Gorący czas poprzedzający wybory, także samorządowe, sprzyja rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji i wprowadzaniu w błąd potencjalnych wyborców. W sieci istnieje m.in. fałszywy profil Państwowej Komisji Wyborczej. W okresie wyborczym należy szczególnie uważać, by korzystać tylko ze zweryfikowanych źródeł.
Fałszywy profil „Państwowa Komisja Wyborcza” , powstał 5 września 2015 roku. Na zdjęciu tytułowym wykorzystano fotografię z byłymi członkami PKW, a profilowym - fragment grafiki ze starej strony Komisji. Od momentu powstania profil zebrał zaledwie 114 polubień (stan na 20.10.2018, godz. 17:00). Uaktywnia się w okresach poprzedzających przeprowadzane w Polsce wybory. Nie tylko publikuje wówczas treści na swoim profilu, ale co ważniejsze - komentuje wpisy na innych, popularnych stronach, zwraca się bezpośrednio do użytkowników portali i dezinformuje opinię publiczną. Wszędzie pisze w pierwszej osobie: "prowadzimy nabór", "gratulujemy laureatom" czy "prosimy o usunięcie".
Podobnie zachowuje się fałszywe konto PKW na Twitterze, które używa nazwy @PKW_ORG.
Profile w żadnym stopniu nie są związane z urzędem Państwowej Komisji Wyborczej.
fałsz
Fałszywa strona komentuje pod wpisami internautów
W przedwyborczą sobotę administrator strony opublikował grafikę odwołującą się do ciszy wyborczej oraz poinformował internautów, iż w tym czasie zakazane są m.in. lajkowanie i udostępnianie postów i profili kandydatów, agitacja wyborcza w postach, komentarzach i na Messengerze, czy nawet odlajkowywanie profili i postów kandydatów i komitetów.
Strona komentuje również niektóre dzisiejsze wpisy internautów na innych profilach, także bardzo popularnych, zarzucając im łamanie ciszy wyborczej. Jednocześnie prosi autorów postów i komentarzy o ich usuwanie lub nawet „udawanie się do odpowiednich organów celem wyjaśnienia sprawy”. Znaleźliśmy kilkadziesiąt takich wpisów - ze względów na obowiązującą ciszę wyborczą, prezentujemy tylko jeden z nich.
Większość komentarzy to powtarzany ciągle ten sam komunikat o rzekomym naruszeniu ciszy wyborczej i konieczności usunięcia wpisu. W niektórych komentarzach daje wrażenie zweryfikowania czy wpis narusza ciszę wyborczą: "Nie usuwajcie, wszystko jest w porządku". Bywają także bardziej absurdalne komentarze (np. "Z powodu ogromnej ilości kandydatów nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy przedstawione w poście osoby biorą udział w wyborach"), które od razu wzbudzają wątpliwości innych internautów.
Profil „Państwowa Komisja Wyborcza pod adresem fb.com/Państwowa-Komisja-Wyborcza-1118558761496519 nie jest w żadnym stopniu powiązany z oficjalną instytucją pod tą samą nazwą.
prawda
Oficjalne konto PKW - zweryfikowane przez Facebooka
W portalu Facebook istnieje oficjalny profil „Państwowa Komisja Wyborcza” - pod adresem https://www.facebook.com/PanstwowaKomisjaWyborcza/. Jest to profil autoryzowany przez Facebooka - oznaczony jest niebieskim emblematem z charakterystycznym „ptaszkiem”, który oznacza, iż strona jest „zweryfikowana” i należy do instytucji, na którą się powołuje. Ten profil śledzi ponad 5 tysięcy osób.
To właśnie m.in. liczba obserwujących, częstotliwość i jakość wpisów, wykorzystane zdjęcia i ich rozdzielczość, opis profilu w sekcji „informacje” mogą być wskazówką czy profil jest prawdziwy, czy nie.
Państwowa Komisja Wyborcza jednoznacznie potwierdza, że profil pod adresem fb.com/Państwowa-Komisja-Wyborcza-1118558761496519 jest fałszywy. - Państwowa Komisja Wyborcza nie odpowiada za konta nieoficjalne, zostały one zgłoszone jako oszustwo. Oficjalne konta PKW posiadają pozytywną weryfikację serwisu Facebook – mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy Państwowej Komisji Wyborczej.
Jednocześnie przypomina, jakie kroki należy podjąć w przypadku podejrzenia naruszenia ciszy wyborczej. - PKW nie jest organem właściwym w sprawach naruszeń ciszy wyborczej. Ewentualne wysyłane do nas zgłoszenia wysyłamy właściwym organom. Wszystkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji. Nie dokonujemy oceny, czy w danym przypadku doszło do naruszenia ciszy wyborczej. Robią to organy ścigania i sądy – informuje.
Gdzie szukać wiarygodnych informacji?
Gdzie można znaleźć informacje na temat wyborów? Przede wszystkim na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Wyborczej, czyli pkw.gov.pl i jej samorządowej odsłonie, czyli wybory2018.pkw.gov.pl oraz w sekcji edukacyjnej „Wybieram Wybory”, gdzie można przeczytać także, jak dokonywać zgłoszeń nieprawidłowości. „Wybieram Wybory” to także nazwa profilu na Facebooku, który jest zarządzany przez PKW. W serwisie Twitter PKW funkcjonuje pod adresem https://twitter.com/PanstwKomWyb.
- Państwowa Komisja Wyborcza nie będzie brać odpowiedzialności za treści publikowane przez fałszywe profile – dodaje rzecznik prasowy PKW. – Oszustów trzeba ścigać.
Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikowi.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24