FAŁSZ

Nie, to nie jest nagranie huraganu Dorian. To tylko animacja przerobionego zdjęcia

dorian.jpgTVN24

Rzekome nagranie huraganu Dorian, który na początku września uderzył w wybrzeże Bahamów, nie przedstawia nawet prawdziwego zjawiska pogodowego. Filmik to zbitka dwóch zdjęć, a za efekt ruchu odpowiada aplikacja. Przerobione zdjęcie po raz pierwszy pojawiło się w sieci w kwietniu, a jego zaanimowana wersja w maju 2019 - na kilka miesięcy przed nadejściem Doriana.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kiedy na początku września 2019 na Oceanie Atlantyckim pojawił się huragan Dorian, na portalach społecznościowych sporą popularność zyskało nagranie rzekomo pokazujące burzę zbliżającą się do Miami na Florydzie.

Pierwszy post z tym wideo w kontekście huraganu opublikowano 1 września (internauci w Polsce zobaczą datę 2 września - Instagram podaje dzień publikacji zgodnie ze strefą czasową, w której znajduje się użytkownik przeglądający treści, sprawdzając jednak metadane wpisu, można dotrzeć do informacji o lokalnym czasie publikacji). Tego właśnie dnia Dorian dotarł do wybrzeży Bahamów.

Krótkiemu nagraniu towarzyszy opis "#HuraganDorian na Bahamach #huragandorian2019" (z ang. "#HurricaneDorian in the Bahamas #hurricanedorian2019"). Nagranie zdobyło sporą popularność na Twitterze, gdzie skopiowało i opublikowało je wielu internautów. W jednym z postów klip ma dziś ponad 6,5 mln wyświetleń.

"Piękna robota w programie graficznym"

Polscy internauci także udostępniali nagranie. Pojawiło się m.in. na profilu dziennikarza Jacka Harłukowicza, jednym z publikujących był także Robert Maślak, kandydat do Sejmu z Wrocławia startujący z listy Lewicy. Zamieszczone przez niego wideo wyświetlono ponad 4,6 tysięcy razy.

Wielu komentujących post zwróciło jednak uwagę, że nagranie nie wygląda na prawdziwe.

"Odnoszę wrażenie, że to piękna robota w programie graficznym"

"To jest animacja komputerowa sprzed kilku miesięcy, nie mająca nic wspólnego z Dorianem" - twierdzi kolejny internauta komentujący post (pisownia oryginalna - przyp. red.).

"To fejk, nie powinno się rozpowszechniać fejkow. I nie, ta animacja nie jest „prawdopodobna”: skala nie ta, perspektywa nie ta, dźwięk ma tą samą prędkość co światło..." - oceniają użytkownicy Twittera (pisownia oryginalna - przyp. red.).

Byli jednak też i tacy, którzy uwierzyli, że nagranie przedstawia huragan Dorian. "Straszny widok! Ogarnia mnie przerazenie.. Najgorsze jest to, ze ludzie wciaz nie zdaja sobie sprawy z zagrozen. Nic nie robia, zeby uchronic Ziemie przed katastrofami i dalej uwazaja, ze... "jakos to bedzie" Kolejne pokolenia beda strasznie cierpiec" - czytamy w jednym ze wpisów (pisownia oryginalna - przyp. red.).

Wybrzeże Miami, a chmura ze stanu Kansas

Sceptyczni użytkownicy Twittera mieli rację. Jak wyjaśniają amerykański portal Snopes i redakcja AFP, zajmujące się weryfikacją informacji, nagranie powstało na podstawie przerobionej fotografii. Wykorzystano do niej fotografię Miami Beach na Florydzie z banku zdjęć, a olbrzymia chmura to fragment zdjęcia z maja 2016 r., przedstawiającego burzę w okolicach miasta Leoti w stanie Kansas.

Oba portale ustaliły autora przeróbki - jest nim grafik Brent Shavnore, który opublikował ją na swoim instagramowym profilu 12 kwietnia 2019 - na ponad cztery miesiące przez pojawieniem się huraganu Dorian.

Na kanale YouTube grafika można obejrzeć filmik z marca, w którym pokazuje jak przygotował wizualizację.

Shavnore specjalizuje się w przerabianiu zdjęć zjawisk pogodowych, tak by wyglądały jeszcze bardziej spektakularnie niż w rzeczywistości. W maju zeszłego roku portal Snopes opisał, jak internauci uznali, że jego inna przeróbka to prawdziwe zdjęcie tropikalnego sztormu Alberto zbliżającego się do plaży Pensacola na Florydzie.

Efekt ruchu to zasługa aplikacji

Animowana wersja grafiki Shavnore'a pojawiła się na Instagramie w maju tego roku. W opisie czytamy "Zdjęcie zrobione przez @shavnore Animacja przez TheGlitch @theglitch.og" (z ang. "Photos taken by @shavnore Animation by TheGlitch @theglitch.og").

Osoba prowadząca instagramowe konto o nazwie theglitch.og, nie tylko potwierdziła AFP, że jest autorem animacji, ale także wyjaśniła jak ją stworzyła. "Tak, dodałem animację do tego zdjęcia Shavnore'a. Używam @Plotaverse do poruszania zdjęć, a to zrobiłem na dzień przed opublikowaniem" - przyznaje w prywatnej wiadomości do AFP.

Plotaverse to aplikacja do tworzenia na zdjęciach efektu ruchu.

Cyklon Dorian zmierza w kierunku Europy

Huragan Dorian spustoszył Bahamy będąc huraganem piątej - najwyższej - kategorii w skali Saffira-Simpsona z szybkością wiatru dochodzącą do 350 kilometrów na godzinę i falach osiągających wysokość ponad siedmiu metrów - podaje TVN Meteo. Liczba potwierdzonych ofiar śmiertelnych wynosi 43 osoby. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów.

Obecnie, jako ekshuragan, postropikalny cyklon Dorian, ulokował się na zachód od Islandii, gdzie przyniósł opady deszczu ze śniegiem oraz wiatr o prędkości do 90 kilometrów na godzinę. Cyklon zmierza przez Ocean Atlantycki w kierunku Europy. W Wielkiej Brytanii spodziewane są opady deszczu i porywisty wiatr a miejscami lokalne powodzie - informuje TVN Meteo.

Autor: gabs / Źródło: Konkret24, TVN Meteo, Fact Check AFP, Snopes; Zdjęcie główne: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24