FAŁSZ

Czy Beyoncé w tajemnicy wydała dwa nowe albumy?


20 grudnia użytkowniczka Queen Carter wrzuciła do serwisów muzycznych dwie płyty. Gdy dosłuchano się na nich głosu Beyoncé, fani ucieszyli się, że ich idolka w sekrecie nagrała dwa albumy. Mieli się jednak szybko zawieść.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Jeszcze 21 grudnia polskie serwisy muzyczne i popkulturowe spekulowały za portalem Just Jared, czy Beyoncé nie nagrała w tajemnicy przed fanami dwóch nowych płyt. Miały się nazywać Have Your Way i Back up, rewind i zawierać po 10 utworów każda. Ponadto ich publikacji miało towarzyszyć pojawienie się singla o tytule Control. Wg eska.pl, "wszystko wskazuje na to, że wszystkie piosenki to zupełnie nowe, wcześniej nie publikowane utwory".

Serwis youngstars.pl, sugerował, że wykonania z dwóch rzekomo nowych płyt: "zdecydowanie brzmią jak niepublikowane wcześniej dema, nie zaś niedawno nagrane kawałki".

Beyoncé lubi zaskakiwać

Uwierzyć w to, że prace nad nowymi albumami mogły pozostać w ukryciu przed mediami było o tyle łatwo, że tandem Jay-Z - Beyoncé już co najmniej raz ostatnimi czasy w podobny sposób zaskoczył fanów. Po zawierającej oskarżenia o niewierność mężowi płycie artystki, Lemonade, i "przepraszającej" 4:44 autorstwa Jaya-Z, para na wspólnym koncercie 16 czerwca w Londynie sprawiła słuchaczom płytową niespodziankę. Widowisko zakończyła teledyskiem do utworu Apeshit, nagranym w Luwrze. Był to premierowy utwór z pozbawionego zapowiedzi i jakiejkolwiek wcześniejszej promocji albumu Everything is love. Miał być on, by użyć określenia użytego przez dziennikarza NYTimes, zgodnym zakończeniem owej burzliwej "trylogii Carterów".

Także nazwa użytkowniczki, która zamieściła płyty w serwisach muzycznych, "Queen Carter", mogła kojarzyć się z artystką - Beyoncé używa bowiem pseudonim Queen B (bądź Queen Bey), a jej mąż nosi nazwisko Carter, które także przyjęła.

Gdy zatem w czwartek Queen Carter zamieściła szereg utworów na dwóch platformach streamingowych, część fanów nabrała nadziei.

Mało treściwy przeciek

Jednak płyty, nazywane w jeszcze kilku - nie tylko polskich - artykułach "przeciekiem", szybko okazały się być nieautoryzowaną kompilacją starych utworów i dem piosenkarki. Wśród nich znalazł się m.in. "Black Culture", który już w 2009 r. przeciekł do sieci i nigdy potem nie znalazł się w żadnym oficjalnym albumie Beyoncé. Fani artystki od razu zaczęli zgłaszać serwisom streamingowym oszustwo. "Prawie zemdlałam, ale zorientowałam się, że to jest stara muzyka. Kto jako Queen Carter wrzuca stare kawałki Beyoncé na iTunes? CHCĘ SIĘ BIĆ", napisała jedna z nich.

Jak podaje NYTimes, utwory w serwisach muzycznych prawdopodobnie znalazły się pośrednictwem systemu Soundrop. Jest to serwis pośredniczący między niezależnymi muzykami a platformami strumieniującymi muzykę jak Spotify, Dezeer, czy Tidal. Upraszcza on dzielenie się, ale przede wszystkim śledzenie przez wszystkich współautorów zysków z tantiem, generowanych przez kliknięcia w ich utwory przez słuchaczy - użytkowników muzycznych platform.

Soundrop powstał na fali powodzenia podobnego serwisu o nazwie Stem. Szefowa tego drugiego, cytowana w artykule NYT, porównuje zasadę jego działania, do instytucji dzielenia się rachunkiem przez znajomych w restauracji. I choć dochodzenie do zgody w kwestii podziału pieniędzy może oczywiście stanowić trudność, tak rzekomo nie trwa ono przeważnie więcej niż kilka dni. Soundrop od Stema różni się tym, że nie wymaga zgody między współautorami i jest kierowany do generacji muzyków młodszych, ale i mniej sprofesjonalizowanych.

Platformy strumieniujące

Bezpośrednie połączenie między muzykiem a platformą strumieniującą muzykę, np. z pomocą serwisów takich jak Stem czy Soundrop, pozwala pominąć trzeci podmiot, którym najczęściej jest jedna z wytwórni z tzw. "wielkiej czwórki" - Universal, Sony, Warner, EMI. Jak podaje NYT, Spotify przeważnie do tej pory oddawał takiemu wydawnictwu 52% zysku z zagranego utworu. To z kolei przekazywało artyście od 15 do 50% otrzymanych w ten sposób pieniędzy.

Choć samodzielne publikowanie płyt przez początkujących artystów może wydawać się przedsięwzięciem skomplikowanym logistycznie, świadomość stawek, jakie pobierają wytwórnie oraz tego, że sam Spotify ma prawie 200 mln użytkowników, coraz częściej powoduje, że podejmują oni takie ryzyko.

Jednak, jak pokazuje przykład fałszywych albumów Beyoncé, w sytuacji, gdy otwiera się tak duży kanał przepływu muzyki, bardzo mocno zwiększa się szansa niewychwycenia materiałów łamiących istniejące już prawa autorskie do muzycznych plików.

Szefostwo Soundropa poinformowało, że użytkowniczka Queen Carter złamała zasady funkcjonowania serwisu, przesyłając stare nagrania Beyoncé bez jej autoryzacji. Jej konto zostało usunięte, a wraz z nim "albumy" Queen B z serwisów muzycznych.

Wpadka na koncercie Beyonce i Jay-Z w Warszawie
Wpadka na koncercie Beyonce i Jay-Z w WarszawieAleksandra Gimik

Autor: Oskar Breymeyer-Darski / Źródło: Konkret24; New York Times; zdjęcie tytułowe: Justin Sullivan/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Jedynie 4 procent Polaków deklaruje, że niczego się nie obawia, korzystając z internetu. Większość wskazuje szereg zagrożeń – w tym mowę nienawiści, hejt, dezinformację. Do Sejmu wpłynął już poselski projekt tak zwanej ustawy antyhejterskiej, który ma być pierwszą próbą walki z tym zjawiskiem. Ale jedna ustawa problemu zagrożeń w sieci oczywiście nie rozwiąże.

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Kradzież tożsamości, wyciek danych, hejt... Czego się boimy w internecie 

Źródło:
Konkret24