych mediach społecznościowych. "Przyszła kanclerz. Gut stylóweczka" - napisała jedna z internautek 18 maja, publikując to zdjęcie.

"Z wizerunkiem jednego z największych zbrodniarzy"; "Skąd te ciągoty do zbrodniarzy i ludobójców?"; "Morderca na klacie... i zieleń w temacie..."; "Równie dobrze mogłaby sobie Hitlera wywalić na koszulce"; "Upadek"; "Cze-mu ona taka głupia?" - komentowali zdjęcie polscy internauci.

Zdjęcie przerobiono. Oto oryginał

Jak łatwo sprawdzić przy pomocy odwróconego wyszukiwania Google, popularne w sieci zdjęcie Annaleny Baerbock zostało komputerowo przerobione. Ktoś przyciął oryginał i dodał na koszulce podobiznę Che Guevary. W wynikach wyszukiwania znaleźliśmy oryginalną fotografię, na której widać, że biała koszulka polityczki jest gładka, nie ma niej nadruku. Obok Baerbock widać idącego mężczyznę - to Robert Habeck, drugi współprzewodniczący Zielonych. Oryginał fotografii można zobaczyć m.in. w niemieckich portalach. Autorem jest fotograf agencji dpa Kay Nietfeld. Poniżej prezentujemy zdjęcie innego fotografa, który fotografował niemal w tym samym momencie.

31 sierpnia 2020 roku w Berlinie odbywało się posiedzenie Federalnego Komitetu Wykonawczego Zielonych. Przed jego rozpoczęciem para współprzewodniczących spotkała się z dziennikarzami. Wówczas fotoreporterzy robili im zdjęcia. Teraz jedno z nich z powodu przeróbki stało się popularne.

Przy pomocy Google Maps ustaliliśmy, że konferencja odbyła się w Berlinie na nadbrzeżu Szprewy. W tle widać most Oberbaum. Przebieg konferencji można teraz sprawdzić m.in. na YouTube na profilu kanału Phoenix, kanału informacyjnego i dokumentalnego niemieckich nadawców publicznych ARD i ZDF. Również tam widać, że Annalena Baerbock nie miała na sobie koszulki z podobizną Che Guevary.

"Piękny fejk" - skomentował jeden z polskich internautów wpis ze zdjęciem współprzewodniczącej. "Mem jak mem" - odpisała mu internautka, która umieściła fotografię na Twitterze. "To nie jest mem, to jest fejk i dezinformacja" - nie ustępował internauta. "Mem, który jest kwintesencją zielonych, lewactwa i innego robactwa" - skwitowała internautka.

Wcześniej Baerbock cytowała Che Guevarę

Przed pojawieniem się przerobionego zdjęcia polityczki Zielonych w mediach społecznościowych krążyło krótkie wideo z wypowiedzią Baerbock, która cytowała kubańskiego rewolucjonistę. "To zupełnie normalne, że niemiecki kandydat na kanclerza radośnie cytuje masowego mordercę? Pani Baerbock (...), czy 'Che' jest dla Pani wzorem do naśladowania?" - zapytał 12 maja jeden z niemieckojęzycznych internautów. Do wpisu dołączył fragment wywiadu, jakiego udzieliła współprzewodnicząca Zielonych, gdzie słychać jak mówi: "To jest właściwie współpraca pomiędzy pomiędzy narodami lub jak - powiedział Che Guevara - 'Solidarność jest czułością między narodami'. Właściwie to jest czymś, co utrzymuje tę ziemię jakoś pokojowo i musimy nadal nad tym pracować".

Sprawdziliśmy kontekst wypowiedzi. To fragment niemal godzinnego wywiadu, opublikowanego 8 lipca 2018 roku na jednym z kanałów na YouTube. Prowadzący rozmowę zadaje współprzewodniczącej Zielonych pytanie, czy jest za wyjściem Niemiec z NATO.

Baerbock odpowiada: "Musimy zadać sobie pytanie, jak możemy współpracować ze sobą w przyszłości, również w NATO, gdzie istnieje artykuł o obowiązku pomocy. Dla mnie to trudne, że to automatyczne rozwiązanie funkcjonuje, gdy są w nim kraje, które absolutnie porzucają podstawowe wartości i łamią prawo międzynarodowe. Nie można też po prostu powiedzieć, że od dziś do jutra wycofujemy się z NATO". Dalej mówi, że Niemcy są również odpowiedzialne za bezpieczeństwo państw bałtyckich. "Najgorszą rzeczą, która dzieje się obecnie jest to, że prawo międzynarodowe, multilateralizm brzmi tak kłopotliwie. To jest właściwie współpraca pomiędzy pomiędzy narodami lub - jak powiedział Che Guevara - 'Solidarność jest czułością między narodami'. Właściwie to jest czymś, co utrzymuje tę ziemię jakoś pokojowo i musimy nadal nad tym pracować" - stwierdza.

To nie pierwszy fake news o Baerbock

Po tym, jak Zieloni ogłosili w kwietniu 2021 roku, że to Baerbock jest kandydatką na fotel kanclerza Niemiec, w sieci pojawiły się też inne fejki na jej temat. Austriacki portal fact-checkingowy Mimikama podał, że współprzewodnicząca Zielonych była fałszywie oskarżana m.in. o to, że chce zakazać posiadania zwierząt domowych, czy znieść przyznawanie tzw. wdowich rent, czyli rent przyznawanych po śmierci współmałżonka. Pojawiło się też w sieci nagie zdjęcie, na którym rzekomo widać Baerbock.

Autor: Jan Kunert; współprac. Gabriela Sieczkowska, Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24