Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Źródło:
Konkret24
Mentzen zaprasza obu kandydatów. Da im do podpisania deklarację
Mentzen zaprasza obu kandydatów. Da im do podpisania deklaracjęTVN24
wideo 2/3
Mentzen zaprasza obu kandydatów. Da im do podpisania deklaracjęTVN24

Sławomir Mentzen złożył propozycję Karolowi Nawrockiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaprosił ich do rozmowy na jego kanale w serwisie YouTube. Zapowiedział, że poprosi ich o podpisanie deklaracji zawierającej osiem punktów, które dotyczą m.in. podatków, wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę czy relacji z Unią Europejską. Sprawdziliśmy, co o postulatach lidera Konfederacji mówili dotychczas kandydaci.

Sławomir Mentzen w pierwszej turze wyborów prezydenckich z 18 maja 2025 roku zajął trzecie miejsce - zdobył 14,81 proc. poparcia. Dlatego kandydaci z pierwszego i drugiego miejsca, którzy będą uczestniczyli w drugiej turze - Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki (odpowiednio 31,36 proc. i 29,54 proc. głosów) zabiegają o jego poparcie i "przekazanie" niemal trzech milionów głosów.

Mentzen postawił jednak swoje warunki. We wtorek 20 kwietnia w nagraniu zamieszczonym w serwisie YouTube zaprosił pozostałych dwóch polityków do rozmowy, która byłaby transmitowana właśnie na jego kanale na YouTube. Jednocześnie stwierdził, że w trakcie rozmów Trzaskowskiemu i Nawrockiemu "da [im] do podpisania deklarację, która wydaje mi się bardzo ważna dla moich wyborców, dotycząca tego, czego się zobowiążecie, po tym jeżeli już wygracie te wybory". Deklaracja zawiera osiem punktów zobowiązań:

1. Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków. 2. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego. 3. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską konstytucją. 4. Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy. 5. Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO. 6. Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni. 7. Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej. 8. Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski.

Postanowiliśmy sprawdzić, na ile dotychczasowe wypowiedzi, obietnice i deklaracje programowe kandydatów są zbieżne z tymi ośmioma punktami.

W 5 z 8 punktów Nawrocki w jakiś sposób zgadza się z Mentzenem. W pozostałych nie znaleźliśmy deklaracji. W 2 z 8 punktów Trzaskowski w jakiś sposób zgadza się z Mentzenem, w 2 punktach ich poglądy różnią się, w 4 punktach - nie znaleźliśmy konkretnych deklaracji

1. Niepodnoszenie podatków

Karol Nawrocki jest zgodny ze Sławomirem Mentzenem.

Karol Nawrocki wśród swoich 21 punktów programowych ma punkt: "Niskie, proste i prorodzinne podatki – podatkowy kontrakt". I pisze w nim: "Tama przed podwyżką podatków Nie podpiszę ustaw podnoszących podatki dla Polaków!" (pisownia oryginalna).

Następnie zapowiada: "Obniżka VAT do 22%. Pierwszego dnia urzędowania 6 sierpnia 2025 r., złożę projekt ustawy obniżającej podstawową stawkę VAT z 23% do 22%". Dalej obiecuje inne rozwiązania obniżające podatki, m.in. zwolnienie z podatku dochodowego do 140 tys. zł "dla każdego rodzica wychowującego co najmniej 2 dzieci"; podwyższenie II progu podatkowego; likwidację podatku Belki.

Rafał Trzaskowski nie deklarował, że nie podpisze ustaw o nowych podatkach/obciążeniach, ale deklarował, że podpisze ustawę obniżającą składkę zdrowotną, która ma być ulgą dla części przedsiębiorców. W programie proponuje też ułatwienia dla podatników.

2. Obrona polskiego złotego i gotówki

 Karol Nawrocki zapowiada obronę polskiej waluty i zgadza się ze Sławomirem Mentzenem.

"Nie dla euro, tak dla gotówki" - mówił 2 marca na konferencji programowej w Szeligach pod Warszawą. A w swoim programie zapisał: "Polski złoty! Nie dla euro!. Bezrefleksyjne wprowadzenie waluty Euro to będzie kolejna fala drożyzny i ścisłe uzależnienie od decyzji europejskich elit. Tak dla wolności gospodarczej - utrzymania gotówki". Z kolei w spocie z 20 maja powiedział: "Jestem przeciwnikiem likwidacji polskiej waluty".

Rafał Trzaskowski mówi, że Polska nie jest gotowa na euro.

"Nie jesteśmy jako Polska gotowi na przyjęcie euro i nie ma takich planów" – mówił Rafał Trzaskowski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" z 8 lutego 2025 roku. Pytany był o to, czy Polska powinna przystąpić do unii walutowej, aby ratować zjednoczoną Europę.

3. Nie dla praw ograniczających swobodę wypowiedzi

Postulat Sławomira Mentzen zapewne odnosi się do zawetowanej w kwietniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o mowie nienawiści.

W tej kwestii Karol Nawrocki zgadza się Sławomirem Mentzenem.

1 stycznia 2025 w spocie internetowym pisze i mówi: "Dla nas Polaków wolność słowa jest bardzo ważna. Jako przyszły prezydent nigdy nie zgodzę się na cenzurę w sieci. Jeśli ktoś będzie chciał nam ją narzucić, to gwarantuję, że wspólnie z Polakami, staniemy w obronie wolności!".

A dwa tygodnie później podczas wiecu w Tucholi stwierdza: "Gdy słyszę, że chce nam się zabrać wolność, czy to w internecie, czy wolność nadawania stacji telewizyjnych, takich jak Telewizja Republika, czy wygania się z konferencji prasowych dziennikarzy Telewizji wPolsce, chce się cenzurować stadionowe trybuny w hasłach, które kibice podnoszą na stadionach i w miejscach publicznych, to zadaję sobie pytanie: czy na to czekaliśmy w XXI wieku? Aby wolność, którą mamy, którą się cieszymy i która buduje nas jako narodową wspólnotę, mogła być dzisiaj kwestionowana tylko dlatego, że rządzącym nie udaje się rządzić".

I ponownie w połowie lutego deklarował: "Gdy patrzę na próby ocenzurowania internetu, to jestem oburzony. Jestem człowiekiem przywiązanym do wolności".

Rafał Trzaskowski nie zgadza się tu z Mentzenem.

Rafał Trzaskowski nigdy o swoim stosunku do tej ustawy bezpośrednio nie mówił, ale dużo mówił o mowie nienawiści, np. podczas lutowej debaty "Jak przeciwdziałać mowie nienawiści i polaryzacji społeczeństwa? Prezydent Warszawy mówił wtedy: "Mowa nienawiści i polaryzacja społeczeństw jest ogromnym problemem, któremu powinniśmy przeciwdziałać na wszystkich możliwych poziomach: lokalnym, krajowym czy europejskim".

Trzaskowski w styczniu 2025 roku zapowiadał, że podpisze "wszystkie ustawy, które prezydent Duda zawetował". Ale gdy to mówił, to ustawa o mowie nienawiści jeszcze nie została zawetowana. Andrzej Duda zawetował ją trzy miesiące później.

4. Nie dla wysyłania wojsk na Ukrainę 

Karol Nawrocki zgadza się tu ze Sławomirem Mentzenem.

"Nie jestem gotów, aby jako przyszły prezydent wysyłać polskich żołnierzy na Ukrainę" - mówił 18 lutego 2025 w Legionowie. Kilka dni później w Świnoujściu powiedział: "Jako przyszły prezydent nie wysłałbym wojska na Ukrainę".

Rafał Trzaskowski mówił, że Polska nie powinna wysyłać i nie wyśle wojsk do Ukrainy.

"Polska nie wyśle wojsk do Ukrainy, dlatego że my jesteśmy odpowiedzialni za całą wschodnią granicę - razem z Finami - za granicę Unii Europejskiej i NATO, i to jest nasza odpowiedzialność. Musimy być gotowi na każdy scenariusz i my tę granicę zabezpieczamy, i nasze wojsko jest potrzebne w Polsce" – mówił 26 lutego 2025 roku na konferencji prasowej z udziałem zagranicznych mediów.

Z kolei 25 lutego 2025 roku "Rafał Trzaskowski stwierdził, że Polska nie powinna wysyłać wojsk do Ukrainy, bo nasz kraj odpowiada za granicę NATO i Unii Europejskiej. Zaznaczył, że na Polsce spoczywa duża odpowiedzialność, a nasi żołnierze potrzebni są w kraju. 'Niech inni biorą na siebie więcej odpowiedzialności. Nasze wojsko potrzebne jest tutaj, w Polsce. Nasze wojsko zabezpiecza granicę'" - mówił Rafał Trzaskowski (za PolskieRadio24.pl).

5. Nie dla Ukrainy w NATO

Karol Nawrocki znów zgadza się z Mentzenem, choć na początku walki o prezydenturę warunkował kwestię członkostwa Ukrainy w NATO zgodą władz ukraińskich na ekshumacje na Wołyniu.

13 listopada 2024 roku, a więc na trzy miesiące przed oficjalnym startem kampanii wyborczej w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Karol Nawrocki mówi: "Warunkiem wstąpienia Ukrainy do struktur europejskich i NATO musi być zgoda na ekshumacje Polaków na Wołyniu. To cywilizacyjny test".

Powtarza to 9 stycznia 2025 w Polsat News. "Ja na dzień dzisiejszy nie widzę Ukrainy w żadnej strukturze ani w Unii Europejskiej, ani w NATO do momentu rozstrzygnięcia tak ważnych dla Polaków także spraw cywilizacyjnych. Nie może być częścią międzynarodowych sojuszy państwo, które nie jest w stanie rozliczyć się z bardzo brutalnej zbrodni na 120 tysiącach swoich sąsiadów". A tydzień później, 15 stycznia 2025 roku w Turku, podczas konferencji prasowej w dniu wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie mówi: "Upominając się o polskie interesy, powtórzyłbym z całą pewnością jasno, że do czasu rozwiązania naszych spraw, w tym ekshumacji ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Ukrainie, nie widzę przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej i w NATO". 9 maja 2025 roku podczas debaty prezydenckiej w Telewizji Republika zgadza się ze Sławomirem Mentzenem, który mówi, że "(...) zgoda pod jakimkolwiek pretekstem, kiedykolwiek na przyłączenie Ukrainy do NATO jest dla Polski po prostu śmiertelnie niebezpieczna". Nawrocki kwituje to jednym słowem: "Zgoda".

Rafał Trzaskowski popiera wejście Ukrainy do NATO.

W "Faktach po Faktach" 12 grudnia 2024 mówił: "Trzeba tłumaczyć wszystkim, że miejsce Ukrainy jest w NATO, a nie w łapach Putina".

"Każdy, kto w tej chwili mówi o tym, że Ukraina nie powinna być w NATO, tak naprawdę sprzyja Putinowi, dlatego że to Putin próbuje wszystkich przekonać w Europie, że Ukraina nie powinna być w NATO ani w Unii Europejskiej, a to stanowiłoby zagrożenie przede wszystkim dla Polek i Polaków. Przecież chyba wszyscy co do jednego się zgadzamy – nie chcemy wojny” – 16 stycznia mówił Trzaskowski na konferencji prasowej w Warszawie

"Obserwujemy to, co się dzieje, ale znamy też administrację Donalda Trumpa. W tej chwili są testowane różne rozwiązania. Nie możemy odpuścić, musimy się domagać gwarancji NATO dla Ukrainy" - powiedział Trzaskowski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Dodał, że tylko gwarancja wejścia Ukrainy do NATO wsparta autorytetem Stanów Zjednoczonych będzie wiarygodna. 

6. Nie dla ustawy ograniczającej dostęp do broni

Karol Nawrocki - nie znaleźliśmy deklaracji. Rafał Trzaskowski - nie znaleźliśmy deklaracji.

7. Nie dla przekazywania kompetencji do UE

Karol Nawrocki - nie znaleźliśmy deklaracji.

Rafał Trzaskowski - w ankiecie przedwyborczej serwisu MamPrawoWiedziec.pl można znaleźć ogólne stwierdzenie ("najbliższe poglądom kandydata"), że "Polska powinna dążyć do zwiększenia integracji Unii Europejskiej".

8. Nie dla nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski

Karol Nawrocki - nie znaleźliśmy deklaracji. Rafał Trzaskowski - nie znaleźliśmy deklaracji

Karol Nawrocki napisał w serwisie X: "Przyjmuję zaproszenie i jestem gotowy do podpisania tych propozycji. Resztę omówimy u Pana na kanale". Później lider Konfederacji przekazał, że rozmowa z Nawrockim odbędzie się w czwartek o godz. 13.00. Trzaskowski zapytany przez dziennikarzy w Sejmie, co odpowie Mentzenowi, powiedział, że jest gotów do rozmowy z wyborcami wszystkich jego kontrkandydatów i "nie będzie tu robił rozróżnienia". Następnie na wiecu w Sosnowcu powiedział: "Tak, panie Sławomirze, przyjdę, porozmawiamy", ale zastrzegł: "Panie Sławomirze, ja panu nie gwarantuje, że cokolwiek podpiszę, ale gwarantuję, że porozmawiamy szczerze".

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24