FAŁSZ

Na wydziałach teologicznych jest więcej pracowników niż na innych kierunkach? Liczby się nie zgadzają

Na wydziałach teologicznych jest więcej pracowników niż na innych kierunkach? Liczby się nie zgadzają

Cztery uczelnie w Polsce mają zatrudniać więcej pracowników naukowych na wydziałach teologicznych niż na innych kierunkach - sugeruje rozsyłana w sieci grafika. Dane przesłane nam przez uczelnie tego nie potwierdzają.

Czy na polskich publicznych uczelniach więcej jest pracowników naukowych wykładających teologię niż pracowników naukowych na innych kierunkach? Tak sugeruje krążąca w mediach społecznościowych grafika, której autor próbował to pokazać na przykładzie kilku uczelni. Wybrał cztery uniwersytety: szczeciński, opolski, warmińsko-mazurski i śląski - przy każdym podał liczbę pracowników naukowych na wydziałach teologicznych (podkreślając ją na czerwono) i na dwóch-trzech innych wybranych kierunkach: matematyce, filozofii, biologii czy informatyce. Nie podał, jakiego okresu dotyczą te dane. Z porównania wynika, że na tych uczelniach jest więcej pracowników naukowych na wydziałach filozoficznych niż na innych wskazanych.

fałsz

Grafikę opublikował m.in. senator KOTwitter

"Pośle @SlawomirNitras, co Pan sądzi o takiej sytuacji na polskich uczelniach oraz o tym, że z polskiego budżetu finansowane są należące do KK (Kościół Katolicki - red.) uczelnie teologiczne?" - zapytał 30 sierpnia na Twitterze posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa jeden z internautów, dołączając do swojego wpisu to zestawienie grafikę. Opublikował je również 5 września Andrzej Szejnfeld, senator KO. "Jeżeli to prawda, to twierdzenie iż prostą drogą zmierzamy nie ku 'Dolinie krzemowej', lecz w stronę 'średniowiecza', jest całkowicie uzasadnione!" - skomentował na Twitterze (wpis już usunął). Post z opisaną grafiką przesłał do Konkret24 jeden z czytelników z pytaniem, czy to prawda.

W zestawieniu podano następujące informacje:

Uniwersytet Szczeciński

wydział teologiczny - 80 pracowników naukowych

matematyka - 26 pracowników naukowych

filozofia - 5 pracowników naukowych.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

wydział teologiczny - 43 pracowników naukowych

matematyka - 35 pracowników naukowych

informatyka - 30 pracowników naukowych.

Uniwersytet Opolski

wydział teologiczny - 53 pracowników naukowych

informatyka - 27 pracowników naukowych

matematyka - 22 pracowników naukowych

filozofia - 14.

Uniwersytet Śląski

wydział teologiczny - 80 pracowników naukowych

biologii i ochrony środowiska - 78 pracowników naukowych

matematyka - 71 pracowników naukowych

filozofia - 33 pracowników naukowych.

Oficjalne dane z uczelni

Zapytaliśmy pokazane w zestawieniu uczelnie o prawdziwość podanych tam liczb pracowników i poprosiliśmy o aktualne dane. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że trudno w taki sam sposób pokazać liczbę pracowników na poszczególnych kierunkach, ponieważ uczelnie różnie regulują kwestie zatrudnienia pracowników naukowych: niektóre wydziały łączą kilka kierunków, zaś w przypadku niektórych kierunków pracownicy są zatrudnieni nie w wydziałach, tylko w instytutach. Tak więc czym innym jest jednostka uczelni jako wydział, czym innym jako kierunek - nie zawsze można to porównywać.

Nowy rok akademicki podczas czwartej fali epidemii (materiał z 6 sierpnia 2021)
Nowy rok akademicki podczas czwartej fali epidemii (materiał z 6 sierpnia 2021)tvn24

Niemniej jednak odpowiedzi, jakie dostaliśmy, w możliwie najwierniejszy sposób odpowiadają zestawieniu z rozpowszechnianej grafiki i można z nich wyciągnąć wniosek. Uczelnie poinformowały nas, że:

Uniwersytet Szczeciński

Instytut Matematyki - 22 pracowników naukowych

Instytut Filozofii i Kognitywistyki – 17 pracowników naukowych

Instytut Nauk Teologicznych – 24 pracowników naukowych.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Wydział Teologii - 27 pracowników badawczo-dydaktycznych

Wydział Matematyki i Informatyki - 42 pracowników badawczo-dydaktycznych, 25 pracowników dydaktycznych.

Uniwersytet Opolski

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki - 43 pracowników badawczo-dydaktycznych

Instytut Historii - 29 pracowników badawczo-dydaktycznych (Filozofia jest katedrą liczącą 7 pracowników badawczo-dydaktycznych, pracownicy są zatrudnieni w Instytucie Historii, nie Filozofii)

Instytut Nauk Teologicznych - 28 pracowników badawczo-dydaktycznych.

Uniwersytet Śląski

Wydział Teologiczny - 39 pracowników badawczo-dydaktycznych, 1 pracownik dydaktyczny

Wydział Nauk Przyrodniczych (tu wykłada się m.in. biologię i ochronę środowiska) - 237 pracowników badawczo-dydaktycznych, 25 pracowników dydaktycznych, 7 pracowników badawczych

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych (tu wykłada się m.in. matematykę) - 261 pracowników badawczo-dydaktycznych, 65 pracowników dydaktycznych, 12 pracowników badawczych

Wydział Humanistyczny (tu wykłada się m.in. filozofię) - 459 pracowników badawczo-dydaktycznych, 123 pracowników dydaktycznych, 3 pracowników badawczych.

Z przekazanych danych wynika, że liczba pracowników naukowych na wydziałach teologicznych w przypadku każdej ze wskazanych uczelni jest mniejsza niż na grafice z internetu. Na Uniwersytecie Szczecińskim jest to 22, a nie 80; na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim - 27, a nie 43; na Uniwersytecie Opolskim - 28, a nie 53; na Uniwersytecie Śląskim - 40, a nie 80. Statystyki z uczelni nie potwierdzają, że - z wyjątkiem szczecińskiej, gdzie zresztą proporcje są bardzo małe - obecnie w wymienionych szkołach wyższych jest więcej pracowników naukowych na wydziałach teologicznych niż na wyszczególnionych kierunkach.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Wojciech Pacewicz

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24