FAŁSZ

Cejrowski o zapaleniu mięśnia sercowego po szczepieniach przeciw COVID-19. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24
Waldemar Kraska o refundacji szczepionki na HPV
Waldemar Kraska o refundacji szczepionki na HPVtvn24
wideo 2/4
Waldemar Kraska o refundacji szczepionki na HPVtvn24

Wojciech Cejrowski podaje dalej nagranie z lekarzem, który stwierdza, że liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego radykalnie wzrosła u osób zaszczepionych na COVID-19, w stosunku do okresu sprzed pandemii. Lekarz wielokrotnie dezinformował już na temat pandemii i szczepionek. Pokazujemy też, dlaczego nie należy zestawiać przytoczonych przez niego badań.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

8 stycznia na twitterowym koncie Wojciecha Cejrowskiego pojawił się wpis o treści: "Zapalenie mięśnia sercowego: przed 2021 - 4 przypadki na milion obecnie - 25.000 przypadków na milion i rośnie" (pisownia oryginalna). Był to komentarz Cejrowskiego do podawanego dalej anglojęzycznego tweeta z konta o nazwie Now The End Begins (tłum. Teraz zaczyna się koniec). W tym tweecie czytamy: "Dokonaj obliczeń: Dr Peter McCullough pokazuje nam, że przed szczepieniem zapalenie mięśnia sercowego wynosiło około czterech przypadków na milion. Po szczepionce, zapalenie mięśnia sercowego wynosi teraz 25,000 na milion i rośnie. Kiedy rząd podniesie alarm?". Gdyby taka zmiana była prawdziwa, oznaczałoby to, że przypadki zapalenia mięśnia sercowego (ZMS) zdarzają się 6 250 razy częściej, niż przed pandemią.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 8 stycznia 2022 rokuTwitter.com

Anglojęzycznemu tweetowi towarzyszy trwające niewiele ponad minutę nagranie. Przedstawia ono amerykańskiego kardiologa Petera McCullough'a. Ten opowiada o wynikach badań naukowych na temat przypadków zapalenia mięśnia sercowego przed pandemią oraz po pandemii, z uwzględnieniem osób, które przyjęły szczepionkę na COVID-19. Gdy mówi, na ekranie pojawiają się kolejne screeny stron internetowych, gdzie opublikowano badania, o których w danym momencie opowiada. Odnosi się wrażenie, że jest to wycięty fragment dłuższej wypowiedzi, a więc mógł zostać wyciągnięty z kontekstu.

Przedstawione przez w McCullough'a informacje sugerują, że częstotliwość występowania zapalenia mięśnia sercowego jest obecnie dużo wyższa niż przed pandemią COVID-19. "W artykule Aroli i współpracowników z Finlandii, opublikowanym przed COVID w jednym z najlepszych czasopism kardiologicznych, ustalili oni wskaźnik. To bardzo ważne. Badali wszystkich w całym kraju i mieli bardzo solidną rejestrację przypadków. Cztery przypadki na milion to podstawowy wskaźnik zapalenia mięśnia sercowego przed COVID" - mówi McCullough na początku.

Dalej przedstawia wstępne statystyki amerykańskiej agencji Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC): "W pierwszej liczbie, którą podało CDC, podzieliło zdarzenia bezpieczeństwa przez całkowitą liczbę osób, które przyjęły szczepionkę, zakładając, że inni ludzie jej nie dostali. To wadliwe podejście statystyczne, ale nawet to uwzględniając, pierwsze szacunki CDC wynosiły 62 przypadki na milion, a potem szybko je zwiększono". Jak stwierdził dalej: "Tracy Høeg z UC Davis przeprowadziła inną analizę danych, z 250 przypadkami na milion. Sharff z Kaiser Permanente znalazł 527 przypadków na milion".

Na końcu powiedział o "dwóch perspektywicznych badaniach kohortowych", z których miało wynikać, że po szczepionce na COVID-19 występuje 25 tysięcy przypadków zapalenia mięśnia sercowego na milion osób. "Mansanguan i współpracownicy oraz Le Pessec i współpracownicy, dwa oddzielne artykuły, gdzie w końcu robią wszystkie pomiary przed i po szczepieniu. Mansanguan drugą dawką szczepionki Pfizer u dzieci w wieku 13-18 lat; Le Pessec [zajmował się] pracownikami ochrony zdrowia po trzeciej dawce szczepionki RNA, razem [to] znaleźli, ich szacunki wynoszą teraz 25 tysięcy przypadków na milion".

Nagranie rozpowszechniane nie tylko na angielskojęzycznym Twitterze. W drugiej połowie grudnia ubiegłego roku znalazło się na stronie Bitchute.com (alternatywa dla serwisu YouTube, znana z hostowania treści skrajnie prawicowych, zawierających teorie spiskowe i mowę nienawiści) oraz na forum Reddit.

Tweet opublikowany przez Cejrowskiego wyświetlono prawie 180 tys. razy. Polubiło go ponad 1,9 tys. użytkowników Twittera, a ponad 690 udostępniło go dalej.

"Panie Cejrowski super że pan porusza ten temat"; "... a co niektórzy 'naukowcy' nadal nie dostrzegają związku z przyjęciem szczepionki. Zdumiewające"; "Ci, co ostrzegali za wczasu, ostrzegli tych, co słuchali. Teraz już za późno na ostrzeżenia"- pisali niektórzy internauci w odpowiedzi na tweet dziennikarza, podróżnika i pisarza (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Część komentujących było sceptycznych wobec źródła i informacji przedstawionych przez Cejrowskiego: "Źródło: jakiś pan z Ameryki na Twitterze tak powiedział."; "To badanie S. Mansanguan jest dostepne w sieci. Badanie na 13-18 latkach z dwoch szkol. n=301, 4 przypadki mild myocardis. To, pomijajac skale i grupe wiekowa nawet nie jest blisko 25k przypadkow na milion".

Wątpliwe źródło nagrania i Amerykanin, który wiele razy dezinformował

Nagranie, które komentował i podawała dalej Cejrowski to fragment programu "American Thought Leaders" publikowanego (za paywallem) w serwisie gazety "The Epoch Times". Przypomnijmy, że "The Epoch Times" to skrajnie prawicowa gazeta i firma medialna z siedzibą w Nowym Jorku. W sierpniu 2022 roku Konkret24 zweryfikował nieprawdziwe twierdzenia opublikowane m.in. przez tę gazetę, a dotyczące sześciu kanadyjskich lekarzy, którzy mieli umrzeć po "po kolejnej rundzie szczepień". Wprowadzające w błąd informacje z "The Epoch Times" były weryfikowane także przez anglojęzyczne redakcje fact-checkingowe, m.in. FactCheck.org, Climatefeedback.org, Healthfeedback.org, oraz PolitiFact.com.

Gośćmi prowadzącego program Jana Jekieleka z "The Epoch Times" byli doktor Peter McCullough i doktor Aseem Malhotra. Tematem był wpływ szczepień przeciw COVID-19 na serce i mięsień sercowy. Premiera programu miała miejsce 17 grudnia 2022 roku. Cała rozmowa została spisana i jest dostępna dla każdego na zarchiwizowanej wersji strony, na której opublikowano rozmowę. Transkrypcja potwierdza, że popularne wideo jest częścią tej rozmowy.

Peter McCullough wielokrotnie w swoich publicznych wypowiedziach szerzył medyczną dezinformację. Dowodzą temu artykuły redakcji fact-checkingowych: Health Feedback, FactCheck.org, Full Fact, Associated Press (AP) i AFP. McCullough błędnie twierdził między innymi, że nie ma "naukowego uzasadnienia" dla szczepienia osób poniżej 50. roku życia; bezpodstawnie łączył śmierć sportowców ze szczepieniem przeciw COVID-19; przekonywał, że odporność naturalna jest lepsza niż nabyta dzięki szczepieniu oraz dowodził, że zapalenie mięśnia sercowego nabyte po szczepieniu COVID-19 jest bardziej niebezpieczne, niż nabyte po przejściu zakażenia koronawirusem.

Cejrowski w swoim wpisie połączył dwie statystyki podane przez McCullougha na początku i na końcu nagrania. Przyjrzeliśmy się artykułom, o których amerykański lekarz mówił w nagraniu. Tutaj należy też podkreślić, że badania te nie dotyczą sytuacji w Polsce. Wątpliwości budzi ich zestawianie ze sobą - nie pochodzą z tego samego kraju, nie dotyczą nawet tej samej grupy wiekowej.

Badania z Finlandii sprzed pandemii dotyczyły tylko dzieci i młodzieży

Przytoczony na początku przez McCullougha artykuł naukowy opublikowano w 2017 roku w "Journal of the American Heart Association". Jego tytuł brzmi: "Występowanie i charakterystyka dziecięcego zapalenia mięśnia sercowego: Badanie ogólnokrajowe w Finlandii". Zgodnie z tytułem, badanie poświęcono tylko populacji dzieci. Nie analizowano w nim całej populacji Finlandii, jak sugerował McCullough.

W badaniu przeanalizowano dane o wszystkich hospitalizacjach z powodu zapalenia mięśnia sercowego w Finlandii, które wystąpiły u pacjentów w wieku do 15. roku życia w latach 2004-2014. Ich źródłem jest obowiązkowy ogólnokrajowy rejestr. Uwzględniono wszystkich pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego jako pierwotną, wtórną lub trzeciorzędną przyczyną przyjęcia. I tak w analizowanym czasie odnotowano 213 przyjęć szpitalnych z powodu zapalenia mięśnia sercowego u dzieci. Zapalenie mięśnia sercowego było główną przyczyną przyjęcia w 86 proc. przypadków.

Z analizy badaczy wynika, że ogólna częstotliwość występowania zapalenia mięśnia sercowego wynosiła 1,95 na 100 tys. osób na rok, co dawałoby 19,5 przypadków na milion osób. Tymczasem McCullough podał, że z badania wynika, że były to cztery przypadki na milion osób. Być może Amerykanin odnosił się do danych o zapaleniu mięśnia sercowego związanych z grypą. Tu częstość występowania wynosiła 0,04 na 100 tys. osób, ale to ciągle 0,4 na milion nie cztery.

"Perspektywiczne badania", kolejne niedomówienia i własne szacunki

25 tysięcy przypadków zapalenia mięśnia sercowego na milion osób - taką statystykę miały potwierdzać według McCullough'a dwa "perspektywiczne badania kohortowe". Przyjrzeliśmy się tym publikacjom. Obie dostępne są online. Tylko jedna z nich jest obecnie zrecenzowanym artykułem naukowym.

Mowa o artykule opublikowanym w sierpniu 2022 roku w piśmi "Tropical Medicine and Infectious Disease". Jego tytuł brzmi: "Wpływ szczepionki BNT162b2 mRNA COVID-19 na układ krążenia u młodzieży". W badaniu kohortowym wzięło udział 301 uczniów w wieku od 13 do 18 lat z dwóch szkół w Tajlandii, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki Pfizer na COVID-19. Średni wiek uczestników wynosił 15 lat.

Jak prowadzono badania? Była to obserwacja zaszczepionych drugą dawką pod kątem występujących u nich sercowo-naczyniowych zdarzeń niepożądanych. I tak najczęstszymi objawami w tym zakresie u badanych były tachykardia (częstoskurcz), czyli rodzaj zaburzeń rytmu pracy serca (7,64 proc.), duszność (6,64 proc.), kołatanie serca (4,32 proc.), ból w klatce piersiowej (4,32 proc.) i nadciśnienie (3,99 proc.). 

"Nasze badanie wykazało jeden przypadek zapalenia mięśnia sercowego, cztery przypadki subklinicznego zapalenia mięśnia sercowego i dwa przypadki zapalenia osierdzia wśród 301 uczestników, a każdy przypadek miał łagodne objawy. Częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia stwierdzona w naszym badaniu może być wyższa niż w innych badaniach ze względu na protokół badania" - czytamy w artykule.

Tak więc na 301 badanych nastolatków, u sześciorga z nich zaobserwowano sercowo-naczyniowe skutki uboczne. Przeliczając na milion, dawałoby to prawie 20 tysięcy przypadków (dokładnie 19 934). Autorzy badania nie dokonują jednak takich przeliczeń.

Drugie badanie to nie artykuł naukowy, ale tekst przygotowany na podstawie prezentacji prof. Christiana Eugena Muellera ze Szpitala Uniwersyteckiego w szwajcarskiej Bazylei. Prezentację wygłosił w 2022 roku na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) w Barcelonie. Tę zatytułowano "Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu wspomagającym szczepionką COVID-19 mRNA". Autorem prezentowanych badań jest Guillaume Le Pessec. W sieci nie znaleźliśmy żadnego preprintu (wstępnej wersji) lub zrecenzowanego artykułu, który podsumowywałby te badania Le Pesseca.

McCullough twierdził, że analizę opublikowano na stronie Francuskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tymczasem tekst podsumowujący prezentację został opublikowany na stronie francuskiego serwisu Cardio-Online.fr, który publikuje informacje dotyczące kardiologii. Jest związany z Francuskim Towarzystwem Kardiologicznym (Societe Francaise de Cardiologie, SFC); jednak strona samej organizacji ma inny adres: Sfcardio.fr.

W materiale opisano badania częstości występowania zmian w mięśniu sercowym po szczepieniu szczepionką mRNA. Badaną populację stanowiło 835 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei, którzy otrzymali dawkę szczepionki mRNA firmy Pfizer lub Moderna. 92 proc. z nich otrzymało trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. Średni wiek badanych wynosił 37 lat. Tak więc nie stanowią oni grupy, którą można byłoby porównywać do znacznie młodszej grupy z badań fińskich (osoby do 15. roku życia).

Wyniki tego badania wykazały, że 2,8 proc. zaszczepionej populacji miało zmiany w mięśniu sercowym. W tym badaniu również nie padła statystyka podana przez amerykańskiego lekarza - 25 tysięcy przypadków na milion. Jednak 2,8 proc. z miliona to około 28 tys. - być może w ten sposób McCullough oszacował podane przez siebie liczby.

W kwietniu 2021 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano zwiększoną liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia po szczepieniu szczepionką mRNA COVID-19 (Pfizer i Moderna). Jak podaje CDC, badania potwierdzają, że istnieje rzadkie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i (lub) osierdzia po otrzymaniu szczepionek mRNA COVID-19.

"W większości przypadków zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu szczepionką mRNA na COVID-19 pacjenci, którzy zgłosili się do opieki medycznej, dobrze reagowali na leki i odpoczynek oraz wykazywali szybką poprawę. CDC ocenia długoterminowe następstwa zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu mRNA na COVID-19. Wstępne dane z ankiet przeprowadzonych co najmniej 90 dni po rozpoznaniu zapalenia mięśnia sercowego wykazały, że większość pacjentów w pełni odzyskała zdrowie po zapaleniu mięśnia sercowego" - czytamy na stronie CDC.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci nagrania i wpisów w mediach społecznościowych na mecz Ukrainy ze Słowacją podczas Euro 2024 kibice nie będą mogli wnieść słowackich flag. To dlatego, że te przypominają flagi innego państwa. To nieprawda. Wyjaśniamy, jakie są zasady dotyczące flag na meczach i gdzie jest przekłamanie.

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Słowackie flagi będą konfiskowane, "bo są podobne do rosyjskich"? To fake news

Źródło:
Konkret24

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha pochwalił się w serwisie X listą kwestii zrealizowanych po "pół roku rządów". Część z nich pokrywa się ze 100 konkretami - obietnicami przedwyborczymi Koalicji Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, czy lista przedstawiana przez polityka ma potwierdzenie w rzeczywistości.

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Minister Myrcha chwali się dokonaniami rządu. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Posłanka Lewicy Wanda Nowicka zapytana, czy w ochronę naszej wschodniej granicy powinien się włączyć Frontex, stwierdziła, że ta unijna agencja zaangażuje się tylko wtedy, "gdybyśmy sobie rzeczywiście nie radzili z tymi problemami". Tak jednak nie jest. Frontex regularnie współpracuje z Polską - również w tym roku.

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Frontex działa wtedy, gdy państwo nie radzi sobie z problemami na granicy? Nie tylko

Źródło:
Konkret24

Niemal 60 polityków Prawa i Sprawiedliwości, Suwerennej Polski oraz Konfederacji w ciągu dwóch dni rozsyłało w mediach społecznościowych zdjęcia czarnoskórych osób przebywających w Polsce. To wywołało efekt "zalania internetu", który teraz ci sami politycy wskazują jako… skutek działań rządu. Towarzyszący tej akcji manipulacyjny przekaz miał generować negatywne emocje. 

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

"Zalewają internet". Jak politycy skoordynowali akcję ze zdjęciami czarnoskórych osób

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci cytatu prezydent Andrzej Duda miał na szczycie w Szwajcarii wzywać do "dekolonizacji" Rosji, a konkretnie: do jej podziału "na 200 państw etnicznych". To dezinformacja, szerzona także na prorosyjskich stronach. Słowa polskiego prezydenta zostały przeinaczone.

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Duda zaproponował "podział Rosji na 200 państw etnicznych"? Co dokładnie powiedział

Źródło:
Konkret24

"Przyszłym pokoleniom zabrano lekarzy", "rząd nie chce, żeby w Polsce było więcej lekarzy" - piszą w sieci internauci, krytykując likwidację kierunków lekarskich na niektórych uczelniach. Takie decyzje jeszcze jednak nie zapadły. Trwa audyt. Naczelna Rada Lekarska tłumaczy, że bardziej niż ilość liczy się jakość kształcenia.

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

"Likwidują kierunki lekarskie"? Jaki problem ma dziewięć uczelni

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Wałbrzychu miał się pojawić jakiś autokar z uchodźcami z Afryki, od kilku dni jest rozpowszechniana w mediach społecznościowych - w różnej formie. Nie jest prawdziwa. Wygląda to na skoordynowaną akcję, której celem jest wywołanie negatywnych emocji wobec migrantów i uchodźców w Polsce.

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

"Zaczęło się", "autokar z uchodźcami w Wałbrzychu". Uwaga na fałszywkę

Źródło:
Konkret24

"A czy państwo otrzymali już powołanie na ćwiczenia wojskowe..." - tego typu komentarze krążą w mediach społecznościowych w reakcji na publikowane w sieci karty powołań do wojska. Według nagłaśnianego przekazu wojsko ma teraz wysyłać więcej takich kart i to do osób "z łapanki". Uspokajamy i wyjaśniamy.

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

"Zapukało do mnie wojsko". Co wiemy o kartach powołań

Źródło:
Konkret24

Krążąca w mediach społecznościowych zbitka zdjęć ma dowodzić, że podczas trwającej teraz wojny Palestyńczycy namalowali na ośle flagę Izraela, a potem go zabili. Jednak te fotografie nie są ze sobą powiązane i nie mają nic wspólnego z tym, co obecnie się dzieje w Gazie. To fake news.

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Osioł z namalowaną flagą Izraela zamęczony przez "dzieci z Gazy"? To nieprawda

Źródło:
Konkret24

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Jedni twierdzą, że zastrzeganie numeru PESEL to wstęp do likwidacji gotówki, inni - że chodzi o większą inwigilację obywateli. Wokół nowej usługi narosło już wiele fałszywych przekazów. Weryfikujemy je.

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

"Jest drugie dno" przy zastrzeżeniu numeru PESEL? Rozwiewamy mity

Źródło:
Konkret24

Samolot podnosi się z pasa startowego, gdy tuż za nim, na tym samym pasie, ląduje już inny - taką scenę widać na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Komentujący uznał to "przykład synchronizacji lądowania", ale wielu internautów nie wierzy w prawdziwość filmu. Jaka jest prawda?

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

"Ciekawy przykład synchronizacji" lądowania i startu samolotów? Wręcz przeciwnie

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS i Suwerennej Polski wykorzystują pismo wysłane przez Podlaski Urząd Wojewódzki do samorządowców jako dowód, jakoby rząd wydał "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To przekaz nieprawdziwy, wzbudzający niepokój w lokalnej społeczności. Dokument dotyczy czego innego, a procedurę tę opisał dwa lata temu rząd Zjednoczonej Prawicy.

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Rząd "szuka miejsc dla nielegalnych migrantów" na Podlasiu? O co chodzi z pismem wojewody

Źródło:
Konkret24

Według wielu internautów polsko-rosyjskę granicę na Mierzei Wiślanej wyznacza niski płot z siatki. Nagrania i zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych pokazują dość liche ogrodzenie, które biegnie w poprzek plaży. Tyle że granica państwowa przebiega w innym miejscu i w inny sposób jest ochraniana. Wyjaśniamy.

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

"Tak wygląda nasza granica z Rosją"? Nie. Wygląda inaczej

Źródło:
Konkret24

W rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu już nie będą brać udziału, a na mandaty posłów Parlamentu Europejskiego jeszcze czekają. Wyjaśniamy, jaka jest teraz sytuacja posłów, którzy w wyniku niedzielnych wyborów pojadą do Brukseli. I kiedy ich miejsca w Sejmie zostaną uzupełnione.

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

25 wybranych. Jeszcze nie są europosłami, a w Sejmie już nie zagłosują

Źródło:
Konkret24, PAP

"W zamian za to wejdą prażone chrząszcze", "chyba trzeba wyjść z Unii, bo za chwile nic nie zjemy" - piszą oburzeni internauci, komentując rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Unia Europejska zakazała produkcji chipsów o smaku bekonowym. Tylko że to fake news. Chodzi o inny zakaz.

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Unia zakazała chipsów o smaku bekonu? To nie tak, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Czy Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek mogą się już czuć bezpieczni, bo immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed wyborem"? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w sieci zaraz po ogłoszeniu wstępnych wyników głosowania. Tłumaczymy, czym różnią się sytuacje trójki przyszłych europosłów.

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Immunitet europosła "nie dotyczy czynów popełnionych przed otrzymaniem mandatu"? To zależy

Źródło:
Konkret24

Podczas wizyty w Brukseli Jarosław Kaczyński przestrzegał przed "szaleństwem klimatycznym". Mówił, że człowiek nie wpływa na zmiany klimatu. Sugerował, że aby zredukować emisję CO2 do zera, trzeba by "zlikwidować ludzi w Europie". Przywoływał wątpliwe tezy naukowe. Nic z tego nie jest prawdą.

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Kaczyński mówi o "szaleństwie klimatycznym" Brukseli. Cztery fałsze naraz

Źródło:
Konkret24

Telewizja Polska udostępniła redakcji Konkret24 informacje o zarobkach Jacka Kurskiego w latach 2016-2023. Startujący teraz do Parlamentu Europejskiego z list PiS były prezes TVP zarobił w sumie ponad 4,6 miliona złotych brutto. Wynagrodzenie rosło z roku na rok, w samym 2020 roku było to ponad milion.

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Ile Jacek Kurski zarobił w TVP? Mamy pełne dane

Źródło:
Konkret24

W popularnym przekazie Niemcy i niemiecka firma rzekomo mają kontrolować poszukiwania "złóż surowców krytycznych" w okolicy Suwałk. Bogate złoża m.in. tytanu i wanadu jakoby "mają trafić do UE, a głównie do Niemiec". Poszukiwania rzeczywiście miały miejsce, ale ich celem wcale nie było wydobycie.

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Na Suwalszczyźnie poszukują złóż krytycznych, "które mają trafić do Niemiec"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24