"Coraz więcej Polaków stać na nowe auto"? 70 proc. nowych kupują firmy

"Coraz więcej Polaków stać na nowe auto"? 70 proc. nowych kupują firmyShutterstock/Twitter

Zdaniem wiceministra Pawła Szefernakera "lepsza sytuacja finansowa Polaków będzie napędzać sprzedaż nowych aut". Wprawdzie liczba nowych rejestrowanych samochodów rośnie - ale wciąż rejestruje się więcej używanych aut. A na zakup nowego samochodu w tym roku trzeba przeznaczyć mniej więcej tyle samo średnich miesięcznych pensji co w 2015 roku.

Rząd rozważa podwyższenie akcyzy na samochody używane" - zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz we wtorek 15 września. Według niej obecny system akcyzowy obciąża przede wszystkim właścicieli nowszych, bardziej ekologicznych aut. "Chcielibyśmy stosunkowo szybko opracować regulację akcyzową, która sprawi, że samochodów używanych po prostu nie będzie się opłacało do Polski sprowadzać" - zapowiedziała.

Duże zmiany dla kierowców. Koniec z obowiązkiem posiadania prawa jazdy podczas kontroli
Duże zmiany dla kierowców. Koniec z obowiązkiem posiadania prawa jazdy podczas kontroliFakty po południu

"Bardzo zły pomysł"

Zapowiedź wicepremier zelektryzowała politycznych przeciwników rządu. "To wszystko robi nam partia wolności, niskich podatków i swobód obywatelskich" - ironizował na Twitterze poseł Konfederacji Artur Dziambor, wymieniając akcyzę na używane samochody obok innych nowych podatków proponowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Sprawa wywołała napięcia także wewnątrz obozu władzy. "Dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto. Jestem przekonany, że lepsza sytuacja finansowa Polaków będzie napędzać sprzedaż nowych aut" - napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Na wpis wiceministra reagowali internauci - niektórzy interpretowali go jako wyraz poparcia dla pomysłu podwyższenia akcyzy. W kolejnym tweecie Szefernaker doprecyzował, że podnoszenie akcyzy na używane auta uważa za "bardzo zły pomysł".

Inni internauci podważali słowa Szefernakera: "70 proc. rejestracji nowych aut w PL to firmy - czyli głównie leasing i najem. Korzystają z tego głównie firmy i DG" - stwierdził autor jednego z komentarzy (pisownia oryginalna). "Na pewno 'coraz więcej Polaków stać na nowe auto'? Przecież od lat bijemy rekordy w imporcie aut używanych" - dodał.

Liczba nowych samochodów rośnie, ale ponad 70 proc. to firmowe

Według Głównego Urzędu Statystycznego od 2015 do 2019 roku w Polsce systematycznie rosła liczba rejestracji fabrycznie nowych samochodów osobowych. W 2015 roku zarejestrowano ich 356 337, w 2019 - 561 153.

Samochody osobowe fabrycznie nowe zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce.
Samochody osobowe fabrycznie nowe zarejestrowane po raz pierwszy w PolsceSamochody osobowe fabrycznie nowe zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce.Konkret24 | GUS

W statystykach za 2020 roku trzeba uwzględnić znaczący spadek rejestracji nowych pojazdów wiosną wywołany wybuchem epidemii COVID-19. W pierwszym półroczu zarejestrowano 342 tys. aut, w pierwszym półroczu 2019 roku - 461 tys.

Prawdziwy jest argument internauty o wysokim udziale firm w zakupach nowych samochodów. W 2019 roku firmy zarejestrowały ponad 70 proc. nowych aut. W 2018 - ponad 72 proc. Dane te można znaleźć w opracowaniu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Ze względu na różnice metodologiczne wartości nieznacznie różnią się od przywołanych wcześniej danych GUS.

Pierwsze rejestracje nowych samochodów osobowych
Pierwsze rejestracje nowych samochodów osobowychPierwsze rejestracje nowych samochodów osobowychKonkret24 | PZPM

Liczba nowych aut rejestrowanych przez prywatnych użytkowników rosła jednak też w ostatnich latach. Według danych PZPM w 2016 roku zakupiono 134,4 tys. nowych aut, w 2019 roku - 162,9 tys.

Samochodów używanych też jest coraz więcej

O wiele większym rynkiem jest w Polsce rynek samochodów używanych sprowadzanych z zagranicy. Według danych PZPM w ostatnich trzech latach takich pojazdów rejestrowano więcej niż nowych. W 2019 roku używanych aut sprowadzonych z zagranicy zarejestrowano o ok. 370 tys. więcej niż nowych.

Pierwsze rejestracje sprowadzanych do Polski używanych samochodów osobowych
Pierwsze rejestracje sprowadzanych do Polski używanych samochodów osobowychPierwsze rejestracje sprowadzanych do Polski używanych samochodów osobowychKonkret24 | PZPM

W 2017 roku zgłoszono ponad 869 tys. aut używanych, w 2018 roku - blisko 928 tys., a w 2019 roku - blisko 930 tys. Udostępnione przez PZPM historyczne dane o imporcie używanych samochodów pokazują stopniowy wzrost zainteresowania nimi od ok. 2013 roku i gwałtowny wzrost rejestracji w drugiej połowie 2016 roku.

Tak zmieniał się średni wiek samochodów sprowadzanych do Polski
Tak zmieniał się średni wiek samochodów sprowadzanych do PolskiTVN24 BiS

Dane za 2020 rok są zaburzone wybuchem epidemii. W pierwszym półroczu sprowadzono blisko 342 tys. aut używanych. W pierwszym półroczu 2019 roku - 461 tys. To spadek o ok. 25 proc. W przypadku nowych aut od stycznia do czerwca tego roku zanotowano 35-procentowy spadek rejestracji.

Liczba rejestracji samochodów osobowych
Liczba rejestracji samochodów osobowychLiczba rejestracji samochodów osobowychKonkret24 | PZPM

Z opracowania Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2019 roku Polacy sprowadzali głównie stare samochody. 54,5 proc. rejestrowanych w Polsce używanych aut miała więcej niż 10 lat; 34,3 proc. - od 4 do 10 lat, a 11,1 proc. - mniej niż 4 lata.

Ile pensji trzeba na nowy samochód? Bez wielkich zmian

Wiceminister Szefernaker napisał, że "dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto". Jak wynika z wyliczeń Konkret24, w ostatnich pięciu latach nie zmieniła się bardzo średnia liczba pensji, które trzeba by przeznaczyć na zakup nowego auta.

Według szacunków Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2015 roku średnia cena nowego samochodu osobowego w Polsce wyniosła 90 530 zł. Żeby go kupić, potrzeba było wówczas 23,2 średnich pensji brutto (średnia płaca wynosiła w 2015 roku 3900 zł).

W kolejnych latach nowe samochody drożały. W 2018 średnia cena wyniosła 108 453 zł, a w 2019 roku - 111 633 zł. W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 roku - 122 858zł.

Żeby w 2019 roku kupić nowe auto, potrzebne było 22,69 średnich wynagrodzeń brutto (średnia płaca wynosiła 4918 zł). W pierwszym półroczu tego roku - już 23,78 średnich miesięcznych pensji (średnia płaca z dwóch pierwszych kwartałów: 5165 zł).

Instytut Samar w podobny sposób porównał relacje między cenami nowych samochodów a średnimi wynagrodzeniami netto. Wyliczenia ekspertów pozwalają na wyciągnięcie podobnych wniosków: od stycznia 2018 roku do marca 2020 roku zmiany średnich wynagrodzeń nie umożliwiały szybszego zakupu nowego auta. W kwietniu i maju widoczne jest zaburzenie statystyk reakcją rynku na epidemię COVID-19, ale w czerwcu i lipcu sytuacja powoli wracała do tej z poprzednich miesięcy.

341939

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, tvn24.pl, PAP; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes