Prezes PiS Jarosław Kaczyński rzekomo przyjął pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 już 27 grudnia - wynika z tweeta krążącego w sieci. Zdjęcie w nim jest jednak fałszywe, konto na Twitterze ma charakter satyryczny, a wicerzecznik PiS zapewnił Konkret24, że prezes PiS czeka na swoją kolej do zaszczepienia.

Krążący od 4 stycznia w mediach społecznościowych wpis sugeruje, że prezes Prawa i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński zaszczepił się już na COVID-19. Dowodem ma być fotografia karty pacjenta, którą dostają osoby zaszczepione pierwszą dawką Comirnaty. Na karcie widnieje imię i nazwisko prezesa PiS. "Czy to jest prawdą?" - zapytał Konkret24 jeden z czytelników, przesyłając nam screen tego posta.

Z tego, co ustaliliśmy, zawarta w poście informacja nie jest prawdziwa.

Dworczyk: do końca marca do Polski trafi 840 tysięcy szczepionek Moderny

Został zaszczepiony "bez żadnego trybu"?

"No proszę bardzo - a ten dziad też jest że służby zdrowia ? Kur***lu poj****ny tyle narobiłaś rabanu , a sam się też wpieprzyles bez kolejki" - brzmi komentarz opublikowany 5 stycznia (pisownia oryginalna, ocenzurowanie wulgaryzmów - red.) na jednym z facebookowych profili. Do 7 stycznia post ten podało dalej 2,3 tys. internautów, zebrał ponad 350 reakcji.

Do wpisu dołączono zrzut ekranu tweeta - na pierwszy rzut oka wygląda to na profil Prawa i Sprawiedliwości. Widać na nim zdjęcie karty, którą otrzymuje osoba po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BionTech. Znajduje się na niej imię i nazwisko Jarosława Kaczyńskiego, rzekoma data przyjęcia pierwszej dawki 27 grudnia i data planowanego przyjęcia drugiej 10 stycznia 2021 roku.

Wpis na Facebooku sugerujący, że Jarosław Kaczyński został zaszczepiony przeciw COVID-19
Wpis na Facebooku sugerujący, że Jarosław Kaczyński został zaszczepiony przeciw COVID-19 Foto: tvn24 / facebook

Post skomentowało wielu internautów, którzy uwierzyli w prawdziwość informacji o zaszczepieniu Kaczyńskiego: "Czyli 'skarb narodowy' został zaszczepiony 'bez żadnego trybu'. Czekamy na komisję, która zbada to karygodne zdarzenie tak jak sprawę Jandy iMillera?"; "Czekamy na wyjaśnienia Niedzielskiego i Dworczyka czy Kaczyński jest pracownikiem służby zdrowia?"; "Powinien czekać w kolejce jak inni" (pisownia postów oryginalna).

Niektórzy zwracali uwagę na daty pierwszej i planowanej drugiej dawki szczepionki: że dzieli je tylko 14 dni. To mniej niż wytyczne producenta. Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego szczepionkę Comirnaty podaje się w cyklu dwóch dawek w odstępie co najmniej 21 dni. "Zastanawiająca jest data drugiej szczepionki za dwa tygodnie ? A powinna być za trzy tygodnie"; "To jest niemożliwe. Przerwa między szczepionkami 21 dni. Taki druczek można wydrukować na stronie pacjent gov pl. I samemu wypełnić. Chciałabym, żeby to była prawda i żeby 'Słońce' się tłumaczyło" - pisali internauci.

Jak informowali niektórzy, wzór karty jest dostępny online na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Tweet z satyrycznego konta

Screen tweeta opublikowano w facebookowym wpisie 4 stycznia, wykorzystując satyryczne konto na Twitterze o nicku @PlSorgpl. Wyglądem i nazwą łudząco przypomina profil PiS. Ale w nazwie profilu: Prawo i SprowiedIiwość jest literówka, a litera "l" została zastąpiona dużą literą "i". Konto założono w kwietniu 2020 roku.

Satyryczne konto wykorzystujące logo i zniekształconą nazwę Prawa i Sprawiedliwości
Satyryczne konto wykorzystujące logo i zniekształconą nazwę Prawa i Sprawiedliwości Foto: tvn24 / Twitter

Fałszywy post jest już na tym profilu niedostępny. Zgodnie z komunikatem na Twittera naruszał on zasady platformy. Jego kopia zachowała się na stronie archive.today.

Post na satyrycznym koncie udającym profil partii Prawo i Sprawiedliwość
Post na satyrycznym koncie udającym profil partii Prawo i Sprawiedliwość Foto: tvn24 / Twitter

Przypomnijmy, że nick oficjalnego konta partii Prawo i Sprawiedliwość na Twitterze to @pisorgpl. Profil istnieje od 2008 roku i linkuje do niego oficjalna strona internetowa partii.

Rzecznik PiS: "Prezes PiS nie został jeszcze zaszczepiony"

Redakcja Konkret24 poprosiła wicerzecznika PiS Radosława Fogla o odniesienie się do krążącego zdjęcia karty pacjenta z nazwiskiem Jarosława Kaczyńskiego. "Oczywiście, że fejk, zarówno zdjęcie, jak i cały profil. Prezes PiS nie został jeszcze zaszczepiony, zrobi to, gdy nadejdzie jego kolej zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień" - przekazał nam Radosław Fogiel.

Narodowy Program Szczepień informuje, w jakiej kolejności dane grupy wiekowe, społeczne lub zawodowe będą mogły zostać zaszczepione na COVID-19.


Za zgłoszenie tematu dziękujemy czytelnikowi. Zachęcamy do śledzenia i oznaczania nas w mediach społecznościowych oraz do kontaktu mailowego: konkret24@tvn24.pl. Temat można także zgłosić poprzez przycisk "zgłoś do sprawdzenia" na naszej stronie.

Autor:  Gabriela Sieczkowska, współpraca Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański/PAP/Facebook

Pozostałe

Średni czas postępowań w sądach: mimo reformy coraz dłuższy

Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił, że średni czas postępowań sądowych w Polsce był w 2019 roku dłuższy niż rok wcześniej o około dwa tygodnie. Jak sprawdziliśmy, był on najdłuższy od początku rządów Zjednoczonej Prawicy i wprowadzenia reformy sądownictwa.

"Co z resztą szczepionek? Dlaczego nie wszystkie zostały wykorzystane?" Odpowiadamy

"Do Polski trafiło 300 tysięcy szczepionek, udało się zaszczepić jakieś 50 tysięcy, co z resztą szczepionek?" - zastanawiali się od początku nowego roku internauci. Jak dowiedział się Konkret24, w grudniu do Polski dotarło 295 425 dawek szczepionki na COVID-19. Nie wszystkie jednak trafiły już do punktów szczepień. Wyjaśniamy, ile i dlaczego.

Pandemia 2020 w Polsce. 303 dni walki z koronawirusem

Przez 303 dni 2020 roku Polska żyła w cieniu pandemii. W tym czasie koronawirusem zaraziło się 1,3 mln osób. Z jego powodu zmarło 28,6 tys. Przez 127 dni musieliśmy chodzić w maseczkach. 111 dni obowiązywał całkowity lub częściowy lockdown. To właśnie liczby były najważniejsze w informacjach mijającego roku.

Premier odwołał godzinę policyjną? Nie, bo jej nie wprowadził

"Ja się zgubiłam już, jest ta godzina policyjna czy nie w sylwestra?" - zapytała na Twitterze internautka. Nie ona jedna ma wątpliwości. Wyjaśniamy zamieszanie z "odwołaniem godziny policyjnej", której wcale nie wprowadzono, oraz na czym polega niekonstytucyjność zakazu przemieszczania się.