FAŁSZ

Jak jedzą muzułmanki w nikabach? Kolejni nabrani na satyryczny filmik

Jak jedzą muzułmanki w nikabach? Kolejni nabrani na satyryczny filmikPatrick Denker/flikr.com; Facebook

Co jakiś czas w sieci powraca nagranie dwóch muzułmanek w restauracji, które ubrane w nikaby jedzą spaghetti. Zasłona na twarz utrudnia tę czynność, przez co jedna z nich używa dosyć nietypowej techniki, co w sieci wywołuje negatywne komentarze na temat muzułmanów. Filmik jest jednak częścią brytyjskiego programu satyrycznego, a jedzenie z nikabem na twarzy wygląda inaczej.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Facebookowa strona "Nie dla islamizacji Europy", która udostępniła filmik z muzułmankami w środę 13 listopada, nie ukrywała, że nie jest to nowy materiał. "Jak widać to nie jest takie proste. Przypominamy filmik, który był hitem internetu" - zaznaczyli we wpisie. Pierwsza część odnosiła się do tytułu udostępnianego tekstu, który brzmiał: "Jak muzułmanki w burkach jedzą spaghetti? To nagranie wszystko wyjaśnia [VIDEO]".

Odnośnik prowadzi na portal mocnefakty.com, gdzie poza tytułem zamieszczono wyłącznie nagranie z restauracji.

W jego centralnym punkcie widać dwie kobiety ubrane, które jedzą spaghetti. Ubrane są w zasłaniające twarze nikaby. Muzułmańskie nakrycie głowy zasłania im jednak usta, co zmusza je do obejścia tej przeszkody. Jedna z nich podnosi dolną część materiału, natomiast druga wykorzystuje jedyny w nikabie otwór na oczy, żeby zjeść przez niego posiłek. W tle widoczny jest mężczyzna, który z dużym zaciekawieniem ukradkiem przygląda się całej sytuacji.

Samo nagranie udostępnione w portalu pochodzi z 2009 roku i od tego czasu zostało wyświetlone przez ponad 57 tys. osób. Przez dziesięć lat było jednak regularnie odświeżane w różnych innych miejscach. Między innymi w 2014, 2016, 2017 czy 2018 roku.

"Chore", "cyrk", "poraszka"

Pokazana na filmie dosyć nietypowa technika jedzenia przez nikab wywołała w sieci falę negatywnych komentarzy odnoszących się nie tylko do samych muzułmanek, ale i islamu jako religii. Pod jednym z najnowszych wpisów na stronie "Nie dla islamizacji Europy" internauta napisał, że "chore to jest jak i te ich kąpiele w burkiniach - nie do zaakceptowania w cywilizowanym świecie".

Sąd nad burkini
Sąd nad burkinitvn24

Agresywne, często wulgarne komentarze przodują także pod samym nagraniem w serwisie YouTube. "k***a cyrk nie chce tego widoku w Polsce !", "mogły do domu zabrać i tam w spokoju zjeść, wcale to nie śmieszne, tylko żałosne że tak się męczą..buuuuuu....", "K***A JAKA poraszka" - oburzali się internauci (wulgaryzmy ukryte przez redakcję; pozostała pisownia oryginalna).

Wśród kilkudziesięciu polskojęzycznych komentarzy znalazły się także dwa w języku angielskim. Pierwszy z nich prostował, że ubierane przez kobiety nakrycie głowy to nikab, a nie hidżab, jak zasugerowano w tytule materiału. Drugi również wyjaśniał tę różnicę oraz dodawał, że "to wideo nie jest prawdziwe".

Show z 2003 roku

Tak naprawdę wideo jest prawdziwe, choć przedstawia nieprawdziwą, wyreżyserowaną sytuację. Jak w 2008 roku donosił portal zajmujący się internetowym fałszem, hoaxes.org, nagranie pojawiło się na YouTube już rok wcześniej i było zatytułowane "Dlaczego włoskie restauracje w Dubaju upadają?".

Wśród komentujących ten materiał, oprócz osób wyśmiewających całą sytuację, znaleźli się także internauci, którzy wskazywali, że nagranie jest fragmentem brytyjskiego show "3 Non-blondes" (z ang. "3 nie-blondynki") nadawanego przez BBC między lutym a grudniem 2003 roku.

Potwierdzeniem takich sugestii może być fakt, że na nagraniu w lewym górnym rogu widać logo stacji BBC America. Zostało ono celowo zasłonięte adresem innej strony, a w niektórych wersjach filmiku także odpowiednio wycięte.

Widoczne, choć zasłonięte, logo BBC AmericaYoutube

Show "3 Non-blonds" prowadziły trzy kobiety, które zakładały różne przebrania i odgrywały scenki z niespodziewającymi się niczego losowymi przechodniami. Nagrane w ten sposób filmiki z ukrytej kamery stanowiły potem treść programu.

W sieci można znaleźć pojedyncze archiwalne gagi wykorzystane w programie. Widać na nich, że prowadzące często przebierały się za przedstawicielki innych religii. Na jednym z nagrań w serwisie YouTube można zobaczyć, jak założyły stroje wyznawczyń hinduizmu.

Informacje o prawdziwym pochodzeniu materiału można znaleźć także m.in. na anglojęzycznym forum Reddit, gdzie udostępniono film. Jeden z internautów zapytał tam, czy "to jakieś zabawne show z wykorzystaniem ukrytej kamery"? "Tak, to 3 Non-blondes, show BBC sprzed kilku lat" - odpowiedział inny.

Połowiczna prawda

Mimo że wideo powstało w celach satyrycznych i miało na celu nagranie zabawnych reakcji ludzi, to jednak spośród dwóch aktorek przebranych w nikaby tylko jedna stosuje do jedzenia technikę, której nie spotyka się wśród muzułmanek.

Druga kobieta siedząca z lewej strony przy jedzeniu podnosi lekko dolną, luźną część nakrycia głowy i w ten sposób odsłania usta. To prawdziwy, najczęściej spotykany wśród ubierających nikaby sposób jedzenia w miejscach publicznych.

Dokładne wykorzystywanie tej techniki tłumaczy na swoim popularnym kanale kobieta używająca nicku "Niqabi Nextdoor" (co można tłumaczyć z angielskiego jako "Sąsiadka w nikabie"). Mieszkająca w Finlandii dziewczyna w swoich filmach opowiada o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, w których noszenie muzułmańskich ubrań może przeszkadzać.

W materiale "Czy ona kiedykolwiek może jeść? Jak jeść w nikabie" kobieta pokazuje, jak naprawdę wygląda spożywanie posiłków w takim nakryciu głowy. Zaznacza, że takie sytuacje mają miejsce tylko w miejscach publicznych, jako że w domu, kiedy przebywa w nim tylko mąż, nie musi zakrywać swojej twarzy.

Nikab, burka i hidżab

Sam polskojęzyczny tytuł filmu na YouTube oraz duża część artykułów odnosząca się do niego wskazuje, że ich autorzy mylą dwa elementy ubioru muzułmanek - nikab i burkę.

Brytyjskie autorki założyły nikaby, czyli czarne zasłony zakrywające wyłącznie twarz, pozostawiające prześwit na oczy. Burki to jeszcze bardziej radykalne podejście do kwestii ubioru muzułmanek, ponieważ są pełnymi strojami zakrywającymi dokładnie całe ciało, nawet oczy. Widzenie jest umożliwione wyłącznie poprzez siateczkę umiejscowioną tam, gdzie w nikabie znajduje się miejsce na oczy.

Nakrycia głowy noszone przez muzułmańskie kobietyMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz PAP/EPA

Jeszcze innym mylonym z nikabem i burką elementem ubioru muzułmańskiej kobiety jest hidżab. Podobnie jak nikab jest to chusta zakładana na głowę, ale zakrywająca tylko włosy, uszy i szyję, a ukazująca prawie całą twarz kobiety.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Patrick Denker/flikr.com; Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Patrick Denker/flikr.com; Facebook

Pozostałe wiadomości

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24