FAŁSZ

"Obywatel Rosji zjedzony przez rekina"? To nie ten, "znam tego gościa"

Źródło:
Konkret24
Plaże w egipskim Szarm el-Szejk na nagraniach z 2021 roku
Plaże w egipskim Szarm el-Szejk na nagraniach z 2021 roku
Archiwum Reuters
Plaże w egipskim Szarm el-Szejk na nagraniach z 2021 rokuArchiwum Reuters

"Pokaranie przez Bozię" - tak jeden z internautów skomentował krążące w sieci nagranie drwiącego z Ukraińców Rosjanina, który kilka godzin później miał zostać zabity przez rekina. Analiza twarzy wykazuje, że bohater filmu żyje i jest wciąż aktywny w internecie.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Do tragedii doszło 8 czerwca w egipskim kurorcie Hurghada: rekin zaatakował i zabił 23-letniego Rosjanina. Jeszcze tego samego dnia egipskie władze poinformowały, że rekin został schwytany. Historia stała się głośna w sieci m.in. za sprawą filmów, które świadkowie zdarzenia nagrywali z brzegu. Widać na nich, jak pływający mężczyzna zostaje zaatakowany i bezskutecznie walczy ze zwierzęciem.

W weekend 10-11 czerwca w mediach społecznościowych pojawiło się inne wideo - pierwsza część filmu ma rzekomo pochodzić sprzed tragedii. Mężczyzna, który zostaje przedstawiony w poście jako późniejsza ofiara rekina, płynie na desce i drwi z Ukraińców, pytając ich, czy "pływają" - miało to nawiązywać do wysadzenia tamy w Nowej Kachowce i zalania rozległych terenów na południu Ukrainy. Bohater filmu mówi po rosyjsku, a po jego wystąpieniu oglądamy deskę na morzu, po czym następuje fragment znanego już z sieci nagrania dokumentującego tragedię z 8 czerwca. Autor jednego z polskich wpisów z tym filmem informował: "Obywatel Rosji, który został zjedzony przez rekina Hurgadzie, kilka godzin wcześniej nagrał wideo, w którym powiedział: 'No i jak tam u was, wolni Ukraińcy? Pływacie?' Życie to karma. Karma to życie". Jego wpis dotarł do prawie pół miliona użytkowników.

FAŁSZ
Wpis o Rosjaninie, który drwił z Ukraińców. W dalszej części filmu jest nagranie z ataku rekinaTwitter

Pod tym postem wielu internautów komentowało, że gdy zobaczyli film z ataku rekina, było im żal zabitego Rosjanina, ale teraz, po usłyszeniu tego, co mówił wcześniej, zmienili zdanie. "Jak zobaczyłem filmik z rekinem to nawet szkoda mi było bo straszna śmierć. Myślałem że gość może uciekł przed mobilizacja itp. W tym momencie szkoda mi rekina bo biedaka upolowali przez tego śmiecia" - to jeden z tego typu komentarzy. Inni kpili: "Jak widać to on okazał się wolny... znaczy na pewno wolniejszy od rekina"; "To tak zwany 'Pokaranie przez Bozię moment'"; "To musiał być ukraiński rekin". Ale niektórzy nie uwierzyli w treść tweeta i pisali, że mężczyzna z początku nagrania nie jest tym, którego media zidentyfikowały jako ofiarę rekina. "Niestety, to nie ten gość"; "To są dwie różne osoby, łykacie kazda podpuchę jak młode pelikany"; "Byłaby piękna historia, ale to fejk... To różni ludzie" - reagowali.

Przeprowadzona przez nas programami komputerowymi analiza twarzy prawdziwej ofiary rekina i mężczyzny z filmu oraz analiza kanałów, w których ów mężczyzna występuje, również podważają tezę, że drwiący z Ukraińców bohater nagrania został zabity przez rekina.

Efekt porównania twarzy w programach komputerowych: ofiarą była inna osoba

Następnego dnia po tragedii w Hurgadzie media ustaliły, że ofiarą rekina był 23-letni Władimir Popow. W rozmowie z kanałem 112 Ukraina potwierdził to jego ojciec, Jurij Popow, który mieszkał razem z nim w Egipcie. Był świadkiem tragedii. Wyjaśnił, że syn przyjechał do Egiptu kilka miesięcy wcześniej, a na plażę wybrali się obaj, żeby się zrelaksować.

W rosyjskich mediach szybko pojawiły się też zdjęcia Władimira Popowa pochodzące z jego kont w mediach społecznościowych. Na jednym z nich, wyglądającym jak fotografia do dokumentów, widać dokładnie twarz Rosjanina. Można użyć tego zdjęcia do porównań z kadrem bohatera filmiku drwiącego z Ukraińców.

PRAWDA
Jeden z internautów w reakcji na rozsyłany film pokazał zdjęcia prawdziwej ofiary rekina, Władimira PopowaTwitter

By sprawdzić, czy Popow ze zdjęcia i mężczyzna z nagrania to ta sama osoba, wprowadziliśmy obie fotografie do trzech różnych internetowych porównywarek: Mxface.ai, Facepluplus.com i Toolpie.com. Wszystkie pokazały wyniki, że na zdjęciach są dwie różne osoby.

Wyniki porównania twarzy ofiary rekina i mężczyzny z nagrania w trzech programach komputerowychMxface.ai, Facepluplus.com, Toolpie.com

Porównywarki twarzy potwierdzają: na nagraniu jest rosyjski streamer

Internautom nie wierzącym w treść cytowanego wyżej tweeta udało się ustalić, że mężczyzna kpiący z Ukraińców to rosyjski streamer (prowadzi transmisje na żywo w internecie) używający nicku Bekon. "Znam tego gościa - to rosyjski streamer podróżniczy - nazywa się Bekon. Nie ma żadnego związku z historią o mężczyźnie i rekinie - to zupełnie inna osoba" - napisał jeden z rosyjskojęzycznym użytkowników Twittera.

Bekon nagrywa filmy i transmisje na kanały Bekon i Gniazdo w serwisie YouTube. Większość można zakwalifikować jako patostreamy - mężczyzna wraz z innymi osobami pije alkohol, przeklina i zachęca oglądających do wpłacania datków na jego konto. Nie udało się nam jednak znaleźć tego wideo, z którego pochodzi rozpowszechniany teraz fragment, w którym mówi o Ukraińcach. Jednak kilka transmisji, do których linki można znaleźć w sieci, zostało ukrytych na kanale.

Te same porównywarki zdjęć, których użyliśmy wcześniej, potwierdziły z ponad 90-procentową pewnością, że streamer Bekon i mężczyzna z nagrania o Ukraińcach to ta sama osoba.

Wyniki porównania twarzy Bekona i mężczyzny z nagrania w trzech programach komputerowychMxface.ai, Facepluplus.com, Toolpie.com

"Bekon odpoczywa na Krymie"

Streamer Bekon publikuje również na kanale Gniazdo w serwisie Telegram. W poniedziałek 12 czerwca, a więc już po ataku rekina w Hurghadzie, na tym kanale pojawił się wpis komentujący wiązanie Rosjanina z tragedią w Egipcie. Widać na nim zrzut ekranu twarzy z rozsyłanego filmiku i twarz innego mężczyzny wklejoną w kostium rekina, a komentarz brzmi: "Póki Bekon odpoczywa na Krymie, oryłkow (nick drugiego mężczyzny - red.) szuka nowych ofiar i zaciąga ich do gniazda (nawiązanie do nazwy kanału - red.)". Może być to sugestia, że film streamera został nagrany podczas jego pobytu na okupowanym od 2014 roku przez Rosjan Krymie, dlatego mężczyzna odnosi się na nim do Ukraińców.

Post Bekona odnoszący się do powiązania streamera z ofiarą rekinaTelegram

Skontaktowaliśmy się z mężczyzną posługującym się nickiem Bekon na Telegramie i publikującym na koncie Gniazdo. Na pytanie Konkret24, czy to on jest na nagraniu z deską i komentarzem o Ukraińcach, odpowiedział tylko: "nie". A dopytany, dlaczego w takim razie na kanale Gniazdo napisano, że mężczyzna z filmu to Bekon, odpowiedział w swoim żartobliwym stylu: "Na płotach też dużo się wypisuje :)".

Nie zmienia to naszych ustaleń, że rozpowszechniany teraz w mediach społecznościowych film nie pokazuje "obywatela Rosji, który został zjedzony przez rekina w Hurgadzie".

Autorka/Autor:Michał Istel

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

Niektórzy politycy PSL twierdzą, że złożony projekt ustawy o związkach partnerskich de facto zrównuje tę instytucję z małżeństwem. Wskazują trzy elementy: zawieranie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, piecza nad dziećmi z poprzednich relacji i możliwość przyjmowania nazwiska partnera. Jednak nie mają racji - różnice są istotne.

Ustawa o związkach partnerskich jest "małżeńskopodobna"? Trzy fałszywe argumenty

Ustawa o związkach partnerskich jest "małżeńskopodobna"? Trzy fałszywe argumenty

Źródło:
Konkret24

Posłanka PSL Urszula Pasławska stwierdziła w telewizyjnym wywiadzie, że polowania z noktowizorami dotyczą tylko działań "związanych z ASF-em" - sugerując, że obejmują one tylko dziki. Przyjrzeliśmy się przepisom. Prawo pozwala na znacznie więcej.

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek przypomniał w TVN24, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zobowiązał Polskę, by wprowadziła możliwość zawierania formalnych związków osób tej samej płci. "To jest obowiązek państwa i ten obowiązek powinien być wykonany" - mówił. Objaśniamy, o co chodziło w tamtym orzeczeniu i co z niego wynika.

RPO o związkach partnerskich: jest orzeczenie i istnieje obowiązek państwa. O jaki wyrok chodzi i co oznacza?

RPO o związkach partnerskich: jest orzeczenie i istnieje obowiązek państwa. O jaki wyrok chodzi i co oznacza?

Źródło:
Konkret24

Krytycy propozycji zawieszenia prawa do azylu w Polsce argumentują, że wówczas białoruscy opozycjoniści nie będą mogli znaleźć u nas schronienia. W odpowiedzi na to wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska twierdzi, że w ostatnich latach wniosków o azyl "od tych prześladowanych przez reżim było zero". Sprawdziliśmy.

Azyl w Polsce. "Zero wniosków" od obywateli Białorusi? Ministra Gajewska się myli

Azyl w Polsce. "Zero wniosków" od obywateli Białorusi? Ministra Gajewska się myli

Źródło:
Konkret24

W kolejnym szczycie fali zachorowań i tuż przed rozpoczęciem szczepień przeciw nowym wariantom COVID-19 wróciły fałszywe przekazy o pandemii. W rozpowszechnianych teoriach spiskowych "bohaterem" jest znowu Światowe Forum Ekonomiczne, a w szczepionkach tym razem rzekomo wykryto "nanoboty".

"Test publicznego posłuszeństwa" i "nanoboty" w szczepionkach. Wirus wrócił, teorie spiskowe też

"Test publicznego posłuszeństwa" i "nanoboty" w szczepionkach. Wirus wrócił, teorie spiskowe też

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka poinformowała na Facebooku, że "właściciel polskiej marki Sokołów ogłosił zwolnienia 500 pracowników". Wpis wywołał falę krytyki - wielu komentujących uznało, że redukcje dotyczą Polaków i obwiniło za tę sytuację polski rząd. Tylko że posłanka PiS swoim enigmatycznym postem wprowadza opinię publiczną w błąd.

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Źródło:
Konkret24

Od kilku dni politycy koalicji rządzącej spierają się publicznie o prawny status projektu ustawy o związkach partnerskich. Ministra z Lewicy Katarzyna Kotula twierdzi, że to projekt rządowy, a politycy PSL zaprzeczają. Ekspert: osoby chcące zawrzeć związek partnerski stają się "podmiotem politycznej gry".

Projekt ustawy o związkach partnerskich: rządowy czy nie? To "polityczna gra"

Projekt ustawy o związkach partnerskich: rządowy czy nie? To "polityczna gra"

Źródło:
Konkret24

Węgrzy obchodzą 68. rocznicę wybuchu powstania przeciwko reżimowi komunistycznemu. Jednak w sieci pojawił się doniesienia, że w tym roku na Węgrzech nie będzie państwowych obchodów upamiętniających to wydarzenie. "Oni juz kochaja Putina", "Skąd to info? Co to za brednie?" - pisali internauci w reakcji. Jak sprawdziliśmy, zaplanowano państwowe obchody tego święta.

Nie będzie państwowych obchodów powstania węgierskiego 1956 roku? To nieprawda

Nie będzie państwowych obchodów powstania węgierskiego 1956 roku? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Minister Marcin Mastalerek przekonywał w TVN24, że prezydent Andrzej Duda ogłaszał inwestycje takie jak elektrownie atomowe czy CPK "i dążył do tego, żeby były one zrobione". Przeanalizowaliśmy archiwum wypowiedzi głowy państwa na te tematy - wystąpień ogłaszających te inwestycje, o których mówił Mastalerek, nie znaleźliśmy.

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Temat migracji stał się ostatnio politycznym tematem numer jeden. Zapowiedź premiera Donalda Tuska o zawieszeniu prawa do azylu, przyjęcie przez rząd strategii migracyjnej, zwrot w polityce unijnej w tej kwestii. Sprawdzamy, jakie teraz obowiązują w Polsce przepisy w kwestii azylu i ile w ostatnich latach było wniosków o objęcie tym rodzajem ochrony.

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Źródło:
Konkret24

W lokalu w centrum Warszawy ma powstać nowy meczet - pisał Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. "Muzułmanie dostaną MDM za grosze!" - straszył z kolei Witold Tumanowicz z Konfederacji. Nieruchomość w centrum miasta miał zostać bowiem wynajęta muzułmańskiej fundacji. Według polityków to element akcji przyjmowania w kraju migrantów. Okazuje się jednak, że sprawa wynajmu lokalu nie jest wcale rozstrzygnięta, a wpisy posłużyły do rozsiewania antyimigranckich i antymuzułmańskich przekazów.

"Ratusz wynajmie część słynnego MDM pod meczet". Jak prawicowi politycy rozkręcili antymuzułmańską akcję

"Ratusz wynajmie część słynnego MDM pod meczet". Jak prawicowi politycy rozkręcili antymuzułmańską akcję

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu z mediów społecznościowych miejsca na uczelniach medycznych zostały "pozajmowane przez obcokrajowców, którym studia opłaca polski podatnik". Wyjaśniamy, co to się zgadza.

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Polski "najemnik" rzekomo zaatakował ukraińskich żołnierzy w trakcie dyskusji o Wołyniu i ludobójstwie tamże. Przestrzegamy przed rosyjskim przekazem propagandowym.

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Źródło:
Konkret24

We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych sędzia Kamil Zaradkiewicz, powołany do Sądu Najwyższego w wadliwej procedurze, sugeruje, że niedawna opinia Komisji Weneckiej wpłynęła na sposób podpisywania sędziów z udziałem neo-KRS na antenie TVN i TVN24. Tyle że sam manipuluje.

Jeden sędzia, dwa podpisy pod zdjęciami. "Manipulacja na najwyższym poziomie"

Jeden sędzia, dwa podpisy pod zdjęciami. "Manipulacja na najwyższym poziomie"

Źródło:
Konkret24

Politycy obecnej opozycji straszą, że powstające Centra Integracji Cudzoziemców posłużą do wdrożenia paktu migracyjnego i relokacji migrantów do Polski. Tyle że pomysł na 49 placówek powstał i był rozwijany za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, wtedy też otwierano centra pilotażowe. Wyjaśniamy, skąd wziął się plan ich utworzenia, na jakim jest etapie i dlaczego wiele tez na temat centrów powielanych w mediach społecznościowych nie jest prawdziwych.

Centra Integracji Cudzoziemców to "realizacja paktu migracyjnego"? Nie, to kontynuacja pomysłu PiS

Centra Integracji Cudzoziemców to "realizacja paktu migracyjnego"? Nie, to kontynuacja pomysłu PiS

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych powróciły pytania związane ze wspólnymi patrolami polskiej i niemieckiej policji w Szczecinie. Internauci twierdzą, że takie kontrole nie powinny mieć miejsca. Tłumaczymy zasady współpracy polskich i niemieckich służb.

"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych krąży przekaz, że dopiero niedawno COVID-19 wpisano na listę chorób zakaźnych, a to z kolei rzekomo sprawia, że działania państwa w pandemii nie miały podstaw. Dowodem jest zrzut ekranu ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wyjaśniamy.

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24