"Rząd inwestuje w przedsiębiorstwo szyjące koszule kapłańskie"? Sprawdzamy


Po co państwu fabryka koszul? Rząd inwestuje w przedsiębiorstwo szyjące koszule kapłańskie? - pytania tego typu pojawiły się w mediach społecznościowych, gdzie gorąco dyskutowano wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w fabryce koszul. Wyjaśniamy.

Zapewne wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w polskim zakładzie produkującym koszule nie wzbudziłaby takiego zainteresowania w mediach społecznościowych, gdyby przy okazji wizyty w gnieźnieńskiej firmie Polanex na jaw nie wyszedł pewien fakt. Otóż część internautów dowiedziała się, że udziały w tej firmie ma Skarb Państwa i że spółka szyje koszule kapłańskie. To wywołało komentarze i pytania w sieci.

"Nie wiedziałem, że nasz rząd inwestuje w przedsiębiorstwo szyjące koszule kapłańskie"; "Będą koszule kapłańskie dla WOT?"; "Po co państwu fabryka koszul?"; "Kapłańskie koszule szyją to i prezydent ich odwiedza..." - komentowali internauci na Twitterze. Temat stał się popularny w mediach społecznościowych. "A wiecie że nasze wspaniałe państwo kupiło sobie fabrykę koszul dla księży?" - zapytał 25 października Szymon Jadczak, dziennikarz Wirtualnej Polski.

Sprawdziliśmy więc, jakie jest zaangażowanie Skarbu Państwa w firmę z Gniezna i czy szyje koszule dla księży.

Andrzej Duda z wizytą w zakładach Polanex
Andrzej Duda z wizytą w zakładach Polanextvn24

Prezydent: "Polskie państwo wyciągnęło pomocną dłoń"

Spółka Polanex istnieje od 1945 roku, jest jedną z największych polskich firm odzieżowych. Specjalizuje się w produkcji koszul. Pod koniec grudnia 2020 roku zatrudniała 146 osób. Prezydent Andrzej Duda odwiedził ją 18 października. Podczas krótkiego briefingu prasowego na terenie zakładu mówił m.in. o pomocy państwa dla spółki.

"Zakłady przeszły nie tak dawno bardzo trudny moment. Firma stała na krawędzi bankructwa z powodu pandemii koronawirusa. (...) Na szczęście Agencja Rozwoju Przemysłu wyciągnęła pomocną dłoń, polskie państwo wyciągnęło pomocną dłoń do zakładów. Nie tylko, że do firmy przyszło nowe kierownictwo, przyszedł nowy zarząd, ale przede wszystkim przyszły pieniądze na ratunek: programy rządowe, które były uruchomione w związku z pandemią koronawirusa, a także dodatkowe środki w ramach doinwestowania - po to, by zakład mógł się rozwinąć" - mówił. Potem chwalił zmiany w firmie i porównywał obecną sytuację w zakładzie do tej sprzed kilku lat. "W tej chwili to są europejskie, światowe warunki" - ocenił.

Zaangażowanie państwa co najmniej od 2002 roku

Jak wynika ze sprawozdania zarządu z działalności spółki Polanex za 2020 rok, rzeczywiście Skarb Państwa poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu kupił udziały w firmie (66,3 tys., stanowiących 50,9 proc.).

Nie jest jednak tak - jak sugerują internauci - że ostatnio rząd Zjednoczonej Prawicy kupił fabrykę koszul. Jak wynika z informacji w Krajowym Rejestrze Sądowym, Skarb Państwa w działalność tej spółki był zaangażowany już od dawna, jeszcze przed rządami PiS. Co najmniej od listopada 2002 roku do maja 2011 roku pakiet mniejszościowy w firmie - 49,2 proc. - miał wojewoda wielkopolski. Wówczas jego udziały kupiła Agencja Rozwoju Przemysłu, stając się wspólnikiem spółki. Potem jeszcze dwukrotnie - w październiku 2020 i ostatnio w 2021 roku - zwiększała procent swoich udziałów. Obecnie ma ich 88,9 proc.; po raz pierwszy ma pakiet kontrolny spółki. Pozostałe udziały są własnością pracowników i emerytowanych pracowników.

Jak można przeczytać w sprawozdaniu zarządu z działalności spółki, firma pożyczyła z ARP w 2020 roku 2,4 mln zł i 1 mln zł w ramach Tarczy Kryzysowej 1.0. Po przejęciu firmy przez ARP wprowadziła szereg zmian m.in. w zarządzaniu, cyfryzacji zakładu, wdrożeniu nowych procedur, przeprowadzano niezbędne remonty itp.

ARP: "sytuacja groziła upadłością spółki"

Zapytaliśmy rzecznika Agencji Rozwoju Przemysłu, skąd decyzja, by Skarb Państwa kupił udziały w spółce i jaką to przyniosło korzyść. - Spółka w okresie od 2016 roku wykazywała systematyczny spadek przychodów ze sprzedaży i ujemny poziom wyniku finansowego na sprzedaży. Taka sytuacja groziła upadłością spółki, a w konsekwencji likwidacją 140 miejsc pracy - napisał w odpowiedzi do Konkret24 Miłosz Marczuk, rzecznik ARP. Dodał, że agencja przy udziale zewnętrznego doradcy dokonała wyceny spółki i przygotowała biznesplan, który był merytorycznym uzasadnieniem dla przeprowadzenia transakcji.

- Z dokumentu wynikało, że możliwa jest znacząca poprawa wyników spółki i docelowo szybki wzrost wyceny po przejęciu kontroli nad spółką przez ARP, podwyższeniu kapitału zakładowego i przeprowadzeniu niezbędnych inwestycji modernizacyjnych. W ocenie ARP wszystko to powinno dać dodatkowy efekt w postaci poprawy postrzegania spółki przez kontrahentów i jej wizerunku wśród innych interesariuszy - przekazał rzecznik.

Koszule kapłańskie? Niewielka część produkcji

Zainteresowanie w sieci wzbudził też fakt, że Polanex szyje koszule dla księży. Z informacji na stronie internetowej firmy wynika, że to prawda. W sklepie internetowym firmy można ich tam kupić siedem rodzajów. Jednak - jak pisze spółka w sprawozdaniu - 88 proc. zamówień w 2020 roku pochodziło od największych klientów firmy. Spółka wymienia siedem prywatnych spółek, najpoważniejszych kontrahentów. Kilka to jedne z najważniejszych światowych marek odzieżowych.

W odpowiedzi na pytania Konkret24 rzecznik Agencji Rozwoju Przemysłu poinformował, że "na chwilę obecną żadna instytucja publiczna nie jest klientem spółki Polanex".

Ze sprawozdania zarządu z działalności spółki wynika jednak, że firma ma takie plany. Wspomina o niszy rynkowej, jaką ma być szycie ubrań służbowych dla Wojska Polskiego, policji, Lasów Państwowych czy Polskich Kolei Państwowych. Polanex chce w przyszłości zaoferować również księżom wysokiej jakości koszule na wymiar, co "przy relatywnie niskiej cenie może spowodować, że ta grupa klientów szybko zainteresuje się koszulami szytymi na miarę. Potwierdzają to wstępne rozmowy z przedstawicielami kościoła, zarówno na poziomie poszczególnych probostw, jak i archidiecezji" - czytamy w sprawozdaniu.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Paweł Jaskółka

Pozostałe wiadomości

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według posła Zbigniewa Boguckiego z PiS Donald Tusk rzekomo zakończył projekt budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. Nic jednak nie wskazuje na to, by odziedziczony po Zjednoczonej Prawicy projekt budowy portu w Świnoujściu został "zaorany".

Bogucki: Tusk "zaorał" port kontenerowy w Świnoujściu. Sprawdzamy, co się dzieje z projektem

Bogucki: Tusk "zaorał" port kontenerowy w Świnoujściu. Sprawdzamy, co się dzieje z projektem

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska powtórzyła rozpowszechnianą od jakiegoś czasu informację, jakoby gospodarka drzewna przynosiła 6 procent polskiego PKB. Tymczasem zarówno sam resort klimatu, jak i poproszony przez nas o wyliczenia GUS podają niemal trzykrotnie mniejszy udział.

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24

Były minister nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że dotacje, które przyznawał w ramach programu willa plus, były "inwestycją w oświacie", że te inwestycje "świetnie działają", że obecne kierownictwo MEN potwierdza, że dotacje "wydatkowane są w sposób zgodny z prawem". Trzy twierdzenia - wszystkie nieprawdziwe.

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24