W ciągu ostatniego miesiąca tempo szczepień przeciw COVID-19 spadło aż w 23 krajach Unii Europejskiej - najbardziej w Holandii, Austrii i Niemczech, ale Polska też jest w czołówce. Pod względem wykorzystanych dziennie dawek szczepionki na 100 mieszkańców w ciągu tygodnia jesteśmy w UE na jednym z ostatnich miejsc.
W absolutnej większości krajów Unii Europejskiej widać zwolnienie, jeśli chodzi o tempo szczepień, bo wyczerpują się zasoby osób zainteresowanych szczepieniami" - mówił Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień, na konferencji prasowej 30 lipca. "Tym bardziej powinno nas to mobilizować - i mówię nas wszystkich, bez żadnych podziałów politycznych i wszelkich innych - do tego, żebyśmy zachęcali wszystkich, kogo możemy do tego, aby szczepili się, aby Polacy uzyskali odporność zbiorową" - dodał.
Podkreślił, że jest to niezwykle potrzebne w kontekście nadchodzącej czwartej fali. To samo powtarzają eksperci i lekarze. Tymczasem - jak sprawdziliśmy - najnowsze dane portalu Our World in Data dotyczące szczepień w Polsce i innych krajach UE potwierdzają, że tempo szczepień przeciw COVID-19 zmalało.
Tempo szczepień w Europie: spadek w 23 krajach UE
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę.
Aby pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Według statystyk tempo szczepień (wskaźnik zaszczepienia podawany jest jako liczba - średnia z tygodnia) w ostatnim miesiącu faktycznie spadło w większości krajów UE.
Porównując dane z 28 czerwca - kiedy to ostatni raz analizowaliśmy ten wskaźnik w Konkret24 - do aktualnych z 2 sierpnia, widać, że tempo szczepień spadło aż w 23 krajach UE (przy czym brak najnowszych danych porównawczych dla Węgier).
W ciągu nieco ponad miesiąca najbardziej zwolniły szczepienia w: Holandii (spadek między wartością z 28 czerwca a tą z 2 sierpnia: o 0,57); Austrii (o 0,5); Niemczech (o 0,48); a także w Polsce i Grecji (w obu o 0,47).
Nieco wyższe niż przed miesiącem tempo szczepień jest tylko w Estonii (o 0,03), Finlandii (o 0,03) i Francji (o 0,05).
Polska na 21. miejscu w Unii Europejskiej
Jeśli natomiast chodzi o bieżącą sytuację szczepień w danym kraju, to statystyki z 2 sierpnia dla UE pokazują, że tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce wynosiła 0,26 (dane z 1 sierpnia) - to dawało nam dopiero 21. miejsce (podczas gdy 28 czerwca byliśmy na 14. miejscu). Przypomnijmy: ta średnia pokazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni.
Na początku sierpnia gorzej niż u nas było tylko na Litwie - 0,25; w Chorwacji - 0,25 (stan na 1 sierpnia); Słowacji - 0,17; Bułgarii - 0,12 i Rumunii - 0,07 (stan na 1 sierpnia).
W aktualnym zestawieniu brak danych dla Węgier, ostatnie dla tego kraju pochodzą z 27 czerwca.
Najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia w Unii miały: Dania - 0,99; Irlandia - 0,92; Francja - 0,91 i Belgia - 0,87 (dla tych państw najnowsze dane są z 1 sierpnia).
Warto zauważyć, że Francja jest jednym z państw, które od sierpnia wprowadzą nowe obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Zapowiedział je już 12 lipca prezydent Emmanuel Macron. To spowodowało, że od razu wzrosła liczba Francuzów zainteresowanych szczepieniem. W ciągu tylko jednego dnia po zapowiedzi prezydenta na szczepienie przeciwko COVID-19 zapisało się we Francji prawie milion osób. Gdy analizowaliśmy stan szczepień w UE według danych z 29 czerwca, Franca była dopiero na 11. miejscu w tym zestawieniu.
Szczepienia w Polsce zwolniły od połowy czerwca
Na poniższym wykresie przedstawiamy, jak zmieniała się tygodniowa średnia krocząca wskaźnika zaszczepienia w Polsce od 1 maja do 2 sierpnia tego roku
Jeszcze w maju i pierwszej połowie czerwca tygodniowa średnia utrzymywała się między 0,55 (3 maja) a 0,9 (2 czerwca). Od 15 czerwca (0,89) obserwujemy regularny spadek jej wartości - 1 lipca wynosiła 0,73; 15 lipca - 0,53; a 1 sierpnia - 0,26.
Zobacz interaktywną wersję wykresu, by poznać szczegółowe dane.
46,1 proc. mieszkańców Polski zaszczepionych na COVID-19
Informację o odsetku zaszczepionych mieszkańców - czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 - portal Our World in Data podaje dla 212 państw i terytoriów zależnych. Według zestawienia z 2 sierpnia zaszczepione przeciw COVID-19 było 46,1 proc. mieszkańców Polski (stan na 1 sierpnia). Dało nam 16. miejsce wśród 27 państw UE.
Gdy sprawdzaliśmy tę wartość ponad miesiąc temu, 28 czerwca, odsetek ten wynosił 33,9 proc. - ale wtedy zajmowaliśmy 11. miejsce w Unii.
2 sierpnia najwyższy odsetek zaszczepionych mieszkańców wśród państw UE miały: Malta - 86,7 proc., Belgia - 58,9 proc., Hiszpania - 58,3 proc. (dla tych państw jest to stan na 1 sierpnia), Portugalia - 56,6 proc. i Węgry - 56,5 proc.
W sumie 49,4 proc. mieszkańców UE jest już zaszczepionych przeciw COVID-19 wszystkimi wymaganymi dawkami. Większość krajów zaszczepiła ponad 30 proc. populacji. Wyjątkami są Rumunia i Bułgaria, gdzie odsetek zaszczepionych wynosi odpowiednio: 25,3 proc. (stan na 1 sierpnia) i 14,5 proc.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: MASSIMO PERCOSSI/PAP/EPA