Michał Wójcik: sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda dużo lepiej niż w Niemczech. Dane zaprzeczają

Michał Wójcik: sytuacja epidemiczna w Polsce wygląda dużo lepiej niż w Niemczech. Dane zaprzeczajątvn24

Minister Michał Wójcik, broniąc działań rządu podejmowanych w celu zwalczania pandemii, przekonywał w porannej rozmowie w TVN24, że w Polsce sytuacja epidemiczna jest dużo lepsza niż u naszych sąsiadów – w Czechach czy w Niemczech. O ile w przypadku Czech ma rację, to co do sytuacji w Niemczech się myli.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Gościem programu "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 był we wtorek 13 października były wiceminister sprawiedliwości, a obecnie minister-członek Rady Ministrów Michał Wójcik. Głównym tematem rozmowy były działania polskiego rządu podejmowane w związku z nasiloną epidemią koronawirusa.

Pytany o odpowiedzialność premiera Mateusza Morawieckiego za obecną sytuację epidemiczną, Michał Wójcik bronił go, porównując Polskę z innymi państwami europejskimi. Stwierdził:

Sytuacja w Polsce wygląda dużo lepiej niż w wielu krajach Unii Europejskiej, także u naszych sąsiadów, przykład chociażby Czech czy chociażby Niemiec. Michał Wójcik

Na uwagę prowadzącego Konrada Piaseckiego, że "w Niemczech jest dużo lepsza sytuacja niż w Polsce", minister odpowiedział: "Nie jest taka, bo jak pan zobaczy, jaka jest zapadalność, to wcale taka dobra nie jest".

"Jaka jest zapadalność w Niemczech? Ile wczoraj osób zachorowało w Niemczech?" – dopytywał Piasecki.

"Ja nie wiem, ile wczoraj zachorowało, (…) natomiast Niemcy ostatnie 14 dni - 38 tysięcy [zachorowań], Polska - 38 tysięcy, Czechy - 52 tysiące, Francja - 200 tysięcy, Wielka Brytania - 170 tysięcy" – wyliczał Wójcik.

"Ale Niemcy są ponad dwa razy większe niż Polska" – zauważył prowadzący.

Michał Wójcik o sytuacji epidemicznej Polski w porównaniu do innych krajów
Michał Wójcik o sytuacji epidemicznej Polski w porównaniu do innych krajówtvn24

Do przytoczonych przez ministra Wójcika w TVN24 danych odniósł się na Twitterze m.in. reporter Radia Zet Maciej Bąk. "Michał Wójcik chciał przekonać @KonradPiasecki że nasza sytuacja epidemiczna jest lepsza niż w Niemczech. I sam podał statystyki, które po porównaniu populacji pokazały że jest u nas... co najmniej dwa razy gorzej" – napisał. Do posta dodał wykres zgonów pacjentów z COVID-19 w Niemczech.

Według porównywalnego wskaźnika: w Polsce gorzej niż w Niemczech

Jako że rozmowa odbyła się 13 października rano, najnowsze dane o zakażeniach pochodziły z 12 października. Wspomniane przez ministra Wójcika 14 dni oznaczałoby więc okres od 29 września do 12 października.

Według danych niemieckiego Instytutu Roberta Kocha, który publikuje codzienne raporty o sytuacji epidemicznej, w ciągu tych 14 dni w Niemczech zaraportowano prawie 42 tys. nowych zakażeń. Polskie Ministerstwo Zdrowia w tym samym czasie poinformowało o 41,6 tys.

Populacja Niemiec jest jednak rzeczywiście ponad dwa razy większa niż Polski. Według danych Eurostatu w 2019 roku Niemców było 83,02 mln, a Polaków 37,92 mln.

Przeliczając więc liczbę nowych zakażeń z ostatnich 14 dni na porównywalny wskaźnik, w Niemczech było 51 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców, natomiast w Polsce ten wskaźnik był ponad dwa razy wyższy - 109.

Ponadto od 29 września do 12 października w Niemczech zmarły 163 osoby zakażone koronawirusem, w Polsce - ponad trzy razy więcej: 593.

Ograniczenia w niemieckich miastach
Ograniczenia w niemieckich miastachtvn24

W Czechach, Francji i Wielkiej Brytanii gorzej niż w Polsce

Mówiąc w dalszej części rozmowy w studiu TVN24 o "wielu innych krajach Unii Europejskiej", minister Wójcik wymienił jeszcze statystyki zakażeń z Czech, Francji i Wielkiej Brytanii. Istotnie w tych trzech państwach, biorąc pod uwagę liczbę nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców, sytuacja epidemiczna jest obecnie gorsza niż w Polsce.

W nieco ponad 10-milionowych Czechach w ostatnich 14 dniach (29 września – 12 października) odnotowano 55,6 tys. nowych zakażeń, w 67-milionowej Francji - 200,8 tys., a w 66-milionowej Wielkiej Brytanii - 165 tys.

Po przeliczeniu liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców okazuje się, że najgorsza sytuacja jest w Czechach - 522 przypadki w ostatnich 14 dniach. We Francji było to niemal 300 przypadków, a w Wielkiej Brytanii - 247.

Sytuacja epidemiologiczna w Czechach
Sytuacja epidemiologiczna w Czechachtvn24

W Czechach natomiast w tym okresie na COVID-19 zmarło mniej osób niż w Polsce – 415. Więcej niż w Polsce zmarło w ciągu ostatnich 14 dni w Wielkiej Brytanii – 749 i Francji - 1017.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24