Poręczenia majątkowe zamiast aresztu. Tylko dla bogaczy?

Zamiast poręczenia majątkowego - tymczasowy areszttvn24

Ani pieniądze od znajomych czy przyjaciół, ani sprzedaż samochodu czy domu, ani pieniądze z kredytu - nie będą mogły być wykorzystane do wpłat na poręczenie majątkowe dla podejrzanych o przestępstwa. Tak zapisano w nowelizacji prawa karnego, która wejdzie w życie 22 czerwca. Prawnicy ostrzegają, że nowe regulacje grożą zwiększeniem liczby tymczasowo aresztowanych a na kaucję będzie stać tylko najbogatszych podejrzanych.

7 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 20 kwietnia tego roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. W siedmiu artykułach tej ustawy zmieniono 20 przepisów Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy covidowej. Uchwalone przez większość sejmową zmiany, przy sprzeciwie opozycji i jej senackiej większości, wchodzą w życie 22 czerwca.

02.06.2021 | Sławomir Nowak musi wpłacić milion złotych poręczenia majątkowego
02.06.2021 | Sławomir Nowak musi wpłacić milion złotych poręczenia majątkowegoFakty TVN

Poselski projekt, ale z ministerstwa

8 stycznia do Sejmu trafił poselski, nie rządowy, projekt zmian w prawie karnym, które miały dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy z 2017 roku w sprawie zwalczania terroryzmu. Autorami projektu byli posłowie PiS. Niespełna dwa tygodnie później, 19 stycznia do pierwotnego projektu dołączono autopoprawkę, której zawartość od razu wzbudziła sprzeciw posłów opozycji, Rzecznika Praw Obywatelskich i prawników, specjalistów od prawa karnego.

W sejmowej dyskusji, która odbyła się 25 lutego opozycyjni posłowie zwracali uwagę, że proponowane zmiany niewiele mają wspólnego ze zwalczaniem terroryzmu. Posłanka Koalicji Obywatelskiej Iwona Kozłowska podkreślała, że dostosowaniem polskiego prawa do unijnych dyrektyw powinno, zgodnie z przepisami, zajmować się samo Ministerstwo Sprawiedliwości, które kolejny raz wyręczyło się posłami. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział inny poseł KO Grzegorz Rusiecki: "dlaczego nie jest to projekt rządowy? My już wiemy dlaczego. Dlatego, że przy okazji wprowadzacie państwo mnóstwo złych przepisów, złych regulacji projektem poselskim, projektem, który w związku z tym nie wymaga żadnych konsultacji".

Katarzyna Ueberhan, posłanka Lewicy stwierdziła, że proponowane zmiany naruszają 13 artykułów Konstytucji, zastrzeżenia do nowych przepisów zgłosił również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Samochód na kaucję? Już nie

Szczególnie zwracano uwagę na dwa nowe przepisy, które zawarto co prawda w dwóch różnych kodeksach, ale ściśle się ze sobą łączą.

Pierwszy z nich to nowy paragraf w art. 266 Kodeksu postępowania karnego. Art. 266 opisuje sposób realizacji poręczenia majątkowego - jednego z tzw. środków zapobiegawczych, które stosuje się w toku postępowania przygotowawczego. Takim środkiem zapobiegawczym jest tymczasowy areszt, ale i dozór policyjny czy zakaz opuszczania kraju. Środki te są stosowane dla "zabezpieczenia właściwego toku powstępowania", ale tylko w sytuacji, kiedy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.

Poręczenie majątkowe, jak stwierdza art. 266 par. 1 kpk to pieniądze, papiery wartościowe, zastawy lub hipoteki, które może złożyć oskarżony w sytuacji zastosowania poręczenia w zamian za wyjście z aresztu.

Do tego przepisu dołączono nowy paragraf 1a o następującej treści:

przedmiot poręczenia majątkowego nie może pochodzić z przysporzenia na rzecz oskarżonego albo innej osoby składającej poręczenie dokonanego na ten cel. Sąd albo prokurator może uzależnić przyjęcie przedmiotu poręczenia majątkowego od wykazania przez osobę składającą poręczenie źródła pochodzenia tego przedmiotu. par. 1a art. 266 Kodeksu postępowania karnego

Treść tego przepisu, zawarta w projekcie ustawy, nie została zmieniona w toku prac parlamentarnych.

Co to oznacza w praktyce? Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, wykluczona została "możliwość uiszczenia poręczenia majątkowego ze środków uzyskanych ze sprzedaży składników majątku, np. samochodu lub innych ruchomości". Nie będzie też możliwe wpłacenie poręczenia z kredytu albo pożyczki.

To "praktyczne wyeliminowanie bądź radykalne ograniczenie możliwości zapłaty kwoty poręczenia przez oskarżonego, jeżeli nie posiada własnych środków majątkowych” – podkreślał na łamach palestry.pl mecenas Robert Rynkun-Werner. Pokazuje to na przykładzie osoby już przebywającej w areszcie tymczasowym, która nie ma odpowiednich środków finansowych na rachunku bankowym, jak też środki te, co zdarza się dość często, mogły już zostać zajęte przez prokuratora z tytułu zabezpieczenia na przyszłe kary grzywny i inne należności sądowe.

Również o tym pisał na Twitterze adwokat Roman Giertych: "Tymczasem po cichu wprowadzono regulacje, które dopełniają ram totalitarnego państwa. Brak możliwości zebrania na kaucję przez rodzinę i przyjaciół oznacza, że o tym czy podejrzanego stać na kaucję decyduje prokurator. Bo jak zamrozi mu cały majątek, to skąd weźmie na poręczenie?"

Eliza Rutynowska, doktorantka w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego stwierdza natomiast w komentarzu dla Konkret24, że nowy przepis "doprowadza do swoistego 'zamrożenia' sytuacji finansowej osoby oskarżonej lub innej osoby wpłacającej poręczenie. Będzie ono tylko dla bogatych". Zwraca przy tym uwagę na fragment uzasadnienia tych przepisów, autorstwa posłów PiS, w którym napisano o ryzyku "utraty środków złożonych jako poręczenie majątkowe w razie nierealizowania przez oskarżonego" obowiązków procesowych, w tym obowiązku stawania przed sądem. "Pomysłodawcy tych przepisów traktują poręczenie majątkowe jak dodatkową karę" - stwierdza Rutynowska.

Koniec ze zbiórkami wśród rodziny i znajomych

Omówiony wyżej przepis art. 266 par. 1a kpk trzeba połączyć z inną zmianą, jaką posłowie PiS wprowadzili do kodeksu wykroczeń. Chodzi o art. 57 tego kodeksu, którego nowa treść wprowadza karę aresztu bądź grzywny dla tych, którzy organizują jakiekolwiek zbiórki, których celem jest zebranie funduszy na poręczenie majątkowe. Czyli de facto zakazuje organizowania jakichkolwiek zrzutek na poręczenie majątkowe.

Co więcej, druga część par. 1a w art. 266 kpk mówi o tym, że sąd albo sam prokurator będą oceniać legalność pochodzenia poręczenia majątkowego. Wystarczy więc decyzja prokuratora, który stwierdzi, że pieniądze pochodzą z nielegalnych źródeł np. ze zbiórki wśród znajomych oskarżonego, by poręczenie nie zostało przyjęte.

Ten przepis "w swej istocie daje kolejne, uznaniowe narzędzie prokuraturze, bez żadnych gwarancji dla człowieka, którego prawnicza machina wciągnie w swe tryby" – tak ocenia w komentarzu dla Konkret24 mecenas Joanna Broniszewska. "Nie wdając się w szczegóły i zawiłości naszej pracy, mogę skonkludować, że kolejne pomysły obecnych 'reformatorów' prawa karnego mogą zmierzać do przywrócenia miejsca prokuratora przy stole sędziowskim albo wręcz do przyznania prokuratorom uprawnień sędziowskich" - stwierdza prawniczka.

Oba przepisy – nowy art. 57 kodeksu wykroczeń oraz nowy par. 1a w art. 266 kodeksu postępowania karnego w praktyce oznaczają, że na przykład Sławomir Nowak po 22 czerwca nie mógłby wpłacić miliona złotych kaucji, jeśli byłaby zebrana wśród rodziny i znajomych i pozostałby w areszcie. Podobnie jak Piotr Osiecki, jeden z oskarżonych w sprawie GetBack, który pod koniec 2018 roku został zwolniony z aresztu po tym, jak kilkunastu biznesmenów złożyło się na kaucję w wysokości 108 mln zł. Po zaskarżeniu tej decyzji przez prokuraturę wrócił do aresztu, który opuścił w kwietniu 2020 roku za poręczeniem 30 mln, wpłaconym przez trzy osoby.

27.06.2019 | Bartłomiej M. na wolności. Kaucja została wpłacona
27.06.2019 | Bartłomiej M. na wolności. Kaucja została wpłaconaFakty TVN

Według Elizy Rutynowskiej te przepisy są "skrajnie niezrozumiałe - szczególnie w sytuacji bardzo wysokich statystyk stosowania najsurowszej formy środka zapobiegawczych - tymczasowego aresztowania”. Również Adam Bodnar wskazuje, ze "konsekwencją będzie najpewniej zwiększenie stosowania tymczasowego aresztowania".

Decyzje o tymczasowym aresztowaniu i poręczeniach majątkowych w latach 2015-2020Prokuratura Krajowa

Od 2015 roku liczba prokuratorskich wniosków o tymczasowy areszt, jak pokazują to statystyki Prokuratury Krajowej, wzrosła z ponad 13 tys. do 22,3 tys. w roku 2019. W 2020 roku nieco spadła – do 21,8 tys. W podobny sposób rosła liczba postanowień sądów o zastosowaniu tymczasowego aresztu z 12,6 tys. w 2015 do 20,3 tys. w 2019; w 2020 było ich 19,6 tys. Rosła też liczba decyzji o poręczeniach majątkowych – najwięcej było ich w 2019 roku – 9,2 tys. po czym w roku ubiegłym nastąpił spadek do 8,4 tys.

W kogo celuje nowelizacja?

Posłowie PiS uzasadniali wprowadzenie nowych przepisów o poręczeniach majątkowych tym, by środki wpłacane na ten cel były bardziej przejrzyste. "Niejednokrotnie w sytuacjach awaryjnych zorganizowane grupy przestępcze, to jest tajemnica poliszynela, posiadały środki pieniężne, taki niejako fundusz pomocy przestępcom oraz wsparcia więzienno-aresztowego, żeby właśnie umożliwić zapłatę chociażby poręczenia czy jakichś honorariów. To ma temu przeciwdziałać" – mówił 25 lutego w sejmowej dyskusji poseł PiS Piotr Sak.

Katarzyna Szwarc: Prokuratura ma obowiązek przyjąć poręczenie majątkowe
Katarzyna Szwarc: Prokuratura ma obowiązek przyjąć poręczenie majątkowetvn24

Inaczej widzi to adwokat Rynkun-Werner. "Trudno nie odnieść wrażenia, że proponowane zmiany mają charakter punktowy, tzn. zmierzają do ograniczenia możliwości wnoszenia poręczeń w stosunku do przedstawicieli zarządów spółek giełdowych, ich prezesów, większych przedsiębiorców, wobec których często kwoty poręczeń majątkowych osiągają znaczne rozmiary".

Niektórzy z internautów w dyskusji nad nowymi przepisami po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wskazywali także na Sławomira Nowaka, któremu prokuratura stawia zarzuty korupcyjne w związku z jego pracą na Ukrainie jako szefa ukraińskiej agencji budowy dróg. Nowak został zatrzymany pod koniec lioca 2020 roku, areszt opuścił 12 kwietnia 2021 roku, do 18 czerwca ma wpłacić poręczenie majątkowe w wysokości miliona złotych.

"Czy ta zmiana jest przypadkowa czy też jest związana z pewnym przypadkiem poręczenia, którego wpłata ma nastąpić do 18.06.? Ciekawe..." – komentował na Twitterze nowe przepisy jeden z internautów.

W odpowiedzi na pytania Konkret24, mecenas Joanna Broniszewska, pełnomocniczka Sławomira Nowaka 9 czerwca napisała, że "wejście w życie cytowanych przepisów nie obejmuje przypadku p. Sławomira Nowaka, albowiem decydującym terminem jest data wejścia przepisów w życie (22.06.2021), a ta nastąpi po upływie zakreślonego terminu na wpłatę poręczenia majątkowego przez sędziego Sądu Apelacyjnego Dorotę Radlińską, tj. na dzień 18 czerwca 2021 roku".

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Sławomira Nowaka. "Porażka Zbigniewa Ziobry"
Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Sławomira Nowaka. "Porażka Zbigniewa Ziobry"Fakty po południu

Portal TVN24 napisał, że Sławomir Nowak może mieć kłopoty z zebraniem miliona złotych kaucji. Jak stwierdziła w komentarzu dla Konkret24 jeo pełnomocniczka, "Sławomir Nowak w pełni zdaje sobie sprawę w jakiej sytuacji postawiła go obecna władza oraz jakie są jej oczekiwania i nie ośmieliłby się korzystać z tzw. zbiórek na poręczenie majątkowe, choć mój klient i jego rodzina nie mają możliwości ekonomicznych, aby samodzielnie uiścić ogromną kwotę poręczenia majątkowego".

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes