Morawiecki: certyfikaty covidowe nie podnoszą poziomu szczepień. A co pokazują dane z innych krajów?

Morawiecki: certyfikaty covidowe nie gwarantują podniesienia poziomu szczepień. A co wynika z doświadczeń innych krajów?Massimo Todaro / Shutterstock

Wprowadzenie obowiązkowych certyfikatów covidowych nie powoduje, że więcej obywateli zgłasza się na szczepienie przeciwko COVID-19 - uważa premier Mateusz Morawiecki. Przykłady innych krajów pokazują jednak, że obowiązek posiadania paszportu covidowego w określonych miejscach wpływa na statystyki szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Samo zastosowanie takich mechanizmów jak certyfikaty covidowe nie jest niestety gwarancją podniesienia poziomu szczepień" - stwierdził 30 listopada premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w czasie wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Podobny przekaz słychać od innych przedstawicieli rządu. Czy wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu o zaszczepieniu na COVID-19 nie przyczynia się jednak do tego, że obywatele liczniej ustawiają się w kolejce po szczepionki? By to sprawdzić, przeanalizowaliśmy statystki szczepień w ośmiu państwach Europy, w których wprowadzono obowiązkowy unijny certyfikat covid (zwany też paszportem covidowym czy green passem) w miejscach publicznych lub na wydarzeniach.

Wśród tych państw jest czterech sąsiadów Polski: Litwa, Niemcy, Czechy i Słowacja; ponadto są: Włochy, Francja, Austria i Bułgaria. Państwa te wprowadziły wymóg certyfikatów w różnym momencie (od lipca do października), zdecydowały o różnych miejscach i sytuacjach, w których obowiązuje. Jak wynika z analizy danych o szczepieniach, od wprowadzenia obowiązkowego certyfikatu covidowego w różnym stopniu, ale jednak następował w tych państwach wzrost liczby podawanych szczepionek - czyli zainteresowanie obywateli szczepieniami się zwiększało.

Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepień
Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepieńtvn24

Pod względem odsetka mieszkańców zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 Polska w porównaniu z tymi krajami jest na jednym z ostatnich miejsc - ma 55 proc. (stan na 30 listopada, dane Our World in Data). Gorszy wynik ma tylko Słowacja - 48 proc. proc. Największy odsetek zaszczepionych obywateli mają Włosi - 78 proc., potem Francja - 77 proc. i Niemcy - 71 proc. 70 proc. zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest też w Austrii i na Litwie, w Czechach - 62 proc. Na portalu Our World in Data brak aktualnych danych o odsetku zaszczepionych Bułgarów - ostatnie, z 17 sierpnia, pokazują, że wtedy wynosił 15,8 proc.

Odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 (stan na 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Włochy

Od 6 sierpnia we Włoszech wstęp na stadiony, do muzeów, teatrów, kin, na baseny, siłownie i do restauracji jest możliwy tylko za okazaniem certyfikatu covidowego (potwierdzającego szczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny test na COVID-19 z ostatnich 48 godzin). Od 1 września jest on też wymagany od pasażerów pociągów i samolotów, w szkołach i na uczelniach. Natomiast od 15 października - od wszystkich pracowników firm.

Od 6 grudnia do 15 stycznia 2022 roku na terenie całych Włoch obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia związane z paszportem covidowym: certyfikat potwierdzający zaszczepienie lub ozdrowienie (certyfikaty wydane na podstawie testów nie będą akceptowane) zacznie być wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych, na pokazy o charakterze artystycznym, kulturalnym i rozrywkowym oraz od uczestników (w charakterze widza) wydarzeń i zawodów sportowych, zabaw, przyjęć, uroczystości i wydarzeń o charakterze publicznym. Obowiązkiem okazania paszportu covidowego zostaną objęci pasażerowie transportu publicznego (również lokalnego), goście hoteli i innych obiektów noclegowych - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W dniu wprowadzenia pierwszych wymogów przedstawiania certyfikatu (czyli 6 sierpnia) odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką we Włoszech wynosił 65,48 proc. Natomiast 30 listopada było to już 78,23 proc. To wzrost o 12,75 punktów procentowych.

Jak zmieniało się zainteresowanie szczepieniami mieszkańców Włoch, pokazuje tygodniowa średnia liczba podanych dawek (są wśród nich pierwsze, drugie i trzecie). Na początku sierpnia wynosiła nieco ponad 490 tys. i spadała - 20 sierpnia było to 200 tys. Potem zaczęła rosnąć - 3 września wynosiła już 281,7 tys., potem znowu malała (30 września - poniżej 200 tys.) i ten stan utrzymywał się aż do listopada.

Włochy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 sierpnia do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Od listopada znowu rośnie we Włoszech liczba wykonywanych szczepień - 1 listopada tygodniowa średnia liczba podanych dawek wynosiła 139 tys., 15 listopada - już 185,6 tys. Druga połowa miesiąca to jeszcze dynamiczniejszy wzrost zainteresowania szczepionkami: 21 listopada średnia przekroczyła 200 tys. i ciągle rosła. 30 listopada było to już 306,4 tys. Ten wzrost można zapewne tłumaczyć m.in. zapowiedzianymi od grudnia szerszymi wymogami dotyczącymi certyfikatu covidowego.

Francja

We Francji od 21 lipca wszystkie osoby powyżej 12. roku życia muszą okazać certyfikat covidowy, by wejść do miejsc, w których może przebywać ponad 50 osób (m.in. muzea, teatry, kina, ośrodki sportowe i rekreacyjne). Od 9 sierpnia obowiązek ten rozszerzono na bary, restauracje i kawiarnie oraz na międzymiastowe podróże środkami transportu publicznego.

I tak: 21 lipca odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 we Francji wynosił 57,68 proc. Natomiast 30 listopada było to 76,89 proc. - czyli wzrósł o 19,21 punktu procentowego.

Okazuje się, że właśnie 21 lipca - pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń - średnia tygodniowa liczba podanych dawek była najwyższą od początku lipca: 695,8 tys. Jednak od tego dnia aż do początku listopada zainteresowanie Francuzów szczepieniami spadało. Od 9 września średnio podawano mniej niż 300 tys. dawek, od 22 września poniżej 200 tys.

Francja: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 lipca do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Sytuacja zmieniła się od początku listopada; 18 listopada średnia tygodniowa liczba podanych dawek wyniosła 205 tys., a 30 listopada - 309,5 tys. Prezydent Emanuel Marcon w przemówieniu do narodu 9 listopada zapowiedział bowiem, że Francja będzie kontynuować wykorzystanie certyfikatu covidowego, by zachęcić obywateli do przyjęcie trzeciej dawki szczepionki. Od połowy grudnia, szczepienie przypominające będzie konieczne, by osoby powyżej 65. roku życia mogły przedłużyć ważność certyfikatu - poinformował Marcon.

Od 27 listopada trzecia dawka szczepionki na COVID-19 jest dostępna dla każdego dorosłego we Francji. Od 15 stycznia szczepienie przypominające stanie się wymogiem posiadania ważnego paszportu szczepień (za: Politico.com).

Litwa

Od 16 września na Litwie paszport covidowy trzeba okazać przy wejściu do wszystkich restauracji, kawiarni, placówek kultury, sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych oraz na wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. 22 października zaostrzono te zasady - certyfikat stał się obowiązkowy w większości sklepów, w tym mniejszych supermarketów. Sklepy, apteki i targowiska na Litwie muszą zapewnić minimalną powierzchnię 30 metrów kwadratowych na jednego klienta; w razie niespełnienia tego warunku muszą kontrolować certyfikaty covidowe - informowała Polska Agencja Prasowa.

Odsetek mieszkańców Litwy zaszczepionych co najmniej jedną dawką w dniu wprowadzenia pierwszych wymogów związanych z certyfikatem covidowym wynosił 63,75 proc. 30 listopada - 69,52 proc., czyli o 5,77‬ punktu procentowego więcej.

Od września jednak średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki spadała. 1 września wynosiła 10,4 tys., 16 września - niecałe 8 tys., 30 września - niecałe 6 tys. Natomiast nieznaczny wzrost nastąpił w drugiej połowie października (z 5084 dawek 19 października do 6383) - czyli po zaostrzeniu zasad stosowania paszportu covidowego.

Litwa: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 września do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org/

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Za to w listopadzie zainteresowanie szczepieniami na Litwie wzrosło. 9 listopada średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki wyniosła tam już 8543, 22 listopada - 11 989, 30 listopada - 12 560.

Bułgaria

W Bułgarii od 21 października certyfikat covidowy uprawnia do wstępu do miejsc wewnątrz budynków, w tym restauracji, kin, siłowni i centrów handlowych. Tuż przed wprowadzeniem tego wymogu nagle wzrosła liczba podawanych dawek szczepionki w tym kraju. 19 października średnia tygodniowa liczba podanych dawek wynosiła 6034 dawek, trzy dni później - 12,3 tys., 27 października - 20,5 tys. Od początku listopada utrzymuje się w przedziale od 14 tys. do ponad 16 tys.

Bułgaria: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Niemcy

Od 24 sierpnia w Niemczech wymagany jest certyfikat covidowy w sklepach, restauracjach, instytucjach kultury i na imprezach masowych (to ogłoszono dwa tygodnie wcześniej, 10 sierpnia). 24 listopada ten dokument stał się niezbędny, by wejść do miejsca pracy i skorzystać z transportu publicznego.

24 sierpnia odsetek zaszczepionych mieszkańców Niemiec wynosił 64,06 proc. Trzy miesiące później (24 listopada) - już 70,2 proc. Dane z 30 listopada mówią o 70,8 proc.

Nie widać jednak, by zaraz pod koniec sierpnia wzrosło zainteresowanie szczepieniami. 1 sierpnia średnia tygodniowa liczba podanych dawek wynosiła 426,2 tys., a 6 września spadła do 196,2 tys., zaś 7 października wynosiła tylko 123,8 tys. Sytuacja zmieniła się jesienią: średnia zaczęła rosnąć na początku listopada - 1 listopada wyniosła 147,9 tys., 22 listopada - 402,2 tys., 30 listopada - 660 tys. 18 listopada niemiecki komitet doradczy ds. szczepień zalecił szczepienia trzecią dawką (tzw. szczepienia przypominające) dla wszystkich dorosłych.

Niemcy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 sierpnia do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Słowacja

Słowacja późno wprowadziła obowiązek okazywania certyfikatu covidowego. Od 25 listopada jest on wymagany w restauracjach, na imprezach masowych, właściciele obiektów lub organizatorzy wydarzeń muszą żądać okazania certyfikatu. Obowiązkowe stały się kontrole certyfikatów w miejscach pracy.

Te zasady ogłoszono 10 listopada. Dopiero więc kolejne tygodnie pokażą, jak bardzo te obostrzenia wpłyną na odsetek zaszczepionych mieszkańców Słowacji. Na razie widać, że drgnął: 24 listopada wynosił 47,88 proc., 30 listopada - 48,4 proc.

W październiku średnia tygodniowa liczba podanych dawek zmalała - z 3939 (3 października) do 3237 (31 października). Ale w pierwszej połowie listopada już rosła: 16 listopada wyniosła 6005, a 24 listopada - 8497. Potem znowu malała - 30 listopada wyniosła 5160, co jednak wciąż oznacza więcej niż w październiku.

Słowacja: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Czechy

Czechy obowiązkowe certyfikaty wprowadziły 1 listopada: dotyczy to imprez masowych, korzystania z różnych usług, tj. hoteli, kin, teatrów, restauracji, barów. Nowe zasady zapowiedziano 20 października.

Odsetek zaszczepionych 1 listopada wyniósł 58,3 proc., natomiast 30 listopada było to 62,04 proc. - czyli wzrósł o 3,74 punktu procentowego. Średnia tygodniowa liczba podanych dawek utrzymywała się poniżej 10 tys. do połowy października, potem rosła. 27 października wyniosła już 27 tys., 9 listopada - 39,2 tys. Natomiast 30 listopada - 50,7 tys.

Czechy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Austria

Od 1 lipca certyfikat covidowy jest w Austrii warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Należy go też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu. 20 października ogłoszono, że od 1 listopada będzie wymagany w miejscu pracy.

Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką mieszkańców Austrii 1 lipca wynosił 53,56 proc. - 30 listopada już 70,19 proc. Wzrósł więc aż o 16,63 punktu procentowego.

W czerwcu, przed wprowadzeniem zasad związanych z certyfikatem, średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki utrzymywała się powyżej 80 tys., w lipcu spadała - i tak było do początku września (3 września: 12,2 tys.). Sytuacja znacząco zmieniła się na początku listopada - średnia rosła od 18,5 tys. (1 listopada) do 81 tys. (17 listopada), a na koniec miesiąca wynosiła już 108,2 tys. (30 listopada).

Austria: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 czerwca do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Autor: Gabriela Sieczkowska, Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Massimo Todaro/Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Massimo Todaro / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24