FAŁSZ

Karty wyborcze z podwójnie wydrukowanym nazwiskiem Andrzeja Dudy to fotomontaż

Wpisy o zamieszczeniu na karcie do głosowania dwa razy Andrzeja Dudy

W internecie rozpowszechniane są zdjęcia kart wyborczych, na których dwukrotnie widnieje nazwisko Andrzeja Dudy. Jedna z takich kart ma pochodzić z komisji w Londynie, druga z Oslo. Przedstawiciele londyńskiej ambasady i polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaprzeczyli prawdziwości tych kart.

Mimo że w Polsce druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca, w wielu krajach głosowanie Polaków już trwa. Nie wszystkie państwa zgodziły się na przeprowadzenie u siebie standardowych wyborów w lokalach lub formie hybrydowej, dlatego polskie ambasady i konsulaty już 1 lipca zaczęły wysyłać pakiety wyborcze do głosowania korespondencyjnego.

Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Woroch
Jak głosować w II turze za granicą? O wynikach i procedurach w Wielkiej Brytanii opowiada Maciej Worochtvn24

4 lipca Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że placówki wysłały już wszystkie pakiety wyborcze – ok. 480 tys.

We wtorek 7 lipca w sieci zaczęto masowo udostępniać dwa zdjęcia rzekomo błędnie wydrukowanych kart wyborczych, które mieli otrzymać Polacy w Londynie i Oslo.

Na jednym widać kopertę Ambasady RP w Londynie oraz pieczątkę placówki i Obwodowej Komisji Wyborczej nr 148 w stolicy Wielkiej Brytanii. Na drugim zdjęciu karta ostemplowana jest pieczęcią Ambasady RP w Oslo i pieczęcią OKW nr 102 w stolicy Norwegii. Na obu zdjęciach dwukrotnie widnieje na karcie do głosowania nazwisko Andrzeja Dudy, a brakuje nazwiska Rafała Trzaskowskiego.

Z powodu ogromnego zasięgu w mediach społecznościowych trudno ustalić, w jakim miejscu oryginalnie zostało opublikowane zdjęcie. Na jednym tylko prywatnym profilu fotografia z komentarzem "Kolejne fałszerstwa tym razem w Londynie" została udostępniona ponad 9,5 tys. razy.

Obie fotografie krążą także na Twitterze. "Londyn i Oslo. Najpierw myślałem, że to fejk. Okazuje się, że raczej nie" – napisał jeden z użytkowników, a post ten polubiło 1 tys. osób, zaś blisko 700 podało go dalej.

Wielu odbiorców przysłało nam oba zdjęcia krążące w social mediach na skrzynkę Kontakt24, pytając o prawdziwość tych kart.

"Grubymi nićmi szyte"

Część internautów uwierzyło w autentyczność kart. Zaczęli sugerować, czemu miałoby służyć takie działanie. "Najprawdopodobniej jest to celowa robota, aby koperty były wysyłane 2 razy i nie zdążyły wrócić na czas!"; "Zgłoś do PKW. Według mnie to robi ktoś kto chce namieszać i zaszkodzić Dudzie i robi to bardzo nieudolnie. Grubymi nićmi szyte"; "Tak wybranego prezydenta, to ja nie chcę. Obrzydliwa manipulacja. Wysyłam to do sztabu wyborczego Rafała" – komentowano.

Wawrzyk: frekwencja za granicą: 86,67 proc.
Wawrzyk: frekwencja za granicą: 86,67 proc.tvn24

Sporo internautów podeszło jednak sceptycznie do fotografii. W niektórych komentarzach Polaków przebywających za granicą były zapewnienia, że dostali prawidłowo wydrukowane karty. "Podstawa do unieważnienia wyborów, o ile nie jest to fejk, bo coś trąci tym klimatem"; "Bujda i fotomontaż. Nic takiego nie ma miejsca. Dostaliśmy karty w UK i było dwóch kandydatów"; "To fotomontaż jest... Ambasada dementuje... Mieszkam w Londynie, dostałem kartę dobrą" – informowali. Niektórzy na potwierdzenie zamieszczali zdjęcia kart, które otrzymali od komisji w Londynie i Oslo. Są wydrukowane poprawnie.

"Prowokacyjny fotomontaż"

Do sprawy odniosła się Ambasada RP w Londynie. Na swoich kontach w mediach społecznościowych opublikowała przekreślone zdjęcia karty z napisem "fotomontaż" i komunikatem: "Uwaga! W internecie krąży prowokacyjny fotomontaż. Nie podawajcie dalej informacji z niesprawdzonych źródeł. #StopFakeNews".

Autentyczności zdjęcia mającego przedstawiać kartę z Oslo zaprzeczył natomiast podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński. W odpowiedzi na tweet: "Czy któryś z polityków PIS mógłby skomentować to zdjęcie? Widnieje pieczątka Ambasady w Oslo", przedstawiciel MSZ odpisał: "Chętnie wyjaśnię: to fotomontaż. Cieszę się, że mogłem pomóc. I uprzejmie proszę o powstrzymanie się od powielania #fakenews nt. wyborów".

W komentarzach do wpisów z przerobionymi zdjęciami internauci wklejali także własne fotomontaże - z wielokrotnie powielonym nazwiskiem Andrzeja Dudy na karcie, by pokazać, że wykonanie takiej przeróbki nie jest trudne. Jeden z nich, zapytany, "czy otrzymał takie karty, czy w necie znalazł", odpowiedział: "czy Wy we wszystko wierzycie? Sam przerobiłem w Photoshopie".

Zdjęcie zamieszczone przez internautę w komentarzu mające pokazać łatwość robienia podobnych fotomontażyfacebook

Zgodne ze wzorem

Zarówno internauci, jak i osoby piszące na Kontakt24 pytali, czy w ogóle wygląd kart na zdjęciach jest prawidłowy.

Wzór kart do głosowania dla obwodów utworzonych za granicą został określony uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z 24 lutego 2020. W załączniku do dokumentu są wzory kart obowiązujące w obu turach wyborów. Karta przeznaczona do drugiej tury jest taka sama jak ta z rozpowszechnianych w sieci zdjęć.

Wzór karty do głosowania za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckichPKW

Wątpliwości internautów dotyczyły też kolorów pieczęci, których powinny używać do stemplowania kart zagraniczne komisje. W dokumentach PKW nie określono, jaki kolor ma mieć pieczęć na kartach wyborczych. Jak informowała w komentarzach na Facebooku Ambasada RP w Oslo, w Norwegii używa się wyłącznie kolorów czarnego i niebieskiego, przy czym czarna pieczęć ambasady jest nadrukowana, a niebieska, oznaczająca konkretną komisję wyborczą, wbita odręcznie.

Odpowiedzi Ambasady RP w Norwegii w sprawie kolorów pieczęcifacebook

Podane na fotografiach numery komisji wyborczych zgadzają się z informacjami podanymi na stronie PKW. Komisja nr 102 w Oslo to jedna z czterech zlokalizowanych w stolicy Norwegii, a londyńska komisja nr 148 to jedna z sześciu w tym mieście i jedna z 11 na terenie Wielkiej Brytanii.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Facebook

Pozostałe wiadomości

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24