Na Twitterze pojawiło się konto rzekomo należące do pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Potwierdziliśmy, że jest fałszywe.
Na Twitterze 20 września pojawiło się konto rzekomo należące do żony polskiego prezydenta Andrzeja Dudy.
- To fejk. Nie jest to konto pani prezydentowej. Nie prowadzi go też nikt z pracowników kancelarii - poinformował Konkret24 Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy.
Fałszywość konta potwierdził również na Twitterze sam prezydent ze swojego prywatnego profilu. "Nie znamy z Żoną tego konta i nie wiemy kto je prowadzi. Z pewnością nie jest to osobiste konto Agaty", odpisał jednej z internautek.
Na przykładzie fałszywego profilu Agaty Kornhauser-Dudy pokażemy na co zwrócić uwagę, gdy pojawiają się wątpliwości co do autentyczności konta, zwłaszcza gdy użytkownik Twittera nie ma szansy na jego weryfikację w oficjalnym źródle.
Zdjęcia powszechnie dostępne
Konto rzekomo należące do żony polskiego prezydenta nie jest zbyt aktywne. Do tej pory pojawiły się zaledwie dwa wpisy, a dokładniej - dwa podania dalej wpisów innych osób: Andrzeja Dudy (odsyła do artykułu jednego z portali, opisującego akcję sprzątania lasu przez małżeństwo Dudów) oraz użytkownika @Piotrek_74. Ten drugi to zdjęcie prezydentowej przytulającej dziewczynkę.
fałsz
Konto jako profilowe ma ustawione wprawdzie zdjęcie Kornauser-Dudy, ale zostało ono wycięte z fotografii pary prezydenckiej, zrobionej przy okazji nagrywania w marcu 2019 roku wideo promocyjnego na ósmą edycję Narodowego. Możemy się tego dowiedzieć korzystając z odwróconego wyszukiwania obrazem Google.
Zdjęcie w tle, widoczne na profilu, również jest dostępne dla każdego mającego dostęp do Internetu. Pochodzi z oficjalnej strony kancelarii. Widać na nim obejmująca się prezydencką parę. Zdjęcie zrobiono podczas przywitania prezydenta Litwy Gitanasem Nausėdą w lipcu 2019 roku.
Dziwne linki
Przy sprawdzaniu, czy dane konto jest prawdziwe, czy nie, warto też zwrócić uwagę na odnośniki, które zamieszcza. Profil rzekomo należący do prezydentowej, w opisie profilu linkuje do jej nieoficjalnego fan clubu na Facebooku. Stronę założono w grudniu 2016 roku. Zarządzają nią z obszaru Polski cztery osoby. Ma ponad 10 tysięcy polubień. Publikuje powszechnie dostępne zdjęcia pary prezydenckiej oraz samej Agaty Kornhauser-Dudy.
Ostatni wpis pochodzi z 18 sierpnia i jest zachętą do polubienia strony na Facebooku jednego z kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, startującego w najbliższych wyborach z Opola.
Kogo obserwuje?
Profil rzekomo należący do pierwszej damy obserwuje 182 osoby. Część z nich to dziennikarze i politycy. Jednak duża część to profile anonimowe, a zdjęcia niektórych osób wskazują, że to dzieci lub młodzież.
Wbrew zasadom
Podszywanie się pod inną osobę na Twitterze jest niezgodne z zasadami Twittera. Kradzież tożsamości można zgłosić administracji portalu. Po wejściu na fałszywy profil należy kliknąć w symbol trzech kropek i z rozwijalnego menu wybrać "zgłoś". W podobny sposób można zgłaszać naruszenia w przypadku pojedynczych tweetów.
Szczegółowe informacje o zgłaszaniu naruszeń można znaleźć na stronach Twittera. Warto pamiętać, że fałszywą tożsamość można zgłaszać również bez zakładania własnego konta na portalu.
Na Konkret24 ostrzegaliśmy już zarówno o fałszywych kontach m.in. ukraińskiego prezydenta-elekta Wołodymyra Zełenskiego, jak i polskich ministerstw czy Państwowej Komisji Wyborczej. Opisaliśmy również fałszywe profile Dominiki Wielowieyskiej, dziennikarki "Gazety Wyborczej" oraz koszykarza NBA Marcina Gortata.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Grzegorz Jakubowski/KPRP, Twitter