"30 procent zgonów to zaszczepieni"? Na czym polega tu manipulacja danymi

"30 procent zgonów to zaszczepieni"? To manipulacja danymiM.Moira / Shutterstock.com

Na Twitterze rozpowszechniane są posty informujące, że 30 proc. zgonów z COVID-19 w Polsce dotyczy osób zaszczepionych. Tylko że prezentowane dane są wybiórcze, nie uwzględniają wieku zmarłych - statystyki dla całej populacji są inne i pokazują wysoką skuteczność szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Coraz częściej w mediach społecznościowych szerzone są ostatnio narracje podważające sens szczepień przeciw COVID-19, w których żongluje się liczbą zgonów wśród osób zaszczepionych. "30 proc. zgonów to zaszczepieni więc wiemy, że szczepionki nic nie dają w tej kwestii" - napisał 7 listopada jeden z użytkowników Twittera. "Ciekawe skąd obecność ok. 30 proc. zaszczepionych w statystykach szpitalnych w PL? Tyle samo też zgonów" - stwierdził 8 listopada inny internauta.

Skąd akurat odsetek 30 proc.? Taki przekaz był w poście opublikowanym 31 października na twitterowym profilu Konfederacji: "Już ponad 30 proc. zgonów z powodu Covid-19 to osoby w pełni zaszczepione! To liczby z MZ, ale przez MZ nieujawniane!". Dalej podano statystyki zakażeń COVID-19 i zgonów - ale tylko między 22 a 29 października. Wynikało z nich, że wtedy zgony wśród zaszczepionych stanowiły ponad 30 proc. wszystkich z COVID-19. Tweet ma ponad 500 polubień i ponad 80 podań dalej.

Do innego tweeta, w którym użyto danych z tego samego okresu, 4 listopada odniósł się na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha. "Wygląda na to, że narracje o ochronie przed zakażeniem i przed hospitalizacją można już wywalić do kosza. Pytanie, czy ostanie się ta o ochronie przed zgonem". Na tweeta Warzechy odpowiedział dziennikarz i popularyzator nauki Tomasz Rożek: "Łukasz, to tak nie działa. Z inf. jaki procent zaszczepionych/niezaszczepionych jest w szpitalu nic nie wynika. Zacznie wynikać, gdy podany zostanie wiek tych osób, po to by sprawdzić jakie jest wyszczepienie w tych grupach wiekowych, po to by przeliczyć ułamki/proporcje. Serio" (pisownia wszystkich postów oryginalna).

W rzeczywistości odsetek zgonów wśród zaszczepionych Polaków jest dziesięć razy niższy, niż podała Konfederacja.

Cholewińska-Szymańska: wielka fala jeszcze przed nami
Cholewińska-Szymańska: wielka fala jeszcze przed namitvn24

Pełne dostępne statystyki zgonów z COVID-19 w Polsce dowodzą wysokiej skuteczności szczepień w całej populacji. Bo na COVID-19 umierają głównie starsze osoby, bardziej narażone na tzw. infekcje przełamujące szczepienie.

Odsetek zgonów wśród zaszczepionych: 3,01 proc.

Dane podane przez Konfederacje za okres 22-29 października są zgodne z tymi udostępnianymi przez resort zdrowia, ale ponieważ dotyczą tylko jednego tygodnia, taka ich prezentacja zakłamuje pełne statystyki dotyczące całego okresu od rozpoczęcia szczepień. A co jeszcze ważniejsze: nie uwzględniają kluczowej informacji - o wieku tych zmarłych.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 5 listopada "od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką" przeciw COVID-19 zmarło w Polsce 41 495 osób (resort nie podaje daty; z analizy danych resortu prowadzonej przez Michała Rogalskiego wynika, że informacje o podanych drugich dawkach publikowano od 19 stycznia). Liczba zgonów wśród zaszczepionych wszystkimi wymaganymi dawkami po upływie 14 dni od przyjęcia ostatniej wyniosła 1250 osób - czyli 3,01 proc.

- W krótkim okresie wskazanym przez Konfederację tych zgonów było więcej. Ale podanie danych tylko z krótkiego przedziału czasowego i bez uwzględnienia grup wiekowych to manipulacja - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przypomina, że seniorom najwcześniej podano szczepionki, a zatem to właśnie u nich najwcześniej dochodzi do osłabienia odpowiedzi poszczepiennej. - Ponadto są to zwykle osoby obciążone różnymi chorobami - zauważa.

15 października na twitterowym profilu resortu zdrowia opublikowano informację o średnim wieku zmarłych z COVID-19, którzy byli zaszczepieni wszystkimi wymaganymi dawkami: 80,8 lat. To pokazuje, że zgony mimo zaszczepienia dotyczą przede wszystkim osób w zaawansowanym wieku, a nie ogółu populacji.

Wspomniany tweet resortu z 15 października to wyjątek. W innych postach nie ma informacji o średnim wieku zmarłych. Zapytaliśmy resort o aktualną średnią zmarłych z COVID-19, którzy byli zaszczepieni wszystkimi wymaganymi dawkami - czekamy na odpowiedź.

- Średnia wieku zaszczepionych i narażonych na zgon z powodu COVID-19 może się obniżać wraz z upływem czasu. Na to wskazują doświadczenia innych państw - mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Wyjaśnia, że w Polsce najstarsze roczniki były szczepione jako pierwsze. - Dlatego tak ważne jest, by nasi seniorzy przyjęli dawkę przypominającą - podkreśla. W Izraelu wprowadzenie trzeciej dawki zredukowało liczbę hospitalizacji o 93 proc. Profesor Szuster-Ciesielska przypomina też, że szczepionki są mniej skuteczne w starszych grupach wiekowych i w warunkach występowania wariantu Delta.

"Nie można porównywać zaszczepionych i nieszczepionych bez uwzględnienia wieku"

Pominięcie danych o strukturze wieku zmarłych z COVID-19 służy ostatnio częściej do rozpowszechniania manipulacji na temat skuteczności szczepień.

29 października w Konkret24 opisaliśmy artykuł pt. "Większość zmarłych z powodu COVID-19 w Szwecji i Wielkiej Brytanii to osoby w pełni zaszczepione", który został opublikowany 21 października na stronie dorzeczy.pl. Cytowano tam dane szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego za dziennikiem "Svenska Dagbladet". Według nich między 1 a 24 września 70 proc. zgonów na COVID-19 dotyczyło osób w pełni zaszczepionych. Tylko że już w leadzie szwedzki dziennik zaznaczył, że "wciąż chodzi głównie o osoby starsze" - w tekście dorzeczy.pl to zacytowano, lecz nie przytoczono już dokładnych statystyk dotyczących wieku, które prowadziły do innych wniosków, niż głosił tytuł.

Dane są dostępne na stronie szwedzkiej agencji. W sekcji poświęconej zakażeniom osób zaszczepionych informuje się, że na 252 zgony na COVID-19 odnotowane od początku lipca tego roku 171 dotyczyło osób w pełni zaszczepionych (68 proc.) - lecz aż 93 proc. tej grupy stanowiły osoby w wieku powyżej 70 lat; mediana wieku zmarłych wyniosła 86 lat. Ponadto na stronie szwedzkiej agencji jest istotny komentarz na temat korzystania z danych: "Nie można porównywać zaszczepionych i nieszczepionych bez uwzględnienia wieku, ponieważ osoby starsze są bardziej narażone na poważne choroby i śmierć niezależnie od statusu zaszczepienia".

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: M.Moira/Shutterstock/Twitter

Źródło zdjęcia głównego: M.Moira / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24