FAŁSZ

Cejrowski o zapaleniu mięśnia sercowego po szczepieniach przeciw COVID-19. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24
Waldemar Kraska o refundacji szczepionki na HPV
Waldemar Kraska o refundacji szczepionki na HPVtvn24
wideo 2/4
Waldemar Kraska o refundacji szczepionki na HPVtvn24

Wojciech Cejrowski podaje dalej nagranie z lekarzem, który stwierdza, że liczba przypadków zapalenia mięśnia sercowego radykalnie wzrosła u osób zaszczepionych na COVID-19, w stosunku do okresu sprzed pandemii. Lekarz wielokrotnie dezinformował już na temat pandemii i szczepionek. Pokazujemy też, dlaczego nie należy zestawiać przytoczonych przez niego badań.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

8 stycznia na twitterowym koncie Wojciecha Cejrowskiego pojawił się wpis o treści: "Zapalenie mięśnia sercowego: przed 2021 - 4 przypadki na milion obecnie - 25.000 przypadków na milion i rośnie" (pisownia oryginalna). Był to komentarz Cejrowskiego do podawanego dalej anglojęzycznego tweeta z konta o nazwie Now The End Begins (tłum. Teraz zaczyna się koniec). W tym tweecie czytamy: "Dokonaj obliczeń: Dr Peter McCullough pokazuje nam, że przed szczepieniem zapalenie mięśnia sercowego wynosiło około czterech przypadków na milion. Po szczepionce, zapalenie mięśnia sercowego wynosi teraz 25,000 na milion i rośnie. Kiedy rząd podniesie alarm?". Gdyby taka zmiana była prawdziwa, oznaczałoby to, że przypadki zapalenia mięśnia sercowego (ZMS) zdarzają się 6 250 razy częściej, niż przed pandemią.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet z 8 stycznia 2022 rokuTwitter.com

Anglojęzycznemu tweetowi towarzyszy trwające niewiele ponad minutę nagranie. Przedstawia ono amerykańskiego kardiologa Petera McCullough'a. Ten opowiada o wynikach badań naukowych na temat przypadków zapalenia mięśnia sercowego przed pandemią oraz po pandemii, z uwzględnieniem osób, które przyjęły szczepionkę na COVID-19. Gdy mówi, na ekranie pojawiają się kolejne screeny stron internetowych, gdzie opublikowano badania, o których w danym momencie opowiada. Odnosi się wrażenie, że jest to wycięty fragment dłuższej wypowiedzi, a więc mógł zostać wyciągnięty z kontekstu.

Przedstawione przez w McCullough'a informacje sugerują, że częstotliwość występowania zapalenia mięśnia sercowego jest obecnie dużo wyższa niż przed pandemią COVID-19. "W artykule Aroli i współpracowników z Finlandii, opublikowanym przed COVID w jednym z najlepszych czasopism kardiologicznych, ustalili oni wskaźnik. To bardzo ważne. Badali wszystkich w całym kraju i mieli bardzo solidną rejestrację przypadków. Cztery przypadki na milion to podstawowy wskaźnik zapalenia mięśnia sercowego przed COVID" - mówi McCullough na początku.

Dalej przedstawia wstępne statystyki amerykańskiej agencji Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC): "W pierwszej liczbie, którą podało CDC, podzieliło zdarzenia bezpieczeństwa przez całkowitą liczbę osób, które przyjęły szczepionkę, zakładając, że inni ludzie jej nie dostali. To wadliwe podejście statystyczne, ale nawet to uwzględniając, pierwsze szacunki CDC wynosiły 62 przypadki na milion, a potem szybko je zwiększono". Jak stwierdził dalej: "Tracy Høeg z UC Davis przeprowadziła inną analizę danych, z 250 przypadkami na milion. Sharff z Kaiser Permanente znalazł 527 przypadków na milion".

Na końcu powiedział o "dwóch perspektywicznych badaniach kohortowych", z których miało wynikać, że po szczepionce na COVID-19 występuje 25 tysięcy przypadków zapalenia mięśnia sercowego na milion osób. "Mansanguan i współpracownicy oraz Le Pessec i współpracownicy, dwa oddzielne artykuły, gdzie w końcu robią wszystkie pomiary przed i po szczepieniu. Mansanguan drugą dawką szczepionki Pfizer u dzieci w wieku 13-18 lat; Le Pessec [zajmował się] pracownikami ochrony zdrowia po trzeciej dawce szczepionki RNA, razem [to] znaleźli, ich szacunki wynoszą teraz 25 tysięcy przypadków na milion".

Nagranie rozpowszechniane nie tylko na angielskojęzycznym Twitterze. W drugiej połowie grudnia ubiegłego roku znalazło się na stronie Bitchute.com (alternatywa dla serwisu YouTube, znana z hostowania treści skrajnie prawicowych, zawierających teorie spiskowe i mowę nienawiści) oraz na forum Reddit.

Tweet opublikowany przez Cejrowskiego wyświetlono prawie 180 tys. razy. Polubiło go ponad 1,9 tys. użytkowników Twittera, a ponad 690 udostępniło go dalej.

"Panie Cejrowski super że pan porusza ten temat"; "... a co niektórzy 'naukowcy' nadal nie dostrzegają związku z przyjęciem szczepionki. Zdumiewające"; "Ci, co ostrzegali za wczasu, ostrzegli tych, co słuchali. Teraz już za późno na ostrzeżenia"- pisali niektórzy internauci w odpowiedzi na tweet dziennikarza, podróżnika i pisarza (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Część komentujących było sceptycznych wobec źródła i informacji przedstawionych przez Cejrowskiego: "Źródło: jakiś pan z Ameryki na Twitterze tak powiedział."; "To badanie S. Mansanguan jest dostepne w sieci. Badanie na 13-18 latkach z dwoch szkol. n=301, 4 przypadki mild myocardis. To, pomijajac skale i grupe wiekowa nawet nie jest blisko 25k przypadkow na milion".

Wątpliwe źródło nagrania i Amerykanin, który wiele razy dezinformował

Nagranie, które komentował i podawała dalej Cejrowski to fragment programu "American Thought Leaders" publikowanego (za paywallem) w serwisie gazety "The Epoch Times". Przypomnijmy, że "The Epoch Times" to skrajnie prawicowa gazeta i firma medialna z siedzibą w Nowym Jorku. W sierpniu 2022 roku Konkret24 zweryfikował nieprawdziwe twierdzenia opublikowane m.in. przez tę gazetę, a dotyczące sześciu kanadyjskich lekarzy, którzy mieli umrzeć po "po kolejnej rundzie szczepień". Wprowadzające w błąd informacje z "The Epoch Times" były weryfikowane także przez anglojęzyczne redakcje fact-checkingowe, m.in. FactCheck.org, Climatefeedback.org, Healthfeedback.org, oraz PolitiFact.com.

Gośćmi prowadzącego program Jana Jekieleka z "The Epoch Times" byli doktor Peter McCullough i doktor Aseem Malhotra. Tematem był wpływ szczepień przeciw COVID-19 na serce i mięsień sercowy. Premiera programu miała miejsce 17 grudnia 2022 roku. Cała rozmowa została spisana i jest dostępna dla każdego na zarchiwizowanej wersji strony, na której opublikowano rozmowę. Transkrypcja potwierdza, że popularne wideo jest częścią tej rozmowy.

Peter McCullough wielokrotnie w swoich publicznych wypowiedziach szerzył medyczną dezinformację. Dowodzą temu artykuły redakcji fact-checkingowych: Health Feedback, FactCheck.org, Full Fact, Associated Press (AP) i AFP. McCullough błędnie twierdził między innymi, że nie ma "naukowego uzasadnienia" dla szczepienia osób poniżej 50. roku życia; bezpodstawnie łączył śmierć sportowców ze szczepieniem przeciw COVID-19; przekonywał, że odporność naturalna jest lepsza niż nabyta dzięki szczepieniu oraz dowodził, że zapalenie mięśnia sercowego nabyte po szczepieniu COVID-19 jest bardziej niebezpieczne, niż nabyte po przejściu zakażenia koronawirusem.

Cejrowski w swoim wpisie połączył dwie statystyki podane przez McCullougha na początku i na końcu nagrania. Przyjrzeliśmy się artykułom, o których amerykański lekarz mówił w nagraniu. Tutaj należy też podkreślić, że badania te nie dotyczą sytuacji w Polsce. Wątpliwości budzi ich zestawianie ze sobą - nie pochodzą z tego samego kraju, nie dotyczą nawet tej samej grupy wiekowej.

Badania z Finlandii sprzed pandemii dotyczyły tylko dzieci i młodzieży

Przytoczony na początku przez McCullougha artykuł naukowy opublikowano w 2017 roku w "Journal of the American Heart Association". Jego tytuł brzmi: "Występowanie i charakterystyka dziecięcego zapalenia mięśnia sercowego: Badanie ogólnokrajowe w Finlandii". Zgodnie z tytułem, badanie poświęcono tylko populacji dzieci. Nie analizowano w nim całej populacji Finlandii, jak sugerował McCullough.

W badaniu przeanalizowano dane o wszystkich hospitalizacjach z powodu zapalenia mięśnia sercowego w Finlandii, które wystąpiły u pacjentów w wieku do 15. roku życia w latach 2004-2014. Ich źródłem jest obowiązkowy ogólnokrajowy rejestr. Uwzględniono wszystkich pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego jako pierwotną, wtórną lub trzeciorzędną przyczyną przyjęcia. I tak w analizowanym czasie odnotowano 213 przyjęć szpitalnych z powodu zapalenia mięśnia sercowego u dzieci. Zapalenie mięśnia sercowego było główną przyczyną przyjęcia w 86 proc. przypadków.

Z analizy badaczy wynika, że ogólna częstotliwość występowania zapalenia mięśnia sercowego wynosiła 1,95 na 100 tys. osób na rok, co dawałoby 19,5 przypadków na milion osób. Tymczasem McCullough podał, że z badania wynika, że były to cztery przypadki na milion osób. Być może Amerykanin odnosił się do danych o zapaleniu mięśnia sercowego związanych z grypą. Tu częstość występowania wynosiła 0,04 na 100 tys. osób, ale to ciągle 0,4 na milion nie cztery.

"Perspektywiczne badania", kolejne niedomówienia i własne szacunki

25 tysięcy przypadków zapalenia mięśnia sercowego na milion osób - taką statystykę miały potwierdzać według McCullough'a dwa "perspektywiczne badania kohortowe". Przyjrzeliśmy się tym publikacjom. Obie dostępne są online. Tylko jedna z nich jest obecnie zrecenzowanym artykułem naukowym.

Mowa o artykule opublikowanym w sierpniu 2022 roku w piśmi "Tropical Medicine and Infectious Disease". Jego tytuł brzmi: "Wpływ szczepionki BNT162b2 mRNA COVID-19 na układ krążenia u młodzieży". W badaniu kohortowym wzięło udział 301 uczniów w wieku od 13 do 18 lat z dwóch szkół w Tajlandii, którzy otrzymali drugą dawkę szczepionki Pfizer na COVID-19. Średni wiek uczestników wynosił 15 lat.

Jak prowadzono badania? Była to obserwacja zaszczepionych drugą dawką pod kątem występujących u nich sercowo-naczyniowych zdarzeń niepożądanych. I tak najczęstszymi objawami w tym zakresie u badanych były tachykardia (częstoskurcz), czyli rodzaj zaburzeń rytmu pracy serca (7,64 proc.), duszność (6,64 proc.), kołatanie serca (4,32 proc.), ból w klatce piersiowej (4,32 proc.) i nadciśnienie (3,99 proc.). 

"Nasze badanie wykazało jeden przypadek zapalenia mięśnia sercowego, cztery przypadki subklinicznego zapalenia mięśnia sercowego i dwa przypadki zapalenia osierdzia wśród 301 uczestników, a każdy przypadek miał łagodne objawy. Częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia stwierdzona w naszym badaniu może być wyższa niż w innych badaniach ze względu na protokół badania" - czytamy w artykule.

Tak więc na 301 badanych nastolatków, u sześciorga z nich zaobserwowano sercowo-naczyniowe skutki uboczne. Przeliczając na milion, dawałoby to prawie 20 tysięcy przypadków (dokładnie 19 934). Autorzy badania nie dokonują jednak takich przeliczeń.

Drugie badanie to nie artykuł naukowy, ale tekst przygotowany na podstawie prezentacji prof. Christiana Eugena Muellera ze Szpitala Uniwersyteckiego w szwajcarskiej Bazylei. Prezentację wygłosił w 2022 roku na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC) w Barcelonie. Tę zatytułowano "Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu wspomagającym szczepionką COVID-19 mRNA". Autorem prezentowanych badań jest Guillaume Le Pessec. W sieci nie znaleźliśmy żadnego preprintu (wstępnej wersji) lub zrecenzowanego artykułu, który podsumowywałby te badania Le Pesseca.

McCullough twierdził, że analizę opublikowano na stronie Francuskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tymczasem tekst podsumowujący prezentację został opublikowany na stronie francuskiego serwisu Cardio-Online.fr, który publikuje informacje dotyczące kardiologii. Jest związany z Francuskim Towarzystwem Kardiologicznym (Societe Francaise de Cardiologie, SFC); jednak strona samej organizacji ma inny adres: Sfcardio.fr.

W materiale opisano badania częstości występowania zmian w mięśniu sercowym po szczepieniu szczepionką mRNA. Badaną populację stanowiło 835 pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Bazylei, którzy otrzymali dawkę szczepionki mRNA firmy Pfizer lub Moderna. 92 proc. z nich otrzymało trzecią dawkę szczepionki na COVID-19. Średni wiek badanych wynosił 37 lat. Tak więc nie stanowią oni grupy, którą można byłoby porównywać do znacznie młodszej grupy z badań fińskich (osoby do 15. roku życia).

Wyniki tego badania wykazały, że 2,8 proc. zaszczepionej populacji miało zmiany w mięśniu sercowym. W tym badaniu również nie padła statystyka podana przez amerykańskiego lekarza - 25 tysięcy przypadków na milion. Jednak 2,8 proc. z miliona to około 28 tys. - być może w ten sposób McCullough oszacował podane przez siebie liczby.

W kwietniu 2021 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano zwiększoną liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia po szczepieniu szczepionką mRNA COVID-19 (Pfizer i Moderna). Jak podaje CDC, badania potwierdzają, że istnieje rzadkie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i (lub) osierdzia po otrzymaniu szczepionek mRNA COVID-19.

"W większości przypadków zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepieniu szczepionką mRNA na COVID-19 pacjenci, którzy zgłosili się do opieki medycznej, dobrze reagowali na leki i odpoczynek oraz wykazywali szybką poprawę. CDC ocenia długoterminowe następstwa zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu mRNA na COVID-19. Wstępne dane z ankiet przeprowadzonych co najmniej 90 dni po rozpoznaniu zapalenia mięśnia sercowego wykazały, że większość pacjentów w pełni odzyskała zdrowie po zapaleniu mięśnia sercowego" - czytamy na stronie CDC.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24