FAŁSZ

Lech Wałęsa z raperem Snoop Doggiem? Nie, to fotomontaż

Lech Wałęsa i Snoop Dogg? To fotomontaż

Lech Wałęsa zamieścił na Facebooku zdjęcie ze słynnym raperem Snoop Doggiem. Wielu internautów uwierzyło, że to prawdziwa fotografia.

Lech Wałęsa opublikował w piątek 4 grudnia na Facebooku zdjęcie, na którym widać jego i amerykańskiego rapera Snoop Dogga; Wałęsa przypala na nim piosenkarzowi papierosa albo jakiegoś skręta. "Wspomnienie, bywało..." - napisał w komentarzu były prezydent.

Kilka godzin po publikacji zdjęcie miało już ok. 18 tys. reakcji internautów, ponad 2,5 tys. udostępnień, zebrało ok. 1,5 tys. komentarzy. Wielu internautów uwierzyło, że fotografia jest prawdziwa. "Panie Prezydencie zdjęcie warte co najmniej 100 mln wspomnień"; "Piękna sprawa, szacuneczek Panie Prezydencie" - pisali w komentarzach.

fałsz

Fotomontaż zdjęcia Lecha Wałęsy i Snoop Dogga
Fotomontaż zdjęcia Lecha Wałęsy i Snoop DoggaFotomontaż zdjęcia Lecha Wałęsy i Snoop Doggafacebook

Niektórzy nie dali się nabrać: "Super fotomontaż i dystans ;D" - napisał autor jednego z komentarzy. Miał rację. Grafika powstała z połączenia dwóch fotografii dostępnych w sieci. Co ciekawe, sam Lecha Wałęsa już kiedyś wyjaśniał, że to nie jest prawdziwe zdjęcie.

Zdjęcia z 1981 i 2012 roku

Fotografie, które zostały wykorzystane do fotomontażu, można znaleźć, wprowadzając ich fragmenty do wyszukiwarek obrazów takich jak Google Grafika czy TinEye.

"Ameryka zawsze będzie podziwiać jego odwagę". Lech Wałęsa z wizytą w Białym Domu
"Ameryka zawsze będzie podziwiać jego odwagę". Lech Wałęsa z wizytą w Białym DomuFakty TVN

Podstawą fotomontażu jest zdjęcie Lecha Wałęsy z działaczką Solidarności Krystyną Sobierajską. Siedzą w samolocie, prezydent przypala Sobierajskiej papierosa. Zdjęcie znajduje się w archiwum agencji East News, jego autorem jest Wojtek Łaski. W opisie fotografii jest informacja, że wykonano ją w październiku 1981 roku w Warszawie na pokładzie samolotu do Paryża. Sobierajska towarzyszyła Wałęsie jako rzeczniczka delegacji Solidarności udającej się do Francji na zaproszenie związków zawodowych.

Wklejona do tego zdjęcia głowa Snoop Dogga pochodzi z kolei z fotografii wykonanej w 2012 roku na festiwalu Coachella Valley Music and Arts Festival. Snoop Dogg wystąpił na scenie z Dr Dre. Zdjęcie można zobaczyć w galerii zdjęć z festiwalu na stronie "The Washington Post".

Snoop Dog na festiwalu Coachella; podobne ujęcie z tego wydarzenia wykorzystano do fotomontażuKevin Winter/Getty Images for Coachella

Wałęsa powtarza fake newsa o sobie

Nie po raz pierwszy opisywany fotomontaż pojawił się w internecie. O tym, że zdjęcie nie jest prawdziwe informował.... sam Lech Wałęsa - również na Facebooku, niemal dokładnie dwa lata temu. Komentował wówczas prześmiewczego mema, w którym zestawiono zdjęcia z ważnych momentów prezydentury Lecha Wałęsy z komentowanym wówczas zdjęciem Andrzeja Dudy z koniem.

"Przeglądając stare zdjęcia z przykrością powiadamiam, że nigdy jeszcze nie spotkałem się ze Snoop Dogg" - napisał Wałęsa 2 grudnia 2018 roku.

prawda

Lech Wałęsa napisał w 2018 roku, że nigdy jeszcze nie spotkał Snoop Dogga
Lech Wałęsa napisał w 2018 roku, że nigdy jeszcze nie spotkał Snoop DoggaLech Wałęsa napisał w 2018 roku, że nigdy jeszcze nie spotkał Snoop Doggafacebook

Fotomontaż zdjęć Lecha Wałęsy i Snoop Dogga krąży w sieci od 2015 roku. W serwisie z memami paczaizm.pl zamieszczono je 11 listopada 2015 roku.

Użyto potem np. na portalu Wykop w lutym 2016 roku. "Na zdjęciu Lech Wałęsa jara blanty ze Snoop Dogiem. Fotografię wykonał Jimi Hendrix na pokładzie TU-154M w roku 1994, zaraz po premierze albumu Led Zeppelin - Kille'm All" - napisał użytkownik Wykopu, który zamieścił fotomontaż.

W wyszukiwarce Google Grafika można zobaczyć setki przykładów użycia tego fotomontażu na stronach z memami i w serwisach społecznościowych.

Autor: Krzysztof Jabłonowski, Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Facebook

Pozostałe wiadomości