FAŁSZ

Jak jedzą muzułmanki w nikabach? Kolejni nabrani na satyryczny filmik

Jak jedzą muzułmanki w nikabach? Kolejni nabrani na satyryczny filmikPatrick Denker/flikr.com; Facebook

Co jakiś czas w sieci powraca nagranie dwóch muzułmanek w restauracji, które ubrane w nikaby jedzą spaghetti. Zasłona na twarz utrudnia tę czynność, przez co jedna z nich używa dosyć nietypowej techniki, co w sieci wywołuje negatywne komentarze na temat muzułmanów. Filmik jest jednak częścią brytyjskiego programu satyrycznego, a jedzenie z nikabem na twarzy wygląda inaczej.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Facebookowa strona "Nie dla islamizacji Europy", która udostępniła filmik z muzułmankami w środę 13 listopada, nie ukrywała, że nie jest to nowy materiał. "Jak widać to nie jest takie proste. Przypominamy filmik, który był hitem internetu" - zaznaczyli we wpisie. Pierwsza część odnosiła się do tytułu udostępnianego tekstu, który brzmiał: "Jak muzułmanki w burkach jedzą spaghetti? To nagranie wszystko wyjaśnia [VIDEO]".

Odnośnik prowadzi na portal mocnefakty.com, gdzie poza tytułem zamieszczono wyłącznie nagranie z restauracji.

W jego centralnym punkcie widać dwie kobiety ubrane, które jedzą spaghetti. Ubrane są w zasłaniające twarze nikaby. Muzułmańskie nakrycie głowy zasłania im jednak usta, co zmusza je do obejścia tej przeszkody. Jedna z nich podnosi dolną część materiału, natomiast druga wykorzystuje jedyny w nikabie otwór na oczy, żeby zjeść przez niego posiłek. W tle widoczny jest mężczyzna, który z dużym zaciekawieniem ukradkiem przygląda się całej sytuacji.

Samo nagranie udostępnione w portalu pochodzi z 2009 roku i od tego czasu zostało wyświetlone przez ponad 57 tys. osób. Przez dziesięć lat było jednak regularnie odświeżane w różnych innych miejscach. Między innymi w 2014, 2016, 2017 czy 2018 roku.

"Chore", "cyrk", "poraszka"

Pokazana na filmie dosyć nietypowa technika jedzenia przez nikab wywołała w sieci falę negatywnych komentarzy odnoszących się nie tylko do samych muzułmanek, ale i islamu jako religii. Pod jednym z najnowszych wpisów na stronie "Nie dla islamizacji Europy" internauta napisał, że "chore to jest jak i te ich kąpiele w burkiniach - nie do zaakceptowania w cywilizowanym świecie".

Sąd nad burkini
Sąd nad burkinitvn24

Agresywne, często wulgarne komentarze przodują także pod samym nagraniem w serwisie YouTube. "k***a cyrk nie chce tego widoku w Polsce !", "mogły do domu zabrać i tam w spokoju zjeść, wcale to nie śmieszne, tylko żałosne że tak się męczą..buuuuuu....", "K***A JAKA poraszka" - oburzali się internauci (wulgaryzmy ukryte przez redakcję; pozostała pisownia oryginalna).

Wśród kilkudziesięciu polskojęzycznych komentarzy znalazły się także dwa w języku angielskim. Pierwszy z nich prostował, że ubierane przez kobiety nakrycie głowy to nikab, a nie hidżab, jak zasugerowano w tytule materiału. Drugi również wyjaśniał tę różnicę oraz dodawał, że "to wideo nie jest prawdziwe".

Show z 2003 roku

Tak naprawdę wideo jest prawdziwe, choć przedstawia nieprawdziwą, wyreżyserowaną sytuację. Jak w 2008 roku donosił portal zajmujący się internetowym fałszem, hoaxes.org, nagranie pojawiło się na YouTube już rok wcześniej i było zatytułowane "Dlaczego włoskie restauracje w Dubaju upadają?".

Wśród komentujących ten materiał, oprócz osób wyśmiewających całą sytuację, znaleźli się także internauci, którzy wskazywali, że nagranie jest fragmentem brytyjskiego show "3 Non-blondes" (z ang. "3 nie-blondynki") nadawanego przez BBC między lutym a grudniem 2003 roku.

Potwierdzeniem takich sugestii może być fakt, że na nagraniu w lewym górnym rogu widać logo stacji BBC America. Zostało ono celowo zasłonięte adresem innej strony, a w niektórych wersjach filmiku także odpowiednio wycięte.

Widoczne, choć zasłonięte, logo BBC AmericaYoutube

Show "3 Non-blonds" prowadziły trzy kobiety, które zakładały różne przebrania i odgrywały scenki z niespodziewającymi się niczego losowymi przechodniami. Nagrane w ten sposób filmiki z ukrytej kamery stanowiły potem treść programu.

W sieci można znaleźć pojedyncze archiwalne gagi wykorzystane w programie. Widać na nich, że prowadzące często przebierały się za przedstawicielki innych religii. Na jednym z nagrań w serwisie YouTube można zobaczyć, jak założyły stroje wyznawczyń hinduizmu.

Informacje o prawdziwym pochodzeniu materiału można znaleźć także m.in. na anglojęzycznym forum Reddit, gdzie udostępniono film. Jeden z internautów zapytał tam, czy "to jakieś zabawne show z wykorzystaniem ukrytej kamery"? "Tak, to 3 Non-blondes, show BBC sprzed kilku lat" - odpowiedział inny.

Połowiczna prawda

Mimo że wideo powstało w celach satyrycznych i miało na celu nagranie zabawnych reakcji ludzi, to jednak spośród dwóch aktorek przebranych w nikaby tylko jedna stosuje do jedzenia technikę, której nie spotyka się wśród muzułmanek.

Druga kobieta siedząca z lewej strony przy jedzeniu podnosi lekko dolną, luźną część nakrycia głowy i w ten sposób odsłania usta. To prawdziwy, najczęściej spotykany wśród ubierających nikaby sposób jedzenia w miejscach publicznych.

Dokładne wykorzystywanie tej techniki tłumaczy na swoim popularnym kanale kobieta używająca nicku "Niqabi Nextdoor" (co można tłumaczyć z angielskiego jako "Sąsiadka w nikabie"). Mieszkająca w Finlandii dziewczyna w swoich filmach opowiada o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, w których noszenie muzułmańskich ubrań może przeszkadzać.

W materiale "Czy ona kiedykolwiek może jeść? Jak jeść w nikabie" kobieta pokazuje, jak naprawdę wygląda spożywanie posiłków w takim nakryciu głowy. Zaznacza, że takie sytuacje mają miejsce tylko w miejscach publicznych, jako że w domu, kiedy przebywa w nim tylko mąż, nie musi zakrywać swojej twarzy.

Nikab, burka i hidżab

Sam polskojęzyczny tytuł filmu na YouTube oraz duża część artykułów odnosząca się do niego wskazuje, że ich autorzy mylą dwa elementy ubioru muzułmanek - nikab i burkę.

Brytyjskie autorki założyły nikaby, czyli czarne zasłony zakrywające wyłącznie twarz, pozostawiające prześwit na oczy. Burki to jeszcze bardziej radykalne podejście do kwestii ubioru muzułmanek, ponieważ są pełnymi strojami zakrywającymi dokładnie całe ciało, nawet oczy. Widzenie jest umożliwione wyłącznie poprzez siateczkę umiejscowioną tam, gdzie w nikabie znajduje się miejsce na oczy.

Nakrycia głowy noszone przez muzułmańskie kobietyMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz PAP/EPA

Jeszcze innym mylonym z nikabem i burką elementem ubioru muzułmańskiej kobiety jest hidżab. Podobnie jak nikab jest to chusta zakładana na głowę, ale zakrywająca tylko włosy, uszy i szyję, a ukazująca prawie całą twarz kobiety.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; Zdjęcie tytułowe: Patrick Denker/flikr.com; Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Patrick Denker/flikr.com; Facebook

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24