Szczepienia Polaków a wiek: jedna grupa zaszczepiona już w 81 procentach, słabo wśród młodych


Wszystkie dawki szczepionki przeciw COVID-19 przyjęła ponad połowa Polaków między 50. a 69. rokiem życia. A wśród 70-latków już ponad 80 procent. Z kolei w grupie 18-49 lat dopiero niecała połowa Polaków została w pełni zaszczepiona. Najmniejsza gotowość do szczepień jest wśród osób w wieku 18-24 lat.

Zainteresowanie Polaków szczepieniami przeciw COVID-19 w okresie letnim spadło - mimo zapowiadanej przez ekspertów możliwej jesiennej fali nowych zakażeń. Do Polski docierają kolejne dostawy szczepionek, ale wobec mniejszego popytu polski rząd odsprzeda część zakupionych sztuk innym państwom. Zapadła decyzja o przekazaniu miliona dawek Hiszpanii i 500 tys. Portugalii. Kolejny milion dawek pojedzie na Ukrainę i prawdopodobnie 400 tys. do Gruzji - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

- Na podstawie zgromadzonych zapasów oraz umów międzynarodowych, zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek, trzeba było podjąć jakąś decyzję – tłumaczy były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Biobójczych dr n. farm. Leszek Borkowski.

18 mln Polaków (według danych resortu zdrowia) jest na razie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 - to mniej niż połowa (47 proc.) mieszkańców. Natomiast 19,5 mln przyjęło co najmniej pierwszą dawkę, wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Najwyższy odsetek zaszczepionych jest wśród 70-latków - aż 81,7 proc. Prezentujemy, jak wygląda stan zaszczepienia Polaków w poszczególnych grupach wiekowych.

Rząd odsprzedaje szczepionki
Rząd odsprzedaje szczepionkitvn24

Portal ECDC przedstawia informacje o szczepieniach w podziale na podane dawki (pierwsze i drugie), producentów szczepionek i wiek zaszczepionych; dotyczą krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG); obejmują tylko osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Zaszczepieni Polacy w podziale na wiek

Według statystyk z 12 sierpnia w sumie 17,4 mln Polaków powyżej 18. roku życia przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Na wykresie przedstawiamy, ilu Polaków z danej grupy wiekowej otrzymało do 12 sierpnia wszystkie wymagane dawki szczepionki - to znaczy: dwie w przypadku preparatów Pfizera, Moderny i AstraZeneki, a jedną w przypadku preparatu Johnson & Johnson.

Najliczniejszą pod tym względem grupą są osoby w wieku 25-49 lat - w pełni zaszczepionych jest 6,6 mln. Wśród 60-latków - prawie 3,6 mln; a w grupie 50-59 lat - 2,7 mln.

Najmniej liczbowo zaszczepionych jest wśród najmłodszych i najstarszych - osób powyżej 80-tki życia zaszczepiło się nieco ponad 1 mln, podobnie w grupie 18-24 lat - 1,1 mln.

ECDC Vaccine Tracker, interaktywne zestawienie danych o szczepieniach, podaje też odsetek zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych. I tak: najwyższy procent zaszczepionych wszystkimi dawkami (do 12 sierpnia) w Polsce jest wśród 70-latków - aż 81,7 proc. Druga w kolejności to grupa 60-latków - 68,8 proc. Wśród osób powyżej 80. roku życia zaszczepionych jest 62 proc., natomiast wśród 50-latków - 59,1 proc.

Najmniej zaszczepionych na COVID-19 mamy wśród najmłodszych Polaków: w grupie 18-24 lat - 40,6 proc. i w grupie 25-49 lat - 47,3 proc.

Przypomnijmy, że pełne szczepienie chroni przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w tym wariantem Delta oraz zmniejsza ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu COVID-19 po ewentualnym zakażeniu (szczepionki nie dają stuprocentowej ochrony przed zachorowaniem).

Gotowość Polaków do szczepienia

Sprawdziliśmy, ilu Polaków w poszczególnych grupach wiekowych zdecydowało się na przyjęcie co najmniej pierwszej dawki szczepionki (w tym także jednodawkowego preparatu Johnson & Johnson) - bo to obrazuje dotychczasową gotowość Polaków w danym wieku do zaszczepienia się.

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

Do 12 sierpnia 19,5 mln osób w Polsce stawiło się na szczepienie, przyjmując co najmniej jedną dawkę. W większości - biorąc pod uwagę liczebność - były to osoby w wieku 25-49 lat - 7,9 mln (40,5 proc. spośród wszystkich). 60-latków było 3,8 mln (19,4 proc.), a 50-latków - 3 mln (15,5 proc.).

Najmniej po szczepionkę przyszło najstarszych i najmłodszych Polaków: nieco ponad 1 mln tych w wieku 80+ (5,5 proc.) oraz 1,4 mln osób w wieku 18-24 lat (7,1 proc.). Przy czym należy pamiętać, że liczebność grup zależy w dużej mierze od liczebności populacji w danym wieku.

Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson: dominuje grupa 25-49 lat

Wśród osób, które zaszczepiły się na COVID-19 preparatami Pfizera, Moderny lub Johnson & Johnson dominowały te w wieku 25-49 lat. W przypadku zaszczepionych AstraZenecą najliczniejszą grupą są 60-latkowie. Sytuacja nie zmieniła się od lipca, gdy publikowaliśmy ostatnie takie dane.

Dwie dawki szczepionki Pfizer przyjęło w Polsce prawie 11,8 mln osób powyżej 18. roku życia.Wzrosła liczba zaszczepionych tym preparatem osób w wieku 25-49 lat - w maju było to 649,9 tys.; 8 lipca - 2,9 mln osób; 12 sierpnia - 4,2 mln (stanowią 35,4 proc. wszystkich zaszczepionych tym preparatem). Wśród 60- i 70-latków tę szczepionkę przyjęło nieco ponad 2 mln osób. Najmniej liczną grupą wśród zaszczepionych Pfizerem są osoby w wieku 18-24 lata - 724,5 tys.

Do 12 sierpnia prawie 1,5 mln osób w Polsce zaszczepiło się szczepionką Moderna. Tu także większość stanowi grupa 25-49 lat - 624,7 tys. (41,7 proc.), kolejna to 60-69 lat - 260,7 tys. (17,4 proc.). Ponad 200 tys. zaszczepionych Moderną jest też w grupach 50-59 lat (237,4 tys. - 15,8 proc.) i 70-79 lat (217,6 tys. - proc.).

Wśród osób w wieku 80+ Modernę przyjęło ponad 60 tys. (4 proc.), wśród osób w wieku 18-24 lat - 97,9 tys. (6,5 proc.).

Jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson otrzymało do 12 sierpnia prawie 1,5 mln Polaków. Najwięcej - 924,9 tys. - to osoby w wieku 25-49 lat (61,8 proc. wszystkich zaszczepionych tych preparatem).

Kolejne pod względem liczebności grupy to: 50-59 lat - 203,9 tys. (13,6 proc.) i 18-24 lata - prawie 189 tys. (12,6 proc.). Co interesujące, wyłączając dwie najmłodsze grupy (od 18 do 49 lat), liczba zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson maleje w każdej z kolejnych.

AstraZeneca: najwięcej zaszczepionych to 60-latkowie

2,6 mln osób w kraju zaszczepiło się preparatem AstraZeneca. Wśród nich większość to 60-latkowie - 1,1 mln osób (43,2 proc.). Osób w wieku 25-49 lat było 929,8 tys. (35,6 proc.), a 50-latków - 445 tys. (17 proc.)

W dwóch najstarszych grupach wiekowych AstraZenecę przyjęło niewiele osób - łącznie 1442. Przypomnijmy, że zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia szczepionka wektorowa AstraZeneca powinna być podawana osobom w wieku 18-69 lat (za: szczepienia.pzh.gov.pl).

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Grzegorz Michałowski/PAP

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Coraz szersze kręgi w mediach społecznościowych zatacza informacja, jakoby wiceprezes Wód Polskich był synem słynnego ekonomisty prof. Leszka Balcerowicza. To fake news.

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

"Syn Balcerowicza jakąś figurą w Wodach Polskich?". To nie ten Balcerowicz

Źródło:
Konkret24

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Po ogłoszeniu przetargu na sprzedaż masła z rezerw rządowej agencji europoseł PiS Waldemar Buda napisał, że "może średnio smakować" i "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Nie jest to prawdą, jeśli wszystkie normy są spełnione. Firma wprowadzająca takie masło do sprzedaży detalicznej powinna na opakowaniu umieścić jednak pewną informację.

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Rezerwy masła z RARS. Buda: "nie zaleca się dla dzieci i kobiet w ciąży". Uspokajamy

Źródło:
Konkret24

Choinka, która stanęła w Londynie, wzbudziła rozczarowanie, a jej wygląd stał się powodem fałszywych narracji. Internauci, krytykując ubogą dekorację drzewka, jako przyczyny podają między innymi kryzys ekonomiczny na Wyspach oraz napływ migrantów. Tymczasem powód takiego wyglądu choinki jest zupełnie inny.

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Choinka w Londynie. ''Polecieli po kosztach''?

Źródło:
Konkret24

"A czy Jelcz wie o tym, że upada?" - pytał jeden z internautów, komentując post Mariusza Błaszczaka. Polityk PiS oświadczył, że spółka "dziś stoi na skraju upadku". Lecz nie tylko on - przekaz o rzekomym bankructwie Jelcza, który "zostanie sprzedany Niemcom", rozchodzi się w sieci. Władze firmy, a także związki zawodowe dementują.

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Błaszczak: Jelcz "na skraju upadku". Spółka dementuje

Źródło:
Konkret24

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Dużo niejasności powstało wokół rekomendacji Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Politycy koalicji rządowej twierdzą, że Duda "zajmie miejsce" Mai Włoszczowskiej. Trzej ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP przekonują, że tak nie będzie i podają swoje argumenty. Jednak wprowadzają w błąd.

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Duda rekomendowany do MKOl. Na jakie miejsce? Co z Włoszczowską? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki opowiadał w wywiadzie, że jego rząd tak skutecznie blokował Zielony Ład, iż "nic nie zostało przyjęte", a z kolei rząd Donalda Tuska "natychmiast wszystko poprzyjmował". Tyle że to nieprawda.

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Morawiecki o tym, jak "skutecznie blokowali" Zielony Ład. Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) przekonuje, że w sprawie kontroli nad funduszami pozabudżetowymi "wiele już w tym zakresie zrobiono". Nie zgadza się z nim Michał Wawer z Konfederacji. Eksperci mówią o pewnej poprawie w kontroli i jawności wydatków z tych funduszy, ale to ciągle nie jest obiecana przez rządzących pełna transparentność finansów publicznych.

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Kontrola nad funduszami pozabudżetowymi: co zrobiono, a czego ciągle nie? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta donoszą, że w Kijowie otwarto kryty stok narciarski. Do swoich wpisów dołączają krótkie wideo, na którym widać zjeżdżających narciarzy. Nagranie powstało w zupełnie w innym miejscu.

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

"W ogarniętym wojną Kijowie otworzyli sztuczny stok pod dachem"? Wideo nagrano gdzie indziej

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w sieci generuje film pokazujący pisuary rzekomo zainstalowane w niemieckiej komunikacji miejskiej. Nagranie wzbudza dużo emocjonalnych komentarzy, ale też niedowierzanie, że w Niemczech coś takiego jest możliwe. Otóż nie jest.

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

"Niemcy zainstalowali w komunikacji miejskiej pisuary"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Jak jest z liczebnością rządu Donalda Tuska po roku od powołania? Według polityków opozycji to "najliczniejszy rząd w historii", "największy rząd po 1989 roku". Także niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na jego rozdęcie. Czy obecny gabinet Tuska jest najliczniejszy? Zależy, jaki skład liczyć.

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Rząd Tuska po roku. "Najliczniejszy w historii"? I tak, i nie

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu syn Dmytra Kułeby miał kupić sobie serialowy gadżet za 1,5 mln dolarów. A to wszystko za ''pieniądze amerykańskich podatników''. To kolejna prokremlowska narracja, której zadaniem jest zniechęcenie do pomocy finansowej Ukrainie.

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

Źródło:
Konkret24

"Zabrali mu nawet szczyt Rady Europejskiej" - stwierdził poseł PiS Paweł Jabłoński, krytykując politykę Donalda Tuska. I napisał, że spotkanie szefów państw Unii odbywa się "zawsze w kraju sprawującym prezydencję". A polska prezydencja zaczyna się już w styczniu. Sprawdziliśmy więc, czy polityk PiS ma rację.

Jabłoński: "zabrali Tuskowi szczyt Rady Europejskiej". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Fakt, że policja pozwoliła odjechać samochodem Antoniemu Macierewiczowi po ostatnich obchodach miesięcznicy smoleńskiej, zdumiał niektórych polityków. Również internauci się dziwią i pytają: "jak to go puścili?" Według posła PSL w sprawie przekroczeń drogowych immunitet poselski nie obowiązuje. No właśnie - nie do końca to prawda.

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Dlaczego Macierewicz znowu zasłonił się immunitetem? Skorzystał z furtki prawnej

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zarzucają teraz rządowi, że "znów sięga do kieszeni kierowców", bo podwyższa opłatę paliwową. Nie dodają, że tak samo robił minister infrastruktury rządu Zjednoczonej Prawicy - bo po prostu o wszystkim decyduje wskaźnik inflacji. W dodatku nie musi to wpłynąć na ceny benzyny.

Politycy PiS: rząd Tuska "sięga do kieszeni kierowców". Jak oni manipulują

Politycy PiS: rząd Tuska "sięga do kieszeni kierowców". Jak oni manipulują

Źródło:
Konkret24

Wyroków zapadało zaledwie kilka w roku - a mimo to szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka broni Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Podkreśla, że w ostatnich latach trybunał rozpatrywał najwięcej skarg konstytucyjnych. W tym wypadku jednak dane to nie wszystko. Oto jaka taktyka może się kryć za statystycznie dużą liczbą zakończonych postępowań.

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

"Sprawy zwykłych ludzi". Jak trybunał w czasach Przyłębskiej je traktował

Źródło:
Konkret24

Komentarze ostrzegające przed kolejną falą migracji wywołuje publikowane w sieci nagranie pokazujące długi korek samochodów na granicy turecko-syryjskiej. Jednak towarzyszący mu opis nie jest prawdą.

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Już jadą "z Syrii do Turcji"? Nie, nie w stronę Europy

Źródło:
Konkret24