W mediach społecznościowych krąży zdjęcie pokazujące rzekomych uczestników marszu 4 czerwca załatwiających potrzeby fizjologiczne na stacji metra Politechnika. Zdjęcie zrobiono w innym miejscu, podczas innej manifestacji, a teraz zmanipulowano.
W niedzielę 4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł zwołany przez Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej marsz "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską". Zakończył się na placu Zamkowym, gdzie przemawiał Tusk. Marsz zorganizowano w 34. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Organizatorzy twierdzą, że w marszu wzięło udział ok. pół miliona osób.
Już po zakończeniu oficjalnej części i wystąpieniu Tuska dziennikarz dwutygodnika "Najwyższy Czas!" Tomasz Sommer udostępnił na Twitterze zdjęcie dwóch mężczyzn oddających mocz na ścianę przy schodach z napisem "wyjście". Jeden z nich trzyma w ręce flagę Unii Europejskiej. Zgodnie z opisem zdjęcie zrobiono podczas marszu 4 czerwca na stacji metra Politechnika, która leży niedaleko warszawskiego placu Na Rozdrożu, gdzie rozpoczynał się pochód. "Metro politechnika teraz. Czy to są ci obrońcy demokracji? Obaj nie muszę dodawać, że pijani" - napisał autor oryginalnego wpisu (pisownia oryginalna - red.), który Tomasz Sommer podał dalej z komentarzem: "Tego TVN nie pokaże. Takie rzeczy TVN pokazuje tylko na Marszu Niepodległości".
Wpis spotkał się z dużym zainteresowaniem internautów: wyświetliło go ponad 435 tysięcy osób, a ponad 1500 zostawiło pod nim komentarze. Większość zwracała uwagę autorowi wpisu, pokazując, że zdjęcie nie jest aktualne, zostało zmanipulowane i nie pochodzi z marszu 4 czerwca, a z innego marszu wymienionego we wpisie Tomasza Sommera.
"Państwowy Marsz Niepodległości 2021"
Wielu komentujących wrzucało link do wpisu Rocha Kowalskiego, dziennikarza RMF FM, do którego odsyłają też wyniki wyszukiwania zdjęcia w wyszukiwarkach obrazów. To on 11 listopada 2021 roku opublikował oryginalną fotografię: nie zrobiono jej na stacji metra Politechnika, tylko na dworcu Warszawa Śródmieście. Nie pochodzi z marszu 4 czerwca, tylko z Marszu Niepodległości. Mężczyzna nie trzyma na niej flagi Unii Europejskiej, tylko flagę Polski.
"Państwowy Marsz Niepodległości 2021. Kolejowe dworce przejęły funkcje publicznych szaletów" - napisał wtedy autor zdjęcia.
Jednak nawet mimo pokazania tego oryginału niektórzy internauci pisali, że oba zdjęcia są nieprawdziwe. "Ty wiesz, że oba zdjęcia to fejk?"; "Trollowanie fejka fejkiem"; "To 'oryginalne' zdjęcie to też fejk"; "Ten 'oryginał' z Marszu Niepodległości wygląda podobnie. Tam flaga też łopocze - fejk fejkiem pogania" - komentowali.
Na takie oskarżenia pośrednio odpowiedział już sam Roch Kowalski w dniu publikacji zdjęcia. Kiedy pod oryginalnym wpisem Jakub Szymczuk, fotograf prezydenta Andrzeja Dudy, dopytał, kiedy dokładnie zostało zrobione zdjęcie, Roch Kowalski odpowiedział, wrzucając szczegóły: fotografię wykonano telefonem komórkowym 11 listopada 2021 o godzinie 13:20 na dworcu Warszawa Śródmieście.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP