FAŁSZ

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W ostatnich dniach w internecie i mediach społecznościowych pojawia się sporo informacji na temat problemów obywateli Ukrainy przebywających w Polsce z załatwieniem usług w konsulatach. Ma to związek z nową ustawą mobilizacyjną, która wejdzie w życie w Ukrainie 18 maja. Zgodnie z nią mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z kraju lub przebywają poza nim, będą mogli uzyskać paszport obywatela Ukrainy wyłącznie na terenie swojego kraju. Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba informował, że po tym terminie "proces przyjmowania i rozpatrywania wniosków o podjęcie działań konsularnych będzie kontynuowany z uwzględnieniem nowych wymogów wynikających z przepisów ustawy". Te zapowiedzi spowodowały, że przed konsulatami ukraińskimi w Polsce zaczęły się ustawiać kolejki; 23 kwietnia konsulaty przestały nawet świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym.

Te wydarzenia, oprócz komentarzy, doprowadziły do powstawania fałszywych przekazów, najczęściej o charakterze antyukraińskim. Jednym z nich był ten o rzekomym proteście Ukraińców w Katowicach przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce - weryfikowaliśmy to w Konkret24. Były też inne.

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Natomiast jeden z użytkowników serwisu X poinformował 25 kwietnia: "Pracownicy konsulatu Ukrainy w Polsce pomogli ukraincom w zalegalizowaniu dokumentów. Zorganizowali podziemną drukarnię, w której drukowali fałszywe paszporty ukraińskie. Pracownicy konsulatu zalegalizowali dokumenty korzystając z bazy danych, do której mieli dostęp. Cena- 5 tys euro" (pisownia wszystkich postów oryginalna). Do postu dodał trwające ponad minutę nagranie, które miało potwierdzać tę informację.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd post opublikowany 25 kwietnia 2024 rokux.com

Film jest zbitką ponad 20 ujęć. Pierwsze przedstawiają m.in. budynek Konsulatu Ukrainy we Wrocławiu i stojącą przed nim kolejkę - co sugeruje, że to tam miało dojść do nielegalnego procederu. Potem widzimy kadry z wnętrza jakiegoś urzędu, np. z przekazania paszportu w okienku, mężczyznę z laptopem, zbliżenia na pliki banknotów o nominale 50 euro, ekran komputera z danymi osobowymi. Następnie oglądamy mężczyznę doprowadzanego przez dwóch policjantów na salę rozpraw; ujęcie sędziego - co sugeruje, że rzekoma sprawa fałszerstwa trafiła już przed polski sąd. Jest też krótkie ujęcie z płk. Adamem Ciszewskim, zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) oraz dwa z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą.

Podkładem do filmu jest muzyka, a na kadry nałożono napisy w języku angielskim. Tekst brzmi: "Dwóch pracowników konsulatu Ukrainy w Polsce pomogło uchodźcom zalegalizować fałszywe paszporty. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ujawniła działalność podziemnej drukarni. Drukarnia specjalizowała się w podrabianiu paszportów i dowodów osobistych. Organy ścigania zidentyfikowały dwóch pracowników konsulatu Ukrainy, których nazwiska zostały utajnione dla dobra śledztwa. Pracownicy misji dyplomatycznej zmieniali dane w bazie danych i w ten sposób legalizowali fałszywe dowody osobiste. Adam Ciszewski, zastępca szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, twierdzi, że cena każdego dokumentu wynosiła około 5000 euro. W drukarni znaleziono kilkaset dowodów osobistych" (tłum. red.).

Z kolejnych napisów wynika, że Dmytro Kułeba skomentował sprawę: "Głęboko ubolewamy nad tym incydentem, jest to rażące i haniebne naruszenie prawa. Obaj pracownicy zostali już odwołani i zostaną pociągnięci do odpowiedzialności w pełnym wymiarze prawa". Na koniec czytamy, że "Kuleba ostrzegł pozostałych pracowników konsulatu przed podobnymi działaniami". Przypomniano, że "wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zawiesiło usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym".

Nie dowiadujemy się, w którym z konsulatów Ukrainy w Polsce miało dojść do opisywanej sytuacji. W prawym górnym rogu kadru filmu od początku do końca widoczne jest logo United24. To oficjalna platforma władz Ukrainy, która umożliwia przekazanie darowizn na rzecz tego kraju. W mediach społecznościowych United24 publikuje nagrania przygotowywane w podobnym stylu jak to pokazane w poście: z napisami na czarnym tle w lewym dolnym roku i logiem w górnym prawym. Post z opisywanym filmem wyświetlono ponad 116 tysięcy razy.

Konsulat: "informacja jest fejkiem". United24: "wideo jest fałszywe" 

27 kwietnia dział prasowy United24, odpowiadając na pytania Konkret24, poinformował: "Wideo jest fałszywe, nie zostało wyprodukowane przez United24". Dzień wcześniej na oficjalnym profilu United24 w serwisie X opublikowano ostrzeżenie przed fałszywym filmem, załączając zrzut ekranu polskiego posta, który wyżej opisaliśmy. "Wideo jest sfabrykowane, a historia jest całkowicie fałszywa. Nie ma żadnych dowodów na poparcie któregokolwiek z twierdzeń przedstawionych w filmie" - informował United24.

O odniesienie się do rzekomej historii poprosiliśmy też Konsulat Ukrainy we Wrocławiu. "Wymieniona informacja jest fejkiem" - przekazano nam w odpowiedzi 29 kwietnia. Do odpowiedzi dołączono link do stanowiska United24 z 26 kwietnia.

Nie znaleźliśmy wiarygodnych informacji, które potwierdzałyby odkrycie procederu fałszowania paszportów przez pracowników któregokolwiek z konsulatów Ukrainy w Polsce.

Zlepek starych i nowych nagrań

Przeanalizowaliśmy ujęcia wykorzystane w nagraniu obrandowanym logo United24. Wiele z nich już wcześniej było dostępnych w internecie, spora część w serwisie YouTube. Zidentyfikowaliśmy źródła 14 ujęć, które wykorzystano w fałszywce.

I tak np. źródłem czterech ujęć jest materiał opublikowany 30 czerwca 2022 roku na kanale YouTube "inPoland - Ukraiński informacyjny kanał w Polsce". Jego tytuł w języku ukraińskim brzmi: "Jak umówić się na wizytę w konsulacie?". W nim są kadry pokazujące kolejkę ludzi przed konsulatem Ukrainy we Wrocławiu (0:12), podanie paszportu przez urzędnika petentowi przez wnękę pod okienkiem (1:20), zbliżenie na okładkę ukraińskiego paszportu (1:13), zbliżenie na mężczyznę z laptopem, który przegląda na nim stronę z ukraińską flagą (0:41).  

Przykład 1: kadr z kolejką wzięto z filmu na kanale YouTube "inPoland - Ukraiński informacyjny kanał w Polsce"Konkret 24, YouTube

Za to kadr pokazujący ekran komputera ze zdjęciem kobiety o blond włosach, gdzie widać część jej danych osobowych oraz otwarte okienko systemu, pochodzi z materiału anglojęzycznej stacji UATV English z Ukrainy. Opublikowano go 24 października 2017 roku na oficjalnym kanale stacji na YouTube. Tytuł: "Jak ukraińskie elektroniczne dowody osobiste powoli odmieniają biurokrację z epoki Związku Radzieckiego?". W pierwszej części dziennikarskiego materiału przedstawiono historię kobiety, która w Kijowie zarejestrowała w urzędzie nowo narodzone dziecko, używając do tego elektronicznego dowodu osobistego.

Przykład 2: kadr z ekranem komputera wzięto z materiału stacji UATV EnglishKonkret 24, YouTube

Zbliżenie na paczki banknotów 50 euro pojawiło się w wideo na kanale YouTube Polskiej Policji. Materiał "Polska Policja - CBŚ zlikwidowało największy ośrodek fałszerski pieniędzy euro" opublikowano w październiku 2011 roku.

Przykład 3: ujęcia z plikami euro pochodzą z wideo na kanale YouTube Polskiej PolicjiKonkret 24, YouTube

Moment filmu pokazujący doprowadzenie na salę rozpraw mężczyzny przedstawia w rzeczywistości jednego z dwóch oskarżonych o zabójstwo 27-letniego Remigiusza L. Do zdarzenia doszło w 2020 roku w Krośnie. W listopadzie 2022 roku w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł wyrok w tej sprawie. Ujęcie pojawiło się w materiale opublikowanym na kanale YouTube lokalnego portalu terazKrosno.pl. Materiał zatytułowano "Ogłoszenie wyroku (21.11.2022)".

Przykład 4: Ujęcia z doprowadzenia oskarżonego wzięto z filmu na YouTube lokalnego portalu terazKrosno.plKonkret 24, YouTube

Z tego samego nagrania sprzed pochodzi ujęcie sędziego, które widać w spreparowanym filmie. To sędzia Artur Lipiński znany z serialu "Sąd rodzinny". Obecnie Lipiński jest Sędzią Sądu Okręgowego w Krośnie i jego rzecznikiem prasowym. W listopadzie 2022 roku ogłosił wyrok w sprawie o zabójstwo Remigiusza L.

Przykład 5: Kadr z sędzią również wzięto z filmu na kanale YouTube portalu terazKrosno.plKonkret 24, YouTube

Z kolei fragment, w którym widać wiceszefa polskiego ABW, pochodzi z Konferencji SECURE 2024. Zgodnie z agendą wydarzenia 16 kwietnia 2024 orku Cieszyński wziął udział w debacie pt. "Globalne cyberbezpieczeństwo w obliczu nowej zimnej wojny". W nagraniu z debaty siedzi na tym samym krześle, w tym samym ubraniu, za jego plecami widać to samo tło, co we fragmencie wykorzystanym w sfabrykowanym filmie.

Przykład 6: kadr z wiceszefem polskiego ABW pochodzi z Konferencji SECURE 2024Konkret 24

Przypomnijmy, że podobne sfabrykowane nagrania nieraz były już rozsyłane w polskich mediach społecznościowych. By uwiarygodnić nieprawdziwe historie przedstawiające Ukrainę i Ukraińców w negatywnym świetle, wykorzystywano obrandowanie wiarygodnych stacji czy agencji informacyjnych, np. BBC News czy Reutersa.

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24: Według BBC "Polska przygotowuje armię do inwazji na Ukrainę"? To sfałszowane wideo

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Konkret 24

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych krąży przekaz, że dopiero niedawno COVID-19 wpisano na listę chorób zakaźnych, a to z kolei rzekomo sprawia, że działania państwa w pandemii nie miały podstaw. Dowodem jest zrzut ekranu ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wyjaśniamy.

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

"Deportować na front", "uciekał przed wojną" - pisali niektórzy internauci w reakcji na doniesienia o tym, że we Wrocławiu Ukrainiec rzekomo potrącił parę z dzieckiem. Do wypadku doszło w innym miejscu, a sprawca nie był obywatelem Ukrainy.

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Ukrainiec we Wrocławiu wjechał w rodzinę na przejściu? To nawet nie jest Polska

Źródło:
Konkret24

Władze amerykańskiego stanu Teksas rzekomo zakazały wnoszenia do szkół tęczowych flag. Taki przekaz krąży w mediach społecznościowych. Tylko że pierwotna informacja zaczęła funkcjonować w oderwaniu od swojego źródła. Wyjaśniamy.

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Teksas zakazał wnoszenia tęczowych flag do szkół? Nie, to "skradziona satyra"

Źródło:
Konkret24, USA Today

"W Polsce mamy obecnie cały czas rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych" - alarmował w telewizji poseł Konfederacji Przemysław Wipler. Sprawdziliśmy: rekordu tymczasowo aresztowanych nie ma, jednak to nie oznacza, że ich sytuacja jest dobra i nie ma problemu z nadużywaniem stosowania tego środka zapobiegawczego. Przedstawiamy statystyki i zapowiedzi zmian w tym zakresie.

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Wipler: mamy rekordową liczbę osób tymczasowo aresztowanych. Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Były sekretarz generalny NATO rzekomo został pozwany za "podżeganie do konfliktu w Ukrainie", za co ma mu grozić kara dożywotniego więzienia. Wyjaśniamy, że Jens Stoltenberg wcale nie został "pozwany". Pokazujemy, jak wiele wątków rosyjskiej propagandy jest w tej historii.

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Byłemu szefowi NATO "grozi dożywocie"? Historia z rosyjską propagandą w tle

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu transport "mobilnych wyrzutni rakiet balistycznych" miał poruszać się w ostatni weekend po Iranie. Ten przekaz wsparła rosyjska machina dezinformacyjna. Okazuje się, że fotografia, której użyto, nie ma nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Wyjaśniamy.

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Transport wyrzutni w Iranie? Uwaga na wprowadzające w błąd zdjęcie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych obok nagrań pokazujących skutki ataków izraelskich na Bejrut pojawiają się też takie, które nie mają z tym nic wspólnego. Materiały prawdziwe bywają też łączone z materiałami sztucznie wygenerowanymi.

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Ogromne płomienie i kłęby dymu. "Bejrut teraz?" Nie. To coś innego

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych pojawiła się historia bojkotu turnieju szachowego przez ukraińską szachistkę. Choć historia jest prawdziwa, to wydarzyła się kilka lat temu. Jednak sposób jej rozpowszechniania i profile do tego wykorzystane pokazują, że sprawa ma wiele wspólnego z bieżącą sytuacją. Wyjaśniamy, jak tą akcją rosyjskie i prorosyjskie konta chciały pokazać "ukraińską hipokryzję".

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Ukraińska szachistka, turniej w Arabii Saudyjskiej i traktowanie kobiet. Historia z Rosją w tle

Źródło:
Konkret24

Na pierwszy rzut oka krążący w sieci wykres rzeczywiście zastanawia, bo pokazuje, jak mała jest wciąż ilość dwutlenku węgla w atmosferze. Dlatego krytycy tezy o globalnym ociepleniu chętnie go wykorzystują - na przykład, by podważać politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Zapominają, że nie zawsze liczy się ilość, ważny jest jej efekt. Wyjaśniamy.

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Katastrofalne emisje "w rzeczywistości"? Czego ten wykres nie pokazuje

Źródło:
Konkret24

Pytanie "czy Unia chce zakazać kawy?", przewija się ostatnio w wielu komentarzach w mediach społecznościowych. Poseł Konfederacji straszy nawet, że "niedługo będziemy mogli napić się co najwyżej kawy zbożowej". W tle tego manipulacyjnego przekazu jest pewna zmiana regulacji w Unii Europejskiej i chęć wykorzystania jej do wzmocnienia antyunijnych nastrojów w społeczeństwie.

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Unia Europejska "chce zakazać kawy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych notuje nagranie, na którym widać dziwne zwierzę przemykające chodnikiem. Szakal? Wilk? Arabski pies? - zastanawiają się internauci. A może chupacabra, czyli legendarne stworzenie atakujące zwierzęta domowe w krajach obu Ameryk. Ustaliliśmy, co to jest i skąd pochodzi nagranie. Trzeba uważać, gdy się takie zwierzę spotka.

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

"Co to za stworzenie"? "Polska chupacabra"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Sprawa była głośna. Premier Donald Tusk najpierw podpisał się pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, a potem oświadczył, że wycofuje kontrasygnatę. Rozgorzał polityczny spór: czy mógł, na jakiej podstawie i jak to uchylenie kontrasygnaty się zmaterializuje. Otóż powstał taki dokument - publikujemy go w Konkret24. Lecz zdaniem prawników wątpliwości pozostały.

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Kontrasygnata Tuska rzeczywiście wycofana? Jest dokument

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozchodzi się rzekomy materiał telewizji Euronews opowiadający o ukraińskim tatuażyście, który miał zarazić ponad dwustu klientów w Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C. Nagranie to rozpowszechniają u nas prorosyjskie konta. Przestrzegamy: to sfabrykowany materiał.

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Tatuażysta z Ukrainy "zaraził wirusem zapalenia wątroby klientów w Polsce"? Uwaga, to fałszywka

Źródło:
Konkret24

"I nic nie można z tym zrobić?", "bandytyzm w powietrzu" - oburzają się internauci, komentując nagranie mające przedstawiać niebezpieczny manewr rosyjskiego myśliwca nad Bałtykiem. Owszem, do takiego zdarzenia doszło, lecz nie na europejskim niebie.

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Tak Rosjanie "bawią się nad Bałtykiem z samolotami NATO"? Nie nad Bałtykiem

Źródło:
Konkret24

W rozpowszechnianym w mediach społecznościowych przekazie dotyczącym migracji wybijana jest w ostatnich dniach informacja, jakoby w tym roku Niemcy odesłali do Polski już 15,5 tysiąca migrantów. W dodatku w ramach paktu migracyjnego. Ani jedna, ani druga informacja nie jest prawdą. Wyjaśniamy.

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

"Niemcy przysłały nam 15,5 tysiąca migrantów" w ramach relokacji? Dwa fałsze naraz

Źródło:
Konkret24