Wpis na Twitterze informujący, że minister "Czarnek planuje usunąć z matur język obcy", wywołał pytania internautów, czy to prawda. Jak sprawdziliśmy, na tegorocznej maturze takich planów nie ma.

Użytkownicy Twittera przekonywali, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek chciałby wycofania z matury egzaminu z języka obcego. Do dyskusji tej sprowokował ich post z 16 lutego o treści: "Czarnek planuje usunąć z matur język obcy, bo to ułatwia ludziom emigrację z kraju. Kolejne do eliminacji są: geografia (żeby nie wiedzieli, dokąd emigrować) oraz historia (żeby nie wiedzieli, dlaczego emigrować)". Ten wpis o ironicznym charakterze zebrał 3,8 tys. polubień, ponad 500 użytkowników podało go dalej.

"Czarnek planuje usunąć z matur język obcy" - napisał jeden z użytkowników Twittera
"Czarnek planuje usunąć z matur język obcy" - napisał jeden z użytkowników Twittera Foto: Twitter

Większość komentujących wpis uznała go za żart. Niektórzy internauci jednak nie byli tego pewni i dopytywali: "Ale to na serio?"; "Daj link, bo wierzyć się nie chce"; "Proszę o źródło, bo nie mogę, nie chcę w to uwierzyć".

Tym bardziej, że kolejni internauci powielali podobnej treści tweet Bożeny Lisowskiej, radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego z klubu Koalicji Obywatelskiej.

Wpis Bożeny Lisowskiej na Twitterze
Wpis Bożeny Lisowskiej na Twitterze Foto: Twitter

"Serio? Czarnek chce usunąć język obcy z matury bo znajomość języków ułatwia emigrację. Niech jeszcze odgrodzić nas murem od zepsutej Europy i zakaże nauki geografii aby młodzi ludzie myśleli ze Polska to cały świat" - napisała Lisowska (pisownia oryginalna), a jej post polubiło 2,6 tys. internautów. "Serio?" - dopytywała w komentarzu jedna z internautek. "Podobno" - odpowiedziała Bożena Lisowska i dodała emotikona z uśmiechem.

MEiN: "nie planujemy zmian"

Internauci dopytywali o źródło omawianego w tweetach planu ministra Przemysława Czarnka - nam nie udało się znaleźć żadnej jego publicznej wypowiedzi dotyczącej rezygnacji z niektórych przedmiotów na maturze. Zapytaliśmy więc biuro prasowe Ministerstwa Edukacji i Nauki, czy są takie plany.

"Nie planujemy zmian w rezygnacji z niektórych przedmiotów na egzaminie maturalnym" - odpisał Konkret24 Łukasz Trawiński z biura prasowego MEiN. Dopytany przez nas, czy odpowiedź należy interpretować w taki sposób, że resort nie planuje rezygnacji z żadnego przedmiotu na maturze, Trawiński potwierdził.

Przemysław Czarnek o zmianach w maturach i egzaminie ósmoklasistów

Skąd zatem fałszywa informacja o rezygnacji z matury z języka obcego? Możliwe, że chodzi o błędną interpretację rozporządzenia podpisanego 16 grudnia przez Przemysława Czarnka, które wprowadziło zmiany w organizacji egzaminów w 2021 roku w związku z epidemią COVID-19.

W komunikacie MEiN poinformowano m.in. o rezygnacji z przeprowadzania egzaminu ustnego z powodu pandemii COVID-19. "Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej" - można przeczytać w dokumencie. Podano też, że minister Przemysław Czarnek podjął decyzję, iż w 2021 roku część ustna egzaminu z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego również nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej absolwenci, którzy potrzebują wyniku egzaminu ustnego w rekrutacji na zagraniczne uczelnie.

Kolejna znacząca zmiana na egzaminie maturalnym w 2021 roku to zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do matury. Wymagania do egzaminu w tym roku wyjątkowo zawarto w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie w podstawie programowej.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: PAP/Paweł Supernak/Twitter

Pozostałe

"By otrzymać stypendium w Małopolsce, trzeba chodzić na religię"? Sprawdzamy

Czy w Małopolsce stypendia dla zdolnych uczniów są przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy chodzą w szkole na religię? Taką informację podawały media, a internauci dyskutowali o tym w mediach społecznościowych. Rzeczywiście, stopień z religii liczy się teraz do średniej ocen branej pod uwagę przy przyznawaniu stypendium - ale jeśli uczeń go nie ma, nie traci szansy na wsparcie. Wyjaśniamy.

Polska węglem stoi? Wciąż także rosyjskim

Niemal trzy czwarte sprowadzonego do Polski węgla pochodziło w ubiegłym roku z Rosji. I choć wielkość importu tego surowca ogólne zmalała, udział rosyjskiego węgla od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Zapowiedzi posłów PiS, że jak dojdą do władzy, to się zmieni, na razie się nie spełniły.

"Hotel i restauracja sejmowa czynne"? Tak, ale zgodnie z obostrzeniami

"Jedni jadają na stołówce, a inni na chodniku"; "równi i równiejsi" - komentują internauci krążący na Facebooku post informujący, że hotel i restauracja sejmowa są czynne. Oburza ich, że inne hotele i restauracje muszą przestrzegać obostrzeń epidemicznych. Jak sprawdziliśmy, te sejmowe też przestrzegają.