FAŁSZ

"Pokoloruj krzyż, popatrz na narzędzia tortur... grzeszny 5-latku". Nie, to nie jest zadanie z podręcznika do religii


Według popularnej w internecie ilustracji pięciolatek ma w podręczniku do religii pokolorować krzyż oraz popatrzeć na narzędzia tortur i smutną minę Jezusa, bo "na tym właśnie polega miłość, żeby być ofiarą". Internauci są oburzeni takim zadaniem dla dziecka. Tylko że w podręczniku nic takiego nie ma.

W mediach społecznościowych szeroko rozchodzi się cytat, który rzekomo pochodzi z jednego z podręczników do religii dla pięciolatków. Ma on brzmieć: "Pokoloruj krzyż. Popatrz na narzędzia tortur, na smutną minę Jezusa i podziękuj za jego ból. Pamiętaj, że na tym właśnie polega miłość, żeby być ofiarą. On cię kochał, więc cierpiał za ciebie, grzeszny 5-latku".

Do tego cytatu umieszczonego na popularnej w sieci ilustracji dodano komentarz: "Chrońmy dzieci przed religią!" oraz obrazek, który wygląda jak z podręcznika do religii dla dzieci. Na środku widzimy Jezusa w pozycji, jakby był ukrzyżowany. Wokół zarysów krzyża z kresek są rysunki gwoździ, korony cierniowej, pejcza i rzymskiego żołnierza. Na górze napis: "Cierpi Jezus za me czyny, choć sam nie ma żadnej winy".

Fałszywy przekaz rozchodzi się w mediach społecznościowychTwitter, Facebook

"Tak wygląda religia w przedszkolu"

Część internautów jest przekonana o autentyczności cytatu. Publikują na profilach tę ilustrację, wyrażając oburzenie: "Nawet tego nie skomentuję. Chociaż nie, skomentuję. To jest zbrodnia na dziecięcych umysłach!"; "Nie pozwalajmy ogłupiać naszych dzieci" (pisownia wszystkich postów oryginalna). Obrazek pojawił się m.in. 17 września na twitterowym koncie płk. Adama Mazguły. "'Grzeszne' dzieci mają cierpieć z miłości, oddać cierpienia Jezusowi, czyli Księdzu? Tak banda antykatolickich PiS-okupantów wmawia dzieciom, że są dla tortur, które są miłością. To droga do poniżania, molestowania i gwałtów" - skomentował. Zebrał ponad 400 polubień.

Niektórzy internauci dopytują jednak, czy cytat jest autentyczny: "Czy to fejk? Czy horror?"; "Czy to fejk czy rzeczywiście chorzy na umyśle autorzy piszą dziecku 5 letniemu jak to pięknie być ofiarą?".

Matura z religii? (materiał z 16 lipca 2021 roku)
Matura z religii? (materiał z 16 lipca 2021 roku)tvn24

Co naprawdę jest napisane w podręczniku

Ilustracja pochodzi z podręcznika do religii dla pięciolatków "Spotkania dzieci Bożych" wydawnictwa Jedność. Autorami są Jerzy Snopek i Dariusz Kurpiński. Podręcznik został wydany za zgodą ks. inf. Jana Szarka wydaną 18 sierpnia 2014 roku. Zawiera 53 katechezy.

Przypomnijmy, że według rozsyłanej ilustracji ma tam być cytat m.in. ze słowami "Pamiętaj, że na tym właśnie polega miłość, żeby być ofiarą. On cię kochał, więc cierpiał za ciebie, grzeszny 5-latku". Przejrzeliśmy cały podręcznik. Nie znaleźliśmy takich słów.

Na stronie 81 jest jednak obrazek z Jezusem tak popularny w internecie - oryginał wygląda tak samo. Jednak zadanie dla dzieci nie brzmi "pokoloruj krzyż" tylko: "Jezus cierpiał z miłości do ludzi. Połącz kreski tak, aby powstał krzyż, a następnie go pokoloruj. Uważnie obejrzyj obrazek".

prawda

Tak w rzeczywistości wyglądało to zadanie dla pięciolatkówKonkret24

Nie pierwszy fejk z tą ilustracją

Jak sprawdziliśmy przy pomocy odwróconego wyszukiwania obrazów Google, nie pierwszy raz ilustracja z tego podręcznika posłużyła do stworzenia fejka i rozsyłania go w sieci. Już w 2017 roku krążyła w internecie grafika z tym samym obrazkiem. Wtedy na górze dodano komentarz: "Wydawnictwo 'Jedność', podręcznik do religii dla pięciolatków, wycinanka-przylepianka; 'ukrzyżuj Pana Jezusa'. Z gwoździkami i koroną cierniową dałbym radę ale pejcz i Rzymianina z irygatorem to nie wiem gdzie dać".

Grafikę opublikował wówczas na Facebooku jeden z internautów. "Ukrzyżuj Pana Jezusa. Zadanie z podręcznika dla religii dla 5-latków. To nie jest śmieszne" - skomentował. W październiku 2017 roku portal Gazeta.pl opisywał, że ten post stał się szybko bardzo popularny i od razu pojawiły się negatywne komentarze typu: "robią wodę z mózgu dzieciakom". Jeden z pracowników wydawnictwa tłumaczył w tekście w Gazeta.pl: "Zadanie brzmi: 'połącz kreski tak, aby powstał krzyż, a następnie go pokoloruj. Uważnie obejrzyj obrazek'. Korona cierniowa, gwoździe i pozostałe elementy nie mają być użyte, są tylko pewnym symbolem.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Darek Delmanowicz/PAP

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24