Morawiecki: certyfikaty covidowe nie podnoszą poziomu szczepień. A co pokazują dane z innych krajów?

Morawiecki: certyfikaty covidowe nie gwarantują podniesienia poziomu szczepień. A co wynika z doświadczeń innych krajów?Massimo Todaro / Shutterstock

Wprowadzenie obowiązkowych certyfikatów covidowych nie powoduje, że więcej obywateli zgłasza się na szczepienie przeciwko COVID-19 - uważa premier Mateusz Morawiecki. Przykłady innych krajów pokazują jednak, że obowiązek posiadania paszportu covidowego w określonych miejscach wpływa na statystyki szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Samo zastosowanie takich mechanizmów jak certyfikaty covidowe nie jest niestety gwarancją podniesienia poziomu szczepień" - stwierdził 30 listopada premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w czasie wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Podobny przekaz słychać od innych przedstawicieli rządu. Czy wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu o zaszczepieniu na COVID-19 nie przyczynia się jednak do tego, że obywatele liczniej ustawiają się w kolejce po szczepionki? By to sprawdzić, przeanalizowaliśmy statystki szczepień w ośmiu państwach Europy, w których wprowadzono obowiązkowy unijny certyfikat covid (zwany też paszportem covidowym czy green passem) w miejscach publicznych lub na wydarzeniach.

Wśród tych państw jest czterech sąsiadów Polski: Litwa, Niemcy, Czechy i Słowacja; ponadto są: Włochy, Francja, Austria i Bułgaria. Państwa te wprowadziły wymóg certyfikatów w różnym momencie (od lipca do października), zdecydowały o różnych miejscach i sytuacjach, w których obowiązuje. Jak wynika z analizy danych o szczepieniach, od wprowadzenia obowiązkowego certyfikatu covidowego w różnym stopniu, ale jednak następował w tych państwach wzrost liczby podawanych szczepionek - czyli zainteresowanie obywateli szczepieniami się zwiększało.

Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepień
Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepieńtvn24

Pod względem odsetka mieszkańców zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 Polska w porównaniu z tymi krajami jest na jednym z ostatnich miejsc - ma 55 proc. (stan na 30 listopada, dane Our World in Data). Gorszy wynik ma tylko Słowacja - 48 proc. proc. Największy odsetek zaszczepionych obywateli mają Włosi - 78 proc., potem Francja - 77 proc. i Niemcy - 71 proc. 70 proc. zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest też w Austrii i na Litwie, w Czechach - 62 proc. Na portalu Our World in Data brak aktualnych danych o odsetku zaszczepionych Bułgarów - ostatnie, z 17 sierpnia, pokazują, że wtedy wynosił 15,8 proc.

Odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 (stan na 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Włochy

Od 6 sierpnia we Włoszech wstęp na stadiony, do muzeów, teatrów, kin, na baseny, siłownie i do restauracji jest możliwy tylko za okazaniem certyfikatu covidowego (potwierdzającego szczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny test na COVID-19 z ostatnich 48 godzin). Od 1 września jest on też wymagany od pasażerów pociągów i samolotów, w szkołach i na uczelniach. Natomiast od 15 października - od wszystkich pracowników firm.

Od 6 grudnia do 15 stycznia 2022 roku na terenie całych Włoch obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia związane z paszportem covidowym: certyfikat potwierdzający zaszczepienie lub ozdrowienie (certyfikaty wydane na podstawie testów nie będą akceptowane) zacznie być wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych, na pokazy o charakterze artystycznym, kulturalnym i rozrywkowym oraz od uczestników (w charakterze widza) wydarzeń i zawodów sportowych, zabaw, przyjęć, uroczystości i wydarzeń o charakterze publicznym. Obowiązkiem okazania paszportu covidowego zostaną objęci pasażerowie transportu publicznego (również lokalnego), goście hoteli i innych obiektów noclegowych - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W dniu wprowadzenia pierwszych wymogów przedstawiania certyfikatu (czyli 6 sierpnia) odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką we Włoszech wynosił 65,48 proc. Natomiast 30 listopada było to już 78,23 proc. To wzrost o 12,75 punktów procentowych.

Jak zmieniało się zainteresowanie szczepieniami mieszkańców Włoch, pokazuje tygodniowa średnia liczba podanych dawek (są wśród nich pierwsze, drugie i trzecie). Na początku sierpnia wynosiła nieco ponad 490 tys. i spadała - 20 sierpnia było to 200 tys. Potem zaczęła rosnąć - 3 września wynosiła już 281,7 tys., potem znowu malała (30 września - poniżej 200 tys.) i ten stan utrzymywał się aż do listopada.

Włochy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 sierpnia do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Od listopada znowu rośnie we Włoszech liczba wykonywanych szczepień - 1 listopada tygodniowa średnia liczba podanych dawek wynosiła 139 tys., 15 listopada - już 185,6 tys. Druga połowa miesiąca to jeszcze dynamiczniejszy wzrost zainteresowania szczepionkami: 21 listopada średnia przekroczyła 200 tys. i ciągle rosła. 30 listopada było to już 306,4 tys. Ten wzrost można zapewne tłumaczyć m.in. zapowiedzianymi od grudnia szerszymi wymogami dotyczącymi certyfikatu covidowego.

Francja

We Francji od 21 lipca wszystkie osoby powyżej 12. roku życia muszą okazać certyfikat covidowy, by wejść do miejsc, w których może przebywać ponad 50 osób (m.in. muzea, teatry, kina, ośrodki sportowe i rekreacyjne). Od 9 sierpnia obowiązek ten rozszerzono na bary, restauracje i kawiarnie oraz na międzymiastowe podróże środkami transportu publicznego.

I tak: 21 lipca odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 we Francji wynosił 57,68 proc. Natomiast 30 listopada było to 76,89 proc. - czyli wzrósł o 19,21 punktu procentowego.

Okazuje się, że właśnie 21 lipca - pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń - średnia tygodniowa liczba podanych dawek była najwyższą od początku lipca: 695,8 tys. Jednak od tego dnia aż do początku listopada zainteresowanie Francuzów szczepieniami spadało. Od 9 września średnio podawano mniej niż 300 tys. dawek, od 22 września poniżej 200 tys.

Francja: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 lipca do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Sytuacja zmieniła się od początku listopada; 18 listopada średnia tygodniowa liczba podanych dawek wyniosła 205 tys., a 30 listopada - 309,5 tys. Prezydent Emanuel Marcon w przemówieniu do narodu 9 listopada zapowiedział bowiem, że Francja będzie kontynuować wykorzystanie certyfikatu covidowego, by zachęcić obywateli do przyjęcie trzeciej dawki szczepionki. Od połowy grudnia, szczepienie przypominające będzie konieczne, by osoby powyżej 65. roku życia mogły przedłużyć ważność certyfikatu - poinformował Marcon.

Od 27 listopada trzecia dawka szczepionki na COVID-19 jest dostępna dla każdego dorosłego we Francji. Od 15 stycznia szczepienie przypominające stanie się wymogiem posiadania ważnego paszportu szczepień (za: Politico.com).

Litwa

Od 16 września na Litwie paszport covidowy trzeba okazać przy wejściu do wszystkich restauracji, kawiarni, placówek kultury, sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych oraz na wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. 22 października zaostrzono te zasady - certyfikat stał się obowiązkowy w większości sklepów, w tym mniejszych supermarketów. Sklepy, apteki i targowiska na Litwie muszą zapewnić minimalną powierzchnię 30 metrów kwadratowych na jednego klienta; w razie niespełnienia tego warunku muszą kontrolować certyfikaty covidowe - informowała Polska Agencja Prasowa.

Odsetek mieszkańców Litwy zaszczepionych co najmniej jedną dawką w dniu wprowadzenia pierwszych wymogów związanych z certyfikatem covidowym wynosił 63,75 proc. 30 listopada - 69,52 proc., czyli o 5,77‬ punktu procentowego więcej.

Od września jednak średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki spadała. 1 września wynosiła 10,4 tys., 16 września - niecałe 8 tys., 30 września - niecałe 6 tys. Natomiast nieznaczny wzrost nastąpił w drugiej połowie października (z 5084 dawek 19 października do 6383) - czyli po zaostrzeniu zasad stosowania paszportu covidowego.

Litwa: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 września do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org/

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Za to w listopadzie zainteresowanie szczepieniami na Litwie wzrosło. 9 listopada średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki wyniosła tam już 8543, 22 listopada - 11 989, 30 listopada - 12 560.

Bułgaria

W Bułgarii od 21 października certyfikat covidowy uprawnia do wstępu do miejsc wewnątrz budynków, w tym restauracji, kin, siłowni i centrów handlowych. Tuż przed wprowadzeniem tego wymogu nagle wzrosła liczba podawanych dawek szczepionki w tym kraju. 19 października średnia tygodniowa liczba podanych dawek wynosiła 6034 dawek, trzy dni później - 12,3 tys., 27 października - 20,5 tys. Od początku listopada utrzymuje się w przedziale od 14 tys. do ponad 16 tys.

Bułgaria: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Niemcy

Od 24 sierpnia w Niemczech wymagany jest certyfikat covidowy w sklepach, restauracjach, instytucjach kultury i na imprezach masowych (to ogłoszono dwa tygodnie wcześniej, 10 sierpnia). 24 listopada ten dokument stał się niezbędny, by wejść do miejsca pracy i skorzystać z transportu publicznego.

24 sierpnia odsetek zaszczepionych mieszkańców Niemiec wynosił 64,06 proc. Trzy miesiące później (24 listopada) - już 70,2 proc. Dane z 30 listopada mówią o 70,8 proc.

Nie widać jednak, by zaraz pod koniec sierpnia wzrosło zainteresowanie szczepieniami. 1 sierpnia średnia tygodniowa liczba podanych dawek wynosiła 426,2 tys., a 6 września spadła do 196,2 tys., zaś 7 października wynosiła tylko 123,8 tys. Sytuacja zmieniła się jesienią: średnia zaczęła rosnąć na początku listopada - 1 listopada wyniosła 147,9 tys., 22 listopada - 402,2 tys., 30 listopada - 660 tys. 18 listopada niemiecki komitet doradczy ds. szczepień zalecił szczepienia trzecią dawką (tzw. szczepienia przypominające) dla wszystkich dorosłych.

Niemcy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 sierpnia do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Słowacja

Słowacja późno wprowadziła obowiązek okazywania certyfikatu covidowego. Od 25 listopada jest on wymagany w restauracjach, na imprezach masowych, właściciele obiektów lub organizatorzy wydarzeń muszą żądać okazania certyfikatu. Obowiązkowe stały się kontrole certyfikatów w miejscach pracy.

Te zasady ogłoszono 10 listopada. Dopiero więc kolejne tygodnie pokażą, jak bardzo te obostrzenia wpłyną na odsetek zaszczepionych mieszkańców Słowacji. Na razie widać, że drgnął: 24 listopada wynosił 47,88 proc., 30 listopada - 48,4 proc.

W październiku średnia tygodniowa liczba podanych dawek zmalała - z 3939 (3 października) do 3237 (31 października). Ale w pierwszej połowie listopada już rosła: 16 listopada wyniosła 6005, a 24 listopada - 8497. Potem znowu malała - 30 listopada wyniosła 5160, co jednak wciąż oznacza więcej niż w październiku.

Słowacja: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Czechy

Czechy obowiązkowe certyfikaty wprowadziły 1 listopada: dotyczy to imprez masowych, korzystania z różnych usług, tj. hoteli, kin, teatrów, restauracji, barów. Nowe zasady zapowiedziano 20 października.

Odsetek zaszczepionych 1 listopada wyniósł 58,3 proc., natomiast 30 listopada było to 62,04 proc. - czyli wzrósł o 3,74 punktu procentowego. Średnia tygodniowa liczba podanych dawek utrzymywała się poniżej 10 tys. do połowy października, potem rosła. 27 października wyniosła już 27 tys., 9 listopada - 39,2 tys. Natomiast 30 listopada - 50,7 tys.

Czechy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Austria

Od 1 lipca certyfikat covidowy jest w Austrii warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Należy go też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu. 20 października ogłoszono, że od 1 listopada będzie wymagany w miejscu pracy.

Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką mieszkańców Austrii 1 lipca wynosił 53,56 proc. - 30 listopada już 70,19 proc. Wzrósł więc aż o 16,63 punktu procentowego.

W czerwcu, przed wprowadzeniem zasad związanych z certyfikatem, średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki utrzymywała się powyżej 80 tys., w lipcu spadała - i tak było do początku września (3 września: 12,2 tys.). Sytuacja znacząco zmieniła się na początku listopada - średnia rosła od 18,5 tys. (1 listopada) do 81 tys. (17 listopada), a na koniec miesiąca wynosiła już 108,2 tys. (30 listopada).

Austria: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 czerwca do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Autor: Gabriela Sieczkowska, Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Massimo Todaro/Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Massimo Todaro / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24