Na film, żołnierzy wyklętych, budowę katolickiego centrum. 17,5 miliona od premiera z rezerwy budżetowej

Źródło:
Konkret24
Michał Istel o dwóch milionach złotych dla diecezji z rezerwy budżetowej
Michał Istel o dwóch milionach złotych dla diecezji z rezerwy budżetowejTVN24
wideo 2/7
Michał Istel o dwóch milionach złotych dla diecezji z rezerwy budżetowejTVN24

17,5 miliona złotych z rezerwy budżetowej na między innymi produkcję filmu czy upamiętnienie żołnierzy wyklętych przeznaczył premier Mateusz Morawiecki z rezerwy budżetowej krótko przed wyborami. Środki te powinny być wykorzystywane w sytuacjach nagłych, "których wystąpienia nie można było przewidzieć". Prezentujemy wybrane fundacje i instytucje, także kościelne, które dostały dotacje od premiera w sierpniu i wrześniu.

20 października opisaliśmy już jedną z takich dotacji - 2,1 mln zł, które w sierpniu premier Mateusz Morawiecki przyznał z rezerwy ogólnej budżetu państwa katolickiej diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Pieniądze miały pójść na cykl radiowych audycji, których celem jest "zwiększenie świadomości słuchaczy i internautów 21 rozgłośni lokalnych z poszczególnych województw i Katolickiego Radia Zamość oraz internautów odwiedzających portal Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej o zadaniach publicznych realizowanych w ramach ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie". W ramach projektu ma powstać 30 audycji "informacyjno-edukacyjnych", które będą emitowanych w 22 rozgłośniach katolickich zrzeszonych w Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich. Oprócz wspomnianego Katolickiego Radia Zamość zrzeszone są tam m.in. Radio Warszawa, Radio Jasna Góra, Radio Niepokalanów, Katolickie Radio Podlasie. Krótkie audycje mają mieć łącznie ponad 1,3 tys. emisji na wszystkich antenach.

Tematem cyklu mają być "zagadnienia dotyczące szeroko pojętej problematyki pomocowej", m.in. pomoc społeczna, pomoc rodzinom, działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością czy osób w wieku emerytalnym. Umowę podpisano we wrześniu, projekt ma trwać do końca 2023 roku. Jego deklarowana wartość wynosi 2,11 mln zł, tak więc w całości został sfinansowany przez rząd z rezerwy budżetowej.

Ustaliliśmy, że te audycje, które już powstały służyły głównie do promocji członków rządu. Prawie w każdym odcinku wyemitowanym przed wyborami wypowiadała się wiceminister rodziny i polityki społecznej Anna Schmidt. Z kolei w emitowanych już po wyborach pojawił się wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. To kilkuminutowe nagrania, w których dziennikarka zapowiada temat, a przedstawiony gość mówi; nie ma dyskusji czy rozmów.

Rezerwa ogólna budżetu państwa to część budżetu będąca w dyspozycji premiera i ministra finansów, w budżecie na 2023 po nowelizacji wynosi 1,235 mld zł. Ma umożliwiać reagowanie "między innymi w sytuacjach nagłych, których wystąpienia nie można było przewidzieć, a wymagających niezwłocznego wsparcia finansowego". Tak czytamy na rządowej stronie. Cykl audycji radiowych sytuacją nagłą z pewnością nie jest.

Choć pieniądze przyznano latem, poinformowano o tym teraz, po wyborach. 17 i 18 października rząd opublikował sierpniowe i wrześniowe wydatki z rezerwy budżetowej. Wcześniej Ministerstwo Finansów aktualizowało tę listę co miesiąc. W dwóch opisywanych miesiącach przyznawano po kilkadziesiąt dotacji. Wiele wśród nich jest wiele dotacji dla instytucji kościelnych, np. dla parafii świętego Franciszka z Asyżu w Warszawie na zadanie "Wymiana poszycia dachu płaskiego kościoła parafialnego". Naszą uwagę przykuły organizacje, które już wcześniej dostawały dotacje z publicznych środków lub te zadania, których finansowanie niewiele ma wspólnego z "sytuacjami nagłymi". Łącznie rozdysponowano 17,5 mln zł, a w raz z wyżej opisanymi środkami dla diecezji zamojsko-lubaczowskiej - niemal 20 mln zł.

W Konkret24 opisywaliśmy już, że z tego źródła rząd dotował np. fundację związaną z Pawłem Kukizem, organizacje wsparte też w ramach programu willa plus czy Fundację Zielona, która wciąż nie pokazała efektów trzymilionowej dotacji.

Czytaj więcej: Ponad dwa miliony od premiera dla diecezji. Na audycje z ministrami

Kto otrzymał pieniądze z rezerwy budżetowej?

Fundacja Instytut Piastów Śląskich - 1 512 800 zł Cel: "in Polish", czyli kampania społeczna "upowszechniająca polskie dobre praktyki w zakresie polityki migracyjnej"

Fundacja Instytut Piastów Śląskich (IPŚ) została zarejestrowana 30 lipca 2020 roku, jej prezeską jest Anna Błażys, a fundatorem Łukasz Błażys, właściciel dwóch firm z branży reklamowej, które wg sprawozdań w KRS za 2020 rok zanotowały straty w działalności.

Fundacja IPŚ działa na Dolnym Śląsku, główny cel to "wspieranie rozwiązań służących rozwojowi kultury, turystyki, nauki, ekologii, świadomości obywatelskiej i historycznej". Fundacja organizuje m.in. różnego rodzaju imprezy turystyczne (np. spacery po Dolnym Śląsku, które zostały dofinansowywane m.in. przez dolnośląski urząd wojewódzki). Na stronie internetowej fundacja podaje, że w jej różnych projektach uczestniczyło ok. tysiąca osób.

Z Narodowego Instytutu Wolności fundacja otrzymała w 2021 roku 266 900 zł dotacji na realizację projektu "Fabulae ex Silesia – Opowieści ze Śląska". Był to cykl pięciu warsztatów z historykami z Uniwersytetu Wrocławskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, połączonych ze zwiedzaniem miejscowych zabytków.

W 2022 roku fundacja otrzymała 149 000 zł dofinansowania z NIW na "profesjonalizację think thanku IPŚ". W ramach tego projektu przygotowano trzy raporty o wykluczeniu kompetencyjnym i cyfrowym, wykluczeniu transportowym na terenie wybranych miejscowości regionu wałbrzyskiego oraz o wykluczeniu osób niesłyszących.

Wspólnie z Fundacją Wspólnota Pokoleń Instytut zorganizował w marcu 2023 roku Dolnośląskie Forum Gospodarcze w podwałbrzyskim Szczawnie-Zdroju, w którym wzięli udział minister Michał Dworczyk (w ostatnich wyborach startował z okręgu wałbrzyskiego) i marszałek sejmiku dolnośląskiego Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

Teraz – decyzją premiera z 29 września - z rezerwy budżetowej rządu Fundacja IPŚ ma otrzymać 1,5 mln zł na kampanię "upowszechniająca polskie dobre praktyki w zakresie polityki migracyjnej". W odpowiedzi na pytania Konkret24 o szczegóły tego projektu fundacja wyjaśnia, że umowę na realizację projektu zawarł z KPRM 12 października, jej realizację ma rozpocząć po otrzymaniu pieniędzy, i zakończyć do 31 grudnia 2023 roku. Pod maile z odpowiedzią na nasze pytania nikt się nie podpisał.

Kampania "in Polish" ma polegać na stworzeniu filmów wideo oraz grafik w kilku językach, które będą publikowane w mediach społecznościowych jako płatna reklama. Mają dotrzeć przede wszystkim do mieszkańców Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Ich celem ma być poprawa postrzegania "Polski jako kraju otwartego, przyjaznego i aktywnie angażującego się w procesy integracji uchodźców ukraińskich" – czytamy w mailu od Instytutu Piastów Śląskich.

Archidiecezja Lubelska - 1 000 000 zł Cel: "Rozbudowa centrum wsparcia rodziny w Zalesiu k. Bełżyc"

1 milion złotych, jakie premier Morawiecki decyzją z 3 sierpnia przekazał Archidiecezji Lubelskiej na centrum wsparcia rodziny to już druga tak wysoka dotacja dla Archidiecezji Lubelskiej na tę inwestycję. W 2021 roku z Funduszu Patriotycznego (to fundusz działający w ramach nadzorowanego przez ministra kultury Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego) archidiecezja otrzymała 900 tys. zł. Wtedy projekt "Ośrodek szkoleniowo-formacyjny myśli katolicko-społecznej im. ks. Franciszka Blachnickiego w Zalesiu". Za tym projektem stoi środowisko Ruchu Światło-Życie, którego inicjatorem był ks. Blachnicki, kapłan związany z Lublinem, więzień obozów koncentracyjnych, po wojnie prześladowany przez SB. Na początku sierpnia prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Blachnickiego Orderem Orła Białego.

Prace w ośrodku rozpoczęły się – jak opisywał to katolicki tygodni "Niedziela" - latem 2021 w przejętym zniszczonym budynku dawnej szkoły w Zalesiu. W 800-metrowym budynku powstanie dom rekolekcyjno-szkoleniowy dla ok. 40 osób. W dalszych planach jest rozbudowa, która pozwoli na zakwaterowanie jednocześnie nawet 100 osób. Będą też sale konferencyjne, jadalnia i kaplica.

Ks. dr Adam Jaszcz, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w mailu na pytania o dotację z kancelarii premiera napisał, że "zadanie realizowane jest od połowy 2023 roku, a jego zakończenie planujemy na grudzień bieżącego roku. Obecnie realizowany projekt zakłada rozbudowę nieruchomości, przygotowanie recepcji, sali spotkań, sali konferencyjnej, stołówki, kuchni wraz z zapleczem i kaplicy. Uzyskana kwota dotacji pozwala wykonać prace budowlane w stanie surowym, otwartym tzn. bez wykonania dachu. Uzyskany 1 000 000 zł stanowi 30 proc. wartości całego przedsięwzięcia".

Rezerwa budżetowa wykorzystywana w kampanii PiS? Opozycja składa zawiadomienie do prokuratury
Rezerwa budżetowa wykorzystywana w kampanii PiS? Opozycja składa zawiadomienie do prokuraturyArleta Zalewska/Fakty TVN

Fundacja Non Notus - 919 300 zł Cel: "Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych oraz znamienitych postaci II RP"

Fundacja Non Notus została zarejestrowana 1 sierpnia 2022 roku. Jej nazwa nawiązuje do łacińskiego określenia osób nieznanych, bezimiennych (skrót N.N. pojawia się na nagrobkach zmarłych, których tożsamości nie ustalono).

Założycielem fundacji jest Romuald Rzeszutek – radny PiS w Mielcu w kadencji 2014-2018 (w kolejnych wyborach nie zdobył mandatu). Od 2016 roku starał się o budowę Pomnika Żołnierzy Wyklętych, który został odsłonięty 3 września 2022 roku, a na tej uroczystości obecni byli politycy PiS m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki.

W grudniu 2022 roku Romuald Rzeszutek otrzymał nagrodę ministra kultury za ochronę dziedzictwa kulturowego.

W 2023 roku Fundacja Non Notus otrzymała z Funduszu Patriotycznego 50 tys. zł dofinansowania na realizację filmu dokumentalnego o Andrzeju Kiszce, uznawanym za ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego w PRL. Decyzją premiera z 4 września fundacja otrzyma 919,3 tys. zł na "Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych oraz znamienitych postaci II RP" (pisowania oryginalna - red.). Wysłaliśmy do fundacji prośbę o informacje dotyczące projektu, czekamy na odpowiedź.

Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku - 4 mln zł Cel: "Budowa Katolickiego Centrum Kultury – etap I"

Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 18 września stowarzyszenie dostało 4 mln zł dofinansowania na realizację zadania publicznego: "Budowa Katolickiego Centrum Kultury – etap I". "Prace, jakie zostaną zrealizowane za otrzymaną dotację oraz prace zrealizowane ze środków własnych - pozyskanych od osób fizycznych podczas trwającej przez ostatnie lata zbiórki na ten cel w kwocie ponad 700 tys. zł - pozwolą zrealizować 54 proc. stanu surowego zamkniętego całej inwestycji" – informuje Konkret24 Jarosław Szydłak, prezes stowarzyszenia. Dodaje, że zgodnie z wymogami umowy dotacji z rezerwy ogólnej środki zostaną wydatkowane do 31 grudnia 2023 roku. Centrum ma zacząć działać za około dwa lata. Oprócz spełniania funkcji kulturalnych ma zarabiać na siebie wynajmem pomieszczeń. Ma być również centrum formacji katolickiego Ruchu Światło-Życie.

Stowarzyszenie Katolickie Centrum Kultury w Gdyni Małym Kacku organizuje przeglądy teatrów amatorskich "Kurtyna". Jest też znane z organizowanego co roku w styczniu orszaku Trzech Króli i innych wydarzeń katolickich. Prezes Jarosław Szydłak informuje, że we wniosku złożonym do KPRM precyzyjnie opisano współpracę z samorządem i organizacjami pozarządowymi, a potrzebę budowy centrum precyzyjnie uzasadniono.

Zgodnie z informacją dodaną do sprawozdania finansowego, w 2022 roku stowarzyszeniu przyznano 1,49 mln zł rządowych dotacji – w tym 495 tys. zł na budowę Katolickiego Centrum Kultury. W kwietniu tego roku na uroczystości rozpoczęcia budowy centrum wojewoda pomorski Dariusz Drelich odczytał list Mateusza Morawieckiego. Przemawiała też wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

We wrześniu trójmiejska "Gazeta Wyborcza" zauważyła, że stowarzyszenie brało udział w kampanii referendalnej przed referendum ogólnokrajowym 15 października, choć Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła jego pierwszy wniosek o udział. Ustawa o referendum zakłada, że fundacje i stowarzyszenia organizujące kampanię referendalną powinny prowadzić działalność zgodną z przedmiotem referendum. PKW uwzględniła jednak odwołanie po dosłaniu przez stowarzyszenie dodatkowych wyjaśnień. "Ten materiał nie nawiązuje do treści referendalnej, ale nawołuje do aktywności, do udziału w głosowaniu" – przekonywał prezes Szydłak w rozmowie z "Wyborczą”. Mówił, że nie zachęca do udziału w referendum z powodów politycznych.

Michał Istel o dwóch milionach złotych dla diecezji z rezerwy budżetowej
Michał Istel o dwóch milionach złotych dla diecezji z rezerwy budżetowejMichał Istel o dwóch milionach złotych z rezerwy budżetowej dla diecezji zamojsko-lubaczowskiejTVN24

Fundacja Radomiak Radom - 9,6 mln zł Cel: budowa "Centrum sportowo-szkoleniowe 'Radomiak' – Etap II”

Zarządzeniem z 18 września premier Mateusz Morawiecki przyznał 9 613 700 zł Fundacji Radomiak Radom na dofinansowanie realizacji etapu drugiego zadania publicznego centrum sportowo-szkoleniowe Radomiak.

To nie pierwszy raz gdy fundacja radomskiego klubu piłkarskiego dostaje pieniądze z rezerwy. W kwietniu pisaliśmy o nieco ponad 3 mln zł przyznanych na budowę centrum sportowo-szkoleniowego. Sławomir Stempniewski, prezes spółki właściciela klubu piłkarskiego RKS Radomiak Radom i jednocześnie członek rady fundacji, podpisywał stosowną umowę w KPRM w obecności premiera Mateusza Morawieckiego. Na spotkaniu tym był obecny Adam Bielan, szef Partii Republikańskiej, europoseł wybrany z listy PiS w okręgu radomskim.

Europoseł Bielan wykazuje się dużą aktywnością, jeśli chodzi o sprawy budowy centrum. Kilka razy towarzyszył ministrowi sportu Kamilowi Bortniczukowi podczas jego wizyt w Radomiu. 22 marca 2023 roku minister pojawił się w Radomiu z kartonowym czekiem na 7,1 mln zł dotacji z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki, na kolejny etap budowy centrum szkoleniowego.

Ostatnio Bielan z Bortniczukiem odwiedzili Radom 6 października, dziewięć dni przed wyborami parlamentarnymi. Kandydujący wówczas na posła Bortniczuk wręczył prezesowi klubu kartonowy czek na 9 mln 330 tys. zł na budowę centrum szkoleniowego. Europoseł Bielan poinformował ponadto o decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o opisywanej wyżej dotacji z rezerwy budżetowej. "W związku z decyzją pana premiera z ubiegłego roku oraz w związku z decyzją pana ministra sportu z ubiegłego roku to już ponad 30 milionów złotych, które z budżetu państwa w ubiegłym i w tym roku zostaną przekazane na to wspaniałe centrum” – podsumował Bielan.

Fundacja nie odpisała na naszą prośbę o komentarz w sprawie dotacji z rezerwy budżetowej.

Fundacja Między Słowami - 500 tys. zł Cel: produkcję filmu fabularnego "Zapłata" w reż. Marcina Kwaśnego

23 sierpnia premier zdecydował o 500 tys. zł dotacji z rezerwy budżetowej dla Fundacji Między Słowami na dofinansowanie produkcji pełnometrażowego filmu "Zapłata" w reżyserii Marcina Kwaśnego. W sieci nie ma wielu informacji o samym filmie i jego fabule. Kwaśny jest jednak znany z ról w filmach o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Był m.in. producentem i odtwórcą jednej z głównych ról w filmie "Wyklęty" z 2017 roku.

Zgodnie z informacjami ze strony internetowej fundacji, istnieje ona od 2008 roku. Od 2010 roku prezeską jest Dorota Bogucka, dziennikarka i specjalistka od PR. W radzie nadzorczej zasiada Marcin Kwaśny. Fundacja chwali się dziesięcioma zrealizowanymi projektami filmowymi i teatralnymi - m. in. wspomnianym "Wyklętym" czy "Spowiedzią", czyli "autorskim filmem Marcina Kwaśnego".

W prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości systemie przeglądania treści z Krajowego Rejestru Sądowego nie można znaleźć sprawozdań finansowych fundacji za ostatnie trzy lata. Prezes zarządu fundacji przekazała jednak Konkret24, że fundacja składała sprawozdania. Potwierdziła, że po 2020 roku fundacja korzystała ze środków publicznych na realizację spektakli, koncertów i filmu krótkometrażowego. Nie chciała jednak podać szczegółów. Pytana o dotację z rezerwy budżetowej miała przesłać odpowiedź na piśmie, ale ostatecznie odpisała, że komentarza nie będzie.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

Jeden z internautów twierdzi, że Bill Gates rzekomo jest autorem artykułu, w którym prezentuje pomysł, by poprzez przymusowe szczepienia doprowadzić do zmniejszenia liczby ludności, a w konsekwencji - do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nieprawdziwy okazuje się nie tylko sam przekaz o napisaniu tekstu przez Gatesa, ale także stawiane wobec niego zarzuty. Wyjaśniamy.

Przymusowe szczepienia pomysłem Billa Gatesa na walkę z emisją CO2? Nieprawda

Przymusowe szczepienia pomysłem Billa Gatesa na walkę z emisją CO2? Nieprawda

Źródło:
Konnkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS nagłaśniają w ostatnich dniach tezę, że od początku lipca w Polsce są najwyższe ceny prądu w Europie. Zdaniem Pawła Kukiza "nawet Niemców przegoniliśmy". Na dowód politycy zamieszczają w mediach społecznościowych różne zestawienia i mapy z cenami energii. Tylko że to porównania cen nieporównywalnych. Wyjaśniamy tę manipulację.

PiS: od lipca w Polsce najdroższy prąd w Europie. To nieprawda

PiS: od lipca w Polsce najdroższy prąd w Europie. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości i członek Suwerennej Polski stracił immunitet poselski. Prokuratura zarzuca mu niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Polityk broni się - przytaczamy najważniejsze argumenty, którymi Michał Woś odpowiada na zarzuty związane z Funduszem Sprawiedliwości i wyjaśniamy, o co tak naprawdę go oskarżono.

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"I bardzo dobrze, podatki się płaci" - komentują jedni. "Nic co było dane, nie będzie zabrane" - kpią inni. To reakcje internautów na rozpowszechniany przekaz, jakoby rząd postanowił zlikwidować zerowy PIT dla osób do 26. roku życia. Ministerstwo Finansów dementuje.

"Zabierają" zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich prac

"Zabierają" zerowy PIT dla młodych? Nie ma takich prac

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki uważa, że za jego rządów do Polski wróciło "pół miliona Polaków, którzy wyjechali za Tuska". Jak dodał, za rządów Platformy Obywatelskiej z kraju miało wyjechać od miliona do dwóch milionów Polaków. Sprawdziliśmy dane GUS o migracji. Po raz kolejny nie potwierdzają słów byłego premiera.

Pół miliona Polaków wróciło za Morawieckiego, "do dwóch milionów" wyjechało za PO? Sprawdzamy

Pół miliona Polaków wróciło za Morawieckiego, "do dwóch milionów" wyjechało za PO? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24