Konta antyszczepionkowe pracują dla Kremla. "Potwierdziło się, że paliwo było ze Wschodu"

Konta antyszczepionkowe pracują dla Kremla. "Potwierdziło się, że paliwo było ze Wschodu"Shutterstock

Przez ostatnie dwa lata na tych kontach na Twitterze robiono zasięgi propagandzie antyszczepionkowej - teraz ich właściciele robią to samo dla narracji antyukraińskiej i prorosyjskiej. Przedstawiamy naszą analizę tej zmiany i profile, na których ją widać.

Bardzo szybko po tym, gdy wybuchła wojna na Ukrainie, zauważono, że na profilach w mediach społecznościowych, na których do tej pory publikowano treści antycovidowe i antyszczepionkowe, pojawiły się także przekazy prorosyjskie i antyukraińskie. - Skala tego była i jest nadal bardzo duża. Szacuję, że na początku wojny to były setki tysięcy wpisów w polskich mediach społecznościowych - mówi w rozmowie z Kokret24 Marcin Żukowski z Nieagencji. Firma ta wraz z Brand24 zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę stworzyła i obsługuje aplikację Zglostrolla.pl pozwalającą internautom zgłaszać podejrzane treści i dezinformujące wpisy.

Lecz dla uważnych obserwatorów mediów społecznościowych zjawisko zmiany tematycznej części profili nie było zaskoczeniem. - Już wcześniej konta, gdzie publikowano treści antyszczepionkowe i antycovidowe, były kojarzone z działalnością ze Wschodu. Gdy zaczęła się wojna, po prostu się potwierdziło, że antyszczepionkowe paliwo było dostarczane właśnie stamtąd - stwierdza Żukowski.

Jan Kunert z Konkret24 o walce z dezinformacją i fake newsami podczas wojny w Ukrainie
Jan Kunert z Konkret24 o walce z dezinformacją i fake newsami podczas wojny w Ukrainietvn24

Na to zjawisko zwracał również uwagę Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBiMS). "Grupy, które wcześniej bardzo aktywnie siały dezinformację na temat szczepień i rozmiarów pandemii, zaczęły otwarcie wspierać działania rosyjskie na terytorium Ukrainy" - mówił już dzień po wybuchu wojny w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes instytutu Michał Fedorowicz. W kolejnych dniach IBiMS informował o radykalnych wzrostach liczby postów z negatywnym przekazem na temat ukraińskich uchodźców, które zdobywały popularność w grupach z treściami prorosyjskimi i antycovidowymi.

Przemianę zauważyły także media. "Trolle zmieniają front. Antyszczepionkowcy sieją propagandę Kremla" - przestrzegał 7 marca tygodnik "Polityka". I dalej: "Kreml najpierw zalał świat fake newsami o koronawirusie, potem wykorzystał je jako bazę dla antyszczepionkowców, a dzisiaj tych ostatnich przebiera w agentów antyukraińskiej propagandy". 14 marca portal OKO.press zwrócił uwagę, że twórca pierwszej polskiej grupy na Facebooku gromadzącej sceptyków pandemii COVID-19 ma teraz własny kanał informacyjny, na którego fan page'u publikuje treści prorosyjskie i antyamerykańskie. 31 marca portal Frontstory.pl napisał, że "z początkiem wojny sekcja antyszczepionkowców zaczęła grać w orkiestrze Kremla pod batutą działaczy antycovidowych i posłów Konfederacji, z Grzegorzem Braunem na czele".

Widoczne pojedyncze przykłady zmiany retoryki przekazu

Sprawa dotyczy całej rzeszy kont na Twitterze czy Facebooku o tajemniczych nazwach, jak też pojedynczych internautów mających swoje spore grupy fanów oraz serwisów informacyjnych szczycących się tym, że są "niezależne" i "ujawniają" to, czego z mainstreamowych mediów nie można się dowiedzieć.

Głośny przykład tego ostatniego opisaliśmy w Konkret24 - chodzi o stronę należącą do Kancelarii Lega Artis i prowadzonego tam bloga. Z kolei strona Kancelarii na Facebooku jest obserwowana przez ponad 50 tys. osób. Przed wybuchem wojny można tam było przeczytać, że szczepionki na COVID-19 to syf, a Ministerstwo Zdrowia to Ministerstwo Propagandy Covidowej. Teraz straszy się tam uchodźcami z Ukrainy "żyjącymi na rachunek Polaków". Nazywa się ich "przesiedleńcami" i opisuje możliwe negatywne skutki pomocy uchodźcom.

Jak się zmieniały treści bloga na stronie legartis.pl legaartis.pl

Do znanych internautów, którzy zmienili retorykę na swoich profilach, należy Grzegorz Płaczek, aktywny w sieci mieszkaniec Kobióra (to miejscowość i gmina pod Pszczyną). Wcześniej kilkakrotnie pisaliśmy, że na swoich kontach w mediach społecznościowych publikuje niepotwierdzone lub zmanipulowane informacje na temat pandemii COVID-19, obostrzeń i podważa skuteczność szczepionek. Przytaczał statystyki, manipulując nimi - twierdził niezgodnie z prawdą, że Ministerstwo Zdrowia nie ma wyników badań świadczących o tym, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 zarażają w mniejszym stopniu niż niezaszczepione. Od kilku tygodni Płaczek analizuje również sytuację w Ukrainie. Pisał na Twitterze: "proszę nie wciągać swoimi działaniami Polski w konflikt! To nie nasza wojna. Tu jest Polska". Cytował Joachima Stampa, ministra ds. uchodźców i integracji Nadrenii Północnej, który mówił, że "jednym z celów wojennych Putina jest destabilizacja krajów sąsiednich poprzez przesiedlenia na dużą skalę" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). W jednym ze swoich facebookowych wystąpień Płaczek przestrzegał, że ukraińscy uchodźcy zmienią demografię Polski.

Grzegorz Płaczek poszerzył tematykę antyszczepionkową o tematy antyukraińskieFacebook, Twitter

Inny znany internauta, który po rozpoczęciu wojny do tematu pandemii dołączył treści zgodne z rosyjską propagandą, to bloger Piotr Wielgucki, znany jako Matka Kurka. Kiedyś pisał, że szczepionki są nieskuteczne, niebezpieczne, a pandemia to "wielka inżynieria społeczna". Teraz publikuje treści typu: "Poza Donbasem, a ściślej Mariupolem i okolicami, nie ma żadnych trupów na ulicach, rzezi na cywilach i bombardowania osiedli. Ktokolwiek pie...li, że do Polski przyjechało 2 miliony Ukraińców, którzy stracili dach nad głową, to tylko pie...oli". Pisał też: "Poziom ukraińskiej propagandy przykrywa czapką, propagandę kremlowską". Co ciekawe, Wielgucki sam tłumaczy swoją zmianę retoryki: "Przez całą 'pandemię' pisałem, że to nie żadna pandemia, ale infekcja sezonowa znana od wieków. Przez całą 'wojnę' piszę, że to nie wojna, ale krwawy teatr wojenny, na którym Polska robi za mięso armatnie, bo ma durny rząd" (pisownia oryginalna).

Antyszczepionkowe i antyukraińskie wpisy Piotra Wielguckiego (Matki Kurki)Twitter

Niewidoczne rzesze kont: od "nasi lekarze lubią zgony covidowe" do "trwa wielkie wynaradawianie Polski"

Jednak zmiana polegająca na dodaniu przekazu prorosyjskiego/antyukraińskiego do dotychczasowego antycovidowego/antyszczepionkowego zaszła przede wszystkim na tysiącach anonimowych profili. Nie są tak publicznie widoczne, ale to one robią masę w sieci, którą trudno ogarnąć. Jak mówi wyżej Marcin Żukowski, czasami są to setki tysięcy wpisów. W dodatku nazwy kont się zmieniają, jedne publikują częściej, inne rzadziej - to trudny do przebadania zbiór. Lecz właśnie te konta wykonują w mediach społecznościowych tzw. krecią robotę. Najpierw po cichu robiły zasięgi propagandzie antyszczepionkowej, teraz to samo robią dla narracji antyukraińskiej i prorosyjskiej.

Ponieważ od dawna monitorujemy media społecznościowe, wyłapujemy tego typu podejrzane profile. Po wybuchu wojny w Ukrainie stworzyliśmy pokaźny zbiór kont z treściami prorosyjskimi i antyukraińskimi - a następnie połączyliśmy analizę jakościową ze zautomatyzowanym przetwarzaniem dużych zbiorów danych, by wyselekcjonować te, który zmieniły narrację.

Wytypowaliśmy najpopularniejsze z tych profili i sprawdziliśmy, które konta podawały dalej ich wpisy. Z powstałego w ten sposób zbioru wyselekcjonowaliśmy konta, które: publikują wpisy z użyciem wytypowanych przez nas wcześniej słów kluczowych (negatywnych wobec uchodźców); ich aktywność to niemal same retweety publikowane z wysoką częstotliwością; ich nazwy składają się z imion/nicków i ciągów cyfr (taka kombinacja może, choć nie musi sugerować, że dany profil nie reprezentuje konkretnej osoby, tylko posty na nim są publikowane automatycznie). Potem przejrzeliśmy profil po profilu - i wybraliśmy te, gdzie były treści mocno prawicowe, opisy kont brzmią nacjonalistycznie, jako zdjęć profilowych użyto awatarów. Wtedy przeanalizowaliśmy historię ich wpisów - dobrze trafiliśmy: okazało się, że od miesięcy na tych samych kontach podważano pandemię COVID-19 i sens szczepień.

"Kolejnym celem dezinformacji w sieci jest budowanie wśród Polaków wrogiego nastawienia do uchodźców z Ukrainy"
"Kolejnym celem dezinformacji w sieci jest budowanie wśród Polaków wrogiego nastawienia do uchodźców z Ukrainy"TVN24, Czarno na białym

Jak stwierdziliśmy, schemat działania właścicieli tych kont jest podobny i dość powtarzalny - dlatego pokażemy go na przykładzie 10 kont, które (niemal wszystkie) funkcjonują od co najmniej kilku lat i na których opublikowano już dziesiątki tysięcy wpisów. Do wybuchu wojny w Ukrainie wszystkie prezentowały treści antyszczepionkowe, a po rosyjskiej inwazji dodały treści antyukraińskie, antyuchodźcze czy wręcz prorosyjskie. By można było zobaczyć zmianę narracji, cytujemy posty publikowane na tych kontach lub podane przez nie dalej. Zaznaczamy wychwyconą przez nas niestandardową ich aktywności w sieci.

@Wiktor47030158

Data założenia: 10.01.2021. Ponad 21 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Minister Zgonu właśnie niechcący przyznał, że nosimy maseczki całkowicie na darmo. Może zatem czas, by wszyscy Polacy, którzy wierzyli w sens ich noszenia, zdjęli je wreszcie z twarzy?"; "A nasi lekarze lubią zgony covidowe, bo mają duuuuuużo pieniążka, bo im głupi minister za to płaci. Dlatego u nas trupów dostatek"; "Zmarł sąsiad mojej mamy na zawał serca tuż przed Świętami. Dzisiaj moja mama dłużej rozmawiała z jego żoną. Dowiedziała się, że wpisano mu covid" ; "W szpitalu w dużym mieście w PL na odcinku covidowym wpisuje się zgony jako nieszczepieni mimo że pacjenci byli w pełni zaszczepieni".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Ta 'wojna' nie trzyma się ni kupy, ni dupy"; "Ukrainizacja Polski trwa nie od dziś"; "Ukrainiec zbulwersowany że ma zapłacić za taxi 30 zł, nic nie ma zamiaru płacić bo oni mają w Polsze wszystko za darmo......"; "mutne jest iż większość społeczeństwa lata otumaniona pomocą nie widząc nic co faktycznie się dzieje. Trwa wielkie wynaradawianie Polski. Pomoc pomocą, ale po skończonej inwazji uchodźcy powinni wrócić do siebie"; "Przez 2 lata mieliśmy okazje aby coś zrobić i zlikwidować ten nie polski rząd, teraz dojdzie kolejny przeciwnik upa, to będzie ciekawa wojna na własnym podwórku".

Wpisy na tym koncie pojawiają się bardzo często, nawet co kilka-, kilkadziesiąt sekund. Daje to kilka wpisów na minutę. Oto godziny publikacji tylko z 10 marca: 12:37:01, 12:37:17, 12:37:31, 12:38:23, 13:39:04, 13:39:24, 13:39:35, 13:39:48.

W marcu 2022 roku na tym koncie liczba wpisów wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu do lutego.

@Krzyszt30177975

Data założenia 01.01.2018. Niemal 23 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Ludzie wierzą lekarzom i tej całej 'medycynie'. (…) Ci co wybierają zawód lekarza robią to przeważnie dla prestiżu i pieniędzy..."; "Farmaceuci zacierają rączki. Kasa misiu, kasa.."; "Dramatyczny apel prof. Delgado - natychmiast zatrzymać ludobójstwo! 'Błagam całą społeczność medyczną o natychmiastowe zakończenie tego ukrytego ludobójstwa'"; "Bezcenne lekcje z Indii: zaszczepione stany chorują, niezaszczepione wyleczone iwermektyną"; "Wycofanie się z restrykcji covidowych przez niektóre państwa to zagrywka taktyczna. WHO szykuje większy przekręt. NWO idzie według planu".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Na Ukrainie jest ponad ćwierć miliona osób z HIV/AIDS, którym media mówią, że leków retrowirusowych starczy na kilka tygodni. Na Ukrainie jest 600.000 osób ze zdiagnozowaną gruźlicą lekooporną – czyli śmiertelną. Nikt nie bada osób przekraczających teraz granicę…"; "To rząd Ukrainy powinien w pierwszej kolejności zapewnić swoim obywatelom schronienie na dużej części terenów nie objętych działaniami wojennymi. Dlaczego tego nie czyni?"; "Ja rozumiem pomoc dla biednych ludzi, ale nie dajmy się zwariować i zapomnieć, że dzisiejsze UKR to państwo, co gloryfikowało banderowców i UPA!".

Posty na tym koncie pojawiają się nawet co kilka, kilkadziesiąt sekund. Przykładowe godziny publikacji tylko 27 marca: 17:24:13, 17:24:38, 17:25:07, 17:25:39.

W marcu 2022 roku liczba postów na tym koncie wzrosła niemal pięciokrotnie w stosunku do lutego.

@smoli45545455

Data założenia 04.08.2018. Niemal 400 wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Kabaret maseczkowy"; "Hehe u mnie jeszcze pytania o szczepienia nie padły. Telefonicznie namowy były :) Nie dadzą rady argumentom. Życzę powodzenia"; "W dalszym ciągu prawie nikt nie chce leczyć COVID-19. Gdybyśmy leczyli amantadyną od początku do końca, to zamiast 660 zgonów w Polsce mielibyśmy ich 60"; " w Amsterdamie przekracza wszelkie granice na proteście przeciwko paszportom covidowym i obostrzeniom. Tak wygląda walka o "lepsze jutro'".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Teraz nagle wszyscy dostaliście pierdolca na punkcie solidarności z Ukrainą…"; "Opieka zdrowotna w tym opieka stomatologiczna, darmowe ubezpieczenia PZU, darmowe przejazdy PKP, darmowa powierzchnia biurowa w stolicy ... zamienię polski ład na ukraiński paszport, dopłacę"; "Zapewne rok 2023 będzie ogłoszony rokiem UPA a szkoły będą miały zmianę nazwy na im. Stepana Bandery"; "Jestem na dworcu. Ukraińcy bez masek i nie ma problemu. Na Polaków się rzucają i każą nakładać rekwizyty covidowe. Tak właśnie Polacy stają się podludźmi we własnej ojczyźnie".

To przykład konta, które było długo uśpione. Co to znaczy? Powstało w sierpniu 2018 roku. Przez trzy kolejne lata publikowano tam zaledwie jeden wpis rocznie. Profil "obudzono" w październiku 2021 roku. Teraz pojawia się tam nawet kilkaset wpisów miesięcznie.

@Bogdan60667921

Data założenia 08.12.2018. Niemal 50 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Ktoś te wyszczepione dzieci musi ratować"; "Nie wstyd lekarzom tak kłamać"; "Czy wszystkie prostytutki medyczne występujące w mainstreamowych mediach zajmują się tylko lobbingiem covidowym?"; "Paktowanie z siłami zła, które narzucają ludziom formę zniewolenia i niszczą ich zdrowie,pozbawiajac oddechu, to też zło"; "Eksperyment na osobach zaszczepionych".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Nikt o zdrowych zmysłach nie zgodzi się na dyskryminację we własnej Ojczyźnie"; "Gdyby Polska była państwem poważnym - to wtedy ten ukraiński aktorzyna usłyszałby: oficjalnie przeprosisz za zbrodnie wołyńskie i zdelegalizujesz banderyzm. A wtedy rozważymy pomoc..."; "Pytanie kim są ci ludzie zatem którzy tak oczadzieli na rzecz Ukrów? Banderowskiego onucami z SS Galizien?"; "Polska powinna normalnie robić interesy z Rosją, jak każde szanujące się państwo bo zostawić tak duży rynek konkurencji to zdrada swoich interesów narodowych i czyste kretyństwo!".

@Marcin45808336

Data założenia 09.10.2019. Niemal 30 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Dane już prawie z wszystkich krajów pokazują, że przy rosnącym poziomie zaszczepienia, rośnie też liczba infekcji, przyjęć do szpitali i zgonów"; "Znajomy wlasnie bierze przeciwzakrzepowe po 2x szczepionkach. Wcześniej było ok"; "Nawet sam ojciec chrzestny przemysłu szczepionkowego C19 Bill Gates przyznaje, że szczepionki na C19 nie działają, tak jak planowano".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Mieszkaniec Niemiec pokazuje rysunki ukraińskich uchodźców, które Ukraińscy malują w całym kraju Dodał, że rdzenni Niemcy starają się zamalować te symbole nacjonalistów"; "Kochani, nie zapominajcie o tym co Ukraińcy i UPA zrobili naszym rodzinom na Wołyniu a Sowieci i NKWD w Katyniu. Ukraińcy nadal czczą UPA, stawiają im pomniki, fałszują swoją historię i śmieją się z tego otwarcie mając nas za durniów. Każda wojna jest zła ale miejcie swój rozum"; "Ja już swoje z Ukraińcami przeżyłam. Jeszcze przed wojną. Dałam palec,zażądali całej ręki'.

Konto opublikowało swój pierwszy wpis po ponad dwóch latach od założenia konta. Czasem publikuje wpisy co kilka sekund.

@Bellamy10840353

Data założenia 19.04.2021. Ponad 10 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Wg danych FIFA, w ostatnich 6 miesiącach zginęło 400 piłkarzy na zawał serca"; "'Pandemia' której nie było. Ofiary (wyszczepiania) które są. Wzrost zakrzepów to "nowa normalność"; "Włochy - dzisiaj aż 468 zgonów na Covida. Prawie całe społeczeństwo zaszczepione".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Będzie prowokacja na wschodzie Polski Uwaga nie dajcie się nabrać, zostańcie na wschodniej ścianie Polski, bo będziecie mieć nowych lokatorów we własnych domach"; "Nie robią na mnie wrażenia "masowe groby" w Mariupolu i Buczy. Dlaczego? Bo widzę to, na co inni boją się patrzeć. Znów jesteśmy mięsem armatnim geopolityki i cieszymy japę"; "Że cały Zelensky to jakaś ruska onuca jest. Potwierdził wszystko co o nazistowskim batalionie mówi kremlowska propaganda".

@PiotrWa65372607

Data założenia 17.06.2007. Niemal 20 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Jakby była potrzebna szpryca to bez przymusu ludzie sami by ją przyjmowali. Ale nikt kto ma rozum nie przyjmie genetycznego szamba za które niekt nie bierze odpowiedzialności"; "Afera mailowa potwierdza, że pandemia była wielką ustawką"; "Zawsze jak ktoś mnie pyta kiedy najlepiej zaszczepić dziecko przeciw COVID-19 odpowiadam, że 'wtedy kiedy się już dziecka nie kocha...'".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Cwele ukraińskie"; "To nie Polacy są uchodźcami. To jest nasz kraj nawet jeśli rządzące marionetki myślą inaczej"; "Skoro sprowadziliśmy sobie na głowę 2mln Ukraińców, dla których bandyta z UPA jest bohaterem narodowym, to mamy problem".

@nemi21797348

Data założenia 01.12.2020. Niemal 24 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"We Włoszech nadal zabija się ludzi respiratorami"; "Moderna i inne firmy mogą myśleć, że są w lepszej sytuacji, jeśli nikt nie wie, co robią i jak to robią"; "Co musi być w szczepieniach na COVID, że rządy zmuszają ludzi do ich przyjmowania bez uwzględnienia poziomu przeciwciał"; "Bill Gates: widać wyraźnie na nowym nagraniu, iż jest naprawdę rozczarowany, że nie udało się podać preparatów większej ilości ludzi bo złapali naturalną odporność. To oznacza, iż jest psychopatą".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Czech zdejmuje szmaty ukraińskie. Mówi : 'Jesteśmy w Czechach, a nie na Ukrainie Dokładnie tak samo powinno być w Polsce'; "Według mojej oceny mamy od kilku tygodni do max. roku żeby przygotować się na wojnę z Rosją w Polsce, Białorusi i Ukrainie"; "Coraz częściej słychać o tym, że Azov strzela do swoich ludzi - nie jest to nowość"; "Ten ukraiński klaun nie jest już Prezydentem. Stał się dyktatorem".

@X040142288

Data założenia 25.11.2020. Niemal 700 wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Kobieta zostaje 'zatrzymana' za brak maski w sklepie. Nie trzeba wspominać, że wszystko jest całkowitym bezprawiem"; "W Polsce jeszcze tylko Konfederacja może powstrzymać to covidowe szaleństwo"; "Im bardziej szczepienia są przymusowe, tym więcej ludzi nie ma zamiaru się szczepić".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Jak tylko Ukraińcy przejechali obok, zmarli w mękach i zabici przez Rosjan cywile od razu ożyli… Robi wrażenie!; "Mamy już w Polsce oficjalnie 1,5 miliona uchodźców, państwo polskie systemowo leży i kwiczy"; "Co będzie jak przez "pomyłkę" jakaś zabłąkana rakieta spadnie na nasze terytorium?".

@Atena82706974

Data założenia 01.02.2019. Niemal 37 tys. wpisów.

Przykładowe treści sprzed wybuchu wojny:

"Szczepionka przestaje działać po 6 miesiącach! Szokujące dane"; "Zatrzymajcie rzeźnika Niedzielskiego! Ratujcie dzieci!"; "Izrael wyszczepiony w 85% miał osiągnąć odporność populacyjną. Tak osiągnął, że ma ponad 3 tyś. zakażeń dziennie i właśnie zaczyna szczepić trzecią dawką"; "Nie możemy ukrywać prawdy, że Pfizer został skazany za nielegalne testowanie antybiotyków na nigeryjskich dzieciach, za co zapłacił 75 mln kary!"; "Skoro testy/wymazy nie wykrywają mutacji wirusa to po co się je robi?".

Przykładowe treści po wybuchu wojny:

"Każdy ukrainiec to potomek banderowca"; "Czy ktoś wie, jak długo ukraińskie flagi będą jeszcze wisieć na urzędach i obiektach użyteczności publicznej?"; "Zaryzykuję stwierdzenie ,że to cerkiew wyhodowała ukraińskich nacjonalistów"; "Ministerstwa opanowane przez szajkę #żydoUkry z #UkroPolin"; "Po c**j nam PiS, skoro Ukraińcy prowadzą nam politykę zagraniczną?"; "Diagnoza "wariata" znów staje się faktem. Na tej 'wojnie' będzie tylko jedna ofiara - Polska. Bratnie narody radzieckie się dogadają".

Jessikka Aro opowiada o rosyjskiej machinie propagandowej
Jessikka Aro opowiada o rosyjskiej machinie propagandowejtvn24

Autor: Jan Kunert, współpraca Michał Jaroń / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Cisza wyborcza nie spowodowała, że dezinformacja w mediach społecznościowych na temat prezydenckich wyborów ustała. Fake newsy dotyczyły zarówno samego głosowania, jak i niektórych polityków.

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Komentarze w sieci wywołuje informacja, jakoby we Włoszech miały zostać zakazane małżeństwa osób tej samej płci. Trudno jednak zakazać czegoś, co i tak nie jest dozwolone. Wyjaśniamy, na co pozwala włoskie prawo.

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Źródło:
Konkret24

Węgierskie wojsko przemieszcza się w stronę granicy z Ukrainą - informują internauci, a jako "dowód" publikują nagranie kolumny ciężkiego sprzętu wojskowego jadącej przez jakieś miasto. To klasyczna rosyjska dezinformacja, której celem jest potęgowanie napięć między Węgrami a Ukrainą, ale także wzbudzanie niepokoju obywateli innych państw.

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

Źródło:
Konkret24

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Startujący w wyborach prezydenckich Marek Jakubiak liczy na duże poparcie wśród Polonii, zwłaszcza amerykańskiej. Przekonuje, że w 2023 roku "chyba największe z prawicy dostał poparcie" w wyborach do Sejmu w Stanach Zjednoczonych. Tyle że to nieprawda.

Jakubiak chwali się wsparciem Polonii w USA, ale nie ma racji

Jakubiak chwali się wsparciem Polonii w USA, ale nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Były pytania o mieszkania - te budowane i te przejmowane. Było o Zielonym Ładzie, migrantach czy stosunku do Ukrainy. Ostatnia przed pierwszą turą wyborów debata prezydencka pokazała, że wciąż warto sprawdzać, co mówią wyborcom kandydaci. I tym razem padały - jak to określił jeden z uczestników - "fake newsy, półprawdy, a często ordynarne kłamstwa".

Ostatnia debata prezydencka. "Fake newsy, półprawdy, kłamstwa"

Ostatnia debata prezydencka. "Fake newsy, półprawdy, kłamstwa"

Źródło:
Konkret24

Wrócił, czy nie wrócił? Spór o losy znaku Polski Walczącej, który niegdyś wysiał w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, na moment rozgrzał ostatnią prezydencką debatę. Kandydaci Marek Jakubiak i Szymon Hołownia przedstawiali odmienne wersje wydarzeń. Więc sprawdziliśmy.

Usunięty znak Polski Walczącej. Kto ma rację: Jakubiak czy Hołownia?

Usunięty znak Polski Walczącej. Kto ma rację: Jakubiak czy Hołownia?

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki "zachęcił wszystkich kontrkandydatów" w wyborach prezydenckich do opublikowania oświadczeń majątkowych. Tylko że większość z nich to zrobiła, są publicznie dostępne. Jeden z kandydatów nie deklaruje własności żadnego mieszkania czy domu, inni mają po kilka mieszkań. Co jeszcze wiemy?

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Po kilka mieszkań, działki, akcje, obrazy. Oświadczenia majątkowe kandydatów na prezydenta

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Niedługo po ataku Indii na Pakistan zaczęto rozpowszechniać w sieci nagrania mające przedstawiać moment ataku. Jak często bywa w przypadku konfliktów zbrojnych, nie wszystkie publikowane teraz nagrania są aktualne. Przestrzegamy.

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Indie bombardują Pakistan? To inne zdarzenie

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+

Spór o referendum w sprawie prawa aborcyjnego był jednym z gorętszych momentów debaty Szymona Hołowni i Magdaleny Biejat. Marszałek Sejmu przekonywał, że w obecnej sytuacji "optymalne będzie referendum". Wyjaśniamy, dlaczego samo referendum nie przesądzi o zmianie prawa. 

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Hołownia o prawie do aborcji: niech "naród zdecyduje". To tak nie działa

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w sieci generuje nagranie z fragmentem przemówienia Donalda Tuska w Holandii. Na jego podstawie internauci twierdzą, że polski premier o wybuch drugiej wojny światowej obwinił... Polskę. Lecz Tusk powiedział coś innego.

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Tusk o "polskim ataku na Westerplatte"? Skąd taka wersja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy masowo ruszyli po polskie obywatelstwo" - ogłosił na nagraniu europoseł Konfederacji Marcin Sypniewski. Według niego w 2024 roku 40 tysięcy z nich dostało polski paszport. Nieprawda, o wiele mniej.

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

40 tysięcy Ukraińców z polskim paszportem w ciągu roku? Polityk Konfederacji zmyśla

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki, odpowiadając na pytania dotyczące swoich mieszkań, zapewnił, że "nie ma nic do ukrycia". Mówił, że opublikuje swoje oświadczenie majątkowe, jeśli tylko będzie taka możliwość prawna. Tylko że zdaniem ekspertów już może to zrobić. Oto dlaczego zależy to od samego prezesa IPN.

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Nawrocki o ujawnieniu oświadczenia majątkowego: "jeśli będzie możliwość prawna". Przecież jest

Źródło:
Konkret24

Czy premier kiedykolwiek zapowiadał, że będzie obchodził polskie prawo? Tak w kontekście dyskusji o przestrzeganiu konstytucji twierdzą posłowie PiS Zbigniew Bogucki i Michał Wójcik. Tylko że manipulują głośną już wypowiedzią Donalda Tuska.

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Politycy PiS: Tusk zapowiadał "łamanie prawa". Manipulują cytatem

Źródło:
Konkret24

Pożar kościoła, do którego doszło w Walii, wywołał kolejną falę antyimigranckich komentarzy - także w polskiej sieci. Powodem jest stworzony na bazie tego wydarzenia fake news, jakoby ogień podłożyło dwoje Pakistańczyków. Policja jednak zaprzecza.

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Pożar kościoła w Walii. Internauci winią migrantów, policja dementuje 

Źródło:
Konkret24

W sieci krążą dwa niemal identyczne zdjęcia z uroczystości w ogrodzie Białego Domu. Na jednym z nich wśród gości widać Karola Nawrockiego, na drugim - w tym samym miejscu stoi zupełnie inny, nieznany mężczyzna. Sprawdziliśmy, które z tych zdjęć jest autentyczne, a które jest przeróbką.

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Nawrocki w Białym Domu. "Które zdjęcie jest prawdziwe"?

Źródło:
Konkret24

Pismo jednego z polskich dowódców wojskowych ma być dowodem, że Polska wyśle "korpus interwencyjny" na Ukrainę - tak twierdzą posłowie Roman Fritz i Konrad Berkowicz. Dowództwo operacyjne zaprzecza tym informacjom i pisze o "pożywce dla rosyjskich ośrodków propagandowych".

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Posłowie dezinformują o polskich żołnierzach na Ukrainie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Temat bykowego, czyli podatku dla osób bezdzietnych, wrócił w publicznej debacie za sprawą petycji, która trafiła do Sejmu. Ten pomysł forsuje również kandydujący na prezydenta Marek Jakubiak. Jako wzór wskazuje Niemcy. Porównanie jest niewłaściwe, a ekspert tłumaczy, dlaczego bykowe kłóci się z konstytucją.

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Bykowe: Jakubiak nawołuje, petycja w Sejmie. Czy to w ogóle możliwe?

Źródło:
TVN24+