FAŁSZ

Ciągniki i słoma pod wieżą Eiffla? "Fantazji Francuzom nie brakuje", ale to nie protest

Źródło:
Konkret24

"Wiejskie życie w Paryżu", "czego jak czego, ale fantazji Francuzom nie brakuje" - komentują internauci krążące w sieci zdjęcie zrobione rzekomo podczas protestów rolników we Francji. Ciągniki i bele słomy pod wieżą Eiffla robią wrażenie, tyle że nic takiego się tam nie wydarzyło.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

W dniach, gdy w krajach Europy - m.in. we Francji - trwają protesty rolników, w mediach społecznościowych udostępniane jest zdjęcie mające rzekomo przedstawiać taki protest w Paryżu: ciągniki rolnicze i belki słomy ustawione są pod wieżą Eiffla. Fotografia dotarła też do polskiej sieci, gdzie publikowana jest opisem: "Paryż przygotowuje się na olimpiadę 2024". "Pełną parą" - skomentował jeden z użytkowników platformy X, którego wpis z 2 lutego dotarł do ponad 40 tys. internautów. Wielu komentowało zdjęcie, pisząc: "Piekne zdjecie"; "Czego jak czego, ale fantazji Francuzom nie brakuje"; "Wiejskie życie w Paryżu"; "Piekne widoki"; "To pokazuje jaką siłą dysponuje społeczeństwo, ale zbyt wielu o tym zapomniało" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). To samo zdjęcie, z identycznym opisem, użytkownik zamieścił 2 lutego na Facebooku; publikowano je też z innymi opisami, np. "Pięknie dziś wygląda Paryż, tak sielsko. Kolej na Warszawę" lub: "To nie fejk wygenerowany przez oprogramowanie. Po prostu tak wygląda ostatnio Paryż z powodu protestu rolników".

FAŁSZ
Jeden z popularnych postów z nieprawdziwym zdjęciemx.com

Wielu internautów wątpiło jednak w prawdziwość fotografii: "Czy to prawdziwe zdjęcie czy fotomontaż?"; "To nie fejk?"; "Prawdziwe czy AI (sztuczna inteligencja, z ang. artificial intelligence - red.)?". Jedna z użytkowniczek udostępniła fotografię, chcąc się dowiedzieć: "To zdjęcie to fejk?".

Wyjaśniamy, jak rozpoznać fałszywkę.

Analiza zdjęcia i przydatne narzędzia

Wprowadzenie tego zdjęcia z wieżą Eiffla do wyszukiwarki Google Grafika pozwala znaleźć wpis zamieszczony 3 lutego na platformie X, to najwcześniejsza kopia opublikowana w tym serwisie. Autor podpisał go jako "France", ale - co istotne - dodano już do niego informacje kontekstowe. Wynika z nich, że "zdjęcie jest wygenerowane przez sztuczną inteligencję (AI)". Z kolei na Facebooku najwcześniejsza kopia, którą znaleźliśmy, została zamieszczona 2 lutego.

Oryginalny wpis z informacjami kontekstowymix.com

Do podobnego wniosku można dojść po analizie szczegółów ilustracji. Przy pomocy sztucznej inteligencji wiernie odtworzono wygląd wieży Eiffla, paryskich budynków, słomy czy samych ciągników, ale nie zabrakło błędów, które zdradzają, że zdjęcie nie jest autentyczne. Po lewej stronie widać co najmniej kilka kół, które nie należą do żadnego ciągnika. Program nie najlepiej poradził sobie też z wygenerowaniem realistycznych cieni; nie odpowiadają one układowi belek słomy, na które pada światło. Właśnie z tworzeniem takich szczegółów sztuczna inteligencja ciągle ma problemy i to ich należy szukać na obrazach, których autentyczności nie jesteśmy pewni.

Koła i cień: elementy zdjęcia sugerujące, że zostało wygenerowane przy użyciu sztucznej inteligencjix.com

Jest też inny sposób weryfikacji podejrzanych grafik. Można wprowadzić je do specjalnych ogólnodostępnych narzędzi, które analizują, czy za powstaniem danego zdjęcia stoi człowiek, czy komputer. Te analizy nie zawsze okazują się w 100 proc. trafne, jednak warto wykorzystywać je jako uzupełnienie własnych wniosków. Darmowe narzędzia można znaleźć w sieci m.in. na stronach Hivemoderation.com, Illuminarty.ai czy Huggingface.co.

W przypadku rzekomej fotografii traktorów i słomy pod wieżą Eiffla różne narzędzia dają różne rezultaty. Najlepiej radzi sobie narzędzie ze strony Hivemoderation.com, ponieważ po wprowadzeniu do niego grafiki uzyskujemy wynik: "prawdopodobnie wygenerowane przez sztuczną inteligencję" i pewność na poziomie 68 proc. To narzędzie rozpoznało, że obrazek stworzono w programie Midjourney, co dodatkowo uwiarygadnia tezę, że ciągniki i słoma pod wieżą Eiffla to jedynie komputerowa grafika.

Wynik analizy w narzędziu do rozpoznawania grafik wygenerowanych przy użyciu sztucznej inteligencjihivemoderation.com

Narzędzia na stronach Illuminarty.ai i Huggingface.co w tym przypadku się pomyliły. W pierwszym uzyskaliśmy wynik, według którego na 99 proc. jest to prawdziwa fotografia; drugie oceniło, że taka szansa wynosi 85 proc. To pokazuje, że przy analizie prawdziwości zdjęć warto korzystać z kilku narzędzi i porównywać ich wyniki.

Protesty we Francji

Protesty rolników trwają we Francji od połowy stycznia. Głównymi powodami ich niezadowolenia są - jak sami mówią - upadek godności ich zawodu, niskie ceny skupu produktów rolnych, niekorzystne ustawodawstwo i polityka rolna Unii Europejskiej. Jedną z głównych form protestu jest blokowanie dróg, w tym autostrad.

W poniedziałek 29 stycznia rolnicy rozpoczęli "bezterminowe oblężenie Paryża", czyli odcięcie głównych dróg dojazdowych do stolicy Francji. W odpowiedzi na ten protest 1 lutego premier Francji Gabriel Attal zaproponował pakiet reform, w tym wzmocnienie kontroli żywności z importu i egzekwowanie przepisów chroniących producentów żywności przed zaniżaniem cen. Rolniczy związek zawodowy FNSEA zaapelował więc o zniesienie blokad, które zaczęły znikać w piątek 2 lutego, jednak część rolników oczekuje od rządu pisemnych zapewnień spełnienia postulatów.

A wracając do rzekomego zdjęcia ciągników i słomy pod wieżą Eiffla: nie jest prawdziwe również dlatego, że strajkujący rolnicy nie wjechali wówczas do Paryża. I nie rozstawili - co pokazuje inna ilustracja wygenerowana przy pomocy sztucznej inteligencji - belek słomy wokół Łuku Triumfalnego.

CZYTJA WIĘCEJ W KONKRET24: Jak rozpoznać obraz stworzony przez sztuczną inteligencję

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24