W większości krajów UE tempo szczepień spada. Polska w niechlubnej czołówce


W ciągu ostatniego miesiąca tempo szczepień przeciw COVID-19 spadło aż w 23 krajach Unii Europejskiej - najbardziej w Holandii, Austrii i Niemczech, ale Polska też jest w czołówce. Pod względem wykorzystanych dziennie dawek szczepionki na 100 mieszkańców w ciągu tygodnia jesteśmy w UE na jednym z ostatnich miejsc.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami" - mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, na konferencji prasowej 30 lipca. "Tym bardziej powinno nas to mobilizować - i mówię nas wszystkich, bez żadnych podziałów politycznych i wszelkich innych - do tego, żebyśmy zachęcali wszystkich, kogo możemy do tego, aby szczepili się, aby Polacy uzyskali odporność zbiorową" - dodał.

Podkreślił, że jest to niezwykle potrzebne w kontekście nadchodzącej czwartej fali. To samo powtarzają eksperci i lekarze. Tymczasem - jak sprawdziliśmy - najnowsze dane portalu Our World in Data dotyczące szczepień w Polsce i innych krajach UE potwierdzają, że tempo szczepień przeciw COVID-19 zmalało.

Dworczyk: w absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień
Dworczyk: w absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepieńtvn24

Tempo szczepień w Europie: spadek w 23 krajach UE

Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę.

Aby pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.

Według statystyk tempo szczepień (wskaźnik zaszczepienia podawany jest jako liczba - średnia z tygodnia) w ostatnim miesiącu faktycznie spadło w większości krajów UE.

Spada tempo szczepień w Polsce
Spada tempo szczepień w Polscetvn24

Porównując dane z 28 czerwca - kiedy to ostatni raz analizowaliśmy ten wskaźnik w Konkret24 - do aktualnych z 2 sierpnia, widać, że tempo szczepień spadło aż w 23 krajach UE (przy czym brak najnowszych danych porównawczych dla Węgier).

W ciągu nieco ponad miesiąca najbardziej zwolniły szczepienia w: Holandii (spadek między wartością z 28 czerwca a tą z 2 sierpnia: o 0,57); Austrii (o 0,5); Niemczech (o 0,48); a także w Polsce i Grecji (w obu o 0,47).

Nieco wyższe niż przed miesiącem tempo szczepień jest tylko w Estonii (o 0,03), Finlandii (o 0,03) i Francji (o 0,05).

Polska na 21. miejscu w Unii Europejskiej

Jeśli natomiast chodzi o bieżącą sytuację szczepień w danym kraju, to statystyki z 2 sierpnia dla UE pokazują, że tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,26 (dane z 1 sierpnia) - to dawało nam dopiero 21. miejsce (podczas gdy 28 czerwca byliśmy na 14. miejscu). Przypomnijmy: ta średnia pokazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Na początku sierpnia gorzej niż u nas było tylko na Litwie - 0,25; w Chorwacji - 0,25 (stan na 1 sierpnia); Słowacji - 0,17; Bułgarii - 0,12 i Rumunii - 0,07 (stan na 1 sierpnia).

W aktualnym zestawieniu brak danych dla Węgier, ostatnie dla tego kraju pochodzą z 27 czerwca.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Unii Europejskiej - stan na 2 sierpnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Dania - 0,99; Irlandia - 0,92; Francja - 0,91 i Belgia - 0,87 (dla tych państw najnowsze dane są z 1 sierpnia).

Warto zauważyć, że Francja jest jednym z państw, które od sierpnia wprowadzą nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Zapowiedział je już 12 lipca prezydent Emmanuel Macron. To spowodowało, że od razu wzrosła liczba Francuzów zainteresowanych szczepieniem. W ciągu tylko jednego dnia po zapowiedzi prezydenta na szczepienie przeciwko COVID-19 zapisało się we Francji prawie milion osób. Gdy analizowaliśmy stan szczepień w UE według danych z 29 czerwca, Franca była dopiero na 11. miejscu w tym zestawieniu.

Szczepienia w Polsce zwolniły od połowy czerwca

Na poniższym wykresie przedstawiamy, jak zmieniała się tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce od 1 maja do 2 sierpnia tego roku

Jeszcze w maju i pierwszej połowie czerwca tygodniowa średnia utrzymywała się między 0,55 (3 maja) a 0,9 (2 czerwca). Od 15 czerwca (0,89) obserwujemy regularny spadek jej wartości - 1 lipca wynosiła 0,73; 15 lipca - 0,53; a 1 sierpnia - 0,26.

Tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce - od 1 maja do 2 sierpnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.

46,1 proc. mieszkańców Polski zaszczepionych na COVID-19

Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 212 państw i terytoriów zależnych. Według zestawienia z 2 sierpnia zaszczepione przeciw COVID-19 było 46,1 proc. mieszkańców Polski (stan na 1 sierpnia). Dało nam 16. miejsce wśród 27 państw UE.

Gdy sprawdzaliśmy tę wartość ponad miesiąc temu, 28 czerwca, odsetek ten wynosił 33,9 proc. - ale wtedy zajmowaliśmy 11. miejsce w Unii.

Odsetek mieszkańców w 27 państwach Unii Europejskiej zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami - stan na 2 sierpnia 2021Our World in Data | ourworldindata.com

2 sierpnia najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały: Malta - 86,7 proc., Belgia - 58,9 proc., Hiszpania - 58,3 proc. (dla tych państw jest to stan na 1 sierpnia), Portugalia - 56,6 proc. i Węgry - 56,5 proc.

W sumie 49,4 proc. mieszkańców UE jest już zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami. Większość krajów zaszczepiła ponad 30 proc. populacji. Wyjątkami są Rumunia i Bułgaria, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi odpowiednio: 25,3 proc. (stan na 1 sierpnia) i 14,5 proc.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: MASSIMO PERCOSSI/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Rzeczniczka Białego Domu rzekomo przekonywała, że to Amerykanie razem z Ukraińcami wygrali II wojnę światową - twierdzą internauci. Jako dowód pokazują krótkie nagranie. Sprawdziliśmy: jest zmanipulowane.

"Amerykanie wspólnie z Ukraińcami wygrali drugą wojnę"? To zmanipulowane nagranie

"Amerykanie wspólnie z Ukraińcami wygrali drugą wojnę"? To zmanipulowane nagranie

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Janusz Wojciechowski wyraził swoją krytykę po spotkaniu Donalda Tuska z ministrem Adamem Bodnarem, sugerując, że "w państwie praworządnym" premier nie powinien rozmawiać z prokuratorem generalnym o postępowaniach. Przypominamy więc, jak za rządów Zjednoczonej Prawicy zmieniono Prawo o prokuraturze.

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Źródło:
Konkret24

O 30 procent wzrosły zarobki prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ciągu czterech lat za poprzednich rządów. Ale Jan Nowak, zapytany przez komisję do spraw wyborów kopertowych, ile zarabiał, odpowiedział: "nie pamiętam". Sprawdziliśmy: przez pięć lat w sumie 1,5 miliona złotych brutto.

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24