72 pracowników opieki medycznej zmarło w Polsce z powodu COVID-19 od początku pandemii do 18 listopada. Koronawirusem zakaziło się w sumie 54,5 tys. medyków - to 7 proc. wszystkich stwierdzonych w kraju zakażeń.

Licząc od samego początku pandemii, z powodu koronawirusa zmarło 37 lekarzy, 25 pielęgniarek, czterech dentystów i dwóch ratowników medycznych - podaje Ministerstwo Zdrowia. Resort przesłał we wtorek 24 listopada redakcji Konkret24 najnowsze dane o skutkach COVID-19 wśród pracowników medycznych - przedstawiają stan na 18 listopada.

Od publikacji ostatnich takich danych - 2 listopada - w ciągu niespełna trzech tygodni zmarło 21 lekarzy i 14 pielęgniarek.

Dworczyk: personel medyczny zwolniony z kwarantanny, testowanie dla personelu medycznego możliwe codziennie

"Źródłem danych dotyczących zakażeń jest rejestr EWP testy, dane dotyczące kwarantanny są zgodne z danymi z rejestru EWP kwarantanna, dane dotyczą zgonów stwierdzonych w trakcie hospitalizacji i są zgodne z Krajowym Rejestrem Pacjentów z COVID-19" - wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia w komentarzu do danych.

72 zgony od początku pandemii

Od początku pandemii do 18 listopada zakażenie koronawirusem wykryto u 54 465 pracowników medycznych. Na kwarantannie łącznie przebywało 254 925 osób. Zakażenie SARS-CoV-2 zakończyło się zgonem 72 osób wykonujących zawody medyczne.

Pracownicy medyczni a COVID-19. Zakażenia, zgony i kwarantanna od początku pandemii do 18 listopada 2020 roku
Pracownicy medyczni a COVID-19. Zakażenia, zgony i kwarantanna od początku pandemii do 18 listopada 2020 roku Foto: tvn24 / ministerstwo zdrowia

Publiczne dane o liczbie zakażonych pracowników medycznych, o liczbie zgonów wśród nich i liczbie przebywających na kwarantannie podał 2 listopada serwis medonet.pl. Wtedy zgonów z COVID-19 wśród przedstawicieli zawodów medycznych zostało podanych 36: 16 lekarzy/lekarek, 11 pielęgniarek/pielęgniarzy, 6 farmaceutów/farmaceutek, 1 felczer/felczerka, 1 ratownik medyczny/ratowniczka medyczna i 1 położna/położny.

Od tego czasu, w ciągu niespełna trzech tygodni, liczba zgonów z COVID-19 wśród lekarzy wzrosła więc o 21, wśród pielęgniarek/pielęgniarzy o 14. Wśród lekarzy przybyło 6 250 zakażonych, wśród pielęgniarek - 17 703, wśród położnych - 1 678, ratowników medycznych - 1 123, farmaceutów - 884, dentystów - 622, diagnostów laboratoryjnych i felczerów - 8.

W zestawieniu przekazanym Konkret24 jest informacja o zgonach dwóch farmaceutów. Dane opublikowane 2 listopada przez medonet.pl pokazywały jednak sześć zgonów. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie.

7 proc. wszystkich zakażonych

Do 18 listopada w Polsce potwierdzono 772 823 zakażeń i 11 451 zgonów spowodowanych koronawirusem. Porównując te liczby z danymi resortu dotyczącymi pracowników medycznych, okazuje się, zakażenia wśród pracowników medycznych stanowiły 7 proc. wszystkich wykrytych w kraju. Z kolei zgony w tej grupie pracowników stanowiły 0,6 proc. wszystkich zgonów na COVID-19.

Doktor Beata Poprawa drugi raz zakaziła się koronawirusem. "Wydawało mi się to mało możliwe"

Gdy publikowaliśmy pierwsze oficjalne statystyki (według GIS) dotyczące zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 pracowników polskiej opieki zdrowotnej, do 2 kwietnia co szósta osoba zakażona koronawirusem w Polsce była członkiem personelu medycznego - stanowili wtedy 15,6 proc. wszystkich zakażeń (do 2 kwietnia odnotowano 2 946 przypadków).

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Leszek Szymański / PAP

Pozostałe

Zakażenia w województwach: fala powoli mija

Z danych o zachorowaniach wynika, że szczyt kolejnej fali pandemii powoli mamy za sobą - we wszystkich województwach tydzień do tygodnia widać trend spadkowy liczby zachorowań.