Hołownia objeżdża kraj "po kościołach"? Teraz nie

Źródło:
Konkret24
Hołownia: zmiana sytuacji w psychiatrii dziecięcej musi być priorytetem
Hołownia: zmiana sytuacji w psychiatrii dziecięcej musi być priorytetemTVN24
wideo 2/4
Hołownia: zmiana sytuacji w psychiatrii dziecięcej musi być priorytetemTVN24

"Ciągnie wilka do lasu", "tam są wyborcy PiS-u, których można do czegoś przekonać" - piszą internauci, komentując zdjęcie Szymona Hołowni przemawiającego w kościele, które miało powstać podczas objazdu kraju przez polityka. Jednak fotografia nie jest aktualna.

Kampania przed jesiennymi wyborami do parlamentu formalnie się nie rozpoczęła, lecz od tygodni liderzy i przedstawiciele największych partii objeżdżają kraj, spotykając się z wyborcami. Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia 4 kwietnia spotkał się z mieszkańcami Bydgoszczy; wcześniej, 17 marca gościł w Siedlcach. Jeden z użytkowników Twittera zasugerował, że lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia w ramach takiego objazdu kraju wystąpił w kościele. "Szymek objeżdża kraj. Tylko dlaczego po kościołach ?" - napisał 16 kwietnia (pisownia postów oryginalna). Do tweeta dołączył zdjęcie przedstawiające Szymona Hołownię przemawiającego rzeczywiście w kościele. Stoi przed ołtarzem, za mównicą. Polityk gestykuluje, wygląda, jakby przemawiał - prawdopodobnie do osób siedzących w ławach. Jednak ani ław, ani słuchaczy nie widać na zdjęciu. Tweet ten wyświetlono ponad 11 tys. razy, zebrał prawie 290 polubień.

FAŁSZ
Wprowadzający w błąd tweet Twitter

"Tak rozdzieli Kościół od państwa"?

Wielu twitterowiczów komentowało wpis. Niektórych oburzyła taka rzekoma działalność Hołowni. "Bardzo rzadko zaglądam do kościoła (ostatnio na pogrzebie byłem), ale przy tej mównicy nie pasuje mi osoba świecka, to miejsce dla księdza"; "Ja nigdy nie wchodzę do tych świątyń rozpusty i zepsucia. Ale to fajnie, że Szymon Hołownia przełamuje monopol na dostęp do tych megafonów."; "Ciągnie wilka do lasu"; "Tak rozdzieli Kościół od państwa" - komentowali internauci, którzy uwierzyli w prawdziwość przekazu w tweecie . Jeden wkleił nawet inne zdjęcie Hołowni w kościele, pisząc: "Tu komentarz jest zbędny. Ministrant".

Część komentujących zgadywała, dlaczego Hołownia przemawiał w kościele. "Bo tam są wyborcy PiSu których można do czegoś przekonać"; "Ano dlatego, że tam uwierzą w każdą sciemę!; "Zbiera poparcie na konklawe..."; "Tylko tam znajdzie ludzi którzy uwierzą w jego bajki"; "pewnie za wynajęcie nie trzeba płacić" - pisali.

Nie wszyscy jednak uwierzyli autorowi tweeta. Zauważali, że to może być zdjęcie sprzed lat. "To aktualne foto?"; "Jesteś złośliwy, Hołownia nie jest wpuszczany teraz do Kościołów, zdjęcie sprzed wielu lat"; "Zdjęcie zrobione przed wejściem do polityki. Tu akurat SH opowiada o pomocy ludziom w Afryce i fundacji 'Kasisi'. Przyłóż się następnym razem solidniej, bo rozsiewasz kłamstwa"; "Tylko proszę napisać z którego roku jest to zdjęcie. Zaznaczam, że Szymek to nie moja bajka" - komentowali.

Rzeczywiście, fotografii nie zrobiono obecnie, podczas objazdu Hołowni i działaczy jego ruchu po kraju.

Zdjęcie z czasów, gdy Hołownia jeszcze nie wszedł do polityki

Używając odwróconego wyszukiwania obrazem, znaleźliśmy wcześniejsze publikacje tego zdjęcia. Pokazano je na stronie internetowej Parafii pod Wezwaniem św. Jerzego i św. Jadwigi w Kłecku (województwo wielkopolskie). Tekst datowany jest na 3 kwietnia 2016 roku.

Przypomnijmy: Szymon Hołownia wszedł do polskiej polityki pod koniec 2019 roku. 8 grudnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oficjalnie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Z ruchem Polska 2050 zaczął działać już po wyborach prezydenckich. 31 lipca 2020 roku poinformował o utworzeniu ruchu, a partię o nazwie Polska 2050 Szymona Hołowni zarejestrowano w marcu 2021 roku.

Artykuł na stronie parafii w Kłecku z 3 kwietnia 2016 rokuparafiaklecko.pl

Tekst na parafialnej stronie opisuje spotkanie lokalnej młodzieży z Hołownią, do którego miało dojść wiosną 2016 roku. "W niedzielne popołudnie 3 kwietnia młodzież z naszej parafii i dekanatu udała się na spotkanie z Szymonem Hołownią, który gościł w Strzałkowie. Dziennikarz Szymon Hołownia założył Fundację Kasisi, która pomaga w prowadzeniu domu dla osieroconych i chorych dzieci w Zambii. W niedzielę miłosierdzia podzielił się on doświadczeniem swojej wiary i radością niesienia pomocy innym" - czytamy w artykule. Autor o Hołowni pisze: "dziennikarz", "przez wiele osób uważany za celebrytę", "młody prezenter telewizyjny", "młody człowiek". Nie pisze o nim jako o polityku. Zdjęcie, które teraz wykorzystano w cytowanym tweecie jest przy tekście (oryginalny kadr jest poziomy), a w większej rozdzielczości w galerii zdjęć pod materiałem.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24