FAŁSZ

"Wyschła najdłuższa rzeka Francji"? Nie, choć wody w niej jest rekordowo mało

Loara wyschła? Jej poziom jest bardzo niski
Loara wyschła? Jej poziom jest bardzo niskiSentinel, Twitter

Według niektórych internautów Loara kompletnie wyschła, a w jej korycie straszą łachy piachu i przewrócone łodzie. Zdjęcia i nagrania najczęściej jednak pokazują kilka najbardziej suchych odnóg rzeki, w innych woda wciąż płynie. Jednak jest jej bardzo mało.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Zdjęcia i filmy pokazujące bardzo wyschnięte koryto najdłuższej francuskiej rzeki - Loary - udostępniane są od kilkunastu dni w mediach społecznościowych. W niektórych miejscach można przeczytać nawet, że rzeka wyschła zupełnie lub "zniknęła". Wielu internautów porównywało sytuację w Loarze z katastrofą ekologiczną w Odrze. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Kwiecień udostępniła filmik podpisany "Francja. Loara dziś...", na którym widać niemal całkowicie wyschnięte koryto rzeki i skomentowała: "Cisza… nikt nie powie (prezydent Francji Emmanuel - red.) Macron do dymisji i nie spyta co z rybami…" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Wpis posłanki o sytuacji z LoarąTwitter

Obie rzeki zestawiali też inni internauci, którzy twierdzili, że Loara wyschła. "To jest Odra. Nie wyschła jak Ren czy Loara w wyniku suszy. Została ZATRUTA przez polski przemysł i brak polityki środowiskowej obecnej władzy"; "Wyschła najdłuższa rzeka Francji - Loara. Straszą mosty rozpięte nad łachami piachu, łodzie niezdarnie leżące na boku. Podobnie w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech. Gdzie podziały się tysiące ton padniętych ryb? Dlaczego ekolodzy milczą? Dlaczego nie atakują rządów?!" - pisali.

Poziom wody w Loarze, jak i wielu innych europejskich rzekach, jest obecnie rekordowo niski, ale mimo tego - rzeka wciąż płynie. Miejscami bardzo mocno wyschły jedynie jej odnogi.

Dwie odnogi Loary

Publikowane zdjęcia i filmy najczęściej pokazują koryto Loary w pobliżu miejscowości Loireauxence. Jak jednak zauważało wielu internautów, Loara w przeszłości stworzyła bardzo szerokie doliny i przez to dzisiaj miejscami rozdziela się na kilka odnóg. Tak właśnie dzieje się niedaleko mostu pomiędzy Loireauxence a Saint-Florent-le-Vieil.

Loara rozgałęzia tam na dwie główne odnogi, które biegną niezależnie od siebie przez ponad 4 km, zanim znów połączą się w jedno koryto. Rozłączność koryt Loary została nawet w tym miejscu podkreślona administracyjnie: na rozdzielającej je wyspie wytyczono granice francuskich departamentów. Prawa odnoga płynie więc w departamencie Loara Atlantycka, a lewa w departamencie Maine i Loara.

Dlaczego jest to istotne w kontekście rozsyłanych materiałów o "wyschniętej Loarze"? Ponieważ pokazują one prawą odnogę rzeki, która w ostatnim czasie w okolicach Loireauxence rzeczywiście wyschła niemal doszczętnie, podczas gdy na tym samym odcinku płynie też lewa odnoga, gdzie poziom wody nie jest już tak dramatycznie niski. Widać to chociażby na zdjęciach satelitarnych wykonanych 11 sierpnia tego roku przez satelitę Sentinel.

Wygląd obu odnóg Loary, zdjęcie z 11 sierpnia 2022 rokuSentinel Hub

Na zdjęciu widać, że prawa odnoga rzeki jest znacznie szersza niż lewa, co przy niskim poziomie wody skutkuje pojawieniem się rozległych połaci piasku dna. Nie można jednak powiedzieć, że Loara wyschła lub "zniknęła", ponieważ na tym odcinku nie tylko płynie wąską strugą w prawej odnodze, ale przede wszystkim wciąż wypełnia całą swoją lewą odnogę.

Widać to także na zdjęciach, które mieszkańcy tamtej okolicy publikują w sieci. Jedna z francuskojęzycznych użytkowniczek Twittera, na pytanie, czy zdjęcia mocno wyschniętej odnogi wykonane są w pobliżu Saint-Florent-le-Vieil, odpowiedziała twierdząco i dodała swoje własne cztery zdjęcia, "aby zobaczyć dwie odnogi: zdjęcia zrobione od strony mostu Varades, a następnie od strony mostu Saint-Florent-le-Vieil w tę niedzielę (7 sierpnia - red.)". Na takim zestawieniu widać, że Loara wciąż płynie, choć stan wody w obu jej odnogach znacznie się różni.

Wpis ze zdjęciami stanu wody obu odnóg Loary (stan na 7 sierpnia)Twitter

Niektóre odnogi Loary wyschły jednak doszczętnie. Tak jest chociażby z prawą odnogą rzeki za miejscowością Loireauxence. Ten odcinek okresowo wysychał już w czasie największych letnich upałów w 2018, 2019 czy 2020 roku. To właśnie stamtąd pochodzą popularne zdjęcia i filmy białej barki, która osiadła na zupełnie odkrytym dnie. Wyschnięcie tej odnogi nie oznacza jednak, że Loara na tamtym odcinku przestała płynąć. W lewej odnodze wciąż jest woda, choć przy porównaniu zdjęć satelitarnych widać, że jest jej znacznie mniej niż w poprzednich latach.

Zdjęcie białej barki i jej położenie na zdjęciu satelitarnym (stan na 11 sierpnia 2022)tvn24, Sentinel Hub

Rekordowo niski poziom wód

Fakt, że na tym odcinku Loara płynie głównie swoją lewą odnogą, nie zmienia jednak faktu, że w rzece jest rekordowo mało wody. Nawet na zdjęciach z porównaniem obu odnóg widać, że w przeszłości w lewej płynęło znacznie więcej wody, a obecnie niektóre łodzie osiadły na odkrytym dnie.

Dane są jednoznaczne: jak podaje francuski dziennik "Le Monde", przy moście Wilson w mieście Tours (ok. 150 km od Loireauxence) przepływ Loary jest obecnie najniższy od 27 lat. Oscyluje pomiędzy 44 a 47 metrów sześciennych na sekundę, podczas gdy wcześniejszy najniższy pomiar z sierpnia 2019 roku wynosił 48 m3/s.

Dziennikarze gazety podkreślają, że poziom wody mógłby być jeszcze niższy, gdyby władze nie spuściły wody z tam w Naussac i Villerest wybudowanych w latach 80. między innymi w celu zapewnienia dostaw wody chłodzącej do czterech elektrowni jądrowych zbudowanych wzdłuż rzeki. Zbiornik przy tamie w Villerest jest obecnie wypełniony już tylko w połowie.

Niepokojąco niskie poziomy wody to nie tylko problem Loary. W podobnej sytuacji są chociażby jedne z najdłuższych europejskich rzek: Ren i Dunaj.

Problem trwającej od kilku tygodni suszy dotyczy zresztą całej Francji. Z jej powodu w ponad 100 gminach kraju brakuje wody pitnej. Na terenach górskich lokalne władze dostarczają mieszkańcom wodę cysternami, a w gminach nadmorskich budują instalacje od odsalania wody morskiej. "Obecne obniżenie powodu wody jest bardzo silne i dotyczy całego terytorium Francji, a to dla nas nowość. Zmiany klimatu są niezaprzeczalne, a to powinno zmusić nas do refleksji" - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Eric Sauquet, kierownik Zakładu Hydrologii francuskiego Narodowego Instytutu Rolnictwa.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Sentinel, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Sentinel, Twitter

Pozostałe wiadomości

Niektórzy politycy PSL twierdzą, że złożony projekt ustawy o związkach partnerskich de facto zrównuje tę instytucję z małżeństwem. Wskazują trzy elementy: zawieranie związków partnerskich w urzędach stanu cywilnego, piecza nad dziećmi z poprzednich relacji i możliwość przyjmowania nazwiska partnera. Jednak nie mają racji - różnice są istotne.

Ustawa o związkach partnerskich jest "małżeńskopodobna"? Trzy fałszywe argumenty

Ustawa o związkach partnerskich jest "małżeńskopodobna"? Trzy fałszywe argumenty

Źródło:
Konkret24

Posłanka PSL Urszula Pasławska stwierdziła w telewizyjnym wywiadzie, że polowania z noktowizorami dotyczą tylko działań "związanych z ASF-em" - sugerując, że obejmują one tylko dziki. Przyjrzeliśmy się przepisom. Prawo pozwala na znacznie więcej.

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Polowania z noktowizorami tylko w celu zwalczania ASF? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek przypomniał w TVN24, że wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zobowiązał Polskę, by wprowadziła możliwość zawierania formalnych związków osób tej samej płci. "To jest obowiązek państwa i ten obowiązek powinien być wykonany" - mówił. Objaśniamy, o co chodziło w tamtym orzeczeniu i co z niego wynika.

RPO o związkach partnerskich: jest orzeczenie i istnieje obowiązek państwa. O jaki wyrok chodzi i co oznacza?

RPO o związkach partnerskich: jest orzeczenie i istnieje obowiązek państwa. O jaki wyrok chodzi i co oznacza?

Źródło:
Konkret24

Krytycy propozycji zawieszenia prawa do azylu w Polsce argumentują, że wówczas białoruscy opozycjoniści nie będą mogli znaleźć u nas schronienia. W odpowiedzi na to wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska twierdzi, że w ostatnich latach wniosków o azyl "od tych prześladowanych przez reżim było zero". Sprawdziliśmy.

Azyl w Polsce. "Zero wniosków" od obywateli Białorusi? Ministra Gajewska się myli

Azyl w Polsce. "Zero wniosków" od obywateli Białorusi? Ministra Gajewska się myli

Źródło:
Konkret24

W kolejnym szczycie fali zachorowań i tuż przed rozpoczęciem szczepień przeciw nowym wariantom COVID-19 wróciły fałszywe przekazy o pandemii. W rozpowszechnianych teoriach spiskowych "bohaterem" jest znowu Światowe Forum Ekonomiczne, a w szczepionkach tym razem rzekomo wykryto "nanoboty".

"Test publicznego posłuszeństwa" i "nanoboty" w szczepionkach. Wirus wrócił, teorie spiskowe też

"Test publicznego posłuszeństwa" i "nanoboty" w szczepionkach. Wirus wrócił, teorie spiskowe też

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka poinformowała na Facebooku, że "właściciel polskiej marki Sokołów ogłosił zwolnienia 500 pracowników". Wpis wywołał falę krytyki - wielu komentujących uznało, że redukcje dotyczą Polaków i obwiniło za tę sytuację polski rząd. Tylko że posłanka PiS swoim enigmatycznym postem wprowadza opinię publiczną w błąd.

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Lichocka: "właściciel polskiej marki ogłosił zwolnienia". Czego posłanka nie napisała?

Źródło:
Konkret24

Od kilku dni politycy koalicji rządzącej spierają się publicznie o prawny status projektu ustawy o związkach partnerskich. Ministra z Lewicy Katarzyna Kotula twierdzi, że to projekt rządowy, a politycy PSL zaprzeczają. Ekspert: osoby chcące zawrzeć związek partnerski stają się "podmiotem politycznej gry".

Projekt ustawy o związkach partnerskich: rządowy czy nie? To "polityczna gra"

Projekt ustawy o związkach partnerskich: rządowy czy nie? To "polityczna gra"

Źródło:
Konkret24

Węgrzy obchodzą 68. rocznicę wybuchu powstania przeciwko reżimowi komunistycznemu. Jednak w sieci pojawił się doniesienia, że w tym roku na Węgrzech nie będzie państwowych obchodów upamiętniających to wydarzenie. "Oni juz kochaja Putina", "Skąd to info? Co to za brednie?" - pisali internauci w reakcji. Jak sprawdziliśmy, zaplanowano państwowe obchody tego święta.

Nie będzie państwowych obchodów powstania węgierskiego 1956 roku? To nieprawda

Nie będzie państwowych obchodów powstania węgierskiego 1956 roku? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Minister Marcin Mastalerek przekonywał w TVN24, że prezydent Andrzej Duda ogłaszał inwestycje takie jak elektrownie atomowe czy CPK "i dążył do tego, żeby były one zrobione". Przeanalizowaliśmy archiwum wypowiedzi głowy państwa na te tematy - wystąpień ogłaszających te inwestycje, o których mówił Mastalerek, nie znaleźliśmy.

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Mastalerek: "prezydent ogłaszał" CPK i elektrownie atomowe. Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

Temat migracji stał się ostatnio politycznym tematem numer jeden. Zapowiedź premiera Donalda Tuska o zawieszeniu prawa do azylu, przyjęcie przez rząd strategii migracyjnej, zwrot w polityce unijnej w tej kwestii. Sprawdzamy, jakie teraz obowiązują w Polsce przepisy w kwestii azylu i ile w ostatnich latach było wniosków o objęcie tym rodzajem ochrony.

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Prawo do azylu. Jakie teraz obowiązują przepisy, ile było wniosków w ostatnich latach

Źródło:
Konkret24

W lokalu w centrum Warszawy ma powstać nowy meczet - pisał Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. "Muzułmanie dostaną MDM za grosze!" - straszył z kolei Witold Tumanowicz z Konfederacji. Nieruchomość w centrum miasta miał zostać bowiem wynajęta muzułmańskiej fundacji. Według polityków to element akcji przyjmowania w kraju migrantów. Okazuje się jednak, że sprawa wynajmu lokalu nie jest wcale rozstrzygnięta, a wpisy posłużyły do rozsiewania antyimigranckich i antymuzułmańskich przekazów.

"Ratusz wynajmie część słynnego MDM pod meczet". Jak prawicowi politycy rozkręcili antymuzułmańską akcję

"Ratusz wynajmie część słynnego MDM pod meczet". Jak prawicowi politycy rozkręcili antymuzułmańską akcję

Źródło:
Konkret24

Według popularnego przekazu z mediów społecznościowych miejsca na uczelniach medycznych zostały "pozajmowane przez obcokrajowców, którym studia opłaca polski podatnik". Wyjaśniamy, co to się zgadza.

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Obcokrajowcy "zajmują miejsca na uczelniach medycznych", a płaci "polski podatnik"? Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Polski "najemnik" rzekomo zaatakował ukraińskich żołnierzy w trakcie dyskusji o Wołyniu i ludobójstwie tamże. Przestrzegamy przed rosyjskim przekazem propagandowym.

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Polski najemnik zaatakował ukraińskich żołnierzy "w związku ze sporem" o Wołyń? To fejk

Źródło:
Konkret24

We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych sędzia Kamil Zaradkiewicz, powołany do Sądu Najwyższego w wadliwej procedurze, sugeruje, że niedawna opinia Komisji Weneckiej wpłynęła na sposób podpisywania sędziów z udziałem neo-KRS na antenie TVN i TVN24. Tyle że sam manipuluje.

Jeden sędzia, dwa podpisy pod zdjęciami. "Manipulacja na najwyższym poziomie"

Jeden sędzia, dwa podpisy pod zdjęciami. "Manipulacja na najwyższym poziomie"

Źródło:
Konkret24

Politycy obecnej opozycji straszą, że powstające Centra Integracji Cudzoziemców posłużą do wdrożenia paktu migracyjnego i relokacji migrantów do Polski. Tyle że pomysł na 49 placówek powstał i był rozwijany za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości, wtedy też otwierano centra pilotażowe. Wyjaśniamy, skąd wziął się plan ich utworzenia, na jakim jest etapie i dlaczego wiele tez na temat centrów powielanych w mediach społecznościowych nie jest prawdziwych.

Centra Integracji Cudzoziemców to "realizacja paktu migracyjnego"? Nie, to kontynuacja pomysłu PiS

Centra Integracji Cudzoziemców to "realizacja paktu migracyjnego"? Nie, to kontynuacja pomysłu PiS

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych powróciły pytania związane ze wspólnymi patrolami polskiej i niemieckiej policji w Szczecinie. Internauci twierdzą, że takie kontrole nie powinny mieć miejsca. Tłumaczymy zasady współpracy polskich i niemieckich służb.

"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

"Polski i niemiecki policjant w niemieckim radiowozie na terenie Polski. Dlaczego tak jest?" Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych krąży przekaz, że dopiero niedawno COVID-19 wpisano na listę chorób zakaźnych, a to z kolei rzekomo sprawia, że działania państwa w pandemii nie miały podstaw. Dowodem jest zrzut ekranu ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wyjaśniamy.

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

COVID-19 chorobą zakaźną "4,5 roku po ogłoszeniu stanu epidemii"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk zapowiedział, że częścią rządowej strategii migracyjnej będzie "czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu". Premier przywołał rozwiązania przyjęte w Finlandii. Wyjaśniamy, co dokładnie tam wprowadzono.

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Tusk o "zawieszeniu wniosków azylowych" w Finlandii. Co jest w fińskiej ustawie

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Nagranie, na którym jakoby migrant zepchnął dziecko z peronu, oburzyło internautów i stało się okazją do wyrażania nienawiści wobec obcych. Okazuje się jednak, że zdarzenie nie ma nic wspólnego z imigrantami. Wyjaśniamy, co na nim widać i gdzie zostało nagrane.

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

"Ubogacacz kulturowy" spycha dziecko na tory? Co pokazuje to nagranie

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Amerykański instruktor F-16 jakoby zginął podczas rosyjskiego ataku na ukraińską bazę lotniczą - wynika z popularnego przekazu. Dowodem ma być rzekomy post wdowy po żołnierzu. Ten przekaz to przykład rosyjskiej dezinformacji. Oto jak powstała.

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Amerykański instruktor F-16 zginął w ukraińskiej bazie? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24