Podczas pobytu w Zakopanem prezydent Andrzej Duda zasugerował, że Polacy mogą częściej jeździć na wakacje, bo stać ich na to dzięki polityce prorodzinnej. Konkret24 sprawdził dane GUS. Wynika z nich m.in., że od co najmniej 15 lat następuje stały wzrost ruchu turystycznego, ale i że na wakacje wydajemy coraz więcej.

Podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem prezydent Andrzej Duda cieszył się, że – jak powiedział – ruch turystyczny ostatnio wzrósł. "My, jako przedstawiciele władz centralnych, którzy szli do ostatnich wyborów w 2015 roku z określonym programem – przede wszystkim wsparcia dla rodziny – przyjmujemy z wielką radością informację, że ruch turystyczny się zwiększył" – stwierdził prezydent.

I dodał: "bo dla nas to oznacza nic innego, tylko tyle, że przeciętna polska rodzina – czy ona jest z Krakowa, Gdańska, ze Szczecina, z Białegostoku, Warszawy, Poznania, Koła, czy Wałcza – może sobie dzisiaj pozwolić także na korzystanie z walorów turystycznych naszego kraju. Co dla wielu rodzin do niedawna nie było możliwe".

Prezydentowi wtórował Jarosław Kaczyński, który podczas wrocławskiej konwencji PiS, odnosząc się do polityki społecznej ostatnich trzech lat powiedział, że "niejedna rodzina bywa, że pierwszy raz wyjechała na wakacje".

Stały, kilkuprocentowy wzrost ruchu od lat

By zjawisko ruchu turystycznego przedstawić w dłuższej perspektywie, Konkret24 oparł się na wskaźniku, jaki od kilkunastu lat jest obecny w badaniach Głównego Urzędu Statystycznego. To liczba niezagranicznych turystów wykorzystujących w danym roku bazę turystyczną, czyli tych, którzy przynajmniej przez jedną noc korzystali z miejsc zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania w odwiedzanym miejscu.

W 2004 r. – w pierwszym roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej, takich osób było ponad 16,4 mln, dziesięć lat później – 19,6 mln, w 2016 r. – w pierwszym roku obowiązywania programu 500+ - 22,8 mln, w 2017 r. – ponad 25,2 mln. W ub.r. - 26,8 mln.

Liczba turystów korzystających z noclegów
Liczba turystów korzystających z noclegów

Dane GUS pokazują, że w tym czasie średni roczny wzrost liczby turystów, korzystających z bazy noclegowej, wynosił ok. 7 procent. Największy przyrost nastąpił w latach 2014 – 2015. W 2014 w porównaniu z rokiem poprzednim było o 7 proc. więcej turystów, w 2015 – aż o 12 proc. więcej.

W pierwszym roku obowiązywania wypłat z programu 500+ - w 2016 r. – wzrost liczby turystów, wykorzystujących noclegi, był na poziomie nieco powyżej 3 proc., w roku 2017 – wyniósł 10,5 proc. Rok później, w roku 2018 – ten wzrost był mniejszy – 6,3 proc. Czyli poniżej rocznej średniej.

Zwiększającą się z roku na rok liczbę krajowych turystów w Polsce można powiązać m.in. ze wzrostem zamożności społeczeństwa. Roczne tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej było podobne do tempa wzrostu liczby turystów, korzystających z noclegów.

Podróże turystyczne Polaków

Od 2014 roku GUS prowadzi badania nad uczestnictwem Polaków powyżej 15. roku życia w podróżach turystycznych. W tych corocznych badaniach bierze udział ponad 150 tys. osób z ponad 50 tys. gospodarstw domowych. Przez podróże turystyczne GUS rozumie wyjazdy członków gospodarstwa domowego, czyli np. jeden wyjazd czteroosobowej rodziny oznacza cztery podróże.

Średnio co roku, w co najmniej jednym prywatnym wyjeździe bierze udział ok. 18 mln Polaków powyżej 15. roku życia. W 2017 r. wzięło w nich udział 19,2 mln Polaków - o 4,4 proc. więcej niż w 2016 r. W 2016 r., po wprowadzeniu 500+, wzrost tej liczby w stosunku do 2015 r. był wyższy i procentowo wynosił 5,3 (18,4 mln osób wobec 17,4 mln). W porównaniu ze wzrostem rok wcześniej, wynoszącym 1,4 proc., była to zauważalna zmiana.

Taki gwałtowny wzrost nie jest jednak widoczny przy liczbie podróży. Dane GUS od 2014 roku pokazują, że co roku Polacy odbywają ok. 60 mln podróży turystycznych w kraju i zagranicą (z co najmniej jednym noclegiem, przy czym jedna osoba mogła odbyć kilka podróży w ciągu roku). Średnio w roku, w latach 2014-2017, Polacy odbyli ok. 16 mln podróży powyżej 5 dni. Z tego ok. 60 proc. to są wyjazdy typowo wakacyjne. Tu liczby zmieniają się w podobnym tempie - w 2014 r. było ich ok. 8,5 mln, w 2015 – 9,1 mln, w 2016 – 9,8 mln, a w roku 2017 – 10,3 mln.

Wyjazdy wakacyjne powyżej 5 dni
Wyjazdy wakacyjne powyżej 5 dni

Patrząc na statystyki GUS, nie jest w nich widoczny skokowy wzrost wyjazdów Polaków na wakacje dzięki wprowadzeniu 500+ i innych programów społecznych. Liczba wyjazdów na dłuższe wakacje w 2016 r. wzrosła o ok. 700 tys., a w 2017 – o ok. pół miliona w stosunku do roku poprzedniego. To rząd wielkości podobny do czasu sprzed 500+ - w 2015 r. liczba wyjazdów na dłuższe wakacje wzrosła o ok. 600 tys. w stosunku do roku 2014.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wydatki mieszkańców Polski związane z podróżami rosną. W 2017 r. wyniosły 66,1 mld zł (o 10,6 proc. więcej niż w 2016 r.). 25,0 mld zł (o 10,3 proc. więcej niż w 2016 r.) wydaliśmy na krajowe wyjazdy z noclegami, a 28,2 mld zł (o 12,0 proc. więcej niż w 2016 r.) na zagraniczne wyjazdy z noclegami oraz 12,8 mld zł na zagraniczne podróże jednodniowe.

Przeciętne wydatki jednej osoby na podróż krajową trwającą 2–4 dni wyniosły – jak obliczył GUS - 310 zł, na podróż trwającą pięć dni lub dłużej – 911 zł, a na zagraniczną odpowiednio 1 473 zł i 2 583 zł.

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Środowiska LGBT uznały pedofilię za nową orientację? Fałszywe grafiki powróciły

Prezes Instytutu Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski ostrzegł na Twitterze, że po realizacji obietnic Koalicji Europejskiej w sprawie społeczności LGBT, następnym krokiem będzie "legalizacja pedofilii". Do swojego wpisu załączył grafiki, które podszywają się pod to środowisko, a tak naprawdę zostały wykonane kilka lat temu przez homofobiczne grupy.

Słupskie władze tuszowały pedofilię? Prokuratura umorzyła śledztwo

Pod koniec kwietnia śledczy umorzyli postępowanie w sprawie "niepowiadomienia organów ścigania" przez słupskie władze. "Niepowiadomienie" miało dotyczyć molestowania seksualnego, o które jest oskarżony przez prokuraturę instruktor tańca pracujący w jednej z miejskich instytucji kultury. Z kolei w poniedziałek stołeczny Sąd Okręgowy stwierdził, że Robert Biedroń powiedział nieprawdę, twierdząc, że wysłał w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Julia Przyłębska "tylko robi obiady" Jarosławowi Kaczyńskiemu? Częściowo fałszywy cytat o wywiadzie prezesa PiS

W kontekście wywiadu udzielonego przez Jarosława Kaczyńskiego w programie "Pytanie na śniadanie" w TVP2, w sieci pojawił się wpis z cytatem Adama Bielana, który miał powiedzieć, że prezes PiS nie rozmawia z Julią Przyłębską - prezes Trybunału Konstytucyjnego - o pracy TK, bo "ona mu tylko robi obiady". Druga część została wymyślona przez autora posta, choć wiele osób uwierzyło w rzekome słowa wicemarszałka Senatu.

Ziobro mówił o możliwości likwidacji artykułu 212. Właśnie go zaostrzono

W lutym minister Zbigniew Ziobro mówił, że jest gotowy na dyskusję o zniesieniu okrytego złą sławą art. 212 Kodeksu karnego, który przewiduje za pomówienie nawet więzienie. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości miało wtedy już gotowy projekt nowelizacji kodeksu, zaostrzający m.in. ten artykuł. W czwartek przyjął go Sejm. Gdy zmiana wejdzie w życie, do akcji będzie mogła z urzędu wejść policja i prokuratura - nawet bez woli osoby, której dobra naruszono.

Muzułmanie chcą usunąć krzyż w Warszawie? To fałszywa informacja

Wiadomość, że muzułmanie chcą usunięcia krzyża przy ulicy Wiertniczej w Warszawie, rozeszła się w sieci w ekspresowym tempie i wywołała lawinę nienawistnych komentarzy. Wzmógł ją dopisek, że "przy tej ulicy jest meczet". Nie ma on jednak nic wspólnego z tą sprawą, a w piśmie, które wywołało tę dyskusję, nie ma ani słowa o usuwaniu krzyża.

Kto i dlaczego jest w rejestrze pedofilów? Kogo i dlaczego tam nie ma?

Za sprawą filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", wraca dyskusja o obecności duchownych w tzw. rejestrze pedofilów. Z mocy ustawy, która weszła w życie w październiku 2017 roku, żeby tam się znaleźć, trzeba popełnić ściśle określone przestępstwa, których kwalifikację przyjął prawomocnie sąd. To, czy ktoś jest osobą duchowną, czy też nie, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Beata Mazurek i Greenpeace – kto mija się z prawdą?

Aktywiści Greenpeace wywiesili banery z napisem "Polska bez węgla 2030" na budynkach zajmowanych przez Prawo i Sprawiedliwość i Platformę Obywatelską. Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek komentowała później, że w ten sposób nie protestowano za rządów PO-PSL. Podkreśliła również, że rząd PiS "poważnie zajął się tematem smogu". Na wpis Mazurek błyskawicznie zareagowali użytkownicy Twittera i aktywiści. Skrytykowali też Grzegorza Schetynę.