Podczas pobytu w Zakopanem prezydent Andrzej Duda zasugerował, że Polacy mogą częściej jeździć na wakacje, bo stać ich na to dzięki polityce prorodzinnej. Konkret24 sprawdził dane GUS. Wynika z nich m.in., że od co najmniej 15 lat następuje stały wzrost ruchu turystycznego, ale i że na wakacje wydajemy coraz więcej.

Podczas XI Międzynarodowego Forum Górskiego w Zakopanem prezydent Andrzej Duda cieszył się, że – jak powiedział – ruch turystyczny ostatnio wzrósł. "My, jako przedstawiciele władz centralnych, którzy szli do ostatnich wyborów w 2015 roku z określonym programem – przede wszystkim wsparcia dla rodziny – przyjmujemy z wielką radością informację, że ruch turystyczny się zwiększył" – stwierdził prezydent.

I dodał: "bo dla nas to oznacza nic innego, tylko tyle, że przeciętna polska rodzina – czy ona jest z Krakowa, Gdańska, ze Szczecina, z Białegostoku, Warszawy, Poznania, Koła, czy Wałcza – może sobie dzisiaj pozwolić także na korzystanie z walorów turystycznych naszego kraju. Co dla wielu rodzin do niedawna nie było możliwe".

Prezydentowi wtórował Jarosław Kaczyński, który podczas wrocławskiej konwencji PiS, odnosząc się do polityki społecznej ostatnich trzech lat powiedział, że "niejedna rodzina bywa, że pierwszy raz wyjechała na wakacje".

Stały, kilkuprocentowy wzrost ruchu od lat

By zjawisko ruchu turystycznego przedstawić w dłuższej perspektywie, Konkret24 oparł się na wskaźniku, jaki od kilkunastu lat jest obecny w badaniach Głównego Urzędu Statystycznego. To liczba niezagranicznych turystów wykorzystujących w danym roku bazę turystyczną, czyli tych, którzy przynajmniej przez jedną noc korzystali z miejsc zbiorowego lub indywidualnego zakwaterowania w odwiedzanym miejscu.

W 2004 r. – w pierwszym roku członkostwa Polski w Unii Europejskiej, takich osób było ponad 16,4 mln, dziesięć lat później – 19,6 mln, w 2016 r. – w pierwszym roku obowiązywania programu 500+ - 22,8 mln, w 2017 r. – ponad 25,2 mln. W ub.r. - 26,8 mln.

Liczba turystów korzystających z noclegów
Liczba turystów korzystających z noclegów

Dane GUS pokazują, że w tym czasie średni roczny wzrost liczby turystów, korzystających z bazy noclegowej, wynosił ok. 7 procent. Największy przyrost nastąpił w latach 2014 – 2015. W 2014 w porównaniu z rokiem poprzednim było o 7 proc. więcej turystów, w 2015 – aż o 12 proc. więcej.

W pierwszym roku obowiązywania wypłat z programu 500+ - w 2016 r. – wzrost liczby turystów, wykorzystujących noclegi, był na poziomie nieco powyżej 3 proc., w roku 2017 – wyniósł 10,5 proc. Rok później, w roku 2018 – ten wzrost był mniejszy – 6,3 proc. Czyli poniżej rocznej średniej.

Zwiększającą się z roku na rok liczbę krajowych turystów w Polsce można powiązać m.in. ze wzrostem zamożności społeczeństwa. Roczne tempo wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej było podobne do tempa wzrostu liczby turystów, korzystających z noclegów.

Podróże turystyczne Polaków

Od 2014 roku GUS prowadzi badania nad uczestnictwem Polaków powyżej 15. roku życia w podróżach turystycznych. W tych corocznych badaniach bierze udział ponad 150 tys. osób z ponad 50 tys. gospodarstw domowych. Przez podróże turystyczne GUS rozumie wyjazdy członków gospodarstwa domowego, czyli np. jeden wyjazd czteroosobowej rodziny oznacza cztery podróże.

Średnio co roku, w co najmniej jednym prywatnym wyjeździe bierze udział ok. 18 mln Polaków powyżej 15. roku życia. W 2017 r. wzięło w nich udział 19,2 mln Polaków - o 4,4 proc. więcej niż w 2016 r. W 2016 r., po wprowadzeniu 500+, wzrost tej liczby w stosunku do 2015 r. był wyższy i procentowo wynosił 5,3 (18,4 mln osób wobec 17,4 mln). W porównaniu ze wzrostem rok wcześniej, wynoszącym 1,4 proc., była to zauważalna zmiana.

Taki gwałtowny wzrost nie jest jednak widoczny przy liczbie podróży. Dane GUS od 2014 roku pokazują, że co roku Polacy odbywają ok. 60 mln podróży turystycznych w kraju i zagranicą (z co najmniej jednym noclegiem, przy czym jedna osoba mogła odbyć kilka podróży w ciągu roku). Średnio w roku, w latach 2014-2017, Polacy odbyli ok. 16 mln podróży powyżej 5 dni. Z tego ok. 60 proc. to są wyjazdy typowo wakacyjne. Tu liczby zmieniają się w podobnym tempie - w 2014 r. było ich ok. 8,5 mln, w 2015 – 9,1 mln, w 2016 – 9,8 mln, a w roku 2017 – 10,3 mln.

Wyjazdy wakacyjne powyżej 5 dni
Wyjazdy wakacyjne powyżej 5 dni

Patrząc na statystyki GUS, nie jest w nich widoczny skokowy wzrost wyjazdów Polaków na wakacje dzięki wprowadzeniu 500+ i innych programów społecznych. Liczba wyjazdów na dłuższe wakacje w 2016 r. wzrosła o ok. 700 tys., a w 2017 – o ok. pół miliona w stosunku do roku poprzedniego. To rząd wielkości podobny do czasu sprzed 500+ - w 2015 r. liczba wyjazdów na dłuższe wakacje wzrosła o ok. 600 tys. w stosunku do roku 2014.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wydatki mieszkańców Polski związane z podróżami rosną. W 2017 r. wyniosły 66,1 mld zł (o 10,6 proc. więcej niż w 2016 r.). 25,0 mld zł (o 10,3 proc. więcej niż w 2016 r.) wydaliśmy na krajowe wyjazdy z noclegami, a 28,2 mld zł (o 12,0 proc. więcej niż w 2016 r.) na zagraniczne wyjazdy z noclegami oraz 12,8 mld zł na zagraniczne podróże jednodniowe.

Przeciętne wydatki jednej osoby na podróż krajową trwającą 2–4 dni wyniosły – jak obliczył GUS - 310 zł, na podróż trwającą pięć dni lub dłużej – 911 zł, a na zagraniczną odpowiednio 1 473 zł i 2 583 zł.

Autor:  Piotr Jaźwiński
Źródło:  Konkret24

Pozostałe

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Czy czeka nas wielkanocna drożyzna? Tak - według PO, nie - według GUS

Platforma Obywatelska zamieściła na Facebooku tabelę z cenami podstawowych produktów żywnościowych. Wynika z niej, że przed świętami trzeba liczyć się z poważnymi podwyżkami. Oficjalne źródła, takie jak GUS, podają jednak informacje o znacznie mniejszych wzrostach cen.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.