243 głosy "za" Marianem Banasiem. Kto wybrał szefa NIK?

tvn2421.09 | Co kryje oświadczenie majątkowe Mariana Banasia, nowego szefa NIK?

To głosami PiS - zarówno w Sejmie, jak i w Senacie - Marian Banaś został szefem Najwyższej Izby Kontroli. O powołanie go na wcześniej zajmowane stanowiska wnioskowali Teresa Lubińska i Mateusz Morawiecki.

W porannej audycji w TOK FM, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk komentował sobotni reportaż "Superwizjera". Dziennikarz Bertold Kittel przyjrzał się oświadczeniu majątkowemu byłego ministra i wiceministra finansów Mariana Banasia, powołanego 30 sierpnia na stanowisko szefa Najwyższej Izby Kontroli. Nie znalazły się w nim informacje o tym, że kamienica, którą posiada, jest zabezpieczona hipoteką.

W trakcie realizacji materiału w budynku działał pensjonat z pokojami "na godziny", który należy do Dawida O. Dziennikarz na miejscu stanął oko w oko z jednym z braci K. Jak ustalił "Superwizjer", za udział w pobiciu z użycie niebezpiecznego narzędzia obaj bracia zostali skazani przez krakowski sąd.

W 2016 roku Marian Banaś zadeklarował, że sprzeda kamienicę, ale do czasu realizacji reportażu - jak wynikało z ksiąg wieczystych - do tego nie doszło. Umowa przedwstępna została jednak odnotowana w dokumentach sądowych. Nabywcą miał być Dawid O.

"Pancerny Marian i pokoje na godziny". Pierwsza część reportażu "Superwizjera"
"Pancerny Marian i pokoje na godziny". Pierwsza część reportażu "Superwizjera"Superwizjer TVN

- To nie PiS powołał kogokolwiek, tylko Sejm Rzeczpospolitej Polskiej - mówił w TOK FM o powołaniu Mariana Banasia na szefa Najwyższej Izby Kontroli minister Dworczyk. - Tak było, jest i mam nadzieję będzie. Tak demokracja jest skonstruowana, że zawsze jest jakaś większość parlamentarna, a mimo wszystko do niedawna mówiliśmy, że to Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Senat Rzeczpospolitej Polskiej powołuje na urzędy poszczególnych urzędników - dodał.

Michał Dworczyk o tym, kto poparł Mariana Baniasia
Michał Dworczyk o tym, kto poparł Mariana BaniasiaTOK FM

- O tej nominacji zdecydowało w praktyce Prawo i Sprawiedliwość - oponowała prowadząca rozmowę Dominika Wielowieyska.

- Ale oczywiście, że tak. Większość parlamentarną ma Prawo i Sprawiedliwość - dodał.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości

27 sierpnia miała zakończyć się sześcioletnia kadencja Krzysztofa Kwiatkowskiego jako prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Tydzień wcześniej zrezygnował z funkcji w związku ze startem w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wyboru nowego szefa tej instytucji Sejm dokonywał trzy dni później. Jeszcze w lipcu w rozmowie z PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na szefa Najwyższej Izby Kontroli będzie Marian Banaś. Kandydatem klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Polska został poseł Borys Budka.

Oficjalne zgłoszenie Mariana Banasia przez klub PiSsejm.gov.pl
Marian Banaś kandydatem PiS na szefa NIK
Marian Banaś kandydatem PiS na szefa NIKtvn24

243 głosy "za"

Głosowanie odbyło się 30 sierpnia. Jego wynik jest na sejmowych stronach. Glosowało w sumie 407 posłów. Kandydat PiS otrzymał 243 głosy, a kandydat Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej 135 głosów.

Na 243 głosy poparcia dla Mariana Banasia złożyły się głosy z parlamentarnych klubów PiS (228) oraz UPR (4), a także pięć od posłów niezrzeszonych oraz po jednym z kół: Kukiz'15, Konfederacji, Przywrócić Prawo, Wolni i Solidarni. Swój głos za kandydaturą Mariana Banasia oddali także posłowie opozycji - z PO Beata Małecka Libera i Jacek Tomczak z PSL.

Czworo posłów PiS sprzeciwiło się kandydaturze Mariana Banasia (minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Mariusz Orion Jędrysek, Waldemar Olejniczak i Agnieszka Soin). Z kolei 11 posłów Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej zagłosowało przeciwko wyborowi Borysa Budki (w tym między innymi Roman Kosecki, Paweł Pudłowski).

Wyniki głosowania na nowego szefa NIK

Klub PiS ma obecnie w Sejmie 240 posłów. Przy wyborze szefa NIK wymagana jest większość bezwzględna, czyli więcej niż połowa głosujących, gdy liczba zwolenników jest większa niż liczba przeciwników i wstrzymujących się. W sierpniowym głosowaniu ta większość wynosiła 204 głosy.

Jeszcze tego samego dnia kandydaturę Banasia zatwierdził Senat. Wszyscy obecni senatorowie klubu PiS oraz jeden niezrzeszony głosowali "za", co dało w sumie 60 głosów w stuosobowej Izbie Wyższej.

Senackie wyniki głosowania

Szef Służby Celnej i Krajowej Administracji Skarbowej, minister

Od 1992 roku Marian Banaś pracował trzynaście lat w NIK na różnych stanowiskach. Od listopada 2005 roku w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (wówczas PiS) był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, w tym od 2005 także szefem Służby Celnej, powołanym przez premiera na wniosek Teresy Lubińskiej, ówczesnej minister finansów w rządzie PiS.

W listopadzie 2015 ponownie objął oba te stanowiska. W grudniu 2016 został na wniosek ówczesnego ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego powołany przez premier Beatę Szydło na szefa Krajowej Administracji Skarbowej i na stanowisko sekretarza stanu w resorcie finansów. W czerwcu 2019 roku został ministrem finansów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

"Pancerny Marian i pokoje na godziny". Druga część reportażu "Superwizjera"
"Pancerny Marian i pokoje na godziny". Druga część reportażu "Superwizjera"Superwizjer TVN

Oświadczenie Mariana Banasia

Po emisji programu prezes NIK, który w trakcie realizacji reportażu nie chciał odpowiedzieć na pytania dziennikarza "Superwizjera", poinformował Polską Agencję Prasową w oświadczeniu, że łączenie jego osoby z działalnością przedstawioną w materiale Bertolda Kittela jest "oszczerstwem i pomówieniem".

"Nie zarządzałem pokazanym w materiale hotelem. Byłem właścicielem budynku, który na podstawie umowy zawartej zgodnie z prawem wynająłem innej osobie. Osoba ta prowadziła tam działalność hotelową. Obecnie nie jestem właścicielem tej nieruchomości" - podkreślił Banaś.

"Materiał odbieram jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia nie tylko mojej osoby, ale również kierowanych przeze mnie instytucji. W związku z nieprawdziwymi informacjami skieruję sprawę na drogę sądową" - zapowiedział.

"Planowany termin zakończenia kontroli przypada na drugą połowę października"

Temistokles Brodowski, rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego w wydanym w poniedziałek oświadczeniu podał, że CBA "realizując swoje ustawowe obowiązki prowadzi od 16 kwietnia br. kontrolę oświadczeń majątkowych Pana Mariana Banasia. Postępowanie obejmuje oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-2019. Planowany termin zakończenia kontroli przypada na drugą połowę października br. Czynności kontrolne poprzedziła przeprowadzona analiza".

Dodał, że postępowanie, zgodnie z ustawą o CBA, może trwać do dziewięciu miesięcy. "Przedłużenie w tym czasie wynika z potrzeby zgromadzenia niezbędnej dokumentacji. Do chwili zakończenia kontroli CBA, jak w każdym innym przypadku, nie informuje o szczegółach toczącego się postępowania ani też nie przesądza o jego wynikach" - podał rzecznik.

Aktualizacja 23.09

W tekście uzupełniono dane dotyczące posłów, którzy głosowali za kandydaturą Mariana Banasia na szefa NIK.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości