Polska jest wciąż w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców - ale w ostatnich dniach trzy kraje nas wyprzedziły. Na świecie pozycja Polski też nieco spadła, jesteśmy teraz poza pierwszą trzydziestką monitorowanych państw i terytoriów zależnych.
Holandia planuje zaszczepić wszystkich chętnych do 1 lipca. Premier Włoch Mario Draghi podkreśla, że "pandemia nie została jeszcze pokonana, ale wraz z przyspieszeniem planu szczepień można dostrzec, że droga wyjścia nie jest daleka". Z kolei Izrael włącza w akcję szczepień ponad 120 tys. palestyńskich robotników pracujących w tym kraju i na Zachodnim Brzegu.
W Polsce pierwszą dawką zaszczepiono 2,6 mln osób - wśród nich 1,4 mln także drugą, podaje Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Waldemar Kraska powiedział 8 marca w Polskim Radiu, że chciałby, by do wakacji zostało zaszczepionych 60-70 proc. Polaków. "Czy to się uda? Trudno mi w tej chwili powiedzieć" - stwierdził.
Jak wygląda stan szczepień na COVID-19 w krajach Unii Europejskiej i na świecie, sprawdzamy regularnie od stycznia, opierając się na danych z portalu Our World in Data publikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców danego państwa (określa się to wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta może nie być równa całkowitej liczbie zaszczepionych osób, ponieważ część otrzymała już też drugą dawkę.
Our World in Data podaje obecnie dane o wskaźniku zaszczepienia z 125 państw i terytoriów zależnych, w tym wszystkich 27 członków Unii Europejskiej
Polska w UE: spadek z 6. na 8. miejsce
Dane opublikowane we wtorek 9 marca na Our World in Data podają stan na 8 marca. Porównaliśmy je ze statystykami z 1 marca.
Po kolejnym tygodniu szczepień Polska jest wciąż w czołówce państw Unii pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców - choć w ciągu tygodnia przesunęliśmy się o dwa miejsca w dół. Ponadto wypadliśmy z pierwszej trzydziestki krajów na świecie. Liderem w UE pozostaje Malta, na świecie najlepszy pod względem wskaźnika zaszczepienia jest Gibraltar, który jednak nie jest państwem, lecz brytyjskim terytorium zamorskim.
Tydzień temu Polska zajmowała 6. miejsce wśród 27 krajów UE pod względem wskaźnika zaszczepienia. Wskaźnik wynosił u nas wtedy 8,94. Wyprzedzały nas: Malta (18,54), Dania (10,98), Węgry (10,09), Litwa i Irlandia (po 9,04). Wskaźnik w całej Unii (7,79) był niższy niż w Polsce.
Po tygodniu, według danych z 8 marca, Polska spadła na 8. miejsce wśród państw UE. Wskaźnik zaszczepienia wyniósł u nas 10,58 i wciąż jest wyższy niż dla całej Unii (9,33 - dane z 7 marca).
Liderem jest Malta (22,16). Węgry (14,09) awansowały z trzeciego na drugie miejsce - wyprzedając Danię (12,83), która spadła na trzecie. Przypomnijmy, że w lutym Węgry kupiły preparat od chińskiej firmy Sinopharm i rosyjską szczepionkę Sputnik V. Chińską szczepionką publicznie zaszczepił się premier Viktor Orban. Zarówno chińska, jak i rosyjska szczepionka nie uzyskały jeszcze autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Premier Viktor Orban oznajmił, że Węgry planują zaszczepić do końca marca 2,4 mln osób.
Polskę wyprzedziły w ostatnim tygodniu także trzy inne kraje: Estonia (10,96), Grecja (10,8) i Cypr (11,42). Lecz spadliśmy tylko o dwa miejsca w rankingu, bo Irlandia z kolei spadła z miejsca 5. na 9. (10,4) i jest teraz za Polską.
O cztery miejsca wyżej niż przed tygodniem są wspomniane już Estonia (awans z 10. na 6.) i Cypr (z 8. na 4.). Lepsze pozycje mają też Finlandia (z 13. na 10.), Włochy (z 20. na 17.) i Francja (z 22. na 19.).
Natomiast o sześć pozycji spadła Holandia (z 17. na 23.) - powodem może być tu brak aktualizacji danych od 28 lutego; o cztery Szwecja (z 16. na 20.) i Irlandia (z 5. na 10.).
Pozycję jak przed tygodniem utrzymały: Malta (1.), Grecja (7.), Rumunia (15.), Belgia (21.), Bułgaria (27.)
Polska na świecie: spadek poza pierwszą 30-tkę
1 marca Polska zajmowała na świecie (tj. wśród państw, których dane podaje Our Wolrld in Data) 27. miejsce pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców - pisaliśmy w Konkret24. 8 marca byliśmy o cztery miejsca niżej, na 31. miejscu. Po raz pierwszy, od kiedy monitorujemy wskaźnik zaszczepienia, Polska jest na świecie poza pierwszą trzydziestką.
8 marca na czele zestawienie wciąż był niewielki Gibraltar ze wskaźnikiem zaszczepienia 129,74. Na drugim miejscu utrzymał się Izrael (102,3), za nim ponownie znalazły się Seszele (83,09) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (63,57). Na 7. miejscu pozostała Wielka Brytania (34,65), podobnie jak na 12. pozostały Stany Zjednoczone (27,82).
Pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce 8 marca były:
Stany Zjednoczone - 92,09 mln
Chiny - 52,52 mln (stan na 28 lutego)
Wielka Brytania - 23,52 mln
Indie - 23,01 mln
Brazylia - 10,95 mln.
Polska była na 17. miejscu (tydzień temu na 14.) - z ponad 4 mln podanych dawek szczepionki na COVID-19. Do tej pory świecie wykorzystano ponad 312 mln dawek szczepionki, w tym ponad 41,5 mln w Unii Europejskiej.
Odsetek zaszczepionej populacji: Polska nadal na 16. miejscu
Our World in Data prezentuje także, jaki odsetek populacji danego państwa został w pełni zaszczepiony na COVID-19 (czyli oboma dawkami szczepionki). Dostępne są dane dla 65 państw i terytoriów zależnych. Poniżej przedstawiamy pierwszą trzydziestkę państw/terytoriów zależnych, które 8 marca miały najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19.
Tu także liderem jest Gibraltar (46,2 proc.), tuż za nim jest Izrael (44,6 proc.). Na trzecim miejscu nadal są Seszele (25 proc.), a na czwartym Zjednoczone Emiraty Arabskie (22,1 proc. - dane z 23 lutego).
W Polsce 3,8 proc. mieszkańców zostało w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Ten wynik pozwolił nam na utrzymanie się na 16. miejscu na świecie. Nieco niższy odsetek w pełni zaszczepionych mają Islandia i Singapur (po 3,7 proc.). Za to większy m.in. Norwegia (3,9 proc.), Malta (7,4 proc.) i Stany Zjednoczone (9,4 proc.).
Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Jacob King/EPA/PAP