FAŁSZ

Od czerwca ślub tylko we własnej parafii? To fake news

Od czerwca ślub tylko we własnej parafii? Nie, to fake newsShutterstock/Facebook

To księża będą decydować o dopuszczeniu narzeczonych do małżeństwa; piętnowana będzie niepłodność; ślub musi się odbyć w parafii jednego z narzeczonych - te i inne tezy ukazały się w tekście serwisu dla kobiet. Wzbudziły gorące komentarze internautów. Kościół katolicki nie wprowadza jednak istotnych zmian w przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa.

W ostatnich dniach internauci komentowali informacje o zmianach planowanych w Kościele katolickim w Polsce dotyczących przygotowania narzeczonych do zawarcia małżeństwa. Wpisy w mediach społecznościowych odsyłają m.in. do artykułu w portalu Polki.pl. Po tym jak w poniedziałek 20 kwietnia z autorką tekstu skontaktował się Konkret24, z tekstu usunięto nieprawdziwe sformułowania.

fałsz

Artykuł w serwisie Polki.pl zawierający fałszywe informacje
Artykuł w serwisie Polki.pl zawierający fałszywe informacjeArtykuł w serwisie Polki.pl zawierający fałszywe informacjePolki.pl

W pierwotnej wersji tekstu - którego tytuł brzmiał: "Od czerwca 2020 to ksiądz zdecyduje, czy możesz wziąć ślub. Kościół szykuje duże zmiany" - autorka opisywała dekret Konferencji Episkopatu Polski dotyczący przygotowania narzeczonych do małżeństwa. Pisała m.in., że jedną z wprowadzanych od czerwca zmian jest przyznanie księżom możliwości podejmowania decyzji o dopuszczeniu narzeczonych do ślubu kościelnego. W rzeczywistości już obecnie obowiązujące przepisy dają takie prawo proboszczom.

W artykule padła również niezgodna ze stanem faktycznym sugestia, jakoby na miejsce zaślubin "bezwzględnie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych".

Goście zaproszeni, zaliczki wpłacone. Co ze ślubami w czasie epidemii?
Goście zaproszeni, zaliczki wpłacone. Co ze ślubami w czasie epidemii?Fakty po południu

"Ojciec chyba nie doczeka się odprowadzania mnie pod ołtarz"

Tekst powstał na początku marca. Dane z CrowdTangle, narzędzia analizującego popularność treści w mediach społecznościowych, pokazują, że największą uwagą użytkowników Facebooka cieszył się w ostatnich kilku dniach. Wpis z linkiem do tekstu na profilu Polki.pl został udostępniony ponad 700 razy.

fałsz

Screen z profilu Polki.pl na Facebooku
Screen z profilu Polki.pl na FacebookuScreen z profilu Polki.pl na Facebookufacebook

Wpis ze screenami artykułu zamieszczony przez jedną z użytkowniczek Twittera polubiono ok. 2,5 tys. razy. Z komentarzy wynika, że wielu internautów uwierzyło, że informacje są prawdziwe i opisują istotne zmiany wprowadzone przez Kościół.

"To pokazuje jak bardzo kościół jest ograniczony i nietolerancyjny"; "Czas powiedzieć ojcu, że chyba nie doczeka się odprowadzania mnie pod ołtarz"; "Ale się zdenerwowałam" - pisali internauci.

Niektórzy byli jednak sceptyczni co do treści tekstu. "Nie wierzcie we wszystko co jest napisane na tych portalach, no błagam was... ile wy macie lat?" - napisała jedna z uczestniczek dyskusji.

"Żadnych rewolucyjnych zmian"

Jak można przeczytać na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, 1 czerwca tego roku zacznie obowiązywać "Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Zastąpi on część obowiązujących od 30 lat przepisów - wyłącznie w zakresie dotyczącym statusu narzeczonych w świetle prawa kanonicznego.

W lutym 2020 roku zmiany przedstawiano na briefingu w siedzibie Episkopatu. Przewodniczący Rady Prawnej KEP bp Ryszard Kasyna przekonywał, że dekret nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań. "Dokument mówi o ścieżce formalno-prawnej, ale jest ona równocześnie ścieżką duszpasterską" - podkreślał.

Ksiądz dr hab. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyjaśniał, że dekret uwzględnia nowe wyzwania, przed jakimi stają księża. Wspomniał m.in. kwestię lepszego przygotowania katolików do małżeństwa z przedstawicielami innych wyznań i niewierzącymi.

Niepłodność, separacja, ślub w parafii

Prześledziliśmy, które informacje w artykule w Polki.pl były nieprawdziwe lub niedokładne. Pod podtytułem "Jakie utrudnienia czekają na przyszłych małżonków?" informowano np., że ksiądz może rozmawiać z narzeczonymi o ich stanie zdrowia. "Piętnowana będzie niepłodność i impotencja" - podkreślała autorka.

fałsz

Fragment artykułu opublikowanego na stronie polki.pl
Fragment artykułu opublikowanego na stronie Polki.plFragment artykułu opublikowanego na stronie polki.plPolki.pl

Kwestie rozmowy proboszczów z narzeczonymi o ich stanie zdrowia opisano już w obowiązującej od 1989 roku instrukcji. W dekrecie, który będzie obowiązywał od czerwca, nie wprowadzono zasadniczych zmian. Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. Nowy dekret podkreśla, że dotyczy to wyłącznie przypadków trwałej niezdolności do współżycia - czyli np. trwałej impotencji. W kwestii niepłodności podkreślono, że nie jest ona przeszkodą w zawarciu małżeństwa.

W tekście Polki.pl zasugerowano, że ślub nie będzie możliwy, jeśli osoby wyrażą chęć separacji w przyszłości. To nieprecyzyjne sformułowanie. W świetle dokumentów Episkopatu proboszcz przeprowadzający rozmowę z narzeczonymi powinien ustalić, czy chcą oni zawrzeć trwałe małżeństwo. "Samo dopuszczenie separacji nie sprzeciwia się nierozerwalności małżeństwa" - napisano w pkt. 66 dekretu. Kościół nie wyrazi jednak zgody na małżeństwo narzeczonym, którzy przyznają, że dopuszczają możliwość wejścia w kolejny związek.

Nieprawdziwa w tekście Polki.pl była informacja, że jako miejsce zaślubin bezwzględnie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych. Nowy dekret podkreśla, że za regułę należy uznać zawarcie małżeństwa w parafii jednego z kandydatów. Jeśli jednak kandydaci do zawarcia związku przedstawią słuszne powody związane z zawarciem ślubu w innej parafii, powinni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub biskupa.

Małżeństwa mieszane, operacje zmiany płci

Wbrew informacjom z artykułu Kościół nie zakazuje małżeństw mieszanych - takich, które są zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami. Takie małżeństwo może zostać zawarte po uzyskaniu zgody miejscowego biskupa. Zezwolenie powinno zostać udzielone, jeśli narzeczeni przedstawią "słuszną i rozumną przyczynę" oraz zapewnią o wykluczeniu możliwości utraty wiary i praktykowania wiary przez katolickiego małżonka.

fałsz

Fragment artykułu opublikowanego na stronie Polki.plPolki.pl

Nie jest również prawdą, że - jak napisała autorka serwisu Polki.pl - nowy dekret Episkopatu zawiera przepisy o niemożliwości zawarcia związku małżeńskiego przez osoby po operacji zmiany płci. Zaznaczono jednak, że decyzję o urzędowej zmianie płci w dokumentach kościelnych podejmuje w poszczególnych przypadkach Kongregacja Nauki Wiary po zbadaniu dokumentacji medycznej. Jeśli Kuria Rzymska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie danej osoby, należy na nią poczekać z decyzją o zawarciu związku. Chodzi o to, żeby uniknąć zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci, na co Kościół nie wyraża zgody.

Prawdziwa jest natomiast zawarta w omawianym artykule informacja o tym, że dekret zaleca zasadniczo odradzanie osobom małoletnim zawarcie małżeństwa. W tej sprawie polski Kościół stosuje przepisy państwowe zezwalające na małżeństwo osobom pełnoletnim. Podobnie jak w polskim prawie dopuszcza jednak małżeństwo kobiety, która ukończyła 16 lat po uzyskaniu zgody jej rodziców lub opiekunów oraz biskupa miejsca.

Prawdziwa jest również informacja o tym, że pozwolenia na ślub nie uzyskają osoby, które zadeklarują, że w małżeństwie wykluczają posiadanie potomstwa.

Część nieprawdziwych treści zniknęła

Po tym jak Konkret24 zapytał o nieprawdziwe tezy samą autorkę artykułu, niezwłocznie usunięto z niego nieprawdziwe informacje. W e-mailu do nas autorka przyznała, że niewystarczająco dokładnie przeczytała dokument Episkopatu i zaufała informacjom publikowanym w innych serwisach. "Nie miałam na celu nikogo wprowadzać w błąd, wierząc, że inne portale podają rzetelne informacje" - tłumaczyła.

Z sieci usunięto również artykuł serwisu Viva.pl, który zawierał fragmenty tekstu z opisywanego serwisu, w tym fałszywe informacje.

Do wtorkowego popołudnia 21 kwietnia z mediów społecznościowych kilku tytułów grupy Edipresse Polska SA (wydawca Polki.pl) nie usunięto jednak wpisów zawierających link do artykułu. We wpisach był utrwalony wprowadzający w błąd tytuł, a poniżej komentarze internautów odnoszące się do zmanipulowanych treści.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Facebook

Pozostałe wiadomości

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24