Krążące w sieci zdjęcie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej ściskającej rękę Wojciecha Jaruzelskiego udostępnił na Twitterze były szef MSZ Dariusz Rosati. "W 1987 r. PRL-owska Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na sędzię" – napisał. Zdanie jest prawdziwe, ale fotografia to fotomontaż.
Czarno-biało zdjęcie prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z byłym I sekretarzem KC PZPR i przewodniczącym Rady Państwa Wojciechem Jaruzelskim pojawiło się na twitterowym koncie Dariusza Rosatiego 15 sierpnia koło południa. Poseł skomentował fotografię następująco: "W 1987 r. PRL-owska Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na sędzię. Nominację wręczał Wojciech Jaruzelski". To właśnie moment wręczania nominacji miał zostać uwieczniony na zdjęciu.
fałsz
Większość internautów nie dała się jednak nabrać. Post Rosatiego skomentowano ponad 500 razy - wielu odbiorców pisało, że poseł opublikował nieprawdziwe zdjęcie.
"Podał Pan fotomontaż. Chyba już kilkanaście osób zwróciło Panu na to uwagę. Może warto usunąć i sprostować?" – pytał Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy". "Panie Pośle, proszę to usunąć. To fejk i w dodatku żenująco słaby. Proszę w tym nie uczestniczyć" – dodał dziennikarz Polsat News Bartosz Kurek. Inni internauci komentowali, że sam fotomontaż krąży w sieci już co najmniej od kilku miesięcy.
Ostatecznie Dariusz Rosati usunął zdjęcie ze swojego profilu po godzinie 15.
Nie prezes TK, a marszałek Sejmu PRL
Rzeczywiście fałszywka nie jest nowa. Już w lutym tego roku ostrzegał przed nią m.in. portal Demagog, zamieszczając screeny wpisów z tym fotomontażem publikowanych w mediach społecznościowych 30 stycznia. W przeszłości na Twitterze zdjęcie to podawała m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Oryginalne zdjęcie pochodzi z lipca 1989 roku. Rękę gen. Jaruzelskiego ściska na nim nie Julia Przyłębska, a ówczesny marszałek Sejmu Mikołaj Kozakiewicz. W tle zarówno prawdziwej, jak i przerobionej fotografii widać także marszałka Senatu Andrzeja Stelmachowskiego.
Na zdjęciu uwieczniono moment zawiadomienia gen. Jaruzelskiego o wyborze go na pierwszego i zarazem ostatniego prezydenta PRL przez Zgromadzenie Narodowe. Fotografia znajduje się w zasobach Polskiej Agencji Prasowej i opatrzono nią m.in. artykuł o wyborze Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta, zamieszczony na prowadzonym przez PAP portalu Dzieje.pl.
Julia Przyłębska z 2016 roku
Postać Julii Przyłębskiej została natomiast wycięta ze zdjęcia zrobionego podczas mianowania jej na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu 2016 roku.
Obecność Przyłębskiej na fotografii z 1989 roku wzbudziła podejrzenia internautów m.in. z dwóch powodów. "33 lata minęły [od 1987 roku, który wskazał D. Rosati – red.] i ciągle taka sama, to ciekawe" – zauważała jedna z internautek, zwracając uwagę, że prezes TK wygląda na zdjęciu podobnie jak obecnie, mimo że od jego wykonania upłynęło ponad 30 lat. Ponadto na oryginalnej fotografii Przyłębska znajduje się po prawej stronie i podaje prezydentowi prawą rękę - a po wklejeniu jej odwróconej postaci do zdjęcia z Jaruzelskim wygląda tak, jakby nienaturalnie podawała generałowi lewą dłoń.
"Uchwałą Rady Państwa…"
Lecz choć zdjęcie jest nieprawdziwe, sam fakt powołania Przyłębskiej na sędziego w 1987 roku jest prawdą. Do jej wniosku o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu z 2001 roku dołączono ocenę jej pracy. W zawartym tam biogramie napisano, że "uchwałą Rady Państwa z dnia 30 stycznia 1987 r. pani Julia Przyłębska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Poznaniu".
Skan dokumentu ze wskazaną informacją opublikował na swoim twitterowym koncie w styczniu tego roku dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.
Wojciech Jaruzelski był przewodniczącym Rady Państwa od listopada 1985 do lipca 1989 roku, gdy został wybrany prezydentem PRL. Jako głowa państwa przejął kompetencje kolegialnej Rady Państwa, która tym samym zakończyła działalność.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter