Polski internet i niektóre media we wtorkowy wieczór rozgrzała informacja o nominacji dla Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla. Póki co zostało wysłane zgłoszenie dotyczące współtwórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a do kandydatury do nagrody długa jeszcze droga.

Jerzy Owsiak nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Trzymam kciuki - z radością pisze w mediach społecznościowych wielu internautów. "I to jest news!!! Owsiak nominowany do Nobla!!!", wykrzykują inni.

Jednym z najpopularniejszych wpisów był ten mówiący, że "Komitet Noblowski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019".

Poprawny wniosek o nominację musi być przyjęty

Wszystko za sprawą wniosku o nominację, jaki wpłynął do Norweskiego Komitetu Noblowskiego. Złożył go dziennikarz Rafał Collins. Jak pisze na swoim profilu na Facebooku, "dzisiaj 15.01.2019 Komitet Norweski przyjął moją nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019. Nominację złożyłem z pomocą posła Pana Andrzeja Kobylarza (Kukiz'15 - red.)".

Jak we wpisie dodaje Collins, w uzasadnieniu (które nie może być dłuższe niż 2 tysiące znaków) napisał: "Jerzy Owsiak nie może być opisany w 2000 znakach, Jerzy Owsiak NIE POWINIEN BYĆ opisywany w 2000 znakach" (z ang. - red.).

Do wpisu załączył zrzut z ekranu, pokazujący e-mail zwrotny, jaki otrzymał po wysłaniu zgłoszenia. Można w nim przeczytać: "Twoja nominacja do Pokojowej Nagrody Nobla 2019 została poprawnie zgłoszona. Norweski Komitet Noblowski docenia twój wysiłek w przygotowaniu tej nominacji" (z ang. - red.), a także pojawia się w nim informacja, że autor zgłoszenia może... wysłać kolejne.

Jednym słowem, mail zwrotny, który przyszedł do Collinsa, informuje jedynie o poprawnym złożeniu wniosku. Każdy poprawnie złożony, musi być uwzględniony przez Komitet Noblowski.

Nie każdy może wnioskować o nominację

O nominację dla wybranej osoby mogą wnioskować tylko wskazane (nie z nazwiska) przez organizatorów konkursu noblowskiego osoby. Są wśród nich m.in. parlamentarzyści i członkowie rządów, głowy państw, profesorowie, laureaci Nagrody, członkowie Komitetu Noblowskiego. Dlatego też formalnie to nie Collins, a poseł Kobylarz złożył wniosek o nominowanie Jerzego Owsiaka do pokojowego Nobla.

Co z wnioskiem będzie się działo dalej?

Wnioski o nominację można składać do końca stycznia, także poprzez formularz internetowy. Jak informuje na swojej stronie Komitet Noblowski, co roku do nominacji zgłaszanych jest ok. 200 różnych podmiotów. Listów z propozycjami nominacji jest dużo więcej - te same sugestie kandydatów do nagrody powtarzają się bowiem w wielu z nich.

Zgłoszone osoby stają się kandydatami. Za wybór takich osób odpowiedzialny jest Norweski Komitet Noblowski. On również wybiera laureata nagrody. Składa się z pięciu osób wskazanych przez norweski parlament.

W lutym-marcu Komitet ocenia pracę i osiągnięcia kandydatów do nagrody i przygotowuje tak zwaną "krótką listę", która w marcu i kwietniu jest omawiana z doradcami Komitetu (przede wszystkim norwescy profesorowie). Znajduje się na niej zazwyczaj 20 - 30 podmiotów (mogą to być np. politycy, aktywiści, organizacje społeczne).

Na początku października Komitet Noblowski z "krótkiej listy" i po informacjach od doradców w głosowaniu wybiera laureata nagrody. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

W grudniu laureat odbiera nagrodę. Pokojowa Nagroda Nobla wręczana jest w Oslo, a nie w Sztokholmie, jak pozostałe Nagrody Nobla.

50-letnie embargo

Kiedy zatem poznaje się kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla? Nigdy, albo raczej: po 50 latach. Status Fundacji Nobla zabrania ujawniania informacji o nominacjach przed upłynięciem tego okresu. Zakaz ten obowiązuje członków Komitetu zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej.

To nie pierwszy raz, gdy do Komisji Noblowskiej wpływają wnioski o nominację dla Jerzego Owsiaka. W 2017 r. takowe dla Owsiaka i WOŚP złożyła Joanna Schmidt z Nowoczesnej oraz politolog prof. Adam Grzegorczyk, rektor warszawskiej Wyższej Szkoły Promocji, który do nagrody nominował Orkiestrę. Wówczas również obydwa wnioski zostały przyjęte, ale WOŚP Pokojowej Nagrody Nobla nie otrzymała. Czy była nominowana? Dowiemy się tego najwcześniej w 2068 roku.

Dziś wiadomo jedynie, że w latach 1901 -1967 nominowanych było 4425 podmiotów. Ich nazwiska można sprawdzić na stronie Nagrody Nobla. Są wśród nich m.in. Ludwik Zamenhof (kilkukrotnie), Józef Piłsudski, Józef Polak, Józef Retinger.

Autor:  bb
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Edyta Kurycka/WOŚP

Pozostałe

Czy Pawłowicz i Piotrowicz mogą zostać sędziami TK? Wątpliwości narastają

By zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego trzeba spełniać te same warunki, co w przypadku sędziów Sądu Najwyższego. W związku z tym politycy spierają się, czy byli posłowie PiS, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, mogą kandydować do Trybunału Konstytucyjnego ze względu na przekroczenie wieku, w którym sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku. Również głosy prawników są w tej kwestii podzielone.

Słupek Kaczyńskiego przekazany miejscowej ludności? "To jest taki fejk"

Popularne w mediach społecznościowych zdjęcie nie przedstawia słupka geodezyjnego wbitego przez Jarosława Kaczyńskiego podczas symbolicznej inauguracji budowy kanału na Mierzei Wiślanej. To fotografia prywatnej i w zamierzeniu autorów żartobliwej instalacji w jednej z kawiarni w Krynicy Morskiej-Piaskach. Wielu komentujących zdjęcie oburzało się uznając instalację za formę uhonorowania inauguracji przekopu Mierzei Wiślanej.

Nie, hasło "Żydzi, PO i SLD do gazu" nie pojawiło się na Marszu Niepodległości

Po**by, debile, popaprańcy, inkwizytorzy - internauci obrażają kobietę ze zdjęcia, które w poniedziałek obiegło sieć. Na fotografii widać jak trzyma kartkę z hasłem: "Żydzi, PO i SLD do gazu". To jednak przeróbka. Zdjęcie pochodzi z zeszłorocznego Marszu Niepodległości, a napis na kartce był zupełnie inny.

Fałszywe doniesienia o senatorach PO przechodzących do klubu PiS

W sieci pojawił się artykuł o tym, że trzech senatorów Platformy Obywatelskiej "zadeklarowało zmianę barw". Oznaczałoby to, że PiS zyska tym samym większość w izbie wyższej parlamentu. Informacje te są jednak nieprawdziwe – jeden z wymienionych nie będzie już senatorem, dwóch zaprzeczyło doniesieniom. Także wiele innych wskazówek na stronie pokazuje, że informacjom tym nie należy wierzyć.

Tak, żołnierze mogą wejść do restauracji z bronią, ale ta musi być zabezpieczona

Zaskoczenie niektórych internautów wywołało zdjęcie z restauracji szybkiej obsługi, na którym widać broń przewieszoną przez ramię jednego z żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych nie zabrania wchodzić żołnierzom do takich miejsc z bronią. Są oni jednak zobowiązani odpowiednio ją przenosić i zabezpieczać. Według opinii rzecznika Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze WOT postępowali zgodnie z obowiązującymi ich zasadami i nie stanowili zagrożenia dla innych.

Negatywne skutki zakazu handlu w niedziele "są mitem"? Efekty zakazu w raportach i sondażach

Mówiąc o perspektywie zmian w projekcie ograniczania handlu w niedziele, wicepremier Jacek Sasin powołał się na raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, z którego "bardzo jasno wynikało, że te negatywne skutki, o których tak wiele słyszeliśmy, nie są faktem, ale są mitem". Do tego dokumentu zgłaszano jednak zastrzeżenia, a temat skutków niehandlowych niedziel podejmowały także inne, nieresortowe opracowania.