Cztery uczelnie w Polsce mają zatrudniać więcej pracowników naukowych na wydziałach teologicznych niż na innych kierunkach - sugeruje rozsyłana w sieci grafika. Dane przesłane nam przez uczelnie tego nie potwierdzają.
Czy na polskich publicznych uczelniach więcej jest pracowników naukowych wykładających teologię niż pracowników naukowych na innych kierunkach? Tak sugeruje krążąca w mediach społecznościowych grafika, której autor próbował to pokazać na przykładzie kilku uczelni. Wybrał cztery uniwersytety: szczeciński, opolski, warmińsko-mazurski i śląski - przy każdym podał liczbę pracowników naukowych na wydziałach teologicznych (podkreślając ją na czerwono) i na dwóch-trzech innych wybranych kierunkach: matematyce, filozofii, biologii czy informatyce. Nie podał, jakiego okresu dotyczą te dane. Z porównania wynika, że na tych uczelniach jest więcej pracowników naukowych na wydziałach filozoficznych niż na innych wskazanych.
fałsz
"Pośle @SlawomirNitras, co Pan sądzi o takiej sytuacji na polskich uczelniach oraz o tym, że z polskiego budżetu finansowane są należące do KK (Kościół Katolicki - red.) uczelnie teologiczne?" - zapytał 30 sierpnia na Twitterze posła Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa jeden z internautów, dołączając do swojego wpisu to zestawienie grafikę. Opublikował je również 5 września Andrzej Szejnfeld, senator KO. "Jeżeli to prawda, to twierdzenie iż prostą drogą zmierzamy nie ku 'Dolinie krzemowej', lecz w stronę 'średniowiecza', jest całkowicie uzasadnione!" - skomentował na Twitterze (wpis już usunął). Post z opisaną grafiką przesłał do Konkret24 jeden z czytelników z pytaniem, czy to prawda.
W zestawieniu podano następujące informacje:
Uniwersytet Szczeciński
wydział teologiczny - 80 pracowników naukowych
matematyka - 26 pracowników naukowych
filozofia - 5 pracowników naukowych.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
wydział teologiczny - 43 pracowników naukowych
matematyka - 35 pracowników naukowych
informatyka - 30 pracowników naukowych.
Uniwersytet Opolski
wydział teologiczny - 53 pracowników naukowych
informatyka - 27 pracowników naukowych
matematyka - 22 pracowników naukowych
filozofia - 14.
Uniwersytet Śląski
wydział teologiczny - 80 pracowników naukowych
biologii i ochrony środowiska - 78 pracowników naukowych
matematyka - 71 pracowników naukowych
filozofia - 33 pracowników naukowych.
Oficjalne dane z uczelni
Zapytaliśmy pokazane w zestawieniu uczelnie o prawdziwość podanych tam liczb pracowników i poprosiliśmy o aktualne dane. Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że trudno w taki sam sposób pokazać liczbę pracowników na poszczególnych kierunkach, ponieważ uczelnie różnie regulują kwestie zatrudnienia pracowników naukowych: niektóre wydziały łączą kilka kierunków, zaś w przypadku niektórych kierunków pracownicy są zatrudnieni nie w wydziałach, tylko w instytutach. Tak więc czym innym jest jednostka uczelni jako wydział, czym innym jako kierunek - nie zawsze można to porównywać.
Niemniej jednak odpowiedzi, jakie dostaliśmy, w możliwie najwierniejszy sposób odpowiadają zestawieniu z rozpowszechnianej grafiki i można z nich wyciągnąć wniosek. Uczelnie poinformowały nas, że:
Uniwersytet Szczeciński
Instytut Matematyki - 22 pracowników naukowych
Instytut Filozofii i Kognitywistyki – 17 pracowników naukowych
Instytut Nauk Teologicznych – 24 pracowników naukowych.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wydział Teologii - 27 pracowników badawczo-dydaktycznych
Wydział Matematyki i Informatyki - 42 pracowników badawczo-dydaktycznych, 25 pracowników dydaktycznych.
Uniwersytet Opolski
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki - 43 pracowników badawczo-dydaktycznych
Instytut Historii - 29 pracowników badawczo-dydaktycznych (Filozofia jest katedrą liczącą 7 pracowników badawczo-dydaktycznych, pracownicy są zatrudnieni w Instytucie Historii, nie Filozofii)
Instytut Nauk Teologicznych - 28 pracowników badawczo-dydaktycznych.
Uniwersytet Śląski
Wydział Teologiczny - 39 pracowników badawczo-dydaktycznych, 1 pracownik dydaktyczny
Wydział Nauk Przyrodniczych (tu wykłada się m.in. biologię i ochronę środowiska) - 237 pracowników badawczo-dydaktycznych, 25 pracowników dydaktycznych, 7 pracowników badawczych
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych (tu wykłada się m.in. matematykę) - 261 pracowników badawczo-dydaktycznych, 65 pracowników dydaktycznych, 12 pracowników badawczych
Wydział Humanistyczny (tu wykłada się m.in. filozofię) - 459 pracowników badawczo-dydaktycznych, 123 pracowników dydaktycznych, 3 pracowników badawczych.
Z przekazanych danych wynika, że liczba pracowników naukowych na wydziałach teologicznych w przypadku każdej ze wskazanych uczelni jest mniejsza niż na grafice z internetu. Na Uniwersytecie Szczecińskim jest to 22, a nie 80; na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim - 27, a nie 43; na Uniwersytecie Opolskim - 28, a nie 53; na Uniwersytecie Śląskim - 40, a nie 80. Statystyki z uczelni nie potwierdzają, że - z wyjątkiem szczecińskiej, gdzie zresztą proporcje są bardzo małe - obecnie w wymienionych szkołach wyższych jest więcej pracowników naukowych na wydziałach teologicznych niż na wyszczególnionych kierunkach.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Wojciech Pacewicz