FAŁSZ

Nie, katecheta z Podkarpacia nie zarabia 5 tys. zł miesięcznie. To fake news

Nie, katecheta z Podkarpacia nie zarabia 5 tys. zł. Uwaga na fałszywą grafikęShutterstock

5282 zł miesięcznie miał zarabiać ksiądz uczący religii w jednej ze szkół na Podkarpaciu. Sugeruje tak grafika rozpowszechniana w internecie. Zawiera jednak manipulacyjną tezę.

Katecheta uczący religii w szkole na Podkarpaciu zarabia ponad 5 tys. zł brutto na miesiąc? Tak sugeruje rozpowszechniana na Twitterze grafika. Zamieszczony w niej tekst brzmi: "Przecieramy oczy i nie wierzymy!!! 5282 zł !!! miesięcznie zarabia ksiądz w szkole".

Autor obrazka nazwał te zarobki "grabieżą". Na dowód zamieścił skan pisma dyrektora Zespołu Szkół w Czudcu, który w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej potwierdza, że w lutym 2020 roku wynagrodzenie katechety (nazwisko zamazano) wyniosło 5282,35 zł brutto i 3814,40 zł netto. Fragment treści pisma, prawdopodobnie jedna linijka, została zasłonięta przez kogoś, kto wykonał zdjęcie tego listu.

"Trzynastka"

Grafika podpisana jest źródłem: "Gazeta RDK". Można więc ustalić, że po raz pierwszy została opublikowana 11 marca na profilu o tej nazwie na Facebooku. Zyskała umiarkowaną popularność w sieci - udostępniło ją ok. 360 internautów. Zmanipulowane treści publikowane na profilu "Gazeta RDK" opisywaliśmy już w Konkret24.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik o religii w szkołach (materiał archiwalny)
Ks. Paweł Rytel-Andrianik o religii w szkołach (materiał archiwalny)tvn24

Także informacja o miesięcznych zarobkach księdza z Podkarpacia jest manipulacją. Można to ustalić, zaglądając na facebookowy profil prawnika Przemysława Lisa. To jego nazwisko jako adresata widoczne jest w piśmie dyrektora szkoły. W jednym z postów Lisa jest odniesienie do jego tekstu opublikowanego 9 marca na facebookowej stronie "Halo Czudec - mikroportal informacyjny". Poinformował w nim o otrzymaniu odpowiedzi ze szkoły w Czudcu, przysłanej na jego wniosek o udostępnienie informacji publicznej o wysokości zarobków katechety. Tekst został uzupełniony zdjęciem pisma z fragmentem zasłoniętym paskiem papieru.

Jednak pięć dni później Przemysław Lis udostępnił całe pismo dyrektora na swoim profilu. Podkreślił, że kwota wynagrodzenia za luty została powiększona o wypłatę dodatkowej pensji, tzw. trzynastki. Na skanie widoczna jest też wysokość zarobków katechety w styczniu: 2877,52 zł brutto i 2116,54 zł netto. "Informuję, że upubliczniona przeze mnie informacja, jakoby osiągnięte przez księdza Mariusza Mastaja z Czudca w miesiącu lutym 2020 r. zarobki z racji pełnienia zawodu katechety w wysokości podanej na poniższym piśmie nie zawierały w sobie tzw. 'trzynastki' są informacją nieprawdziwą" - napisał Przemysław Lis.

prawda

Pełna treść pisma dyrektora opublikowana na Facebooku 14 marca 2020 roku
Pełna treść pisma opublikowana na Facebooku 14 marca 2020 r.Pełna treść pisma dyrektora opublikowana na Facebooku 14 marca 2020 rokuFacebook/Przemysław Lis

Strona "Halo Czudec" jeszcze tego samego dnia udostępniła ten wpis. Autorka jednego z komentarzy krytykowała administratora profilu za zakrycie paskiem papieru styczniowych dochodów katechety. Jednak z jego odpowiedzi nie można wywnioskować, kto - sam Lis czy administrator strony - zakrył linijkę listu, publikując go na Facebooku.

Ponad 4700 zł brutto - średnia pensja katechety w 2018 roku

Najnowsze dostępne publicznie dane o wynagrodzeniach katechetów dotyczą lat 2017 i 2018. Zawarto je w odpowiedzi na interpelację posła Platformy Obywatelskiej Marka Sowy. Sprawę zarobków nauczycieli religii w kwietniu 2019 roku opisywał portal OKO.press.

W odpowiedzi na interpelację Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, opisał sposób wynagradzania nauczycieli religii - tożsamy z systemem wynagradzania pozostałych nauczycieli. Podstawą pensji katechety jest zasadnicze wynagrodzenie zależne od stopnia awansu zawodowego.

W publicznych przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w 2018 roku było 21,7 tys. etatów zajmowanych przez katechetów. W 2017 roku - 21,3 tys. Szacunkowy koszt nauczania religii wyniósł w 2018 roku 1 mld 482 mln zł. W 2017 roku - 1 mld 399 mln zł. To wyliczenia MEN na podstawie liczby etatów i średnich wynagrodzeń z uwzględnieniem dodatków.

Powyższe dane pozwalają na ustalenie, że średni koszt etatu nauczycielskiego katechety wyniósł w 2018 roku 5691 zł miesięcznie, a w 2017 roku - 5473 zł. Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń, można wyliczyć, że średnie wynagrodzenie brutto nauczyciela religii wyniosło w 2018 roku 4723 zł brutto, co daje 3358 zł netto. Przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w 2018 roku wyniosło 4585,03 zł.

Wystąpiliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o udostępnienie aktualnych danych o liczbie nauczycieli religii i wysokości ich wynagrodzeń. Czekamy na odpowiedź.

Przypomnijmy, że niedawno nastąpiła podwyżka minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Na mocy rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia tego roku minimalne wynagrodzenie nauczyciela wynosi od 2949 zł do 4046 zł brutto - w zależności od stopnia awansu zawodowego. W porównaniu z kwotami z rozporządzenia MEN z 29 marca 2018 roku wynagrodzenie zasadnicze wzrosło o 532 zł w przypadku nauczycieli stażystów, 547 zł w przypadku nauczycieli kontraktowych, 621 zł w przypadku mianowanych i 729 zł w przypadku dyplomowanych.

[Aktualizacja]

24 września z Konkret24 skontaktował się Przemysław Lis. Podkreślił, że to nie on zakrył paskiem papieru fragment pisma dyrektora Zespołu Szkół w Czudcu. "Z portalem 'Halo Czudec' w żaden sposób już nie współpracuję" – powiedział.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24