Morawiecki: certyfikaty covidowe nie podnoszą poziomu szczepień. A co pokazują dane z innych krajów?

Morawiecki: certyfikaty covidowe nie gwarantują podniesienia poziomu szczepień. A co wynika z doświadczeń innych krajów?Massimo Todaro / Shutterstock

Wprowadzenie obowiązkowych certyfikatów covidowych nie powoduje, że więcej obywateli zgłasza się na szczepienie przeciwko COVID-19 - uważa premier Mateusz Morawiecki. Przykłady innych krajów pokazują jednak, że obowiązek posiadania paszportu covidowego w określonych miejscach wpływa na statystyki szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Samo zastosowanie takich mechanizmów jak certyfikaty covidowe nie jest niestety gwarancją podniesienia poziomu szczepień" - stwierdził 30 listopada premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w czasie wizyty w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach. Podobny przekaz słychać od innych przedstawicieli rządu. Czy wprowadzenie obowiązkowego certyfikatu o zaszczepieniu na COVID-19 nie przyczynia się jednak do tego, że obywatele liczniej ustawiają się w kolejce po szczepionki? By to sprawdzić, przeanalizowaliśmy statystki szczepień w ośmiu państwach Europy, w których wprowadzono obowiązkowy unijny certyfikat covid (zwany też paszportem covidowym czy green passem) w miejscach publicznych lub na wydarzeniach.

Wśród tych państw jest czterech sąsiadów Polski: Litwa, Niemcy, Czechy i Słowacja; ponadto są: Włochy, Francja, Austria i Bułgaria. Państwa te wprowadziły wymóg certyfikatów w różnym momencie (od lipca do października), zdecydowały o różnych miejscach i sytuacjach, w których obowiązuje. Jak wynika z analizy danych o szczepieniach, od wprowadzenia obowiązkowego certyfikatu covidowego w różnym stopniu, ale jednak następował w tych państwach wzrost liczby podawanych szczepionek - czyli zainteresowanie obywateli szczepieniami się zwiększało.

Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepień
Profesor Piekarska o rekomendacjach Rady Medycznej ws. obowiązku szczepieńtvn24

Pod względem odsetka mieszkańców zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19 Polska w porównaniu z tymi krajami jest na jednym z ostatnich miejsc - ma 55 proc. (stan na 30 listopada, dane Our World in Data). Gorszy wynik ma tylko Słowacja - 48 proc. proc. Największy odsetek zaszczepionych obywateli mają Włosi - 78 proc., potem Francja - 77 proc. i Niemcy - 71 proc. 70 proc. zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest też w Austrii i na Litwie, w Czechach - 62 proc. Na portalu Our World in Data brak aktualnych danych o odsetku zaszczepionych Bułgarów - ostatnie, z 17 sierpnia, pokazują, że wtedy wynosił 15,8 proc.

Odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 (stan na 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Włochy

Od 6 sierpnia we Włoszech wstęp na stadiony, do muzeów, teatrów, kin, na baseny, siłownie i do restauracji jest możliwy tylko za okazaniem certyfikatu covidowego (potwierdzającego szczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny test na COVID-19 z ostatnich 48 godzin). Od 1 września jest on też wymagany od pasażerów pociągów i samolotów, w szkołach i na uczelniach. Natomiast od 15 października - od wszystkich pracowników firm.

Od 6 grudnia do 15 stycznia 2022 roku na terenie całych Włoch obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia związane z paszportem covidowym: certyfikat potwierdzający zaszczepienie lub ozdrowienie (certyfikaty wydane na podstawie testów nie będą akceptowane) zacznie być wymagany przy wejściu do lokali gastronomicznych, na pokazy o charakterze artystycznym, kulturalnym i rozrywkowym oraz od uczestników (w charakterze widza) wydarzeń i zawodów sportowych, zabaw, przyjęć, uroczystości i wydarzeń o charakterze publicznym. Obowiązkiem okazania paszportu covidowego zostaną objęci pasażerowie transportu publicznego (również lokalnego), goście hoteli i innych obiektów noclegowych - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W dniu wprowadzenia pierwszych wymogów przedstawiania certyfikatu (czyli 6 sierpnia) odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką we Włoszech wynosił 65,48 proc. Natomiast 30 listopada było to już 78,23 proc. To wzrost o 12,75 punktów procentowych.

Jak zmieniało się zainteresowanie szczepieniami mieszkańców Włoch, pokazuje tygodniowa średnia liczba podanych dawek (są wśród nich pierwsze, drugie i trzecie). Na początku sierpnia wynosiła nieco ponad 490 tys. i spadała - 20 sierpnia było to 200 tys. Potem zaczęła rosnąć - 3 września wynosiła już 281,7 tys., potem znowu malała (30 września - poniżej 200 tys.) i ten stan utrzymywał się aż do listopada.

Włochy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 sierpnia do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Od listopada znowu rośnie we Włoszech liczba wykonywanych szczepień - 1 listopada tygodniowa średnia liczba podanych dawek wynosiła 139 tys., 15 listopada - już 185,6 tys. Druga połowa miesiąca to jeszcze dynamiczniejszy wzrost zainteresowania szczepionkami: 21 listopada średnia przekroczyła 200 tys. i ciągle rosła. 30 listopada było to już 306,4 tys. Ten wzrost można zapewne tłumaczyć m.in. zapowiedzianymi od grudnia szerszymi wymogami dotyczącymi certyfikatu covidowego.

Francja

We Francji od 21 lipca wszystkie osoby powyżej 12. roku życia muszą okazać certyfikat covidowy, by wejść do miejsc, w których może przebywać ponad 50 osób (m.in. muzea, teatry, kina, ośrodki sportowe i rekreacyjne). Od 9 sierpnia obowiązek ten rozszerzono na bary, restauracje i kawiarnie oraz na międzymiastowe podróże środkami transportu publicznego.

I tak: 21 lipca odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 we Francji wynosił 57,68 proc. Natomiast 30 listopada było to 76,89 proc. - czyli wzrósł o 19,21 punktu procentowego.

Okazuje się, że właśnie 21 lipca - pierwszego dnia obowiązywania nowych obostrzeń - średnia tygodniowa liczba podanych dawek była najwyższą od początku lipca: 695,8 tys. Jednak od tego dnia aż do początku listopada zainteresowanie Francuzów szczepieniami spadało. Od 9 września średnio podawano mniej niż 300 tys. dawek, od 22 września poniżej 200 tys.

Francja: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 lipca do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Sytuacja zmieniła się od początku listopada; 18 listopada średnia tygodniowa liczba podanych dawek wyniosła 205 tys., a 30 listopada - 309,5 tys. Prezydent Emanuel Marcon w przemówieniu do narodu 9 listopada zapowiedział bowiem, że Francja będzie kontynuować wykorzystanie certyfikatu covidowego, by zachęcić obywateli do przyjęcie trzeciej dawki szczepionki. Od połowy grudnia, szczepienie przypominające będzie konieczne, by osoby powyżej 65. roku życia mogły przedłużyć ważność certyfikatu - poinformował Marcon.

Od 27 listopada trzecia dawka szczepionki na COVID-19 jest dostępna dla każdego dorosłego we Francji. Od 15 stycznia szczepienie przypominające stanie się wymogiem posiadania ważnego paszportu szczepień (za: Politico.com).

Litwa

Od 16 września na Litwie paszport covidowy trzeba okazać przy wejściu do wszystkich restauracji, kawiarni, placówek kultury, sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych oraz na wydarzenia organizowane w pomieszczeniach zamkniętych. 22 października zaostrzono te zasady - certyfikat stał się obowiązkowy w większości sklepów, w tym mniejszych supermarketów. Sklepy, apteki i targowiska na Litwie muszą zapewnić minimalną powierzchnię 30 metrów kwadratowych na jednego klienta; w razie niespełnienia tego warunku muszą kontrolować certyfikaty covidowe - informowała Polska Agencja Prasowa.

Odsetek mieszkańców Litwy zaszczepionych co najmniej jedną dawką w dniu wprowadzenia pierwszych wymogów związanych z certyfikatem covidowym wynosił 63,75 proc. 30 listopada - 69,52 proc., czyli o 5,77‬ punktu procentowego więcej.

Od września jednak średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki spadała. 1 września wynosiła 10,4 tys., 16 września - niecałe 8 tys., 30 września - niecałe 6 tys. Natomiast nieznaczny wzrost nastąpił w drugiej połowie października (z 5084 dawek 19 października do 6383) - czyli po zaostrzeniu zasad stosowania paszportu covidowego.

Litwa: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 września do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org/

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Za to w listopadzie zainteresowanie szczepieniami na Litwie wzrosło. 9 listopada średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki wyniosła tam już 8543, 22 listopada - 11 989, 30 listopada - 12 560.

Bułgaria

W Bułgarii od 21 października certyfikat covidowy uprawnia do wstępu do miejsc wewnątrz budynków, w tym restauracji, kin, siłowni i centrów handlowych. Tuż przed wprowadzeniem tego wymogu nagle wzrosła liczba podawanych dawek szczepionki w tym kraju. 19 października średnia tygodniowa liczba podanych dawek wynosiła 6034 dawek, trzy dni później - 12,3 tys., 27 października - 20,5 tys. Od początku listopada utrzymuje się w przedziale od 14 tys. do ponad 16 tys.

Bułgaria: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Niemcy

Od 24 sierpnia w Niemczech wymagany jest certyfikat covidowy w sklepach, restauracjach, instytucjach kultury i na imprezach masowych (to ogłoszono dwa tygodnie wcześniej, 10 sierpnia). 24 listopada ten dokument stał się niezbędny, by wejść do miejsca pracy i skorzystać z transportu publicznego.

24 sierpnia odsetek zaszczepionych mieszkańców Niemiec wynosił 64,06 proc. Trzy miesiące później (24 listopada) - już 70,2 proc. Dane z 30 listopada mówią o 70,8 proc.

Nie widać jednak, by zaraz pod koniec sierpnia wzrosło zainteresowanie szczepieniami. 1 sierpnia średnia tygodniowa liczba podanych dawek wynosiła 426,2 tys., a 6 września spadła do 196,2 tys., zaś 7 października wynosiła tylko 123,8 tys. Sytuacja zmieniła się jesienią: średnia zaczęła rosnąć na początku listopada - 1 listopada wyniosła 147,9 tys., 22 listopada - 402,2 tys., 30 listopada - 660 tys. 18 listopada niemiecki komitet doradczy ds. szczepień zalecił szczepienia trzecią dawką (tzw. szczepienia przypominające) dla wszystkich dorosłych.

Niemcy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 sierpnia do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Słowacja

Słowacja późno wprowadziła obowiązek okazywania certyfikatu covidowego. Od 25 listopada jest on wymagany w restauracjach, na imprezach masowych, właściciele obiektów lub organizatorzy wydarzeń muszą żądać okazania certyfikatu. Obowiązkowe stały się kontrole certyfikatów w miejscach pracy.

Te zasady ogłoszono 10 listopada. Dopiero więc kolejne tygodnie pokażą, jak bardzo te obostrzenia wpłyną na odsetek zaszczepionych mieszkańców Słowacji. Na razie widać, że drgnął: 24 listopada wynosił 47,88 proc., 30 listopada - 48,4 proc.

W październiku średnia tygodniowa liczba podanych dawek zmalała - z 3939 (3 października) do 3237 (31 października). Ale w pierwszej połowie listopada już rosła: 16 listopada wyniosła 6005, a 24 listopada - 8497. Potem znowu malała - 30 listopada wyniosła 5160, co jednak wciąż oznacza więcej niż w październiku.

Słowacja: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Czechy

Czechy obowiązkowe certyfikaty wprowadziły 1 listopada: dotyczy to imprez masowych, korzystania z różnych usług, tj. hoteli, kin, teatrów, restauracji, barów. Nowe zasady zapowiedziano 20 października.

Odsetek zaszczepionych 1 listopada wyniósł 58,3 proc., natomiast 30 listopada było to 62,04 proc. - czyli wzrósł o 3,74 punktu procentowego. Średnia tygodniowa liczba podanych dawek utrzymywała się poniżej 10 tys. do połowy października, potem rosła. 27 października wyniosła już 27 tys., 9 listopada - 39,2 tys. Natomiast 30 listopada - 50,7 tys.

Czechy: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 października do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Austria

Od 1 lipca certyfikat covidowy jest w Austrii warunkiem wstępu do restauracji, hoteli, siłowni i basenów, teatrów i sal koncertowych oraz zakładów fryzjerskich czy kosmetycznych. Należy go też okazywać przy wejściu na imprezy masowe na świeżym powietrzu. 20 października ogłoszono, że od 1 listopada będzie wymagany w miejscu pracy.

Odsetek zaszczepionych co najmniej jedną dawką mieszkańców Austrii 1 lipca wynosił 53,56 proc. - 30 listopada już 70,19 proc. Wzrósł więc aż o 16,63 punktu procentowego.

W czerwcu, przed wprowadzeniem zasad związanych z certyfikatem, średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki utrzymywała się powyżej 80 tys., w lipcu spadała - i tak było do początku września (3 września: 12,2 tys.). Sytuacja znacząco zmieniła się na początku listopada - średnia rosła od 18,5 tys. (1 listopada) do 81 tys. (17 listopada), a na koniec miesiąca wynosiła już 108,2 tys. (30 listopada).

Austria: średnia tygodniowa liczba podanych dawek szczepionki na COVID-19 (od 1 czerwca do 30 listopada 2021)Our World in Data | ourworldindata.org

Zobacz interaktywną wersję grafiki, by poznać szczegółowe dane.

Autor: Gabriela Sieczkowska, Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Massimo Todaro/Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Massimo Todaro / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"To jest kpina"; "to nie twój kraj"; "hańba" - tak internauci reagują na film pokazujący rzekomo, że Ukraińcy brali udział w niedzielnych wyborach prezydenta Polski. Jednak para z nagrania nie pochodzi z Ukrainy. Dotarliśmy do nich. Są zdumieni hejtem, jaki na nich spadł.

"Ukraińcy wybierają polskiego prezydenta"? Kim są Katya i Leonid

"Ukraińcy wybierają polskiego prezydenta"? Kim są Katya i Leonid

Źródło:
TVN24+

Politycy PiS, komentując wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, podkreślają wygraną Rafała Trzaskowskiego wśród głosujących więźniów. Waldemar Buda postuluje, by automatycznie odbierać prawo do głosowania skazanym za najcięższe zbrodnie. Europoseł najwyraźniej nie wie, że to rozwiązanie w polskim prawie już jest.

Głosowanie w więzieniach. Europoseł PiS ma postulat, ale "wyważa otwarte drzwi"

Źródło:
Konkret24

Grzegorz Braun trzy lata temu szarpał w warszawskim szpitalu byłego ministra Łukasza Szumowskiego, a w tym roku uwięził w gabinecie lekarkę w szpitalu w Oleśnicy. Jednak według posła PiS Jacka Sasina tego typu zachowanie to było "obywatelskie zatrzymanie" i "korzystanie z prawa obywatelskiego" - dozwolone prawem. To nieprawda.

Sasin broni Brauna i jego "obywatelskich zatrzymań". Bezpodstawnie

Sasin broni Brauna i jego "obywatelskich zatrzymań". Bezpodstawnie

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen złożył propozycję Karolowi Nawrockiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu. Zaprosił ich do rozmowy na jego kanale w serwisie YouTube. Zapowiedział, że poprosi ich o podpisanie deklaracji zawierającej osiem punktów, które dotyczą m.in. podatków, wysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę czy relacji z Unią Europejską. Sprawdziliśmy, co o postulatach lidera Konfederacji mówili dotychczas kandydaci.

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Osiem punktów Mentzena. Co mówili o tym Nawrocki i Trzaskowski

Źródło:
Konkret24

"Sprzedają nawet naszą krew", "państwo handluje krwią Polaków" - komentują internauci, oburzeni opublikowanymi danymi, ile Polska zyskuje na sprzedaży nadwyżek osocza. Wielu jest zaskoczonych, że na bezpłatnie oddawanej przez nich krwi ktoś potem "robi biznes". To nie tak. Wyjaśniamy.

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Oddaję krew, a "państwo nią handluje"? Co sprzedajemy, co zyskujemy

Źródło:
TVN24+

Czy Krystyna Janda naprawdę obraziła wyborców w reakcji na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich? Tak sugeruje rozpowszechniany w sieci post, który został oparty na zrzucie ekranu z wyszukiwarki. To manipulacja. Wyjaśniamy, ofiarą jakiego mechanizmu padła aktorka.

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Janda o wyborach. "Chamstwo i cwaniactwo króluje"? Tak nie napisała

Źródło:
Konkret24

"Niemcy się wygadali", "zagadka aut Bundeswehry rozwiązana" - komentują internauci informację, jakoby niemiecki rząd "ujawnił tajną umowę" z 2014 roku. Rzekomo pozwala ona przerzucać z Niemiec migrantów bez zgody Polski. To nieprawda, a rozpowszechnia ją znany działacz młodzieżówki PiS.

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Niemcy "ujawniają tajną umowę" z Polską o migrantach? Wielostopniowa manipulacja

Źródło:
Konkret24

Cisza wyborcza nie spowodowała, że dezinformacja w mediach społecznościowych na temat prezydenckich wyborów ustała. Fake newsy dotyczyły zarówno samego głosowania, jak i niektórych polityków.

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Obcięta karta, kserowanie zaświadczeń, fałszywe zdjęcia. Wyborcza dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Nie wszystko, co mówili kandydaci podczas kończącej się kampanii przed pierwszą turą wyborów, było zgodne z prawdą. I nie tylko o pomyłki tu chodzi, lecz o całe narracje zbudowane na błędnych tezach. 

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

10 tematów kampanii opartych na fałszu. Warto wiedzieć

Źródło:
Konkret24

Komentarze w sieci wywołuje informacja, jakoby we Włoszech miały zostać zakazane małżeństwa osób tej samej płci. Trudno jednak zakazać czegoś, co i tak nie jest dozwolone. Wyjaśniamy, na co pozwala włoskie prawo.

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Włochy "zakazały małżeństw homoseksualnych"? Duża nieścisłość

Źródło:
Konkret24

Węgierskie wojsko przemieszcza się w stronę granicy z Ukrainą - informują internauci, a jako "dowód" publikują nagranie kolumny ciężkiego sprzętu wojskowego jadącej przez jakieś miasto. To klasyczna rosyjska dezinformacja, której celem jest potęgowanie napięć między Węgrami a Ukrainą, ale także wzbudzanie niepokoju obywateli innych państw.

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

"Węgierskie czołgi przy granicy z Ukrainą"? Co pokazuje mapa

Źródło:
Konkret24

Po jednej z ostatnich blokad trasy S8 w Warszawie organizowanych przez aktywistów Ostatniego Pokolenia w sieci zaczęło krążyć zdjęcie mężczyzny, który rzekomo uczestniczył w proteście. Internauci twierdzili, że to Wojtek - jeden z aktywistów klimatycznych, którzy przykleili się do asfaltu. Mylili się.

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Wojtek z Ostatniego Pokolenia? Inny znany aktywista

Źródło:
Konkret24

Wybory już za trzy dni, więc zwolennicy poszczególnych kandydatów nasilają w mediach społecznościowych swoje wsparcie dla nich - niejednokrotnie publikując fake newsy. Tak właśnie jest z plakatem zachęcającym do głosowania na Karola Nawrockiego.

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

"Patrioci za Nawrockim". A kto jest na zdjęciu?

Źródło:
Konkret24

Na trzy dni przed wyborami prezydenckimi internauci pokazują w mediach społecznościowych otrzymywane SMS-y mające zachęcać do głosowania na Rafała Trzaskowskiego. Sztab kandydata zaprzecza i nazywa to "masową akcją dezinformacji wyborczej". Ostrzegamy przed oszustami.

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

"Agitacja wyborcza PO"? Nie, uwaga na oszustów

Źródło:
Konkret24

Administracja Trumpa nie wprowadzi jednak ograniczeń eksportu chipów stosowanych w systemach sztucznej inteligencji. Miały dotyczyć sporej grupy krajów, w tym Polski. Politycy PiS twierdzą, że to "sukces" niedawnej wizyty Karola Nawrockiego w USA. Fakty, które przeanalizowaliśmy, nie potwierdzają tej tezy.

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

USA znoszą restrykcje na chipy AI, PiS ogłasza "sukces Nawrockiego". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Rozsyłając nagranie, na którym kongresmen prezentuje wejście do tajemniczego tunelu pod amerykańskim Kapitolem, internauci twierdzą, że był on wykorzystywany przez siatkę pedofili. Oto jak poglądowy filmik połączono ze znaną teorią spiskową.

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Siatka pedofili i tunel pod Kapitolem? Co pokazuje kongresmen

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci krąży nagranie z przekazem, jakoby władze Holandii zniosły pomoc socjalną dla Ukraińców. To miało wywołać protesty ukraińskich uchodźców na holenderskich ulicach. Ten przekaz jednak niewiele ma to wspólnego z prawdą.

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Ukraińcy protestują "po odcięciu socjalu"? Co to za marsz

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje nagranie, które jakoby pokazuje, jak papież Leon XIV "sprytnie uniknął" flagi społeczności LGBT+, którą powiewał jeden z wiernych. Tyle że to wcale nie była "flaga dumy".

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Papież "odwraca się" od flagi LGBT? To inna flaga

Źródło:
Konkret24

Tusz z długopisów w lokalach wyborczych można usunąć za pomocą zapalniczki - sugerują internauci, pokazując jako "dowód" pewne nagranie. Zalecają, by na wybory zabrać własny długopis. Uwaga: to jedna z odsłon dezinformacji o planowanym fałszerstwie wyborczym. Wyjaśniamy.

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

"Weź długopis na wybory"? Uwaga: dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Ostatnia debata prezydencka przed wyborami, która odbędzie się 12 maja, wywołuje dodatkowe emocje z powodu przekazu polityków PiS. W mediach społecznościowych sugerują, jakoby losowanie kolejności wypowiedzi zostało ustawione na korzyść kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Podobnie mówili na porannej konferencji prasowej. To nieprawda.

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

PiS o "skandalicznym losowaniu" kolejności w debacie. Bezpodstawny zarzut

Źródło:
Konkret24

Paczuszka z białym narkotykiem i łyżeczka do jego zażywania - to według internautów miało leżeć na stole, przy którym w pociągu do Kijowa spotkali się Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer. Przestrzegamy, to prorosyjska dezinformacja.

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Macron, Merz, Starmer w pociągu. Co ukryto przed kamerami?

Źródło:
Konkret24

Internauci z oburzeniem komentują rzekomy nowy zakup Wołodymyra Zełenskiego - ma to być willa na Florydzie warta 20 milionów dolarów. Twierdzą, że zapłacono za nią środkami przekazanymi Ukrainie na walkę z Rosją. To nieprawda, kolejny fake news prorosyjskiej propagandy.

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Willa Zełenskiego na Florydzie? To nie jego

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniej telewizyjnej debaty prezydenckiej marszałek Sejmu Szymon Hołownia oznajmił, że w Sejmie nie ma projektu ustawy o asystencji osobistej. W sieci oburzyli się politycy PiS, twierdząc, że projekt jest już od dawna, tylko został zamrożony. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Hołownia asystencji osób z niepełnosprawnościami: projektu nie mamy w Sejmie. Opozycja: jest. Tłumaczymy

Źródło:
Konkret24

Masz swoje hipotezy, dobierasz do nich pasujące ci zdarzenia, podkręcasz emocje - i teoria gotowa. To nic, że nieprawdziwa, byle znalazła zwolenników. Tak się właśnie stało z blackoutem w Hiszpanii i Portugalii. Przeciwnicy zielonej energii obarczyli winą Europejski Zielony Ład, a politycy stali się pasem transmisyjnym tej nowej teorii spiskowej. Zadział efekt potwierdzenia.

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Blackout w Hiszpanii a Zielony Ład. Jak działa "efekt potwierdzenia"

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski w kampanii prezydenckiej wielokrotnie odwoływał się do swoich doświadczeń i sukcesów jako prezydenta Warszawy. Chwalił się 14 tysiącami mieszkań - raz były "wybudowane", raz "oddane", a innym razem "nowe". Kandydat ze swoich wypowiedzi tłumaczy się brakiem precyzji. Wyjaśniamy, ile mieszkań komunalnych powstało w Warszawie za kadencji polityka KO.

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Trzaskowski i 14 tysięcy mieszkań w Warszawie. O jakie lokale chodzi

Źródło:
Konkret24

Do tegorocznej parady w Dzień Zwycięstwa w Moskwie rosyjskie wojsko miało się przygotowywać, ćwicząc na czołgach "wypożyczonych w Kazachstanie" - twierdzą internauci, pokazując jako "dowód" pewnie nagranie. To, co na nim widać, przeczy jednak ich tezie.

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Czołgi "wypożyczone z Kazachstanu" na paradzie w Moskwie?

Źródło:
Konkret24

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka broni Andrzeja Dudy jako strażnika konstytucji. Według niej "nie było żadnego wyborów sędziów dublerów". Przypominamy więc, jak w 2015 roku wybrano sędziów do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Nieprawda minister Paprockiej. Dotyczy sędziów dublerów

Źródło:
Konkret24

Kilka godzin po tragedii na Uniwersytecie Warszawskim w mediach społecznościowych zaczęła krążyć informacja, jakoby sprawcą ataku był Ukrainiec. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem takich pogłosek, nie są prawdziwe.

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Tragedia na uniwersytecie. Dezinformacja o sprawcy

Źródło:
Konkret24

Jedni straszą hordami migrantów; drudzy twierdzą, że Polska jest wyłączona z lokowania migrantów. Jedni alarmują, że pakt migracyjny już działa; drudzy uspokajają, że nie wejdzie w życie. Wyborca może odnieść wrażenie, że Unia Europejska właśnie decyduje w sprawie paktu migracyjnego - nic bardziej mylnego. To kampanijna gra. Ekspert tłumaczy, dlaczego się opłaca.

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Pakt migracyjny w ogniu kampanii. Faulują obie strony

Źródło:
TVN24+