Ksiądz, kowboj, strzelnica


Otwarcie pierwszej w Polsce strzelnicy westernowej już samo w sobie brzmi intrygująco. Strzelanie przez księży do barw narodowych podczas tego wydarzenia brzmi dla jednych absurdalnie, dla innych poważnie. Co pokazuje słynne już zdjęcie?

Ksiądz w czarnych okularach i komży, trzymający w ręku rewolwer i mierzący do wstęgi w biało-czerwonych barwach – te elementy na zdjęciu, bez znajomości jego pełnego kontekstu, mogą zaskakiwać. I to bardzo.

Fotografia, a także niektóre jej powycinane fragmenty, zrobiły prawdziwą furorę i karierę w sieci. Niektórzy internauci uznali zdjęcie za zabawne i tworzyli na jego bazie memy, ale nie wszyscy podeszli do tematu humorystycznie. Niektórzy nie dowierzali. Konkret24 otrzymał kilka pytań od czytelników na temat zdjęcia. "Czy możecie to sprawdzić?", "Co to za impreza?", "Czy to prawdziwi duchowni?", "Czy można strzelać do barw narodowych?", pytali. Znaleźli się nawet tacy, którzy w celowaniu do biało-czerwonej szarfy doszukali się naruszeń Kodeksu Karnego. "Może to jest znieważenie ???" – pytali i zwracali się do Episkopatu: "naprawdę jesteście religią miłości?".

Artykuł 137 kodeksu mówi, że "Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza […] sztandar, chorągiew, […] flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Czy działania księży ze zdjęcia mogły podchodzić pod ten paragraf, tak jak sugerowali to niektórzy internauci? Odpowiedź na to pytanie jest możliwa dopiero po zapoznaniu się z dokładnym kontekstem uwiecznionej na fotografii sytuacji.

Ważna data

"27.10.2018 staje się ważną datą dla Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Westernowego – czekaliśmy na tę chwilę 12 lat. Jest to również ważna data dla wszystkich strzelców w regionie i województwie łódzkim" - powiedział na wstępie swojego przemówienia, inaugurującego oficjalne otwarcie strzelnicy, prezes PSSW Włodzimierz Łuczyński. Przeczytać je można na oficjalnej stronie stowarzyszenia. Data była ważna dla wszystkich strzelców w regionie, a może nawet w kraju, ponieważ wcześniej nie można było strzelać na obiekcie w stylu westernowym.

Następnie prezes przeszedł do podziękowań osobom, które przyczyniły się do powstania obiektu w Starym Chrząstowie i zostały zaproszone na otwarcie owocu swoich działań. Wśród nich znalazło się trzech duchownych - ks. proboszcz Jerzy Serwik, ks. proboszcz Michał Ciećwierz oraz ks. proboszcz Radosław Furmański.

Przecięcie wstęgi "inaczej"

Oficjalny profil PSSW na Facebooku tłumaczył potem w komentarzach zamieszczonych w serwisie, dlaczego zaprosił duchownych na uroczystości. "Księża przybyli na nasze zaproszenie. (...) To nasi wieloletni przyjaciele, propagatorzy sportu" – poinformowano. Jak można przeczytać w innym z wpisów Stowarzyszenia, ksiądz Michał Ciećwierz z parafii w Oszkowicach to "sportowiec i propagator sportu dzieci i młodzieży", a ksiądz Radosław Furmański z parafii w Zajączkowie to "zawodnik, sędzia sportowy i przyjaciel Stowarzyszenia". Sylwetka trzeciego duchownego we wpisie nie został przedstawiona, ale jak sprawdziliśmy, jest on proboszczem w Parzęczewie.

Najważniejszą częścią przemówienia prezesa Łuczyńskiego w kontekście późniejszych wydarzeń była ta, w której zaprosił on gości do przecięcia wstęgi, "uprzedzając, że odbędzie się to nieco inaczej, niż byśmy to sobie wyobrażali". Do tego zadania wydelegowano księży, wójta gminy Parzęczew, przedstawicielkę Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego oraz najmłodszego członka stowarzyszenia.

Na czym polegała inność przecinania wstęgi w Starym Chrząstowie? Czy strzelano do biało-czerwonej szarfy, jak sugerują internauci? Te informacje doprecyzował potem oficjalny profil PSSW na Facebooku. "Przypominamy niezorientowanym, że strzelanie odbyło się ze ślepej amunicji do balonika łączącego połówki [biało-czerwonej – red.] taśmy. W takim rozumieniu przecinanie nożyczkami wstęgi, co odbywa się na wielu imprezach, także byłoby niszczeniem flagi. Nikt nie strzelał do flagi państwowej" - napisano w komentarzu.

Pęknięty balonik

Oskarżenia wysuwane względem księży wynikały prawdopodobnie z faktu, że na najpopularniejszym zdjęciu, które krążyło w internecie i w mediach, nie widać żadnego balonika. Przypuszczalnie zostało ono wykonane zaraz po tym, jak został on przestrzelony przez jednego z księży. Świadczyć o tym mogą widoczne na fotografii smugi dymu przy biało-czerwonej szarfie.

prawda

Własną walkę z błędnie interpretowanym zdjęciem rozpoczął nawet jego autor – Krzysztof Jarczewski, który na swoim profilu na Facebooku opisał całą sprawę oraz zamieścił zdjęcie, na którym widać brakujący balonik. "Myślałeś, że, jako fotograf, rejestrujesz rzeczywistość i, podczas otwarcia strzelnicy, sfotografowałeś kilka osób, strzelających ślepymi nabojami do balonika. Okazuje się, że zrobiłeś zdjęcie antypolskim księżom, używającym ostrej amunicji, by strzelać do polskiej flagi", pisał, odnosząc się do komentarzy internautów.

Bez wątpienia zdjęcie jest z tego samego wydarzenia. Widoczne w tle za balonem ubrania, buty, a także kawałek sutanny i komży księdza odpowiadają tym uwiecznionym na oryginalnej fotografii, która zdaniem niektórych internautów miała stać się powodem do złożenia zawiadomienia o znieważeniu znaku państwowego, a zdaniem innych jest fotomontażem.

Nie ma przyjętych form

Z pytaniem, czy strzelanie ślepymi nabojami do balona na otwarcie strzelnicy jest popularną praktyką, zwróciliśmy się do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Dawno nie byłem już na otwarciu żadnej strzelnicy, ale nie ma żadnych ogólnie przyjętych form oficjalnego otwierania takich miejsc – odpowiada Konkretowi24 Włodzimierz Gałecki z Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Nasz związek nie wydaje żadnych rozporządzeń w tej sprawie, a przede wszystkim pojedyncze kluby i stowarzyszenia mają swoje własne zwyczaje. Poza tym takie strzelnice jak ta ze Starego Chrząstowa nie podlegają pod PZSS, a jedyne, co interesuje nas w takich miejscach i co nas z nimi wiąże, to obowiązkowe w takich miejscach procedury bezpieczeństwa.

07.11 | Księża strzelają z broni palnej. Jak jedno zdjęcie zrobiło furorę
07.11 | Księża strzelają z broni palnej. Jak jedno zdjęcie zrobiło furoręMaciej Mazur | Fakty TVN

Czym jest strzelectwo westernowe? W skrócie: pseudonimy, stroje, historyczna, ale prawdziwa broń oraz ostra amunicja i dobra zabawa. - Strzelamy z replik broni, która funkcjonowała w czasach westernów - tłumaczy Anna Baczyńska, członkini Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Westernowego. - A druga rzecz to to, że nas obowiązują, zgodnie z regulaminem, również stroje - dodaje. Na zdjęciach z otwarcia strzelnicy widać m.in. ludzi w strojach indiańskich i kowbojskich. Księża na imprezie byli w swoich strojach "służbowych".

Minister przecinał

Wszystko wskazuje na to, że pomysł strzelania do balonika był innowacją stworzoną specjalnie na potrzeby otwarcia strzelnicy w Starym Chrząstowie. Dla porównania na jednej z głośniejszych tegorocznych inauguracji działalności tego obiektu, biało-czerwoną wstęgę przecinano klasycznie. W Maleniskach w maju nożyczki w dłoń wzięli między innymi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz posłanka PiS Anna Schmidt-Rodziewicz. Tak uroczyste otwarcie spowodowane było faktem, że ta podkarpacka strzelnica była pierwszą oddaną w ramach programu "Strzelnica w każdym powiecie" realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

W przypadku obiektu w Starym Chrząstowie rozgłos na pewno nie miał być tak szeroki. Oprócz niedowierzania i oburzenia, nie brakuje w sieci także żartów bazujących na słynnej już fotografii.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, oficjalna strona PSSW; zdjęcie tytułowe: Krzysztof Jarczewski/FORUM

Pozostałe wiadomości

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Morawiecki mówi o wzroście liczby przestępstw. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24