FAŁSZ

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Święta w Polsce PiS? Nie, to Hiszpania
Facebook/Sławomir Pawlak | Konkret24Święta w Polsce PiS? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Na facebookowej grupie "Jestem gorszego sortu!" pojawiło się zdjęcie opisane jako "Święta w Polsce PiS". Fotografia przedstawia uczestników nabożeństwa ubranych w czarne długie habity i w wysokie, spiczaste nakrycia głowy, zakrywające twarz.

fałsz

Wpis zyskał dużą popularność, zareagowało na niego około tysiąca osób. W większości były to reakcje wyrażające złość. Wśród ponad 350 komentarzy i wpisów towarzyszących ponad 200 udostępnieniom można znaleźć liczne skojarzenia z Ku Klux Klanem.

Internauci pisali m.in. (pisownia oryginalna):

"No to ku klux klan mamy w Polsce i to za wiedzą i zgodą pis-nie-rządu"

"Po zabiciu kukły Żyda najlepiej jest przebrać się na mszę za członka Ku Klux Klanu"

"Kiedyś Kościół miał szacunek i duże poparcie społeczeństwa. Dziś no cóż sami widzicie ,że z wiarą nie ma już nic wspólnego. Taki cyrk dla ubogich intelektualnie, to pozostało i jest mi przykro".

"Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy". KEP potępia wydarzenia z Pruchnika
"Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy". KEP potępia wydarzenia z PruchnikaFakty TVN

Duża część komentarzy była krytyczna wobec Kościoła katolickiego w Polsce i jego rzekomego przyzwolenia na praktyki kojarzące się z przemocą.

Nie Polska, a Hiszpania

Część komentujących zwróciła jednak uwagę, że zdjęcie nie pochodzi z Polski. Niektórzy wskazali nawet właściwe miejsce jego powstania – miasto León w Hiszpanii, i fakt, że wspólnota przedstawiona na zdjęciu to istniejące od 1992 r. Cofradía Santo Sepulcro - Esperanza de la Vida ( Bractwo Grobu Świętego - Nadzieja Życia).

Aby ustalić pochodzenie zdjęcia wystarczy skorzystać z internetowej odwróconej wyszukiwarki obrazów, takiej jak np. Google Grafika. W ten sposób fotografię z Facebooka można odnaleźć m.in. na stronie internetowej Bractwa Grobu Świętego - Nadzieja Życia w hiszpańskim mieście León.

Capirote – charakterystyczne nakrycie głowy

Zdjęcie wykorzystane we wpisie udostępnionym na stronie "Jestem gorszego sortu!" odnajdujemy w artykule poświęconym historii Bractwa Grobu Świętego. Na stronie bractwa łatwo też odnaleźć informacje o charakterystycznym habicie używanym w czasie procesji.

Czarne elementy stroju symbolizują żałobę i śmierć. Białe oznaczają nadzieję na życie wieczne. Charakterystyczne nakrycie głowy to "capirote", używane również przez inne hiszpańskie bractwa w czasie Wielkiego Tygodnia. W przypadku bractwa León, na nakryciu znajduje się także charakterystyczny dla niego czerwony emblemat w formie krzyża maltańskiego.

W galerii zdjęć na stronie Bractwa można odnaleźć więcej fotografii wykonanych w kaplicy, którą widać na zdjęciu z postaciami w capirote. Są tam m.in. dwa zestawy fotografii z mszy, podczas której przyjęto nowych członków bractwa i z nabożeństwa adoracji ran Chrystusa.

Dostępny na stronie Bractwa program obchodów Wielkiego Tygodnia w León w 2016 r. wskazuje, że dwa takie wydarzenia zaplanowano w kaplicy klasztoru sióstr franciszkanek koncepcjonistek w León. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google nazwy klasztoru, można natrafić na inne zdjęcia wykonane w tej kaplicy.

Na wskazówkę, że zamieszczone na Facebooku zdjęcie pochodzi właśnie z kaplicy sióstr koncepcjonistek można natrafić również na profilu Bractwa na Facebooku. Zaproszenie na drogę krzyżową 23 marca uzupełniono o podpisane zdjęcie kaplicy. Widać na nim takie same elementy jak na zdjęciu rzekomo z Polski, m.in. taką samą ramę obrazu, krzyżyk na ścianie i wiszący pod nim obrazek.

Głównym wydarzeniem, w którym uczestniczy bractwo w swoich charakterystycznych strojach, jest ponad trzygodzinna procesja Procesión Camino de la Luz w Wielką Sobotę.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: Facebook/Sławomir Pawlak

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Sławomir Pawlak | Konkret24

Pozostałe wiadomości